Uit onze Omgeving Axel 55-JARIG HUWELIJKSFEEST In het bejaardencentrum „de Vurssche" te Axel vierde dinsdag het echtpaar J. Meesen- Potters hun 55-jarig huwelijksfeest. De heer Meesen, die geboren is op 14 april 1887 te Axel, heeft jarenlang in de Ooster straat het wagenmakersvak uitgeoefend. Mevrouw Meesen aanschouwde op 28 novem ber 1893 te Zaamslag het levenslicht. Het echtpaar dat recipiëerde in de conver satiezaal van „de Vurssche", mocht op deze dag een schat van bloemen in ontvangst ne men. Behalve het nagenoeg voltallig stich tingsbestuur kwamen ook burgemeester Van Dijke en echtgenote de heer en mevrouw Meesen met dit jubileum gelukwensen aan bieden. OPEN DAG BIJ DE BRANDWEER De Axelse brandweer zal zaterdag in het ka der van de nationale brandweerdag het pu bliek in de gelegenheid stellen het blusmate- riaal te bezichtigen. De brandweergarage aan de Singelweg staat van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur voor iedere belangstellende open. De Axelse brandweer beschikt over twee mo torspuiten, één voor lage en één voor hoge- druk. Het publiek kan zaterdag ook de pers- luchtapparatuur en andere hulpmiddelen be kijken. Geïnteresseerden kunnen tevens in lichtingen krijgen over de opleiding tot brand wacht. TRAD OP IN BELGIE De Axelse drumband „Thalia" was zondag in gezelschap van haar majorettenkorps te gast in België. De drumband die onder lei ding stond van tamboermaitre Benny Davids was uitgenodigd ter opluistering van plaat selijke aktiviteiten in Wachtebeke en Ertvelde. In beide Belgische gemeenten oogstte de Axelse drumband met haar optreden zeer veel succes. Tijdens deze gelegenheid kreeg Thalia een uitnodiging om op 13 juli a.s. vertegen woordigd te zijn bij de feestelijke opening van het nieuwe culturele centrum in Wachte beke. BLOEMSCHIKKEN IN „'T TREFPUNT" GROOT SUCCES Vorige week waren in 't Dienstencentrum ,,'t Trefpunt" een aantal bejaarde dames bij een voor het volgen van een cursus bloem schikken. Deze cursus werd gegeven door Mevr. Van Damme uit Terneuzen. Er werden ongeveer een 100-tal bloemstukjes vervaar digd. 's Avonds was er een tentoonstelling, en het was dan ook een prachtig geheel toen al deze bloemen keurig stonden gerangschikt. Tevens was er gelegenheid om keramiek te bezich tigen die in 't voorjaar door de bejaarden is gemaakt onder leiding van Mevr. Van Driel uit Terneuzen. Er heerste een gezellige druk te en onder 't genot van een kopje koffie bleef men nog wat bijeen. Na afloop dankte Mevr. Versteeg de dames Van Driel en Van Damme hartelijk namens de bejaarden, voor het geven van deze cur sussen. En ook de bejaarden werden opge wekt om dergelijke aktiviteiten te benutten, het voorkomt vereenzamen en men krijgt oog voor wat er in de natuur groeit en bloeit en ook de ouder wordende mens altijd weer boeit. MUTATIES MAVO-SCHOOL Met ingang van het nieuwe schooljaar zijn aan de chr. mavo-school te Axel benoemd tot vakleraar de heren J. Overdulve (handel), W. Vos (Nederlands) en K. de Jonge (tekenen), allen te Axel. Voor een volledige dagtaak zijn benoemd de heren K. Blauw te Haren (biologie en ge schiedenis), J. Jorissen te Den Haag (gym nastiek) en C. den Engelsman te Hooger- heide (administratie/concierge). De heren J. D. Tolhoek te Axel, D. Beumer en A. Doornebos te Terneuzen verlaten de school in verband met een benoeming elders. AFSCHEIDSFUIF In de jeugdsociëteit Pop-eye, te Axel hielden de