Sport munHaRDrs anders dan andere cRecepten-service Tweede dubbeldekker op 5 juli te water De tweede dubbeldekker voor de Provinciale Stoombootdienst in Zeeland de „Prins Wil lem Alexander" zal op 5 juli op de scheeps werf ,De Merwede' te Hardinxveld-Giessen- dam te water worden gelaten. De doopplech tigheid zal worden verricht door mevrouw H. Schorer-Teding van Berkhout echtgenote van het lid van Gedeputeerde Staten jhr. mr. T. Schorer. Afscheidsreceptie voorzitter Kamer van Koophandel Zeeuwsch-Vlaanderen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen zal op vrijdag 27 juni de gelegenheid bieden om afscheid te nemen van ir R. H. van Krevelen, die wegens vertrek naar elders als voorzitter van de Kamer zal aftreden. De receptie zal gehouden worden in het cultureel centrum „de Halle" te Axel 's middags van 16.00 tot 17.30 uur. Ook in België telefonisch weerbericht Als u naar België gaat voor zo maar een dagje of als u met vakantie in België bent dan kunt u nu gebruik maken van het tele fonische weerbericht. Op 2 juni is men met deze dienst begonnen. De maand juni wordt nog als proefmaand beschouwd. Voor het weerbericht kan men nu dag en nacht terecht. Het Nederlandse nummer is 02 74 90 40. Nieuwe tunnel in Antwerpen geopend Koning Boudewijn opende zaterdagmorgen om elf uur de nieuwe Scheldetunnel in Ant werpen, die is genoemd naar wijlen president Kennedy. De tunnel, waaraan 4 jaar en 9 maanden is gebouwd, heeft met inbegrip van de toegangs wegen circa 350 miljoen gulden gekost. De capaciteit, op tweemaal drie rijbanen, be draagt 3.600 auto's per uur. De tunnel heeft voorts een aparte gang voor fietsers en brom fietsers en voor een dubbele spoorbaan, die over twee jaar gereed moet komen. De oude in 1933 geopende Scheldetunnel kreeg meer dan 30.000 voertuigen per dag te verwerken, veel meer dan zijn capaciteit bedroeg. De oude tunnel heeft indertijd 18 miljoen gulden gekost. Hij is veel langer, 1.768 meter tegen de John. F. Kennedy- tunnel 511 m. Twee dagen vóór de opening heeft zich reeds een eerste dodelijk verkeersongeval op het tunneltraject voorgedaan. Een 26-jarige chauffeur die probeerde als eerste de tunnel te passeren, reed met grote snelheid een 59- jarige tunnelarbeider aan, die niet op ver keer was bedacht. De man werd op slag gedood. Infectie bij kinderen van rokers Het maandblad Het Beste, dat sinds ver scheidene jaren om principiële redenen geen sigaretenadvertenties meer opneemt- besteedt regelmatig aandacht aan de gevaren van het roken. In het juni-nummer staat opnieuw een voor de sigaret bezwarend artikel, waaruit wij de volgende gegevens lichten. Kinderen die aan tabaksrook worden bloot gesteld hebben bijna tweemaal zoveel aandoe ningen van de luchtwegen als kinderen uit niet-rokende gezinnen, aldus blijkt uit een enquête bij 727 gezinnen die onlangs in De troit werd ingesteld door dr. Paul Cameron. „Wij zijn er bovendien in geslaagd het ver band aan te tonen tussen de omvang van de ziekteverschijnselen en de hoeveelheid rook in huis. Hoe meer rook, hoe meer adem halingsziekten", zei hij in een vraaggesprek. „Wij weten tegenwoordig dat de roker zich zelf schaadt met zijn gewoonte, en nu heeft ons onderzoek bovendien aangetoond dat de gezondheid van zijn inwonende kroost kan worden aangetast. Die constatering heeft tal van morele en wettelijke implicaties", aldus dr. Cameron. Tot de onderzochte gezinnen behoorden 695 kinderen beneden de zestien. Van de 407 kinderen in rokershuizen leden er ten tijde van het onderzoek 36 aan acute aandoenin gen