Jaarvergadering Poolse Oud-strijders in Breda Uit onze Omgeving Axel Kerkdiensten Weekend-diensten Zaamslag IVOR6L land pa sic Ton schade bij vlasbrand in Sint-Jansteen GESLAAGDEN Stereo-ontvangst in Zeeland Bmint met en zonder zon Pigma-^JÉg derm BURGERLIJKE STAND AUTOBOTSING Zondagavond te 21.00 uur reed P. A. de F. uit Axel met een personenauto over de Wil- helminastraat. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan de over de Bylocquestraat rijdende personenauto, bestuurd door J. F. W. eveneens uit Axel. Bij de botsing die ontstond werden beide auto's zeer zwaar beschadigd. TANKAUTO TEGEN LICHTMAST Maandag is een Franse tankauto op het in dustrieterrein in de Noordpolderstraat bij het achteruitrijden tegen een lichtmast gereden. Lichtmast en auto werden beschadigd. AUTO TEGEN BROMFIETS Dinsdagavond te 17.05 uur is mej. C. van H. in de Kerkdreef tegen een voor haar rijdende bromfietser W. van T. uit Zaamslag aange reden. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, bromfiets en auto werden beschadigd. AUTOBOTSING Woensdagmorgen te 11.45 uur deed zich een botsing voor tussen 2 personenauto's op de Hulsterweg. E. van H. wilde links een inrit oprijden op het moment dat hij werd inge haald door een auto, bestuurd door O. L. H. de V. uit Kloosterzande. Bij de hierdoor ontstane botsing werden bei de auto's beschadigd. 7-JARIG JONGETJE ERNSTIG GEWOND Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is het 7-jarig zoontje van de in Axel wonende Turkse familie T. onder het wiel van een vrachtauto terechtgekomen. Het knaapje is, nadat eerste hulp verleend was, door dokter Mevr. Kok met ernstig buik en liesletsel per ambulance naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Het kind liep bij het oversteken van de Kerk dreef - nabij de kruising met de Noord- straat Prins Hendrikstraat - van achter een vrachtauto tegen een andere vrachtauto, be stuurd door M. J. V. uit Axel en kwam te vallen voor het linker achterwiel van de auto. Bij later informatie bleken de opgelopen ver wondingen ernstig te zijn, maar er was geen levensgevaar. VISSTEIGER IN GEBRUIK GENOMEN Zaterdag was het weer zover. Het hengel- seizoen was weer begonnen. Dit was voor de hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" een grote dag, niet alleen dat men weer kon gaan vissen maar ook de nieuwe vissteiger langs de twee zijden van de Kleine Kreek kon in gebruik genomen worden. De totale lengte van de steiger is 206 m. Reeds bij het krieken van de dag hadden de vissers plaats genomen op de nieuwe aan winst. Uit de gesprekken welke er door de vissers werden gevoerd bleek men bijzonder tevre den te zijn met deze solide en fraaie steiger. De bouw van deze steiger was mogelijk ge worden door forse subsidies van het mi nisterie van landbouw en visserij en de or ganisatie ter verbetering van de binnen visserij. Ook de gemeente Axel heeft in deze haar steentje bijgedragen. De vangst op de eerste dag van het visseizoen was zeer goed. TENTOONSTELLING -GALERIE" De jeugdsocieteit „Pop-Eye" te Axel organi seert op zaterdag 7 juni van 14 tot 17 uur een openingstentoonstelling in de „Galerie". Ter gelegenheid van de opening dezer eerste Zeeuwse jeugdtentoonstellingsruimte wordt werk van leerlingen van het Terneuzense Pe trus Hondiuslyceum geëxposeerd. ZONDAG 8 JUNI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente om 14.00 en 18.00 uur Leesdiensten in de Nederlands Hervormde Kerk. