De ApoII o 11 maanrets ZEELAND HEEFT NU OOK UITZENDBUREAUS Wij hebben deze week allen een mijlpaal meebeleefd in de ontwikkelingsgeschie denis van de aardbewoners. Voor het eerst is het hen gelukt een hemellichaom bui ten onze aarde te bereiken en te betreden. Een enorme prestatie van de maanreizi- gers op zich, een enorme prestatie van al degenen die tijdens deze reis overal op de wereld druk bezig waren met het verzamelen van gegevens en het meewerken aan het welslagen van deze reis. Een enorme prestatie ook van de vele hon derdduizenden werkers in vele fabrieken en bedrijven die de feilloos werkende apparatuur hebben geconstrueerd. Deze week gaf ons een geweldige totaalindruk van hetgeen het menselijk vernuft heeft weten te bedenken. Vrijwel de gehele be schaafde wereld kon thuis op zijn stoel oor- en ooggetuige zijn van de eerste stappen van aardbewoners op de maan. Men kon zien en horen wat daar gebeurde, wat er in het centrum in Houston ge beurde en er werden ogenschijnlijk met het grootste gemak verbindingen gelegd met de maan en over de gehele aarde, waarbij een teamwork werd vereist op ve lerlei terrein en met mensen van tientallen nationaliteiten waar wij ons geen voor stelling van kunnen maken. Moge deze samenwerking zich nog verder gaan uit strekken (ook in Rusland werd zeer waarderend gesproken over deze fantastische prestatie) en moge deze samenwerking en de nieuwe ontwikkeling en ontdekkin gen die daarvan het gevolg zijn, tot heil van de gehele mensheid zijn. Bij al deze geweldige prestaties komt steeds weer naar voren de nietigheid van de mens tegenover de onvoorstelbare grootheid van het heelal. Poolse oud-strijders herdachten de slag om Normandië „Zwarte Theater" uit Praag komt naar Axel De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit die dit jaar vijfentwintig jaar bestaat, heeft voor het komende seizoen een uit gebreid programma van culturele eve nementen op velerlei terrein samenge steld. Bij de tot standkoming van het programma werd met verschillende plaatselijke en culturele instellingen sa mengewerkt. „ZWARTE THEATER" Drie jaar voor Hagenaars in zaak brand Hulst Voor 50 miljoen flatgebouwen langs Westerschelde te Terneuzen Weggelopen meisjes in Axel terecht Frankering bij abonnement ZATERDAG 26 JULI 1969 83e jaargang no. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AXELSE COURANT Hoofdredaktle J. C. VINK Redaktle en administratie: Axel. Markt 12 Telefoon 2020(3 lijnen) Postbus 16 Drukker-ultgeefster: Drukkerij Vink Abonnementsprijs: losse nummers 15 cent - Halfjaar-abonnement: Axel f 4,Andere plaatsen f 4,50. Buitenland f 6,50 - Advertentieprijs: 10 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingez. mededelingen 30 ct. per mm. Kleine adver tenties 1-10 woorden f 1,elk woord meer 15 cent. Honderden Poolse oud-strijders uit Engeland, Frankrijk, België en Nederland, maar ook uit de Verenigde Staten, Canada en andere landen namen dezer dagen deel aan de 25-ja- rige herdenking van de grootste tankslag in Normandië in de driehoek van Falaise-Cham- bois-Trun, waarbij de Eerste Poolse Pantser divisie de laatste bres afsloot en de aftocht van het Duitse leger verijdelde. Van alle slagvelden in Normandië, was geen ander het toonbeeld van zo'n hel, vernieti ging en dood als dat, wat zich in het noord oosten van Chambois uitstrekte. Maarschalk Montgomery, die, toen hij later over de slag bij Falaise sprak trok de historische verge lijking „De Duitsers zaten in een fles en de Poolse divisie was de kurk waarmee die was afgesloten." Dit „afsluitingsproces" vond plaats tijdens een zawar gevecht van alle afdelingen van de Poolse pantserdivisie tot de laatste tank, geschut en schutter toe. Het werd met het doorbrekende Duitse leger als wel met het Duitse pantserkorps van buiten af, dat het bevel tot de vernietiging van de Polen had gekregen, gevoerd. De kolossale verliezen aan tanks en manschappen, die de Duitsers in deze slag hadden geleden, konden zij tot het eind van de oorlog niet meer aanvullen. DUIZEND GRAVEN Om de inspanning en de nagedachtenis van de Poolse soldaat en diens aandeel in de Slag om Normandië te eren, werden militaire begraafplaatsen aan de rijwge van Caen naar Falaise, waar langs de Poolse divisie is op gerukt, aangelegd. De Poolse ere-begraaf- plaats te d'Urville-Langannedie telt bijna duizend graven. De dode steen van de graf zerken wordt levend door een kleurengamma van verse, steeds vernieuwde rozen, als teken van hartelijke