GEMEENTERAAD VAN AXE1 Bevrijdingsfeesten ZATERDAG 5 JULI 1969 83e Jaargang no. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Afwezig waren de heren de Waard en 't Gilde met kennisgeving. Na de opening op de gebruikelijke wijze wor den de notulen goedgekeurd, evenals de in gekomen stukken. Bij de mededelingen vroeg de heer D. J. Oggel nadere inlichtingen over de foutieve grenskaarten der drie gemeenten, welke vóór de definitieve afhandeling van de herindeling aan de kamerleden waren verstrekt. De burgemeester gaf een toelichting die erop neerkwam, dat de bedoelde kamerleden in eerste instantie een onjuiste driegemeenten- kaart hadden gekregen. Zodra deze fout was geconstateerd had de gemeente Axel de goede kaarten aan de kamerleden toegezonden. Bur gemeester Van Dijke had tot zijn spijt moeten vaststellen, dat enige kamerleden desondanks van de verkeerde kaarten gebruik hebben ge maakt, waarop de door de heer Oggel bedoel de onjuiste grensaanduiding bij Spui voor kwam. Aangenomen wordt een voorstel tot het toe kennen van een uitkering-ineens over het eerste halfjaar 1969 en een pensioenverho ging per 1 juli 1969 aan hen, wier pensioenen ten laste van de gemeente komen. Besloten wordt tot het toekennen van een salarisverhoging van 2% aan het personeel der Gemeente Axel per 1 juli 1969; evenals tot toekenning van een uitkering-in eens van 2% over het eerste halfjaar 1969 aan Gemeente-secretarissen en -Ontvangers. Aangekocht wordt de woning Bosplein 4 van de heer G. Robbers te Apeldoorn, noodzake lijk voor de realisering van het uitbreidings plan oost. Besloten wordt tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer J. Koster te Sas van Gent, groot on geveer 650 m2; tot verkoop van het op naam van de Gemeen te als consort geboekte gedeelte van het per ceel Pironstraat 7 aan de heer L. A. Vervaet te Axel, groot 11 m2; tot verkoop van het op naam van de Gemeen te als consort geboekte gedeelte van het per ceel Adm. Helfrichlaan 7 aan de heer Ch. L. van Deursen te Axel, groot 24 m2. Aangenomen wordt het voorstel tot het in trekken van enkele instructies voor functies die zijn opgeheven. De functies van klokkenist en van keurings dierenarts bij de vleeskeuringskring worden n.l. niet meer uitgeoefend. Op een voorstel tot het beschikken op het ver zoek om medewerking op grond van artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van Schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de R.K. Lagere School aan de Walstraat wordt gunstig be schikt. Het bestuur van de Katholieke Onderwijs- stichting Axel heeft onder dagtekening van 16 mei 1969 en op 5 juni 1969 tot de raad het verzoek gericht om op grond van artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 mede werking te verlenen tot de aanschaffing van schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen, waaronder een luidsprekersinstallatie voor de gehele school t.b.v. de schoolradio. Het voorgeschreven onderhoud heeft op 5 juni 1969 plaatsgevonden. Voorstel tot het vaststellen van enige wijzigin- KRITIEK VAN DE HEER OGGEL OP DE UITBREIDINGS PLANNEN gen van de Begrotingen van de takken van Dienst en van enige wijzigingen van de Ge meentebegroting, alle betrekking hebbende op het Dienstjaar 1969. Onder verwijzing naar de ontwerpen stellen B. en W. voor - de Financiële Commissie gehoord - onderstaande begrotingswijzigin gen voor het dienstjaar 1969 vast te stellen 4e en 5e wijziging van de begroting van het gemeentelijk grondbedrijf le wijziging van de begroting