bleef ongeveer gelijk 5e Lustrum bevrijdingsviering Axel Rotterdam tegenstander versnippering havenindustrie Zeeland Bij Sas van Gent en langs de grens Luchtverontreiniging ZATERDAG 28 JUNI 1969 83e Jaargang no. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG De fluorhoudende luchtverontreiniging in het gebied van de Zeeuwsvlaamse kanaalzone ter hoogte van Sas van Gent en langs de Neder lands-Belgische grens van Sas van Gent tot Koewacht is, vergeleken met de metingen van het vorige jaar en gerekend vanaf het mo ment, dat de N.V. Zuid Chemie de voor haar maximale zuivering van afgassen door een nieuwe wasinstallatie had toegepast, onge veer gelijk gebleven. Dit is een van de con clusies in het rapport van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek I.P.O. te Wageningen, aan gedep. staten van Zee land uitgebracht naar aanleiding van de me tingen op fluor in de periode van 29 februari 1968 tot 27 februari 1969. De daaraan voor afgegane metingen besloegen de periode van 30 maart tot 23 november 1967. Ook uit België De verontreiniging werd beoordeeld met be hulp van fluormeters (kalkpapiermethode), fluorgehalte-bepalingen van grassen, gladiolen en fruitgewassen, alsmede bladbeschadigingen aan een fluorgevoelig gladioleras, Zij bleek hoofdzakelijk afkomstig te zijn van de N.V. Zuid Chemie en van in België bevindende bronnen (het fosfaatbedrijf Kühlmann en de staalindustrie Sidmar) op ongeveer 3 kilome ter van de Nederlands-Belgische grens. An dere niet precies bekende kleinere fluorbron- nen (waaronder mogelijk de cokesfabriek te Sluiskil) hebben waarschijnlijk nog geen be paalde invloed gehad op het fluorgehalte in de omgeving van Axel, Zuiddorpe en Koe wacht. Afnemend met de afstand In het I.P.O.-rapport wordt gezegd, dat de invloed van de Zuid Chemie afneemt met de afstand tot de fabriek en, verschillend naar de frequentie en de sterkte van de heersende winden, zeker tot op ongeveer 6 km bij krach tige wind te bespeuren is. In een noordoost- oostnoordoost-richting kan men een grens van 2 tot 3 km aanhouden als een gebied waarin vee in haar gezondheid door fluor houdende afgassen kan worden benadeeld. Zeer fluor-gevoelige gewassen kunnen zeker in eenzelfde richting van de fabriek bladbe schadigingen krijgen. In andere oostelijke richtingen zullen, behalve tot op korte afstan den van de fabriek, deze beschadigingen me de worden veroorzaakt door de invloed van afgassen der Belgische industrieën en van in de directe omgeving aanwezige kleinere fluor - bronnen. Een nadelige werking van de afgassen op ge voelige fruitgewassen in de actieradius van de Zuid Chemie is - in tegenstelling tot het jaar daarvoor - niet geconstateerd. De meetpunten Op zeventien punten werd gemeten (fluor- meetkastjes en proefveldjes). Die punten wa ren gelegen in en bij Westdorpe, Axel, Phi lippine, Overslag, Zuiddorpe, Rode Sluis, Het Zand en over de Belgische grens. In het I.P.O.-rapport worden de resultaten der metingen op elk van de meetpunten uitvoerig beschreven. Gebleken is, dat op enkele pun ten geen wezenlijke verschillen met de resul taten van het vorige jaar konden worden ge constateerd, dat op sommige andere punten de fluorgemiddelden van verhoogd tot laag varieerden, dat op bepaalde meetpunten de invloed der Belgische industrieën niet of nauwelijks merkbaar was, maar op andeTe punten wel en dat er ook punten waren, waar invloeden uit andere bronnen dan die uit België alleen een rol moeten hebben ge speeld. De samenstellers van het Rotterdamse Plan 2000 plus' voor verdere haven en industrieontwikkeling in het noordelijk deltagebied zijn er tegenstander van dat in Zeeland en West-Brabant de economische expansie wordt opgedeeld in een Sloegebied, Moerdijk en Reimers- waal. ,We moeten voorkomen dat hier versnippering optreedt. Er moeten concentraties worden gecreëerd die op eigen kracht kunnen uitgroeien. Daarom deze duidelijke scheiding I. Zuid-oever van de Nieuwe Waterweg en 2. Zuid-oever van de Westerschelde'. Rijnmondraad Deze filosofie achter het plan 2000 plus bracht ir. B. Fokkinga, direkteur stadsont wikkeling van de gemeente Rotterdam dins dagavond naar voren in een informatieve vergadering van de Rijnmondraad. De ont wikkeling van de haven- en industriegebieden aan de zuidkant van de twee loodrecht op de kust gerichte lijnen Nieuwe Waterweg en Westerschelde noemde de heer Fokkinga vooral van belang opdat het gebied ertussen gaaf kan blijven. „Via planologisch zindelijk denken