Sport Boekhandel VINK cJÏ ecepfen -service „G.O.A." TE AXEL HIELD CLUBWEDSTRIJD De hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" te Axel hield zaterdag op haar vis water in het Axelse recreatiegebied de tweede wedstrijd voor het clubkampioenschap. In to taal waren hierbij 44 visliefhebbers vertegen woordigd. De volledige uitslag was 1. J. A. Roose, 715 pnt.; 2. O. Kiekens, 585 pnt.; 3. C. M. Roose, 555 pnt.; 4. M. Buyck, 475 pnt.; 5. J. Schrijver, 435 pnt.; 6. R. E. de Block, 420 pnt.; 7. R. de Lange, 400 pnt.; 8. P. Bockstael, 340 pnt.; 9. J. Bassleer, 300 pnt.; 10. H. v. d. Biest, 270 pnt; 11. G. Droesbeke, 245 pnt.; 12. A. de Kort, 225 pnt.; 13. F. Briquet, 215 pnt.; 14.J. Praet, 190 pnt.; 15. Mevrouw Roose, 190 pnt.; 16. L. Mesure, 180 pnt. De derde wedstrijd voor dit clubkampioen schap wordt gehouden op 30 augustus a.s. Aanrijding bij St. Anna Geen voorrang verleend Woensdagavond om tien minuten voor zes verleende de 65-jarige mej. G. de B. uit Axel, die op haar bromfiets van Terneuzen naar huis reed, op het kruispunt nabij St. Anna- polder geen voorrang aan de uit de richting Sluiskil-brug komende automobilist P. V. uit Kloosterzande. De bestuurster van de brom fiets werd met een gebroken enkel naar het ziekenhuis te Terneuzen gebracht. De brom fiets was total loss en ook de auto liep lichte schade op. Zeeuwse Landbouw neemt afscheid van ir. W. Harmsen De Zeeuwse landbouw en veeteelt heeft af scheid genomen van ir. W. L. Harmsen, pro vinciaal rijksveeteelt en zuivelconsulent. Dat gebeurde tijdens een druk bezochte receptie in hotel-restaurant Terminus te Goes. De dienst van de heer Harmsen is opgeheven. Daarvoor in de plaats is gekomen een con- sulentschap voor akkerbouw en veehouderij. 27 jaar in Zeeland Ir. Harmsen die 27 jaar in Zeeland werk zaam is, gaat verhuizen naar Wageningen. Daar zal hij zich bezighouden met onderzoek en voorlichting in de rundvee-vleesproduktie. Tijdens de receptie werd gesproken over een gevoelig verlies voor de agrarische sektor en werd met spijt afscheid genomen van de heer ir. Harmsen. Ook vertegenwoordigers van de Zeeuwse zuivelwereld waren aanwezig om afscheid te nemen van hun consulent. De heer J. Plas- schaert, voorzitter van de zuivelfabriek IJzen- dijke sprak zijn grote waardering uit voor het vele werk dat de heer Harmsen op het gebied van zuivelproduktie in Zeeland heeft verricht. Dr. J. Tesink, direkteur van de gezondheids dienst voor dieren in Zeeland wees er vervol gens op dat dankzij de gezonde adviezen van de heer Harmsen zijn dienst kon worden uitgebouwd. Aan Europlein in Hulst nieuw winkelcentrum Binnen een jaar zal op het Hulsterse Euro plein begonnen worden met de bouw van een winkelcentrum. De promotors van dit plan, Gebroeders Cok N.V., een groothandel in levensmiddelen te Goes, hebben voor de zes a acht winkels al diverse kandidaten waar onder een supermarkt, een kapper en een bank. Tot nu toe klagen de huisvrouwen en ook sommige huisvaders in de nieuwe wijken van Hulst steen en been omdat zij te ver af wo nen van het centrum in Hulst waar bijna alle winkels die Hulst rijk is, zijn gevestigd. De huisvrouwen moeten vele kilometers lopen, fietsen of met hun mannen meerijden om boodschappen te kunnen doen. Een busverbin ding naar het centrum is er niet. In de nieuwe wijk dicht bij het Europlein is een supermarkt gevestigd in een noodgebouwtje, maar de vrouwen willen meer keus en hopen op meer concurrentie. De plannen voor het bouwen van het winkel centrum zijn reeds een viertal jaren oud. De heer Cok deelt mee, dat zijn firma zijn best zal doen het centrum zo attraktief mogelijk voor de Hulsterse vrouwen te maken door een zo groot mogelijke verscheidenheid aan te brengen in de te vestigen detailhandels. Griekse zeelui vonden schip onveilig De twee opvarenden van het Griekse schip Sofia' die dinsdagavond door de Terneuzense politie zijn aangehouden, blijken het schip te hebben verlaten omdat ze het niet veilig vonden. Volgens de Grieken was er al twee maal brand uitgebroken in de machinekamer. De beide