en 24 aan een ademhalingsziekte; nog eens 26 waren ziek genoeg om thuis 'te blijven of naar de dokter te gaan. Van de 288 kin deren in de gezinnen van niet-rokers vielen er respectievelijk 16, 9 en 15 in die drie categorieën. Gemeten aan deze aantallen be droeg het percentage ademhalingsziekten on geveer zes in de rokershuizen en omstreeks drie in de woningen van niet-rokers. ,OPEN DAG' DOW was een sukses Een paar duizend Zeeuws-Vlamingen hebben zich zaterdag met een autobus - te voet was -uit veiligheidsoverwegingen' niet toegestaan - over het fabrieksterrein van Dow Chemical laten rijden om eens met eigen ogen te zien wat daar in de afgelopen vijf jaar tot stand is gebracht. Vooral familie- en gezinsleden van werknemers hadden van de uitnodiging van de DOW-directie om eens een kijkje te komen nemen, dankbaar gebruik gemaakt. En ook de Terneuzense jeugd bleek voor het busritje, de gratis limonade en een gratis film voorstelling best te vinden. Bij de rondritten over het fabrieksterrein kregen de passagiers deskundig tekst en uit leg. In de brandweerkazerne op het DOW- terrein was een expositie ingericht van artike len die uit DOW-grondstoffen worden ge maakt. Zoals al gemeld, werd de ,open dag' gehouden omdat Dow vijf jaar geleden in Terneuzen met de produktie begon. MATERIAAL ZEEUWS-VLAAMSE BB OOK VOOR RAMPEN IN VREDESTIJD De kringraad (het algemeen bestuur) van de BB in Zeeuwsch-Vlaan deren is akkoord gegaan met concept-regeling vredesrampenbestrij- ding. Op grond van deze regeling, die met de betrokken gemeente besturen nog nader moet worden uitgewerkt, zal 't mogelijk zijn bij grote rampen in vredestijd materiaal van de BB ter beschikking te stellen. VOETBAL AXEL-SPELER J. LENSEN PRODUKTIEF Op initiatief van de redaktie van „Internos- Contact". cluborgaan van de Ettense voetbal vereniging RKVV Internos wordt jaarlijks de lijst van topscorers bij de tweede klasse B, amateurs, zuid I bijgehouden. Zaterdag 14 juni wordt in het restaurant van de sporthal ,De Lage Banken' de wisselbeker uitgereikt aan het eerste elftal van RKTVV uit Tilburg dat met 41 doelpunten het produktiefste is geweest in de afgelopen competitie. De Axelse voetballer J. Lensen werd samen met J. Hendriks van RKTVV topscorer van de tweede klasse B (16 doelpunten). Op een van de velden van het sportcomplex ,De Lage Banken' zullen beide spelers door het nemen van penalties om de eer strijden, wie van hen beiden uiteindelijk de beker, ver bonden aan het topscorerschap krijgt uitge reikt. In het doel staat de keeper van het Wagenbergse VCW, L. van Geel, de minst gepasseerde doelman van het afgelopen sei zoen. De Bredase arbiter Frans Derks treedt als scheidsrechter op. Van de teams scoorde Axel na RKTVV de meeste doelpunten (40 doelpunten). Achtste werd het team van Ter neuzen met 32 doelpunten. Zeeland Sport sluit de rij van dertien met 22 doelpunten. Als zevende op de lijst van de individuele scorers eindigde P. Wissel van Terneuzen. Hij deelt zijn zevende plaats met F. van Deu ren van Internos en J. van Poppel van Longa. De rij van topscorers wordt gesloten door E. Lauret van Terneuzen (acht doelpunten). Hij eindigde samen met C. van Peer van Rood-Wit als elfde. G. A. MATTHEEUWS SCHUTTERSKONING In de te Axel georganiseerde Koningschieting wist in de vierde ronde de heer G. A. Mat- theeuws met een goed gericht schot de fel omstreden titel te behalen en zal nu dus voor het schuttersseizoen 1969-1970 deze eervolle titel dragen. Deze senior onder de Axelse schutters, de heer Mattheeuws, bijna 73 jaar schoot ook nog de laatste vogel af. P.V.V. VERWACHTING - AXEL Prijsvlucht vanuit Clermont. Deelname 213 duiven. 