zorg van de omliggende Poolse nederzettingen, vooral te Pontigny. Door en op kosten van de bevolking van Calvados werd een imposant gedenkteken opgericht in de vorm van een gestyleerde Poolse adelaar met hangende vleugels. De grauwe beton- massa fungeert als symbool van de soldaat die in het onsterfelijke wegzweeft. De slagvelden om Falaise worden afgebakend door nog andere gedenktekens. In Fontaine le Pin, staat nu op de plaats van de door bombardementen verwoeste kerk, een prach tig modern kerkje. Hierin bevindt zich een schepping van dezelfde Franse kunstenaar, die het gedenkteken op de begraafplaats had ontworpen, namelijk een stenen plaat met het embleem van de Poolse pantserdivisie en van Canadese 6e infanterie brigade ter ere van de nagedachtenis van twee Canadese officie ren en 19 soldaten en van twee Poolse offi cieren en 57 soldaten. In het centrum van de stad Chambois, die getuige was van een zware tweedaagse strijd staat een herinne ringssteen met een opschrift in de Franse taal „Voor de soldaten van het 10-e Regi ment Dragonders van de Eerste Poolse Pant serdivisie, die voor uw en onze vrijheid zijn gesneuveld op 20 augustus 1944 te Chambois, in de roemruchte Slag om Normandië." En op de heuvel 242, dat door de Polen „Maczuga" (Knots) werd genoemd, staat een door grootte en symboliek imposant gedenk teken. Op de steile rug van deze heuvel, met een ruim uitzicht op het hele slagveld, staat een vestingmuur, die de hardnekkige verde diging symboliseert, waarop de Duitse door braakpogingen ineenstortten. De muur is versierd met de emblemen van alle geallieer de eenheden die aan deze slag hebben deel genomen. Voor de muur staat echter een tank met het embleem van de Poolse pantserdivisie, wakend voor de ingang van de vesting met daarop aan een kant het opschrift „Generaal Maczek" en aan de andere kant „Maczuga". Bij deze vijfentwintigste herdenking van de aanvang van de bloedige, opofferende en zegevierende gevechten, werd herdacht dat de Eerste Poolse Pantserdivisie van generaal Maczek op het traject Caen, Falaise, Trun, Chambois, Mont Ormel, Abbeville, Hesdin, Saint-Omer, Yperen, Roesselaere, Thielt, Gent, Sint-Niklaas, Axel en Breda geduren de drie maanden strijd voerde, vervolgens de Franse, Belgische en Nederlandse bodem van de vijand bevrijdde en het volgende jaar tot de „Germaanse" grond wist door te dringen. De divisie baande zich een nog tot vandaag onvoltooide weg naar Polen, ten koste van 1289 gesneuvelden, 3874 gewonden en 22 vermisten van hun pantserkameraden. De Poolse divisie hakte de machtige Duitse korpsen in de pan, daarbij meer dan 20.000 krijgsgevangenen makend. Met twee bussen, vertrokken Poolse oud strijders uit Breda, Oosterhout, maar ook uit Vlissingen, Utrecht, Limburg en andere plaat sen naar Normandië en namen deel aan de indrukwekkende herdenkingen op de plaatsen waar zij vijfentwintig jaar geleden hebben gevochten. Het was een grote en onvergete lijke reünie met veel herinneringen en on verwachte ontmoetingen. Aan deze reis in omgekeerde richting langs de slagvelden vanaf Breda naar Normandië, die met medewerking van de gemeenten Axel en Breda en in samenwerking met de ver eniging van Poolse oud-strijders werd geor ganiseerd door de heer J. Kowalski uit Rot terdam namen tevens deel de Poolse aal moezenier pater Deja uit Breda, de voorzitter van de vereniging „Axel Polen" de heer D. J. Oggel met echtgenote, de voorzitter van de vereniging van Poolse oud-strijders in Nederland ir. J. Minkiewicz en de heer B. Strenk uit Vlissingen, redacteur van „De Poolse Oudstrijder". Zo zal in „de Halle" in Axel het „Zwarte Theater" uit Praag te zien zijn. Dit ensemble brengt een programma van optische effekten in verhalende vorm. De optische effekten be treffen vooral voorwerpen, die, als door ,geesteshand' bewogen, samen met de akteurs de voorstelling tot een bijzondere gebeurtenis maken. Verder zullen in Axel o.m. concerten worden gegeven door Vera Beths, viool, in december en begin volgend jaar het Neder lands Kamerorkest. Het seizoen wordt in Goes geopend op 23 september met een concert door het Rotter dams Philharmonisch Orkest in de Maria Magdalena kerk. I Apollo 11 maanreis Pa9-1 I Poolse oud-strijders herdachten slag om Normandië pag. 1 Zweefvlieger tot tweemaal toe in moeilijkheden door straaljagers pag. 2 I Axels nieuws pag. 2 Zeeuwse landbouw neemt afscheid van ir. W. Harmsen pag. 3 Sinds kort kent Zeeland nu ook het begrip uitzendbureau'. Het