van het ge meentelijk woningbedrijf 10e, 11e en 12e wijziging van de gemeente begroting. De heer Oggel had bij dit punt ernstige cri- tiek op het college. Onzerzijds aldus de heer Oggel is steeds gewaarschuwd tegen de groot se opzet van dit plan, daar bekend was dat dit een zeer grote investering zou vergen. Reeds van meet af hebben we aangedrongen om een plan te maken dat in fasen kon wor den uitgevoerd. Daar hieraan geen gevolg werd gegeven en het plan nu definitief van de baan is, staat de gemeente voor een strop van ongeveer een kwart miljoen. Uit hoofde van enkele andere dekkingsmogelijkheden moet op onze begro ting nu bijna 2 ton worden verwerkt, voor welk bedrag we niets, maar dan ook niets hebben, dus zuiver verlies. Dit feit ligt er nu, doch we willen er ernstig bij het college van B. en W. op aandringen om in 't vervolg met ideeën te komen die te realiseren zijn, dus met beide benen op de grond te blijven staan. We spreken er onze ernstige bezorgdheid over uit dat door dergelijke verliezen de fi nanciën van onze gemeente dusdanig worden uitgeput, dat er in de toekomst weer een verhoging van de reeds zeer hoge gemeen telijke belastingen zullen moeten worden voorgesteld. Bij de behandeling van deze post bij de be grotingswijziging (7e) hebben we ons niet verzet en ook nu kunnen we dit niet, daar we voor een voldongen feit staan. We maken ons over een dergelijke financieële politiek van het college ernstige zorgen. Een dergelijke ernstige beleidsfout dient in de toekomst te worden voorkomen. Bij de rondvraag wil ik over deze materie enkele vragen stellen. De heren van Luijk en J. Dieleman waren het niet met de heer Oggel eens. De burgemeester wees de verwijten van de heer Oggel af. Het college heeft de besluiten van de gemeente raad uitgevoerd. Toen het plan werd inge diend, is het door alle fracties goed ontvan gen. Dat het nu niet uitvoerbaar is, konden B. en W. niet voorzien. Nu G.S. op grond van ge brek aan financieringsmiddelen hun goedkeu ring aan het plan hebben onthouden, moeten B. en W. er wel van afzien, maar dat wil niet zeggen dat het voorgoed van de baan is. Er volgde een korte schorsing voor fractie- overleg, waarna de heer Oggel zijn woorden betreffende een „ernstige beleidsfout" terug nam. De burgemeester maakte van dit punt gebruik om kritiek te leveren op bet financiëel be leid der regering ten opzichte van de gemeen ten, die voor uitgaven worden geplaatst, wel ke ze niet meer kunnen opbrengen. Bij de rondvraag stelde de heer Oggel nog de volgende vragen I. Inzake de realisering van uitbreidings plan noord I 1. wil het college van B. en W. de raad meedelen hoever het ontwerpen van genoemd uitbreidingsplan in fases is gevorderd 2. wil het college eveneens meedelen hoeveel geld er tot nu toe is uitge geven aan het bureau-Schut dat met deze opdracht is belast? 3. wil het college in 't vervolg direkt na afloop van ieder kwartaal de raad me dedeling doen van de gemaakte vor deringen bij het ontwerpen van dit plan en de gemaakte onkosten Gezien het formidabele bedrag dat het eerste plan heeft gekost, is het nodig de raad doorlopend op de hoogte te houden, opdat dit feit zich niet zal herhalen. II. 1. Is het bij het college bekend dat er de afgelopen zaterdag zeer veel proces sen-verbaal zijn opgemaakt tegen vreemdelingen die op verboden plaat sen parkeren 2. Is het college genegen om, naast de aangebrachte borden, ook de trottoir banden geel te schilderen of de be staande door gele trottoirbanden te vervangen, aangezien