AGENDA Uit onze Omgeving Axel Examens Kerkdiensten Weekend-diensten Verkeer bij brug Sluiskil tijdelijk gestremd Vijftien slepers trokken tanker los Gasalarm bij Dow Cursus bloemsierkunst primeur voor Zeeland Gemeenteraad Aanrijding bij St. Annapolder EXCURSIEUITSTAPJE L.T.S.-LEERLINGEN AXEL De tweede klas leerlingen van de afdelingen timmeren en metaalbewerken van de L.T.S. uit Axel maakten dezer dagen een excursie uitstapje naar Zuid-Limburg. Zowel de heen als de terugreis liep via België. In Valkenburg bezocht men de bekende grot en nog tal van bezienwaardigheden. In de middaguren voer de reis verder naar het drielandenpunt bij Vaals. Na een rondrit door klein Zwitserland werd dit excursieuitstapje afgesloten met een bezoek 'aan de Amerikaanse militaire be graafplaats Margraten. P.J.G. OOST ZEEUWS VLAANDEREN HIELD KROKODILLERIT De afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de P.J.G. hield zaterdagmiddag een oriën- tatie-krokodillerit. De start lag bij restaurant „De Kraag" te Zaamslag, de finish was te Kloosterzande. Ondanks het warme zomerweer waren er toch nog 30 deelnemers. Winnaar werd de heer L. Verbrugge uit Wals oorden met slechts 33 strafpunten. De verdere uitslag was 2. T. van Tiggelen, Biervliet met 50 str.pnt.; 3. J. de Regt, Biervliet met 60 str.pnt.; 4. A. de Bruyne, Terneuzen met 63 str.pnt.; 5. W. Hollemans, Terneuzen met 68 str.pnt.; 6. M. Maas, Zaamslag met 76 str.pnt.; 7. J. van Drongelen, Axel met 85 str.pnt.; 8. J. Dieleman, Koewacht met 101 str.pnt.; 9. K. Dekker, Zaamslag met 109 str.pnt.; 10. A. Scheele, Axel met 121 str.pnt.; 11. J. van Cadzand, Axel met 136 str.pnt.; 12. J. de Braai, Terneuzen met 141 str.pnt. Elf deelnemers werden niet geklasseerd. De prijsuitreiking vond plaats in „De Krokodille- bar" te Kloosterzande. Met medewerking van een Brabantse muziek band werd in deze krokodillebar 's avonds deze oriëntatierit afgesloten. EINDLES ,HET MOLENKWARTIER' In de Christelijke Technische School aan de Crijnssenstraat te Axel wordt dinsdag voor leerlingen van de huishoudschool Molen kwartier de eindles gehouden. Tijdens deze bijeenkomst, die om 10.00 uur 's morgens begint, zullen in aanwezigheid van ouders en genodigden, de getuigschriften aan de tweede jaars primairen en assistenten worden uitge reikt. SCHOOLREISJE Dinsdag maakten 122 leerlingen van de hoogste klassen van de prinses Marijkeschool te Axel met het onderwijzend personeel en leden van de oudercommissie een geslaagd uitstapje naar Zuid-Limburg. Zowel de heen- als terugreis liep door België. Na een korte rustpauze in Maastricht reed men door Klein-Zwitserland naar het drie landenpunt bij Vaals, 's Middags bezocht men achtereenvolgens in Gulpen de forellenkwe- kerij, en in Valkenburg het sprookjesbos en het ontspanningsoord. Om negen uur keerden de leerlingen in Axel terug. BLOEMSCHIKKEN EN KERAMIEK TENTOONSTELLING IN 'T TREFPUNT Donderdag 29 juli zal er 's middags in „'t Trefpunt" gelegenheid zijn voor bloem schikken. Iedere deelneemster(er) wordt verzocht zelf voor bloemen en vazen te zorgen. Deze cursus begint om twee uur. Er wordt gerekend op een grote opkomst. s Avonds van 7.30 uur zal er een tentoon stelling worden gehouden van vervaardigde stukken van de keramiek-cursus en tevens zul len de resultaten van 't bloemschikken be keken kunnen worden. De toegang voor deze bezichtiging is vrij en ieder is van harte welkom 77e CENTRALE DIAKONALE CONFERENTIE VAN DE GEREF. KERKEN Woensdag j.l. werd in de Geref. Kerk aan de Kerkdreef de 77e Centrale Diakonale Conferentie van de Geref. Kerken gehouden. Na een huishoudelijke, besloten, samenkomst die dinsdagavond werd gehouden, werd woensdag de eigenlijke conferentie gehouden. Prof. Kamphuis van de Theol. Hogeschool te Kampen