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 7 - 8 juni Dokter Kok TANDARTSEN 7 - 8 juni P. Fijn van Draat, Leeuwenlaan 58, Terneuzen. tel. 2320 Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur MUZIEKAVOND IN „DE VURSSCHE" TE AXEL Vrijdagavond verzorgde de accordeonclub „Sluiskil" onder leiding van de heer Joh. de Witte in het bejaardentehuis „de Vurssche" te Axel een muzikale avond. In een gezellige sfeer bracht dit 16 leden tellende gezelschap talrijke oude bekende maar ook moderne nummers ten gehore. Ook werden enkele solisten en duo-nummers gegeven. De heer de Witte sloot het eerste program ma-gedeelte af met voor de bejaarden oude bekende accordeonmuziek waarbij de oudjes gelegenheid hadden om hun zangkunst naar hartelust te tonen. In de pauze werd men getrakteerd op koffie met gebak. Ook tijdens het 2e programma-gedeelte kon den de bejaarden zich op amusementvolle wijze vermaken. Het geheel werd dan ook aan het eind met een dankbaar applaus ge- hpnoreerd. De heer J. Vergouwe bedankte namens de bewonerscommissie tenslotte de heer de Witte voor deze uitstekend verzorgde muziek avond. BINNENBRANDJE Zondagavond ontstond een brandje in de keuken van mevr. L. wonende in de Schaep- manlaan. Het brandje ontstond doordat de vlam in een pan frites vet sloeg. Met eigen middelen kon men het vuur blussen, zodat de gealarmeerde brandweer niet meer moest ingrijpen. De schade was gering. VECHTPARTIJEN EN VERNIELINGEN Huwelijken Den Doelder, Jacobus 23 jaar en Dees, Pietemella Aartje (van Terneuzen) 20 jaar; Bakker, Frederik van ('s-Gravenhage) 24 jaar en van Acker, Anne Marie Lima Gustaaf 29 jaar; Timmers, Lambertus Johannes Antonius Maria (van Westdorpe) 23 jaar en Klaassen, Adriana Elisabeth 20 jaar; De Vet, Theophiel (van Clinge) 24 jaar en van Cad- sand, Johanna Maria 21 jaar. Geboorten 2 mei 1969 Adriana, dochter van Naeije, Adriaan, en, Hamelink, Levina; 17 mei Cornelia Clara, dochter van Verplanke, Jaspert Martinus, en, van de Ree, Cornelia Adriana; 17 mei Neeltje Alida, dochter van Poppe, Jan, en, Roorda, Dorothea; 19 mei Geertruida Tanneke, dochter van Duvekot, Samuël, en, de Feijter, Geertruida Krina; 21 mei Francois Andries, zoon van Verhelstj, Willem Bastiaan, en, Koster, Adriana; 22 mei Edwin Aize, zoon van Ballast, Christiaan, en, Kramer, Neeltje; 22 mei Martine Susanne, dochter van Van Maar- leveld, Pieter, en, Krouwels, Maria Monica; 26 mei Jacob, zoon van Van Houten, Sjouke, en, Hoekstra, Dieuwke; 28 mei Comelis, zoon van Van Kampen, Frans, en, Vreeke, Jozina Pieter- nella; 30 mei Maatje Jacoba, dochter van Fraanje, Pieter Comelis, en, Nieuwkoop, Jaapje Adriana. Overlijden 1 mei Wolfert, Adriana, oud 95 jaar, gehuwd ge weest met van Alten, Abraham; 7 mei van Bende- gem, Jan Pieter, oud 70 jaar, echtgenoot van Freekenhorst, Janneke Adriana; 13 mei de Groote, Jan, oud 57 jaar, echtgenoot van van Espen, Geer trui Wilhelmina; 16 mei Wieland, Jan, oud 65 jaar, echtgenoot van van Sweeden, Klasina Pietemella; 18 mei Verberg, Jozina Wilhelmina, oud 73 jaar, gehuwd geweest met La Gasse, Pieter; 21 mei Hamelink, Krijn, oud 91 jaar, gehuwd