Fotoroute in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen In Terneuzen Binnenvaart kampt met plaatsgebrek ZATERDAG 21 JUNI 1969 83e Jaargang no. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De binnenvaart kampt in Terneuzen met een gebrek aan ligplaatsen. Door het dempen van de oude kanaalarm is veel van de vroeger be schikbare ruimte verloren gegaan. Nieuwe plaatsen om af te meren zijn er nauwelijks bijgekomen. Schippers en schippersorganisaties verwijten rijkswaterstaat dat bij het ontwerpen van de nieuwe ha vens en sluizen alleen maar aan doorvaart is gedacht. Verwacht Onbegrip Veel schippers zeggen onmogelijk te kunnen begrijpen waarom er in de nieuwe buiten haven en aan de kanaalkant van de binnen- vaartsluis niet voor ligplaatsen is gezorgd. Afmeren is daar echter alleen toegestaan als het de bedoeling is op- of af te schutten. Schippers die in verband met mist of harde wind daarmee willen wachten zijn verplicht elders naar een ligplaats uit te zien. Gezien de situatie in de oostelijke kanaalarm kon zo'n plaats meestal slechts worden gevonden in de noordelijke kanaalarm. Als mogelijke oplossing van het ligplaatsen probleem ziet de heer Vermeulen het bouwen van een steiger in het verlengde van de land tong tussen de nieuwe binnenvaartsluis en de oude zeesluis. Voorts zou er naar zijn oordeel in de nieuwe buitenhaven en desnoods in de nieuwe zeehaven wat kunnen worden gedaan. Een praktische oplossing noemt hij verder het afmeren aan de binnenkant van de oude zeesluis. Dat laatste is trouwens toe gestaan, al is het wel de bedoeling de vaar geul naar de sluis open te houden. Volgens havenmeester K. Groenhof zal er voor de oude zeesluis bij het vorderen van de werkzaamheden aan de wegen wat meer ligplaats beschikbaar komen. Overigens is hij het wel met de schippers eens dat het beschik bare aantal ligplaatsen aan de krappe kant is. „Men kan natuurlijk altijd bij het industrie- eiland bij Sluiskil terecht, maar die plaats is niet geliefd. Men wil beslist in Terneuzen liggen. Dat laatste wordt door een schipper bevestigd: „Een plaatsje in de oostelijke kanaalarm is natuurlijk ideaal. Je zit overal vlakbij". Jachthaven Een heel ander geluid komt van de haven meester van de Terneuzense jachthaven, de heer A. Zandburg. „Als de Scheldedijk eenmaal doorgetrokken is en de aanlegsteiger van de provinciale boot verdwijnt, komt hier voldoende ruimte voor tweehonderd jachten, zegt havenmeester A. Zandburg, van de jachthaven Terneuzen". Het wachten is op het doortrekken van de Deltadijk en de rondweg tot paal drie van de binnen vaartsteiger. Ze zeggen dat ze er vol gend jaar aan beginnen." De heer Zandburg zwaait nu veertien jaar de scepter in de Terneuzense jachthaven, die ge ëxploiteerd wordt door vier particuliere be drijven. Het merendeel van de jachten die er liggen is eigendom van de Royal Belgian Sailing Club, bij elkaar een tachtig jachten. Vlak naast de steigers van de jachthaven Ter neuzen liggen de schepen van de leden van de zeilvereniging Neuzen. „Ik hoop maar, dat die dijk gauw wordt door getrokken dan komen hier in de jachthaven ook mogelijkheden voor uitbreiding. Nieuwe aanlegsteigers moeten er ook hoog nodig ko men", aldus havenmeester Zandburg. Openbare Vergadering van de Gemeenteraad van Axel vrijdag, 27 juni 1969, des namiddags om 7.30 uur ten stadhluize. AGENDA 1Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens over het eerste halfjaar 1969 en een pensioenverhoging per 1 juli 1969 aan hen, wier pensioenen ten laste van de gemeente komen. 5. Voorstel tot het toekennen van een sa larisverhoging van 2% aan het personeel der gemeente Axel per 1 juli 1969 6. Voorstel om akkoord te gaan met het ontwerp-besluit tot toekenning van een uitkering-ineens van 2% over het eerste halfjaar 1969 aan gemeente-secretaris sen en -ontvangers. 