hield een referaat over het onder werp „Diaken en Kerkeraad", hetgeen han delde over de plaats die de diaken gezien zijn ambt, ten opzichte van de kerkeraad dient in te nemen. Na de middagpauze werden hierover onder scheiden vragen gesteld en besproken. Uit alle delen des lands waren diakenen aan wezig, terwijl ook uit Axel zelf en de omge ving veel belangstellenden aan deze samen komst deelnamen. Om half vijf sloot de voorzitter deze ge slaagde conferentie. TENTOONSTELLING WERK VAN BEJAARDEN TE AXEL Woensdagmorgen 25 juni a.s. om 10.00 uur opent mevrouw A. den Doelder-Overdulve in het bejaardentehuis „de Vurssche" te Axel een tentoonstelling. Deze tentoonstelling en tevens verkoopdag zal bestaan uit werkstukken die gemaakt zijn door de bejaarden van „de Vurssche" tijdens de wekelijkse handenarbeidmiddagen. Deze expositie die verder nog tal van leuke attracties biedt is alleen woensdag geopend. Voor de akte Nederlands M.O.A. slaagde de heer C. Weltevrede, Hoofd der school te Spui (Axel). Voor het eindexamen School voor de Jour nalistiek te Utrecht slaagden de heren B. van Goor te Oostburg, P. van Harn te Axel en A. Meertsens te Terneuzen. Te Zeist slaagde voor het HAVO-examen Mej. L. Koster, alhier. Christelijke school voor MAVO en ULO te Axel. Geslaagd voor Mulo A de dames I. Verduijn, J. Scheele, N. Wonterghem (met middenstandsdiploma), R. Hanny, C. Wieles (met middenstandsdiploma) en C. Esselburg- ge, allen te Axel en mej. A. Neeteson uit Hulst en de heren K. Verlinde, Zaamslag; E. Haak M.D.), A. Oostdijk M.D.), F. Kolijn M.D.) en C. Koster, allen uit Axel; J. Orlebeke, Terneuzen; K. Hamelink en J. van Doorn, beiden uit Zaamslag. Voor het mulo-B diploma slaagden, mej. N. van de Wege, Axel, en de heer C. Dieleman, Zaamslag. Voor het eindexamen HAVO, afgenomen aan de Rijksscholengemeenschap „Petrus Hon- dius", slaagden o.a. de volgende kandidaten J. Burger, A. J. Dobbelaar, Ca. Je. van Es, Ja. Ma. Hamelink, La. Ca. Willemsen, allen te Axel. Te Haarlem slaagde deze week voor het eind examen HBS de heer G. van der Lee, alhier. BIERTAPWEDSTRIJDEN IN AXEL In Axel zullen volgende week woensdag re gionale biertapwedstrijden worden gehouden. Het zijn voorronden voor de nationale bier tapwedstrijden. Het duel wordt georganiseerd in het Axels Cultureel Centrum „De Halle", tussen half drie en half zes. ZONDAG 22 JUNI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente in de Ned. Herv. Kerk om 2 uur Leesdienst. Om 7 uur Ds. Snoep van Vlissingen. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 21 - 22 juni Dokter Kok. TANDARTSEN 21-22 juni G. A. M. Vermeulen, Herengracht 13, Terneuzen. tel. 2004. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00-18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur In verband met de uitvoering van bagger- werkzaamheden zal de brugopening, het land- verkeer over de draaibrug over het kanaal van Terneuzen ten noorden van Sluiskil ge stremd zijn van woensdag 25 juni aanstaande te 20.00 uur tot donderdag 26 juni te 8.00 uur. Het verkeer aan beide zijden van het kanaal van Terneuzen zal worden omgeleid over Ter neuzen, zoals door richtingsborden zal wor den aangegeven. Ook het scheepvaartverkeer door het beweeg bare deel van deze brug zal in deze periode volledig zijn gestremd. Vaartuigen welke onder de oostelijke aanbrug kunnen doorvaren dienen de aanwijzingen, ge geven door het personeel van de ter plaatse aanwezige havendienstvaartuigen, stipt op te volgen. De onderzijde van de oostelijke aan brug is gelegen op 6.75 meter boven normaal kanaalpeil zijnde NAP plus 2.13 meter. De doorvaartbreedte onder de oostelijke aan brug bedraagt 20 meter. AXEL zaterdag 21 juni 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm zaterdag 28 juni 