kom je daartoe", zo zei hij. In het plan 2000 plus is sprake van de zuidoever van de Westerschel de, in tegenstelling tot het rapport Harris. Men beperkt zich in het plan 2000 plus tot het noordelijk Deltagebied met als meest zui delijke uitstulping een Grevelingenstad (500.000 inwoners op de duur) op Goeree- Overflakkee. Haven- en industrieconcentratie op de zuid oever van de Westerschelde houden de sa menstellers van het Rotterdamse plan open voor het geval er naast de Nieuwe Waterweg een grote industriële concentratie nodig zou zijn. En die zou daar dan kunnen ontstaan in samenhang met Antwerpen. Afleiden Een vraag die bij herhaling vanuit de Rijn mondraad werd gesteld was .Waarom kan de havenontwikkeling die in de Hoeksche Waard wordt voorzien niet worden afgeleid naar andere gebieden, zoals de Westerschel de Waarom hebben de deskundigen geen rekening gehouden met alternatieven Bij het plan 2000 plus is men uitgegaan van het bestaande pakket van voorzieningen en van de wensen van het bedrijfsleven. Dr. E. D. J. Kruytbosch, Rijnmondstaffunctionaris acht te het bewijs niet geleverd dat de optimale mogelijkheid om de ontwikkeling naar andere gebieden dan de Waterweg af te leiden in dit plan zijn ingebouwd. Hij vond het nodig dat een verder en diepergaand onderzoek wordt ingesteld naar wat met alternatieve plannen kan worden gedaan en dat faktoren die van invloed zijn op de keuze van een vestigings- Analyses van gras-, urine- en botmonsters. Evenals in vorige rapporten worden ook in dit rapport de resultaten vermeld van fluor- analyses van gras-, urine- en botmonsters. De grasmonsters werden onder supervisie van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland voornamelijk uit weilanden in de omgeving van Westdorpe genomen en ter analyse aan het I.P.O. gezonden. Bij een vergelijking van de gemiddelde fluor-waarden met die van het jaar daarvoor kon worden geconstateerd dat behoudens enkele uitzonderingen - deze van dezelfde grootte-orde waren. De gegevens, verkregen na analyse van de urine- en botmonsters en in eerste instantie van belang voor de schadecommissie vee houderij Sas van Gent (die beslist wat er met het vee moet gebeuren, dat door fluorvergif- tiging ziek is geworden), duidden erop, dat het merendeel van de runderen kon worden gerekend tot de „grensgevallen". Voor de analyses van botmonsters bij het paard en de schapen zou men de kwalificatie „normaal" moeten geven. Ook het fluorgehalte in de urine kon als normaal worden beschouwd. Cutterzuiger verlamt brug bij Sluiskil De draaibrug bij Sluiskil is van woensdag avond tot donderdagmiddag vijf uur buiten bedrijf geweest. De brug is onklaar geraakt nadat een cutterzuiger, die op het kanaal baggerwerk verricht, een 160 meter lange stuurkabel van de brug onder water 'had doorgesneden. Deze kabel ligt normaal één meter diep in de kanaalbodem verzonken. Waarschijnlijk heeft de kabel zich iets omhooggewerkt, waar door hij in aanraking kon komen met de zuiginstallatie van de baggermolen. Na het inleggen van een reservekabel was het manke ment aan de brug tegen vijf uur gistermid dag verholpen. Het scheepvaartverkeer was tijdig van het buiten bedrijf stellen van de brug op de hoogte gesteld. He wegverkeer moest over Terneuzen worden omgeleid. plaats voor een industrie nader worden be studeerd. Eindbehandeling Het dagelijks bestuur van Rijnmond stelt zich voor om in oktober aan een eindbehandeling toe te komen. Daar komt bij, aldus de heer Fibbe, voorzitter: .Rijnmond is partner in het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland. Wij stellen er prijs op in overleg tot een standpunt te komen'. ,We willen objektief en goed worden voorgelicht om te komen tot een evenwichtig oordeel en een standpunt dat hout snijdt. Op dit moment zijn wij nog niet toe aan konklusies en stand puntbepalingen'. Antwoord van de Rotterdamse havendirektie ,Er is in Nederland een schreeuwend gebrek aan plannen 2000 plus zoals Rotterdam nu heeft geproduceerd. Het zou interessant zijn om begrotingen op tafel te hebben over bij voorbeeld de kosten van infrastruktuur in Zeeland, maar die hebben wij niet'. Overigens werd er van de kant van de Rotterdamse plannenmakers wel op gewezen dat men ook in het plan 2000 plus van industriespreiding is uitgegaan waar dat mogelijk is. Tweede pijpleiding DOW Terneuzen - Shell - Pernis De pijpleiding die enkele jaren geleden tussen Dow Chemical te Terneuzen en Shell Neder land Chemie te Pernis is aangelegd