7. Voorstel tot aankoop van de woning Bosplein 4 van de heer G. Robbers te Apeldoorn 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade aan de heer J. Koster te Sas van Gent 9. Voorstel tot verkoop van het op naam van de gemeene als consort geboekte gedeelte van het perceel Pironstraat 7 aan de heer L. A. Vervaet te Axel 10. Voorstel tot verkoop van het op naam van de gemeente als consort geboekte gedeelte van het perceel Adm. Helfrich- laan 7 aan de heer Ch. L. van Deursen te Axel 11. Voorstel tot het intrekken van enkele in structies voor functies die zijn opgehe ven 12. Voorstel tot het beschikken op het ver zoek om medewerking op grond van ar tikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de R.K. Lagere School aan de Wal- straat 13. Voorstel tot het vaststellen van enige wijzigingen van de begrotingen van de takken van dienst en van enige wijzi gingen van de gemeentebegroting, alle Reakties op duik van Zaamslagse burgemeester Prins Claus bracht bezoek aan zoetwaterfabriek te Terneuzen Prins Claus bracht vorige week vrijdagmiddag een werkbezoek aan de zoetwaterfabriek van de PZEM te Terneuzen. De prins die kort na half vier per helikopter bij het fabrieks terrein landde, werd verwelkomd door de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de direkteur van de PZEM ir. T. Bogerd en het hoofd van de waterfabriek hoofdingenieur A. A. Romeijn. De hoge gast toonde tijdens de rondgang over het complex veel belangstelling voor de werk wijze van de diverse installaties. Bij het filter gebouw werd prins Claus als herinnering een fles door de waterfabriek uit zeewater ver vaardigd gedestilleerd water aangeboden. Prompt nam hij enkele slokken van de heldere vloeistof. Lachend merkte hij op „Het is heel erg zuiver, maar volkomen smakeloos". Tegen vijf uur vertrok prins Claus weer per helikopter. De prins bezichtigde de zoet waterfabriek op uitnodiging van de direktie van de bouwer van de fabriek, Werkspoor Amsterdam. betrekking hebbende op het dienstjaar 1969 14. Rondvraag 15. Sluiting MEDEDELINGEN a. Vraag van de heer Dieleman (raadsver gadering van 29 april 1969), inzake het parkeren van tankauto's in de straten AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Voor de Terneuzense afdeling van de konink lijke schippersvereniging .Schuttevaer' komt het tekort aan ligplaatsen niet onverwacht. „We hebben het aan zien komen", zegt voor zitter A. Vermeulen. „Rijkswaterstaat heeft ons jaren geleden inzage gegeven van de plannen en bij die gelegenheid is ondermeer deze zaak onder de aandacht gebracht. We hebben nog gesuggereerd in de nieuwe bui tenhaven iets als een opvangpunt te creëeren". Het kost de heer Vermeulen geen moeite om in een paar woorden duidelijk te maken waar om zoveel binnenschippers juist in Terneuzen en niet bijvoorbeeld in Sluiskil of Sas van Gent, naar een plaatsje voor hun schip zoe ken. „Er zijn er een hele hoop die hier hun relaties en familie hebben. Ze wikkelen in Terneuzen hun bankzaken af, er wordt hier geravitailleerd. Er staat een internaat waar eigen kinderen of neefjes en nichtjes op zit ten". Veel reakties ontving de burgemeester van Zaam- slag op zijn sprong-te-water-in-jacquet bij de opening van het zwembad te Zaamslag. Dezelfde avond moest de sportieve burgemeester op veelvuldig verzoek zijn sprong nog eens overdoen. Tijdens een tochtje van de Zaamslagse bejaarden, dat de burgemeester meemaakte, merkte men pas goed hoe opvallend zijn prestatie was. In Zevenbergschenhoek gebeurde het dat de kok uit de keuken van het restaurant kwam om te kijken of het dé burgemeester wel was.' Van anderen hoorde de heer de Pree later, dat ook el ders in het land zijn sprong-in-jacquet niet onop gemerkt was gebleven. Uit Arnhem en uit het West- land kwamen telefoontjes. Ook uit Den Haag. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wilde een foto. Reaktie van de burgemeester: „Zou het me in Den Haag goed of kwaad doen? Met de herindeling op komst is dat belangrijk..." 