jongelui 16 en 18 jaar, wilden onder geen beding terug naar Sofia' die dinsdag morgen zonder hen uit Terneuzen vertrok. Via de koninklijke marechaussée in Terneu zen zijn ze woensdag in Gent op de trein naar Griekenland gezet. In Terneuzen viel limonade op straat Door de grote ravage die was ontstaan toen een vrachtauto van de firma de Regt uit Wouw kantelde moest het verkeer te Terneu zen voor geruime tijd worden omgelegd in de buurt van de Axelse dam. De chauffeur C. M. J. G., eveneens uit Wouw afkomstig reed met een vracht van 5000 liter flessen limonade en Spa-water vanaf de Axel se dam naar de Schuttershofweg. In de bocht brak een spantouw ten gevolge waarvan een grote hoeveelheid flessen met het frisse vocht op de straatstenen en op de weegbrug terecht kwam. Er was een enorme ravage aan glas scherven waarvan een groot gedeelte tussen het mechanisme van de weegbrug terecht kwam. De brug moest geheel worden gede monteerd om te kunnen worden schoonge maakt. KOPEN AAN DE DEUR VAAK GEVAARLIJK SOEZENBESLAG V2 ons geraspte kaas Vi ons boter V2 ons bloem 1 dl. water 2 eieren Maak het beslag klaar door het water en boter aan de kook te brengen. Haal het van het vuur en roer de gezeefde bloem erdoor. Laat het nog even gaar worden op een laag pitje onder af en toe roeren. Neem de pan van het vuur en roer de eieren er stuk voor stuk door, evenals de geraspte kaas. Vorm met 2 theelepels kleine bolletjes en leg deze op het bakblik. Bak de soesjes in 10-15 minuten in een hete oven licht buin gaar. Duitse auto in weiland In de nacht van dinsdag op woensdag om één uur kwam de Duitser S. F. uit Herne met zijn auto van Axel naar Terneuzen ge reden. Nabij het kruispunt St. Anna heeft hij door onbekende oorzaak 'n opstaande rand naast de weg geraakt, ten gevolge waar van de auto meer dan 170 meter verder in een weiland terechtkwam en volledig werd vernield. Een tweede inzittende van de auto, de 19-jarige H. W. V., eveneens uit Herne afkomstig, moest met vrij ernstige verwon dingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Terneuzenaar bij frontale botsing te Zaamslag-Veer gedood Bij een frontale botsing met een links afslaan de vrachtauto is vrijdagavond te Zaamslag- Veer de 25-jarige bestuurder van een sport auto, de heer F. Gosen uit Terneuzen om het leven gekomen. Zijn naast hem zittende echtgenote moest met een gebroken pols naar het ziekenhuis worden overgebracht. De heer Gosen reed in de richting Perkpolder toen uit tegenovergestelde richting eendoor O. uit Zaamslag-Veer bestuurde vrachtwagen naderde. Toen de vrachtwagen plotseling linksaf sloeg de chauffeur heeft de lage sportauto vermoedelijk in het geheel niet op gemerkt - volgde een botsing waarbij de auto uit Terneuzen aan de linkerzijde geheel in elkaar werd gedrukt. Ergonomie, een wetenschap met grote praktische waarde De wetenschap, die zich bezighoudt met de hulpmiddelen, die de mens gebruikt om ar beid te verrichten, heet ergonomie. De be oefenaars van deze wetenschap onderzoeken dus bijv. de doelmatigheid van allerlei ge reedschap. Voorbeeld een door de Stanley fabrieken geproduceerde schaaf blijkt geen verkoopsucces. Ook na verandering van de vormgeving valt er geen verbetering te be speren. Dan brengt een onderzoek van een anatoom, een fysioloog en een arbeidsgenees- kundige aan het licht, dat de knop van de schaaf niet past in de gemiddelde mannen hand; dat de gebruiker door de plaatsing van de knop te weinig kracht kan zetten en dat de knop blaren veroorzaakt. De resultaten van het onderzoek zijn het uitgangspunt voor een nieuwe vormgeving en het eindprodukt is een bestseller over de gehele wereld Stanley heeft nu 30 ergonomen in dienst. Enkele tientallen van de ruim 300 Stanley- produkten zijn inmiddels door het Britse In stituut voor Industriële Vormgeving onder scheiden. Het Consumenten Contact Orgaan in Den Haag is een nieuwe oorlog begonnen tegen colporteurs. Volgens CCO-directeur Van der Post neemt het kwaad weer hand over hand toe. Precies een jaar geleden was er wat verval in gekomen doordat - ook