1. Ch. Tieleman; 2e en 8e J. Vinke; 3e J. de Maesschalk; 4e I. den Engelsman; 5e A. Peersman; 6e P. J. de Bakker; 7e M. van Arenthals; 9e C. Verstraeten; 10e Fl. Ver schelden. Willy V. vierde verdachte inbraak Hulst De vierde op 13 mei in Frankrijk gearresteer de man die waarschijnlijk in de nacht van de eerste op tweede Paasdag in het warenhuis Wilking te Hulst heeft ingebroken is de be ruchte Zeeuwsch-Vlaming Willy V. Hij kreeg o.a. naam door zich in het verleden voor te doen als medicus in het Antwerpse ziekenhuis Stuivenberg, als geestelijke, als smokkelaar en hij was betrokken bij meerdere grote oplichtingszaken. GEBRADEN KALFSNIERSTUK 800 gram kalfsrollade 1 hele kalfsnier 1 stang prei 1 grote wortel 1 grote ui 200 gram boter 3blaadjes laurier 2 kruidnagelen 1 theelepel tijm 1 blikje tomatenpuree kruidenmelange nr 2 Bestel bij de slager een kalfsrollade van 800 gram, die is gevuld met een hele kalfs nier. Kruid het vlees met kruidenmelange nr 2 (als de slager het niet heeft gedaan). Was de prei en de wortel, snij ze evenals de uit aan grove stukken. Laat de boter in de braadslee lichtbruin wor den. Leg er de rollade in evenals de gesne den groenten, laurier, tijm en kruidnagelen. Bak de rollade in een warme oven in 45 minuten gaar en bruin, (bedruip het vlees van tijd tot tijd). Neem het vlees als het gaar is uit de braad slede en voeg al roerende het blikje tomaten puree toe. Blus de jus af met wat water en zeef het geheel. Serveer dit kalfsnierstuk bij spruitjes of wit lof en gekookte aardappelen. Ook kan 'n beroep op noodwachtambtenaren worden gedaan. Het in Zeeuwsch-Vlaande ren aanwezige BB-materiaal zal in het kader van de regeling gedecentraliseerd worden op gesteld. Gedacht wordt aan opslag in Oost burg, Sluiskil en Hulst. Bij de behandeling van het voorstel inzake vredesrampenregeling werd het duidelijk, dat het dagelijks bestuur van de Zeeuwscb-Vlaamse BB ook nog werkt aan een plan voor een hulpcentrum, dat bij ongevallen in actie kan komen. Bij de uit werking hiervan is ook de provinciale BB en het provinciaal bestuur betrokken. De kring voorzitter van de Zeeuwsch-Vlaamse BB bugremeester J. C. Aschoff van Terneuzen, zei dat het hulpcentrum vermoedelijk nog dit jaar zal functioneren. Beschikbaar Een belangrijk uitgangspunt bij de opzet van de vredesrampenregeling is, dat het BB-hulp- materiaal bij calamiteiten zonder meer be schikbaar moet zijn. Het is de bedoeling voor iedere gemeente een hoofd zelfbescherming aan te trekken, die met machtiging van de betreffende burgemeester rechtstreeks een be roep kan doen op de functionaris onder wie het BB-materiaal in de opstellingsgemeente ressorteert. De hulpuitrusting in de drie opstellingsge meenten zal onder meer bestaan uit gereed schappen, bijlen, schoppen- touwen, snijbran ders en medisch hulpmateriaal, waaronder zuurstofkoffers, brancards en verbandmidde len. Daarnaast zal in een centrale opstelling ten behoeve van de gehele kring een keuken uitrusting aanwezig zijn. Inventarisatie Bij het uitwerken van de regeling zal per ge meente een inventarisatie worden gemaakt van beschikbare noodambulances (grote be stelwagens, gesloten vrachtauto's), extra transportmateriaal (taxi's, autobussen), spe cialistisch materiaal (bulldozers, draglines), gebouwen die geschikt zijn als opvangcentrum en noodhospitaal en de mogelijkheid om grote aantallen mensen op korte termijn van voed sel te voorzien. De voorgestelde