dit beter wordt opgemerkt dan de borden, die door het drukke verkeer vaak over 't hoofd worden gezien 3. Wil het college in dit opzicht bijzon der aandacht besteden aan de Kerk- dreef 4. Wil het college dit zien als een geste van tegemoetkomendheid aan de vele vreemdelingen die Axel bezoeken en hier veel welvaart brengen 5. Wil het college een goede verwijzing naar de parkeerplaatsen bevorderen. III. Volgens een bericht in de pers is over 1968 door de P.Z.E.M. een winst ge maakt van 1.175.061,-, welke winst belangrijk hoger lag dan in 1967, uit oorzaak van een grotere omzet. Mij is uiteraard niet bekend of het nood zakelijk is dit gehele winstbedrag te re serveren. Daarom verzoek ik B. en W. hierover in formatie in te winnen en, mocht de moge lijkheid hiertoe bestaan, aan te dringen op een tariefsverlaging voor de huisge bruikers, als compensatie voor de sterk gestegen kosten van levensonderhoud. De burgemeester deelde mede dat deze vra gen schriftelijk zullen worden beantwoord, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Zoutgehalte in kanaal Terneuzen-Gent sterk gestegen Het comité ter voorbereiding van de 25e verjaardag van onze bevrijding is thans met zijn werkzaamheden zo ver gevor derd dat een voorlopig programma kan worden opgesteld. Dit luidt als volgt: woensdag 17 september 1969: donderdag 18 september 1969: vrijdag 19 september 1969: zaterdag 20 september 1969: Schriftelijke vragen aan Axelse Gemeenteraad Door de leden van de gemeen teraad D. J. Oggel en P. Dek ker zijn aan B. W. van Axel de volgende vragen ge steld 1. is het aan B. W. bekend dat er dit jaar van het kam peerterrein „De Boshoek" zeer weinig gebruik wordt ge maakt 2. Willen B. W. nagaan of de oorzaak hiervan ligt in a) de nieuwe regeling voor het verkrijgen van een vergun ning b) het feit dat kinderen vol geld moeten betalen, in tegen stelling tot andere kampeer terreinen waar door dezen half geld wordt betaald? 3. Waarom is door B. W. de neuwe regeling tot het ver krijgen van vergunningen niet aan de gemeenteraad meege deeld 4. Zijn B. W. bereid om a) een soepeler regeling voor het verkrijgen van vergunnin gen in te voeren? b) de gebruikers van het kam peerterrein meer tegemoetko mend te behandelen? c) aan de raad een tariefrege ling voor te leggen die in overeenstemming is met de terreinen in de omgeving? Vergadering van vrijdag 27 juni 1969 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* {3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Na de ingebruikneming van de grote zeesluis in Terneuzen is het zoutgehalte van het water van het kanaal Gent-Terneuzen aanzienlijk toegenomen. Voor de opening van het nieuwe sluizencomplex be droeg het zoutgehalte 700 milligram per liter. Thans is dat gehalte toegenomen tot 3000 milligram per liter. Bij de industrieën in de kanaalzone die het kanaalwater gebruiken voor verschillende doeleinden heeft deze versterkte verzilting ernstige verontrusting gebaard. Ook de toenemende verontreiniging van het kanaal en de lozing van afvalwater op de Wester- schelde is een punt van stijgende zorg. Dit heeft de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen ver klaard in een te Terneuzen gehouden algemene ver gadering. Aangezien het bestuur van de kamer van oordeel is, dat met name de waterverontreiniging op het kanaal en op de Westerschelde van belang kunnen zijn bij de besprekingen van de Belgische plannen voor een Baalhoekkanaa] is deze kwestie ter kennis gebracht van de Nederlandse delegatie inza ke het Baalhoekplan. 