voor ethy- leentransport krijgt begin 1970 gezelschap van een tweede. De Nederlandse Gasunie heeft namelijk opdracht gekregen tot de aan leg van een propyleenleiding tussen Terneu zen en Pernis. Shell-Chemie betrekt propyleen van de Ter- neuzense vestiging van Dow. Dat verklaart ook de omstandigheid dat de opdracht aan de Gasunie een pure Shell-aangelegenheid is. De pijpleiding die 120 km lang wordt, komt het jaar daarop - 1971 - in bedrijf en zal lopen via het nieuwe bedrijf van Shell- Chemie te Moerdijk. Shell zal het propyleen- produkt van Dow gebruiken in een nog te stichten fabriek voor oplosmiddelen. Het Axelse bevrijdings- en herdenkingscomi té, dat intensief bezig is om de 25ste verjaar dag van de bevrijding van Axel op 17, 18, 19 en 20 september grootscheeps te gaan vieren, heeft thans een voorlopig programma vol evenementen samengesteld. De inleiding van deze 5e lustrum-viering vormt de herdenkingsplechtigheden met kransleggingen op woensdagavond 17 septem ber. Donderdag 18 september zal een reünie wor den gehouden van de Poolse gasten, die een officiële ontvangst wacht, door het gemeente bestuur en de vereniging Axel Polen. Deze tweede dag vindt ook de openstelling plaats van het lunapark op het Hofplein. Voorts is er deze dag een behendigingswed- strijd voor geïnteresseerde automobilisten op het Szydlowskiplein. Het feestprogramma vermeldt voor vrijdag morgen 19 september attracties voor de jeugd. De kleuterscholen krijgen bezoek van een goochelaar, het lager- en voortgezet onderwijs wacht tal van attracties. 's Middags opent op de kaaiwal de kunst markt annex expositie en is er een concours d'elegance. In de avonduren neemt de rijkspolitiekapel het muzikale gedeelte voor haar rekening met een rondwandeling, een concert en een taptoe, waarbij de Poolse Volksdansgroep Polonia uit Breda voor de nodige afwisseling zorgt. Voor zaterdag 20 september staan een aantal sportieve evenementen op het programma, zoals hengelwedstrijd, oriëntatierit en een paardensportfestijn. Daarnaast is er een optreden van het jeugd- doedelzakorkest „De Tilburgse Schotjes". De feestelijkheden worden afgesloten met een groot vuurwerk. Het comité heeft ook uitnodigingen gericht tot generaal Maczek en kolonel Szydlowski om samen met een groot aantal andere Poolse oudstrijders deze bevrijdingsfeesten in Axel te komen meevieren. Om dit vierdaagse feestprogramma waarvoor 9.000,— nodig is, in financieel opzicht te doen slagen, heeft het comité naast het Gemeentebestuur dat reeds een bijdrage van 5.000, - heeft toegezegd, uiteraard ook de Axelse bevolking nodig. Door middel van een huis-aan-huis-lijstcollec- te zal zij een beroep doen op de Axelaars om het resterende bedrag van 4.000, - bij el kaar te krijgen. De eerste indrukken van deze collecte, waar mee dezer dagen tal van vrijwilligers van start zijn gegaan, werpt vrij gunstige resultaten af. Ook de komende week wordt deze lijstcollecte voortgezet. Voorlopig geen praatpalen in Zeeuwsch-Vlaanderen Bij het praatpalenplan van minister Bakker krijgt Zeeuwsch-Vlaanderen voorlopig geen praatpalen ook niet op een deel van rijksweg 58. De overweging is dat in Zeeuwsch-Vlaan deren te weinig sprake is van autosnelwegen die ver van bebouwingen af liggen. Wanneer de vaste oeververbinding is gelegd, wordt de situatie voor Zeeuwsch-Vlaanderen andejs. Dan is er wel sprake van een auto snelweg. Bij de installatie van de apparatuur, die nodig is voor de praatpalen, zal met de uitbreiding van Zeeuwsch-Vlaanderen reke ning worden gehouden. Behalve het trace met de Zeelandbrug zal rijksweg 58 van Bergen op Zoom tot Vlis- singen voorzien worden van praatpalen. Of nog meer wegen in Zeeland en dan met name de provinciale wegen praatpalen zullen krij gen is nog een open vraag. Bij de provincie is deze zaak in studie. Wanneer het net van praatpalen in Zeeland uitgebreid zal worden, is niet bekend maar in ieder geval moeten de huidige autosnelwegen in Nederland in 1973 voorzien zijn .van de praatpalen die in verbinding staan met de thans bestaande wegenwachtstations. Zeeland kan er dus op rekenen voor die datum van praatpalen voorzien te zijn. 5 AXELSE COURANT Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRAAA J. C. VINK ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Luchtverontreiniging bleef onge- veer gelijk pag. 1 Axels nieuws pag. 2 Afscheid ir. G. H. van Krevelen pag. 3 De vakantie begint pag. 4 ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1