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman MIDDELBURG zaterdag 21 juni 21.00 uur Openluchttheater „Torenvliedt" „Romeo en Julia" van William Shakespeare dinsdag 24 juni 20.00 uur Nieuwe Kerk Orgelconcert door Arie J. Keizer, Rotterdam Schouwburg vrijdag 27 juni 20.00 uur HOLLAND FESTIVAL 1969 Ned. Toneelmanifestatie i.s.m. De nieuwe komedie „Voorgrond, Achtergrond". BREDA maand juni Grote Torenfeesten ANTWERPEN Sportpaleis 14 tot en met 29 juni 6e Internationale Handelsbeurs BRUGGE Groeningemuseum 14 juni - 21 september Tentoonstelling Anonieme Vlaamse primitieven GENT Audio-Visueel spel „GENT IN DE XlVe EENW". tussen 8.30 11.15 uur; 13.00 17.15 uur 19.00 22.00 uur. Boottochten Bij het Informatiecentrum V.V.V. Gemeente Axel in het stadhuis ligt het tijdschema van de boottochten ter inzage. OOSTENDE Tevens is verkrijgbaar de Renkalender 1969 van het Hippodroom Wellington. Vijftien sleepboten zijn zondagmiddag rond half twee in de weer geweest om de Belgische ertstanker Mineral Seraing' vlot te trekken in de Pas van Terneuzen op de Westerschel- de. Het schip 56.800 bruto registerton was zondagmorgen om half vier aan de grond gelopen. Bij hoog water werd de tanker vlot- getrokken. De .Mineral Seraing' was eigendom van de Compagnie Maritime de Beige. Het schip was geladen met erts en op weg naar de staal fabrieken van Sidmar in Zelzate. Toen het hoog water werd maakten slepers van de Union de Remarquage et Sauvetage, van de bergingsbedrijven Smit en Muller vast. Daar bij waren zeven Gerlingboten, vier .Letzers', de Sea Lion, de Wielingen, de Indusbank en de Schotland. Van de lading erts werd 1400 ton overge laden op een binnenschip. Via het kanaal van Gent naar Terneuzen kon de Mineral Se raing' de reis vervolgen. Het ontsnappen van gas uit een van de in stallaties op het fabrieksterrein is de oorzaak geweest van een nachtelijk alarm van Dow Chemical in Terneuzen. Woensdagnacht om streeks 1 uur begon de sirene te loeien. Dat duurde tot omstreeks half twee. Het alarm had tot gevolg dat een groot aantal Terneuzenaars wakker werd. Een dezer dagen was het leslokaal van de lagere tuinbouwschool van de ZLM te Kapelle in een bloemenhuis veranderd. Hier stonden de examenstukken opgesteld van de 28 deel nemers aan deze cursus bloemsierkunst A die de afgelopen maanden in de school werd gegeven en waar nu de diploma's wer den uitgereikt. PRIMEUR Met deze cursus had de school in Kapelle een primeur voor Zeeland. Nog niet eerder werd een dergelijke cursus in Zeeland gege ven. De direkteur van de school, de heer J. op 't Hof, was trots op het resultaat. Ver der deelde de direkteur mee, dat in Zeeland pogingen worden aangewend om te komen tot een vakschool voor de bloementeelt en de bloemsierkunst. Hij verwachtte hier veel van omdat in Zeeland op dit terrein een dui delijke achterstand is. Onder de geslaagden waren ook twee deel nemers uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen n.l. A. van Haelst uit Hulst en C. G. de Jonge uit Hontenisse. (Vervolg van pagina 1) 2. Welke voorzieningen denken Burgemeester en Wethouders te treffen, indien de bouw van een nieuwe school langere tijd zal vor deren en het lesgeven in de lagere school aan de Nieuwstraat niet zal worden toegestaan tot de nieuwe school klaar is Antwoord Alvorens de lokalen aan de MAVO-school in gebruik te geven, zullen deze volledig worden opgeknapt. Bepaalde noodzakelijke voorzieningen, zoals de verlichting, de lucht verversing en het sanitair, zullen in overleg met de terzake competente autoriteiten wor den aangebracht. Wij zijn ervan overtuigd, dat gelet op het bovenstaande, er geen aan leiding zal bestaan om het lesgeven in deze lokalen niet toe te staan, een en ander uiter aard onder het voorbehoud, dat de bouw van een nieuwe school spoedig zal worden ge realiseerd. 