17.30 uur: Ontvangst gasten in het stadhuis. 17.45 uur: Carillon-bespeling door de heer P. C. Brakman. 18.30 uur: Kranslegging op de Algemene Begraaf plaats op graven van de gevallen Polen en op de graven van de burgerslachtoffers. 19.00 uur: Kranslegging op de R.K. begraafplaats op het graf van mevrouw Szydlowswi en op de graven van de burgerslachtoffers. 19.20 uur: Vertrek van stadhuis voor stille tocht naar het Poolse monument. 19.30 uur: Kranslegging bij het Poolse Monument. 20.15 uur: Herdenkingssamenkomst in de Gerefor meerde Kerk aan de Kerkdreef o.l.v. Ds. A. Kuiper. Medewerking wordt verleend door een mannenkoor. De na deze samenkomst te houden kollekte zal wor den bestemd voor de Poolse oorlogsinvaliden. 09.00 uur: Plechtige Heilige Mis in de R.K. kerk voor allen die bij de bevrijding van Axel het leven hebben verloren. 10.00 uur: Autobustocht naar Poolse Kruis met krans legging en rondrit langs het voormalig gevechtster rein. 11.00 uur: Reünie voor de Poolse gasten in het stad huis, aangeboden door de Vereniging Axel-Polen. 14.00 uur: Openstelling Lunapark op het Hofplein. Openstelling kunstmarkt aan de Kaaiwal. Openstelling kunsttentoonstelling in de Molenstraat. Openstelling fototentoonstelling in de landbouw huishoudschool. 19.00 uur: Behendigheidswedstrijd voor auto's op het Szydlowskiplein. 20.00 uur Optreden van de Axelse muziekgezelschap pen Hosanna en Thalia. Vooraf concert door de har monie Concordia. 21.00 uur: Dansen voor de ouderen in een tent op het Szydlowskiplein. 09.30-12.00 uur: Goochelaar, buikspreker, traktatie voor de leerlingen le, 2e en 3e klas der lagere scho len in „De Halle". 1400-18.00 uur: Film en aktieve rekreatie voor de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas der lagere scho len. Film in „De Halle". 20.00 uur: Voortgezet onderwijs: beatprogramma in een tent op het Szydlowskiplein. 16.00-17.00 uur: Concours d'elegance op het Ken- nedyplein en ev. middenstandstentoonstelling. 18.00 uur: Receptie door het gemeentebestuur ten gemeentehuize. 19.00 uur. Rondwandeling door de Rijkspolitiekapel. 20.00 uur: Concert door de Rijkspolitiekapel op de Markt, afgewisseld door optreden van de Poolse Volksdansgroep Polonia uit Breda. 22.00 uur: Taptoe door de Rijkspolitiekapel op het Kennedyplein. Verder de gehele dag openstelling van het Lunapark. 10.30-12.00 uur: Hengelsport voor de jeugd op de ijsbaan. Hengelsport voor de ouderen op de Kleine Kreek. 14.30 uur: Bevrijdingswandeltocht. 14.00-17.00 uur: Oriëntatierit voor auto's. Start op de Burchtlaan. 15.00 uur: Paardensport op het concoursterrein. 15.00-16.00 uur: Carillonconcert door mevrouw Moerdijk-Vanderswalm. 16.00 uur: Optreden van de „Tilburgse Schotjes" op de Markt. 17.30 uur: Broodmaaltijd voor de Poolse gasten, ge meentebestuur en dagelijks bestuur Herdenkingscomi- té aangeboden door de Vereniging Axel-Polen. 18.30 uur: Prijsuitreiking wandeltocht in het Gezel- lenhuis. 19.30 uur: Heroptreden van de „Tilburgse Schotjes". 21.00 uur: Groot slotvuurwerk. Verder de gehele dag openstelling van het Lunapark. Vanaf donderdag 18 september tot en met zaterdag 20 september zijn de Horecabedrijven tot 02.00 uur des nachts geopend. 0 Gemeenteraad pag. 1 0 Bevrijdingsfeesten pag. 1 0 Diploma-uitreiking ambachtsschool Axel pag. 2 0 Zeeland over de 300.000 inwoners pag. 2 0 Gecompliceerde aanrijding bij St. Anna pag. 3 0 Clings raadslid meent: Zeeuwsch-Vlaanderen bij België voegen pag. 4

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1