al na duidelijke waarschuwingen en voorbeelden van het CCO - de regering aankondigde, dat zij maatregelen zou overwegen. Zelfs werd de Sociaal Economische Raad om advies ge vraagd. Maar alle officiële geluiden zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De deurverkopers maken daar handig ge- en misbruik van. De heer Van der Post vindt daarvan wekelijks de weerslag op zijn bureau in de vorm van tientallen brieven van mensen, die gezwicht zijn voor de overredingskracht van een slim me verkoper en achteraf tot de ontdekking zijn gekomen dat zij zich danig in de nesten hebben gewerkt. De Sociaal Economische Raad heeft vorig jaar geadviseerd om colportagebedrijven, waarover regelmatig klachten komen, een verbod op te leggen. Het is een eenvoudige maar weinig effectieve maatregel. Een aantal bedrijven heeft hooguit een postbusadres en wisselt even gemakkelijk van naam als van artikel. Bovendien krijgen bedrijven, die nog geen verbod hebben, maar eveneens op het handje van het betamelijke werken, een extra verkoopargument in handen „Wij hebben geen verbod, dus wij zijn wel te vertrouwen". Vooral de huis-aan-huis-handel in elektrische apparaten schijnt het weer goed te doen. Het CCO schat, dat op dit terrein in Nederland zo'n 35 bedrijven werken. Op deze mknier schijnen alleen al jaarlijks zo'n vijfduizend wasmachines te worden verkocht. De ver koopmethoden zijn slechts op 1 ding gericht: overrompeling, waardoor de huisvrouw zo snel mogelijk een handtekening zet onder een contract, dat zij nog niet eens heeft gelezen. Vaak komt men het huis binnen met de vriendelijke mededeling, dat mevrouw na een zorgvuldig onderzoek is uitverkoren om een nieuw huishoudapparaat te testen. Natuurlijk tegen een spotprijsje, want de firma heeft er wel wat voor over om haar nieuwe apparaten door betrouwbare en deskundige huisvrouwen te laten gebruiken, nietwaar Welke huis vrouw raakt niet snel gevlijd na een ode aan haar huishoudelijke gaven? Ze behoeft er niet veel voor te doen een handtekening zetten en een gering bedrag aanbetalen. De rest mag in termijnen worden voldaan „met een onvoorstelbare lage rente, want de firma behoeft er nog niets aan te verdienen. Het is tenslotte een experiment". Nog steeds zijn er duizenden, die dit door zichtige verkooppraatje niet doorzien. Zij zet ten hun handtekening en komen pas achteraf tot de ontdekking, dat zij een apparaat heb ben gekocht, dat in de winkels tientjes tot honderden guldens goedkoper is, terwijl men bij winkelverkoop bovendien nog het voor deel heeft van garantie en service. Het CCO heeft een keihard voorbeeld bij de hand. Een colporteur brengt wasautomaten aan de man (vooral aan de vrouw), die volgens het ver koopcontract een winkelwaarde hebben van 1895 gulden. Dergelijke automaten zijn ech ter in heel Nederland niet in een winkel te krijgen. Wel apparaten met precies dezelfde capaciteit en die kosten in de winkel zo'n 500 tot 550 gulden. Nu biedt de colporteur een ongelooflijke korting als „inruilwaarde" liefst zevenhonderd gulden. Da's aardig, denkt de huisvrouw. Ze krijgt voor haar wasmachi ne, die misschien minder heeft gekost, 700 gulden terug. Maar moet dan nog altijd 1195 gulden betalen voor een automaat, die bij in koop 300 gulden en in de winkel 500 gulden kost. Sommige colporteurs bieden nog ver koopzegels aan van honderd gulden, die men kan innen wanneer men aan kennissen pre cies zo'n apparaat weet te verkopen als men zelf heeft gekocht. Het venijn zit hem in dat „precies zo'n", want de colporteurs proberen steevast een automaat te slijten, die net een tikkeltje anders is, waardoor zij die verkoop zegels niet behoeven te verzilveren. Een nieuwe vorm van colportage doet zich voor bij levensverzekeringen en spaarregelin gen. Het verhaal, waarmee men in dit geval de deur binnenkomt is de „recommendatie", in de trant van „Ik hoorde van uw kennis, dat u wel belangstelling zult hebben, hij heeft zich ook aangesloten". En wie wil er voor kennis of buurman onderdoen Als men la ter de zaak nader gaat onderzoeken blijkt de