3. Wanneer kan volgens het college de bouw van de nieuwe MAVO-school zijn gereali seerd Antwoord Het tijdstip, waarop de bouw van de nieuwe school zal worden gerealiseerd, is afhanke lijk van enige factoren, waarop wij geen in vloed kunnen uitoefenen, zoals de situatie op de kapitaalmarkt en de daarmede verband houdende toewijzing van vaste financierings-1 middelen. Wij stellen alles in het werk om binnen de mogelijkheden, die de Wet Kapitaaluitgaven Publiekrechtelijke Lichamen ons biedt, tot een snelle realisering van de school te ge raken. e. Vraag van de heer Oggel, namens de pro testants-christelijke raadsfraktie (raads vergadering van 30 mei 1969), inzake woonwagens te Rondeputten 1. Op wiens aanwijzing zijn de woonwagens naar het terrein te Rondeputten verwezen Antwoord Het initiatief tot het innemen van stand plaatsen met woonwagens te Rondeputten is van de woonwagenbewoners zelf uitgegaan, omdat er op de woonwagenkampen in Z. Vlaanderen niet voldoende plaatsruimte aan wezig was. 2. Is aanwijzing van een dergelijk terrein ver antwoord, daar er geen water, noch electri- citeit, aanwezig is, zodat de omwonenden in dit geval op aandrang van de politie het electriciteitsverbruik over hun meter deden lopen, met de kans dat de huisleiding over belast werd Antwoord Omdat het terrein niet is aangewezen kan ook geen sprake zijn van een wel of niet verantwoorde aanwijzing. De bewoners zijn zelf verantwoordelijk. Aandrang van de politie om aansluiting op het electriciteitsnet van één van de omwo nenden heeft niet plaatsgehad. Dit is een aangelegenheid geweest tussen de leider van de woonwagenbewoners en een inwoner uit die buurt. De aansluiting heeft plaats ge vonden zonder bezwaar van de Districtsop zichter van de P.Z.E.M. 3. Is tegen de eigenaar van de uitgebrande woonwagen proces-verbaal opgemaakt, daar de brand door grove onachtzaamheid zijner zijds is ontstaan, waardoor de wagen ver loren ging en er gevaar voor de omwonen den ontstond Antwoord Proces-verbaal tegen de eigenaar van de uitgebrande wagen wordt opgemaakt. Brand gevaar voor omwonenden was er niet, om dat de brandende wagen 200 meter van de belendende panden stond. 4. Wil het college voorkomen dat in de toe komst woonwagens geplaatst worden op ter reinen waar geen voorzieningen zijn, waar door er a. overlast ontstaat voor de omwonenden, daar deze dan worden aangezet om water en electriciteit door te leveren; b. er bij geval van brand e.d. geen bestrij dingsmiddelen aanwezig zijn. Antwoord Dergelijke nederzettingen van woonwagenbe woners zijn met de huidige kampcapaciteit moeilijk te voorkomen. De noodzaak van een regionaal centrum is hiermede overduidelijk aangetoond. f. Vraag van de heer Dieleman (raadsverga dering van 30 mei 1969), met betrekking tot de opslag van kaas in garages. Regelmatig rijden er grote vrachtauto's, welke nogal wat schade berokkenen. Wat denken burgemeester en wethouders hier tegen te doen Gebleken is dat enkel in de buurt van de Handelstraat één autobox verhuurd wordt voor het opslaan van kaas. Dit is geen ge meentelijke garage. Van enige schade, veroorzaakt door grote vrachtauto's aldaar, is niets bekend, zodat naar onze mening geen maatregelen behoe ven te worden getroffen. Op het kruispunt nabij St. Annapolder ver leende de Duitse bestuurder van een perso nenauto, J. F. uit Keulen, toen hij zaterdag middag om half een uit de richting Terneuzen kwam, geen voorrang aan zijn landgenoot D. V. uit Düsseldorf, toen deze uit de richting Zaamslag kwam. Laatstgenoemde moest uit wijken en kwam in de middenberm terecht. Aan de onder- en voorzijde werd de auto zeer zwaar beschadigd.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2