ABU-bureau A. P. Key uit Roosendaal heeft sinds een paar maanden vestigingen in Middelburg en Temeuzen en straks ook in Vlissingen. Beider doel is het inschakelen van verborgen arbeidskrachten in het arbeidsproces om op deze wijze overheid en bedrijfsleven ter wille te zijn. Als er een piek in de werkzaamheden komt, kan men een beroep doen op de bureaus die dan zorgen dat er een gevraagde kracht, of dat nu een typiste, telefoniste stenografie, te- lexiste, of een assistente voor de boekhouding is, komt. Het bedrijf in kwestie betaalt per uur, kan de kracht weer opzeggen als hij wil en heeft geen administratieve rompslomp. Een van de vuistregels van het ABU is dat een uitzendbureau nooit mag overgaan tot het weglokken van personeel met een vaste be trekking bij andere bedrijven. Deze regel is een deel van de erecode van de ABU (Alge mene Bond van Uitzendbureaus) Op het niet navolgen van de erecode volgt een fikse boete of zelfs royement. De heer Key ,De dames moeten schriftelijk solliciteren en daarna volgt een test. We moe ten namelijk wel erg streng selecteren omdat je de opdrachtgevers niet teleur mag stellen. De krachten die gestuurd worden, moeten ge woon goed zijn. Omdat die selectie vrij streng is, hebben we een chronisch tekort aan per soneel. Op het ogenblik heb ik 35 dames in Roosendaal en 12 in Terneuzen en Middel burg'. De rechtbank te Middelburg heeft woensdag de Hagenaars B. F. en B. E., die betrokken waren bij de inbraak in het Hulsterse waren huis, beiden veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest. De rechtbank achtte bewezen poging tot dief stal met braak brand door schuld waardoor een bejaarde omwonende het leven verloor en brand door schuld waardoor gevaar voor de omgeving ontstond. De rechtbank achtte hen niet schuldig aan de dood van de brand weerman. Deze werd, zoals gemeld, nadat hij korte tijd aan het blussingswerk had deelge nomen, onwel en overleed, waarschijnlijk aan een hartaanval. Tijdens de behandeling van de zaak, op 11 juli, had de officier mr. Th. Lebret, tegen B. F., die hij als „hoofdverdachte" bestem pelde, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest geëi3t. DERDE VERDACHTE Tegen B. E. werd een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vier jaar en zes maanden met aftrek gevorderd. De officier achtte de inbrekers wel verant woordelijk voor de brandweerman omdat deze, zo stond in de dagvaarding vermeld, door de „inspanning" van de brandbestrijding het leven zou hebben verloren. De rechtbank meent echter, dat de inbrekers voor een dergelijk oorzakelijk verband niet aansprakelijk kunnen worden gesteld. De zaak tegen de derde verdachte die weiger de op zo korte termijn te worden gedagvaard, zal waarschijnlijk begin september dienen. Het aannemingsbedrijf Gebrs. van der Poel hebben het plan om langs de Westerschelde te Terneuzen een zevental flatgebouwen neer te zetten. Dit is het grootste bouwobjekt dat ooit door een partikulier in de provincie Zeeland is aangepakt. GOK OP DE BELGEN In de eerste fase wil men drie flatgebouwen realiseren, die te zamen 243 flats zullen be vatten. De gebouwen krijgen negen woonla gen. Onder de flats komen verdiepingen met bergruimte en garages. Naast de gebouwen worden ondergrondse parkeergarages ge bouwd met plaatsruimte voor 170 auto's. Op de parkeergarages komen nog eens plaatsen waar auto's in de open lucht kunnen staan. De vier overige flatgebouwen waarvan de bouwplannen nog niet geheel vaststaan kun nen naar gelang de behoefte luxer of goed koper dan de eerste worden gebouwd. Voor lopig wordt gedacht in deze panden 450 flats te realiseren, verdeeld over 5 woonlagen. Tus sen de eerste en de tweede fase zal de aan nemer een hotel-restaurant bouwen. De heer van der Poel zegt het miljoenen- avontuur zonder overgrote zorgen tegemoet te zien. De markt in Zeeuwsch-Vlaanderen is anders dan elders in Nederland. Hier ko pen vele Belgen woningen. „Met deze luxe flats gok ik dan ook op de Belgen die een of meer appartementen willen kopen, zuiver en alleen als geldbelegging. Vrijdagnacht heeft de Axelse rijkspolitie in Axel twee minderjarige meisjes aangehouden. Beide meisjes bleken uit de omgeving van het Belgische Sint Niklaas te komen. Huise lijke omstandigheden waren er de oorzaak van dat zij de ouderlijke woning hadden verlaten. De Axelse politie bood de meisjes een on derdak om ze de andere dag aan de Belgische politie over te geven.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1