spaarregeling uiterst onvoordelig. Wil men ophouden, dan krijgt men slechts een luttel deel van de eenmaal gestorte gelden terug. Natuurlijk zijn er bedrijven in Nederland, die in de huis-aan-huis-verkoop fatsoenlijk te werk gaan. Ze zijn ogenblikkelijk te her kennen. Vraag maar eens of u het contract rustig mag doorlezen en laat de heren over een paar dagen terugkomen. Elk bonafide bedrijf heeft daartegen geen enkel bezwaar. Vooral met die contracten wordt slordig om gesprongen. Het voorbeeld is bij het CCO bekend van een colporteur, die de mensen het contract liet tekenen terwijl het nog op een blocnote vast zat. Had men getekend, dan scheurde hij het af. Op de - nog niet ge lezen - achterkant bleken dan in piepkleine lettertjes allerlei ongunstige voorwaarden te staan. Contracten worden overigens maar zelden gelezen. Daarop zijn ook alle activi teiten van de colporteur gericht. Wettelijk is er, althans in Nederland, nog weinig tegen te doen. Het CCO probeert al geruime tijd de regering te overtuigen van de noodzaak van een wettelijke afkoelings periode. Deze bestaat al in een aantal landen en houdt in, dat men vijf dagen na het teke nen van een contract nog het recht heeft om zonder verplichtingen het contract op te zeg gen. In de tussentijd kan men alles nog eens rustig lezen en met anderen overleggen. Zo lang die afkoelingsperiode niet bestaat, adviseert het CCO om, wanneer men van een contract af wil, het been stijf te houden en niet te betalen. Wel zullen allerlei stevige dreigbrieven volgen, maar, meent het CCO, de meeste colportage firma's zullen nooit naar de rechter stappen om u tot betaling te dwin gen. De rechter begint trouwens ook begrip te krijgen voor de omstandigheden waaronder dergelijke contracten tot stand komen. Ze zijn niet meer geneigd de firma zonder, meer gelijk te geven. (nadruk verboden) Een kilo suiker om niet Toen Nederland nog een goedkoopte-eiland was, was de belangstelling van onze ooster buren voor de aankoop van levensmiddelen in Nederland groot. Die tijd is voorbij Zwit serland neemt nu de plaats in van Neder land, althans voor wat betreft het zuiden van de Bondsrepubliek. Grote levensmiddelen zaken in Zurich werven Duitse kopers door bijvoorbeeld een kg suiker cadeau te geven bij bepaalde aankopen. Suiker is fn West- Duitsland tweemaal zo duur als in Zwitser land en wanneer men deze onontbeerlijke zoetstof helemaal voor niets kan krijgen is dat natuurlijk een onweerstaanbare attractie. De belangstelling beperkt zich intussen niet tot levensmiddelen. Vele zaken zijn in Zwit serland - ofschoon dat land bepaald niet bekend staat als een goedkoopte-eiland - lager in prijs dan in West-Duitsland. Nu sedert medio juni van dit jaar de douane bepalingen van de Bondsrepubliek milder zijn geworden en Duitse toeristen in de Bondsrepubliek kunnen terugkeren met le vensmiddelen en geschenken voor een bedrag van 100 Mark zonder daarvoor invoerrechten te betalen, gaat van alles in grote hoeveel heden de grens over wasmiddelen, kinder kleding, konserven, papieren zakdoeken e.d. Verscheidene grote supermarkten hebben voor de Duitse toeristen gedrukte formulieren klaar liggen, zodat ze zonder te rekenen kun nen nagaan of ze beneden de 100 mark blij ven. Maar suiker blijft de voornaamste at tractie. A. J. van Meurs VROUWENARTS tot 25 augustus afwezig Dr. G. Hofman VROUWENARTS neemt waar voor spoedeisende gevallen Mede namens onze ouders delen wij u mee, dat wij het voornemen hebben op vrijdag 8 augustus 1969 in het huwelijk te treden. Wij trouwen om kwart over twee in het ge meentehuis te Loenen a/d Vecht. Ons huwelijk zal om drie uur worden bevestigd door de Wel eerwaarde heer Ds. R. G .van der Voet in het gebouw van de N.P.B. te Maarssen. Receptie van half vijf tot zes uur in Studio Idee, Rijksstraatweg 117-119, Loenen a/d Vecht. André Olyslager en 'Marianne van Kralingen Axel, Pironstraat 9, Loenen a/d Vecht, Rijksstraatweg 130, juli 1969. Toekomstig adres Hooidollen 67, Leeuwarden. mm MARKT 12 AXEL

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3