geslaagde leerlingen van de huishoud school „Molenkwartier" en de technische school een gezamelijke afscheidsfuif. De meis jes van de huishoudschool hadden voor deze gelegenheid de nodige lekkere hapjes klaar gemaakt. In een gezellige sfeer vermaakte de jeugd zich met plaatjesdraaien, dansen en ge zelschapsspelen. De leiding van deze af scheidsavond berustte bij de leraren J. Fek- kerg en G. Zegers. GESLAAGD Aan 'het Koninklijk Technicum PBNA te Arnhem slaagden Examen Adspirant Waterbouwkundig Op zichter-tekenaar A. Bastiaansen, Sluiskil. Examen Landmeetkundige W. P. J. van Haelst, Westdorpe. Examen Bedrijfstechnicus Procesindustrie F. R. van Duijne, Axel. Examen Chemisch Vakman W. G. van Fraaijenhove, Axel; H. R. de Waal, Sluiskil. Examen Chemisch Vakman B J. J. de Feijter, Axel; M. D. Haak, Axel; A. de Ppor- ter, Axel; E. F. de Smit, Sluiskil; C. C. H. van Zuilekom, Axel. Aan de Landbouwschool te Hulst slaagden o.a. Diploma landbouw en tuinbouw Willy van Damme,Koewacht; Honoré van Looy, St.- Jansteen; Adrie Scheele, Zaamslag; Marinus Scheele, Zaamslag; Raymond Verbist, Koe wacht; Adhemar van Waes, Westdorpe; Mar cel IJsebaert, Axel. Bevorderd van klas 3 naar klas 4 Herman Baert, Koewacht; Marcel de Booy, Hulst; Leendert Dees, Zaamslag; Jan Diele- man, Axel; Leen Dieleman, Sluiskil; Adrie den Ex ter,' Axel; Adolf Jesoirens, Zuiddorpe; Jan Verstraten, Axel; Jan van de Waart, Hulst. EXAMEN NEDERLANDS In Den Haag is geslaagd voor de m.o.-akte Nederlands A. de heer C. Weltevrede, hoofd van de lagere school te Spui. Kerkdiensten ZONDAG 6 JULI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur cand. Marijs uit Zuid-Afrika; 5 uur Carp van Antwerpen. Geref. Gemeente om 14.00 en 18.00 uur Leesdiensten in de Nederlands Hervormde Kerk. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Waktr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis G.O.A. NAAR BELGIE De hengelsportvereniging G.O.A. te Axel zal vandaag, 5 juli met een aantal leden een be zoek aan België brengen. In Aalst zullen de Axelse G.O.A.-vissers in een vriendschappelijke viswedstrijd uitkomen tegen de Aalsterse visclub Ajuinvissers'. Het ligt in de bedoeling dat deze Belgische vis sport beoefenaars te zijner tijd een tegen bezoek aan Axel brengen. CONTACTDAG VAN CPJ TE AXEL Onder bijzonder mooie weersomstandigheden heeft de Zeeuwse Christelijke Plattelands Jongerenbond zaterdag zijn contactdag gehou den. De bijeenkomst werd geopend met een oriëntatierit voor personenauto's door de Zaamslagpolders Voor deze rit hadden 30 deelnemers inge schreven. De start en finish waren te Zaam slag. Om half zeven hadden de deelnemers zich verzameld op het bedrijf van de heer P. van Hoeve te Axel, waar een saté-party volg de. De avond werd verder gevuld met zang en muziek van het trio Ad de Ruyter uit Ter neuzen. Tijdens deze sfeervolle feestavond werd ook de uitslag van de oriëntatierit be kendgemaakt. De eerste prijs was voor het duo Johan de Putter en C. Rosseel uit Schoondijke, 2e prijs voor Wim Francke uit Grijpskerke; de 3e prijs moest gedeeld wor den door Jaap Kloosterman, Jan de Lange en Gerard Bruynzeel. Provinciaal voorzitter Wim de Jager had de algehele leiding van deze geslaagde contactdag. Weekend-diensten ARTSEN 5 - 6 juli Dokter Schiltman. TANDARTSEN 5 - 6 juli P. A. van Mieghem, Scheldekade 58, Terneuzen. tel. 2685. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur Toeristische routes in Zeeland In deze provincie zijn diverse mogelijkheden tot het rijden van toeristische routes. De ANWB heeft drie routes uitgezet, namelijk de „Schouwen-Duiveland-route (106 kilome ter)", de Midden-Zeelandroute', over Noord- Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren (131 kilometer) en de Westerschelderoute (190 kilometer), met twee tochten over de druk bevaren Westerschelde. Andere routes zijn de „Kreken- en Dijken- route" van de VVV „Oostburg" die leidt door het karakteristieke krekenlandschap in de omgeving van Oostburg; de „Tegelroute", een stempeltocht door Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren", waarbij de deelnemers tegen inleve ring van een van alle stempels voorziene kaart een herinneringstegel in ontvangst kunnen nemen. Tenslotte een fotoroute, eveneens in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waaraan een fotowedstrijd is verbonden. Inlichtingen over voornoemde routes worden verstrekt door de Provinciale Zeeuwsche VVV, Postbus 123, Middelburg, telefoon (01180)- 80 51. Afvalwaterleiding laat op zich wachten Er is nog steeds geen uitzicht op subsidie toezeggingen voor de aanleg van een afval waterleiding door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. In afwachting van de benodigde financie ringsmiddelen is het ingenieursbureau Witte- veen en Bos begonnen met het bestekklaar maken van het uitmondingsgedeelte bij Ossenisse, het leidinggedeelte naar Klooster- zande en de leiding Zaamslag-Spui zo liet de voorzitter, burgemeester Reuser, weten. De aansluiting van Spui op de afvalwaterleiding in de kanaalzone is in uitvoering. De begro ting voor 1970 werd goedgekeurd evenals de slotwijziging van de begroting 1968. Voor 1970 zijn de uitgaven op in totaal 18.447,60 geraamd. Raadslid Hontenisse heeft klachten over pontverkeer De kleine veerpont in Perkpolder, die aan sluiting geeft op de trein in Goes, wordt door het personeel van de PSD volgestopt met vrachtwagens. Mensen uit Zeeuwsch-Vlaan deren die de trein in Goes willen halen zijn vaak genoodzaakt om hun wagen te laten staan in Perkpolder, aldus het raadslid Menu van Hontenisse. Hij vroeg het college de di- rektie van de PSD er op te wijzen, dat het vrachtverkeer beter op zijn plaats is op de grote pont, die tien minuten later vertrekt. In verband met de haven van Perkpolder, die zeer in trek is bij de dagjesmensen had de heer Menu nog twee vragen 1. bestaat de gemeentelijke verordening nog die gemengd zwemmen in de haven van Perk polder verbiedt 2. Is het mogelijk ten behoeve van de toeris ten ruime parkeerterreinen aan te leggen aan de haven van Perkpolder Het college kon het raadslid gerust stellen. De verordening die het gemengd zwemmen in de haven aan banden legde, is komen te vervallen, nadat de nieuwe politieverordening van kracht werd. Bovendien zal de mogelijk heid tot aanleg van perkeerterreinen worden onderzocht. Als reaktie op de door de heer Menu gestelde vraag werd door een employe van de PSD gezegd „In de praktijk is het niet te ver wezenlijken dat de plaatsen op de kleine pont opengehouden worden voor personenwagens. We kunnen de vrachtwagens niet laten staan. Het zou te veel tijd kosten om tot even voor vertrektijd te wachten op personenwagens en pas daarna het vrachtverkeer te laten komen". In de praktijk krijgen slechts auto's met een speciale kaart (leden Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten etc.) voorrang op de pon ten. De resterende wagens moeten gewoon wachten. Diploma-uitreiking Technische school te Axel BEVORDERD Bevorderd van het brugjaar naar de klas timmeren II: Bevorderd van het brugjaar naar de klas metaalbewerken II Zeeland over de 300.000 inwoners De totale bevolking van Zeeland die, zoals gemeld, in de loop van vorig jaar de 300.000 passeerde, bedroeg per 31 december welge teld 301833. Een jaar eerder kwam men in de provincie tot 298457. De eerst enkele jaren geleden in Zeeland in gezette ontwikkeling van een groter vertrek naar een groter aantal vestigingen heeft zich ook in 1968 voortgezet. Er vestigden zich in dit jaar 799 mensen meer dan er naar el ders vertrokken. Een en ander blijkt uit een publikatie in het „Provinciaal Blad van Zee land. In dit overzicht is ook het bevolkingsverloop van alle Zeeuwse gemeenten opgenomen. Daaruit blijkt o.m. dat Terneuzen wederom een flinke groei heeft doorgemaakt n.l. van 20673 naar 21403. Ook Hulst zag zijn bevol kingsgetal groeien 6591 (6398). Dit gebeur de vooral dank zij een vestigingsoverschot van 187. Nog enkele andere gemeenten: (tus sen haakjes de aantallen inwoners per 31 de cember 1967). Oostburg 3961 (4012); Aardenburg 3802 (3787); Sluis 2824 (2779); Sas van Gent 5174 (5223); Axel 8638 (8452); Goes 17631 (17554); Middelburg 29334 (28416) terwijl de bevolking van de naar inwonertal gerekend grootste gemeente, Vlissingen, vorig jaar groeide van 39061 naar 39328. Sobere opening van Landbouwschool in Hulst „Het schijnt de laatste jaren in te zijn om tegen de landbouw en het landbouwonderwijs aan te schoppen zo zei de direkteur van de Lagere Landbouwschool te Hulst. Hij ver volgde „Zelfs het lager agrarisch onderwijs moet het ontgelden. De kreet iedereen naar havo of mavo is prachtig, maar vooral voor de praktisch begaafde leerling niet haalbaar. Het landbouw onderwijs wordt beschouwd als een school waar men leerlingen naar toe stuurt die voor geen enkele andere school in aanmerking komen". De stemming bij deze opening was niet be paald optimistisch. De berichten die spraken van centralisering van het landbouwonder wijs in Zeeland hadden er toe geleid dat de geplande feestelijke opening van deze school van de NCB niet doorging. Daarvoor in de plaats kwam een sobere opening en een diploma-uitreiking. Het aantal leerlingen aan de school bedroeg aa:n het begin van het schooljaar 52. Zij waren als volgt verdeeld over de Oost Z. Vlaamse gemeenten 8 uit Vogelwaarde, 6 uit Koewacht, 6 uit Clinge, 5 uit Zaam slag, 5 uit Hontenisse, 4 uit St. Jansteen, 4 uit Axel, 3 uit Terneuzen, 3 uit Hulst, 2 uit Graauw, 2 uit Westdorpe, 2 uit Over slag, 1 uit Sas van Gent en 1 uit Zuiddorpe. Bevorderd van klas timmeren II naar III Bevorderd van klas metaalbewerken II naar III DIPLOMA'S/ Het diploma timmeren Het diploma metaalbewerken THAI IA" In de chr. technische school te Axel zijn vrijdag avond de diploma's uitgereikt aan de leerlingen timmeren en metaalbewerken. Dit gebeurde in aan wezigheid van leden van het schoolbestuur, leer krachten en een groot aantal ouders van de ge slaagden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Brandes, opende de bijeenkomst met een gedeel telijke bijbellezing. Voordat de voorzitter tot de uitreiking van de diploma s overging, feliciteerde hij de leerlingen en de ouders met de behaalde resultaten. Vier leerlingen met het hoogst gemiddelde cijfer kregen n boekebon aangeboden. Bij timmeren Wa ren dit P. J. Verhelst uit Terneuzen en C. Over-' dulve Jzn uit Axel, elk met 123 punten, C. Bakker uit Terneuzen en Th. Haak, Zaamslag behaalden deze eer bij metaalbewerken. Zij hadden resp. een gemiddelde van 8,2 en 8,1. Na een korte koffiepauze voerde de directeur van de school, de heer M. 