decentralisatie van BB-mate- riaal kreeg aanvankelijk vanuit de kringraad geen algemene instemming. Burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe zei met het voorstel niet erg gelukkig te zijn, gezien de hoge kosten die eraan verbonden zijn en het feit dat de tijdwinst door de betrekkelijk geringe afstanden in Zeeuwsch-Vlaanderen vermoedelijk gering zal zijn. Burgemeester Ascboff verduidelijkte daarop, dat bij het besluit om te decentraliseren ook de situatie in oorlogstijd een uitgangspunt was. De heer Van Waes vond dit argument voldoende steekhoudend om over zijn aanvan kelijke bezwaren heen te stappen. Het is de bedoeling dat bij het uitwerken van de vre desrampenregeling het hoofd van de Z. Vlaamse BB contact zal opnemen met groe pen van gemeenten. Gemakshalve is daarbij uitgegaan van de situatie zoals die na de ge meentelijke herindeling zal ontstaan. HOOFDPIJN POEDERS Geen industriële ontwikkeling in oostelijk Z.-Vlaanderen HET LAND VAN SAEFTINGE NATUURWETENSCHAPPELIJK VAN BELANG Op een lunchbijeenkomst in Bergen op Zoom van de afdeling Noord-Brabant van het co mité Benelux en de Belgisch-Nederlandse ver eniging Antwerpen heeft minister Bakker van verkeer en waterstaat deze week gezegd, dat er in elk geval voorlopig geen sprake kan zijn van een industriële ontwikkeling langs een toekomstig Baalhoekkanaal en dat niet gedacht wordt aan inpoldering van 't Land van Saeftinge. Elders in het Westerscheldebekken liggen gunstiger mogelijkheden tot zeehaven- en in dustriële ontwikkeling. En wat het land van Saeftinge betreft, de regering stelt prijs op het behoud van dit gebied, omdat het natuur wetenschappelijk van grote betekenis is. REIMERSWAAL In eerste instantie zal de regering de verdere ontwikkeling van de kanaalzone Terneuzen - Sas van Gent en van het Sloegebied bevor deren. Later kan worden gedacht aan een zee havenontwikkeling langs het gat van Osse- nisse, waarnaast ook aandacht moet worden geschonken aan de mogelijkheden van het Reimerswaalgebied. BAALHOEK De onderhandelingen over het Baalhoekkanaal zijn op 14 mei begonnen. Het kanaal is een Belgische aangelegenheid. Het zou de weste lijke Scheldeoever te Antwerpen moeten ver binden met de Westerschelde bij Baalhoek. Minister Bakker wees er in dit verband op, dat een ontsloten linker-Scheldeoever een concurrerend gebied wordt voor Nederlandse havenontwikkelingen. Hij wees daarbij op de noodzaak van „eerlijke concurrentie". SUBSIDIES Bij de vestigingsvoorwaarden moet men niet trachten elkaar met speciale subsidies te overtroeven. Met zulk een politiek, aldus de minister, is de Benelux allerminst gediend. Hij stelde vast dat samenwerking tussen de zeehavens van de Benelux een eerste vereiste is. Op de jongste topconferentie is besloten een studie over deze aangelegenheid zo spoe dig als mogelijk is te voltooien. GENT-TERNEUZEN Minister Bakker heeft eraan herinnerd, dat Nederland bereid is het kanaal van Terneuzen naar Gent geschikt te maken voor schepen van 60.000 ton (thans 50.000). De labora toriumproeven die daarvoor zijn en worden genomen, wijzen op een gunstig resultaat. Wat het kanaal aangaat, betaalt België het leeuwenaandeel, maar Nederland neemt toch altijd nog zo n vierde deel voor zijn rekening. Ten aanzien van de vaste oeververbinding stelde de minister in het vooruitzicht, dat deze wellicht binnen acht jaar gereed zal zijn, dat is dus rond 1977. Nog steeds gaan dé gedachten uit naar een tracé bij Kruiningen- Perkpolder. haltefC

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3