9 Binnenvaart kampt met plaatsge brek in Terneuzen pag. 1 Agenda raadsvergadering pag. 1 Axels nieuws pag. 7 9 Gasalarm bij Dow pag. 2 9 G.S. verontrust over verkeerssitua tie bij St. Anna pag. 3 9 Goederenvervoer in kanaalzone neemt toe pag. 3 9 Herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen pag. 4 Wij delen u, in antwoord op de door de raads leden qestelde vragen, het volgende mede Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het par keren van tankauto's, beladen met gevaarlijke stoffen, in feite ter plaatse niet voorkomt. De politie is te dezer zake diligent en zal op een en ander nauwlettend toezien. In ruimer verband zal worden bezien of het parkeren van niet-personenauto's in woonstra ten in het kader van de Algemene Politiever ordening kan worden tegengegaan. b. Vraag van de heer Oggel (raadsvergade ring van 30 mei 1969), inzake de verbete ring van de verharding van het Dominee straatje Nadat de aanleg van het Hofplein voltooid is, zullen in eigen beheer een riolering en een wegverharding van koperslakkeien in bedoel de straat worden aangebracht. Daarmede wordt tevens voldaan aan een verzoek van gelijke strekking van 6 omwonenden, ontvangen op 8 mei 1969. c. Vraag van de heer Oggel, namens de pro testants-christelijke raadsfraktie (raadsver gadering van 30 mei 1969), met betrek king tot het in verband met de amendering van het wetsontwerp herindeling gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen verstrekte kaartmateriaal Uit de bij de stukken overgelegde gegevens met kaarten zal u blijken, dat een aanvankelijk voor komende afwijking van de grens te Spui op de later geproduceerde kaarten gecorrigeerd is. Het is duidelijk, dat het bij de kleine schaal der kaarten onmogelijk is een exacte begrenzing aan te geven. Dit was overigens ook niet de strekking van het bewuste kaartmateriaal. Vaststaat evenwel, dat de definitieve kaart wel ke bestemd was voor de indiening van de amendementen in de Tweede Kamer daarbij, althans wat de grens te Spui betreft, niet is gevolgd. Wij vonden het niet raadzaam om, na hetgeen ook bij de vraagstelling is vermeld, nog invloed op de kamerfracties uit te oefenen, teneinde bij de eindstemming op 10 juni j.L, alsnog op wij ziging van het geamendeerde wetsontwerp aan te dringen. d. Vraag van de heer Oggel, namens de pro testants-christelijke raadsfraktie (raadsver gadering van 30 mei 1969), inzake Mavo- school 1. Zijn Burgemeester en Wethouders genegen om de bouw van een nieuwe MAVO-school op no. 2 te plaatsen op de urgentieüjst van uit te voeren kapitaalswerken Antwoord Met u zijn wij van mening, dat de realisering van de nieuwe MAVO-school bijzonder ur gent is. Thans staat de school als no. 3 op de lijst van uit te voeren kapitaalswerken. Toekenning van een hogere urgentie achten wij uit billijkheidsoverwegingen niet juist. Wij hebben goede hoop, dat binnen afzien bare tijd een verschuiving naar urgentie 2 zal kunnen plaatsvinden. (zie vervolg op pagina 2) In nauwe samenwerking met de V.V.V. Oost Zeeuwsch-Vlaan deren is een speciale Auto-foto route in gesteld in dat gebied. De route vangt aan bij de aan komsthaven van het veer Perk- polder. In aansluiting op dit initiatief or ganiseert de V.V.V. Oost Z. Vlaanderen een fotowedstrijd „Zeeuwsch Vlaanderen, Oud en Nieuw", waarin de amateurs wordt gevraagd de contrastwer king tussen het oude agrarische landschap en de nieuwe industriële en recreatieve ontwikkelingen in dit gebied als motief voor foto of dia te kiezen. Deze fotowedstrijd wordt georga niseerd in samenwerking met de Stichting Amateurfotografie te Amsterdam. De deelname staat voor iedereen open, dus ook voor de toerist die de fotoroute gaat „rijden". Deze fotowedstrijd geldt tevens als voorronde voor Nederland van de Vierde Grote Europese Foto-, Dia- en Filmwedstrijd zoals geor ganiseerd door de Voorlichtings dienst der E.E.G. te Brussel. Foto's en dia's ingezonden naar de V.V.V. Oost Zeeuws Vlaan deren worden, na beoordeling al daar, doorgezonden naar de Na tionale selectie te Amsterdam. Deelnemers hebben dus in feite een dubbele kans op een prijs. Informaties hierover verstrekt" de V.V.V, te Oost Zeeuwsch- Vlaanderen per adres Gemeente huis te AXEL en de Stichting Amateurfotografie, Singel 32. te Amsterdam. ZUID- BE V£ LA NO Veer naar Hoedekenskerkc Auto veer naar Kruin ingen l^rkpoIdér^llÉË= Zeedorp mbefde Weshersche/de Land van fUnge Kruispolderkaa Gnet-e erneu rhene Driewegen Zandberg Schuddebeurs pui Magrpfte Jagertje H uisr Schapenbout Axel SI. Jansteen Heikant N. Molen 0 Molen Koewacht FOTOROUTE INI ZEEUWSCH-VLAAMOFREN Fotoroute Wegen Spoorlijn Grens km

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1