't Gilde, het woord. Namens het personeel feliciteerde hij de jongelui met dit eerste diploma. De volgende stap kan worden ge nomen via de school of de praktijk. De heer 't Gil de besprak vervolgens de theoretische en prak tische mogelijkheden bij studievoorzetting waarbij de leerkrachten de leerlingen gaarne met advies zullen bijstaan. C. Bakker bedankte de leerkrachten namens de leerlingen. Adr. Boone, Zaamslag: B. van Goeije, Koewacht; T. Herwegh en P. C. M. v. d. Heijden, beiden te Axel; R. de Houx, Zuiddorpe; J. Jansen, Axel; J. L. F. de Koeijer, Zaamslag; J. A. Maas, Axel; E. Meijer, Terneuzen; F. A. A. Naessens, M. P. Paulusse, P. M. Paulusse, B. Riemens, H. v. d. Vendel, allen te Axel; R. Verbrugge, Zuiddorpe; H. L. Wink, Axel; P. R. Wilting, Terneuzen; P. A. B. de Wolf, Axel. C. Bakker en R. Bours, beiden te Axel; C. Broer- sen, Sluiskil; J. H. Dieleman, J. J. Dieleman, P. J. Dieleman, allen te Axel; E. la Heijne, Zuiddorpe; H. Jansen, A. Jonker, C. Klaassen, H. Lippens, R. M. de Reu, A. A. de Smet, T. M. Provo, allen te Axel; R. Vermeersch, Zaamslag. M. J. Bakker, A. A. C. M. v. d. Berg, A. E. A. v. d. Berg, A. Dekker. J. P. Eckhardt, I. J. Eelen- baas, allen te Axel; C. den Hamer en P. Jansen, beiden te Zaamslag; W. F. M. Janssens, Koe wacht; Th. G. M. Kaijser, Axel; C. E. Lammens, Zuiddorpe; J. Matthijs, Axel; C. C. Soethaert, Zuiddorpe; J. P. Verschelling, J. de Wit, M. P. M. Witte, allen te Axel. E. J. Agterhis, R. J. M. v. du. Bergen, J. de Blaeij, C. M. Bolleman, F. de Bruijn, L. JDekker, W. Th. Hamelink, M. K. van Hermon, J. J. Jan sen, J. S. Kolijn, allen te Axel; J. van Leeuwen, Terneuzen; W. A. M. Lippens, Axel; C. Maas, Zaamslag; A. van Meurs, Axel; E. Th. Muller, Sas van Gent; E. C. A. Notschaele, Westdorpe; A. Riemens, Axel; A. J. de Ridder, Zuiddorpe; J. L. Sijs, N. Vonck, M. P. Witte, W. van Bruggen, allen te Axel. G. E. Agterhuis, Axel; J. A. van Asperen, C. J. Bareman, C. J. van Doorn, allen te Zaamslag; H. Everse, Axel; M. J. A. van Hove, Koewacht; L. de Hullu, J. A. N. Kalisvaart, M. Maas, A. J. Oppeneer, C. Overdulve Jzn., C. Overdulve Kzn., J. J. de Pooter, A. A. C. Poppe, P. F. Riemens, J. C. van Tatenhove, allen te Axel; P. J. Verhelst, Sluiskil; P. F. Vermeersch, Zaamslag; P. J. Ver schelling, Axel; A. de Vos, Zaamslag; E. A. Willemsen, Axel. C. Bakker, Terneuzen; A. den Beer, G. J. H. Borgt, E. P. de Brouwer, allen te Axel; A. Dekker, Ter neuzen; J. van Drongelen, Axel; J. J. Geluk, J. C. Goossen, Th. Haak, B. de Groote, allen te Zaam slag; C. J. Hamelink, J. A. Koekkoek, M. van Lange velde, A. C. G. de Reu, L. J. Scheele, F. A. A. Schram, A. F. Vasseur, A. A. v. d. Wege, allen te Axel. Uitgereikt het aanvullend getuigschrift timmeren aan L. Colijn en G. L. Leclou, beiden te Axel. Uitgereikt het getuigschrift voor de tweejarige semi-parttime B-cursus timmeren aanM. Diele man en J. Kolijn, beiden te Zaamslag; M. de Blaeij, J. Lindhout, J. C. de Regt, J. A. Schuitvlot, J. H. Vink, A. /E. Willemsen, allen te Axel.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2