geweest met Jansen van Rosendaal, Maria Jozina. C. J. VAN VESSEM f Te Zaamslag overleed zondag j.l. de heer Cornelis J. van Vessem, op de leeftijd van bijna 80 jaar. Alhoewel Zaamslagenaar van geboorte en nog steeds in Zaamslag woonachtig is de heer Van Vessem zeker voor vele oudere Axelaars een bekende figuur. Hij heeft tien tallen jaren zijn taak verricht op het Axelse PTT-kantoor waar hij tot zijn pensionering in 1954 waarnemend-directeur was. 1S.VK, Behoud van Uwta nd en Vrijdagmiddag brak brand uit in de hangar van de heer A. van der Linden aan de Wil- helminastraat in St. Jansteen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen dat bijna de gehele voor raad vlas, een repelmachine en een transpor teur verloren gingen. De schade wordt ge schat op ongeveer een ton. Het vlas behoorde toe aan de heer Dieleman te Axel. De schade wordt door de verzekering gedekt. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Voor het typediploma slaagden de volgende kandidaten van de Chr. Mavo te Axel. De dames W. Alewijnse, J. Deij, G. Over- dulve, R. Dekker. De heren O. de Bart, J. Jansen, G. Over- dulve, H. Smies, P. Bouman, A. de Regt. EINDEXAMEN H.B.S.-B Voor het eindexamen van de afdeling hogere burgerschool B van de rijksscholengemeen schap „Petrus Hondius" te Terneuzen slaag den R. L. H. Baard te Sluiskil, M. J. Bur ger te Axel, H. A. M. Guilliet te Philippine, A. A. C. A. Kaan te Biervliet, L. A. Kok en B. R. Swets, beiden te Terneuzen, en W. J. Vonk te Zaamslag. MULO-EXAMENS TE GOES Te Goes slaagden deze week voor het Ulo diploma A de dames C. S. Wieles, C. J. Han- ny- C. Esselbrugge en N. Wondergem te Axel; J. C. van 't Hoff en E. van Cruiningen te Terneuzen; A. Neeteson te Hulst en de heren F. Kolijn, E. M. Haak, C. Koster en A. L. Oostdijk te Axel; A. M. de Kraker te Zaamslag; J. A. Ekkebus te Kloosterzande. Voor het middenstandsdiploma slaagden bo vendien de dames C. S. Wieles en N. Won dergem te Axel en de heren F. Kolijn, A. L. Oostdijk en E. M. Haak allen te Axel. Sinds dinsdag 3 juni zijn nu ook in Zeeland stereo-uitzendingen van de beide Hilversumse zenders te ontvangen. Tot nog toe was de stereo-ontvangst voor Zeeuwse muzieklief hebbers steeds nog beperkt tot de redelijk doorkomende Belgische en Noordfranse uit zendingen, maar nu de stereo-apparatuur in de zender te Goes in bedrijf is kunnen ook de Nederlandse uitzendingen worden ontvan gen. De kwaliteit blijkt over het algemeen goed tot zeer goed te zijn. Zaterdagavond rond half elf heeft zich een vechtpartij voorgedaan tussen enige jongelui en zijn vernielingen gepleegd. In een kennelijke roes trokken de jongelui van de Walstraat naar de Zeestraat. Er werd een papierbak van een lichtmast gerukt en van een woning werd een luchtrooster ver nield, ook werd geprobeerd verkeersborden te draaien. Tevens ontstond er een vechtpartijtje. De rijkspolitie heeft de daders van de ver nielingen opgespoord. Dit waren de 20-jarige F. M. O. en A. P. M. V., 16 jaar, beiden uit Axel. DINER VOOR BEJAARDEN In het dienstencentrum 't Trefpunt bood de aktiviteitencommissie de bejaarden ter afslui ting van het ontspanningsseizoen een diner aan. In haar openingswoord heette mevrouw Ver steeg de disgenoten welkom. Een speciaal woord werd gericht tot de heer Schoenmakers uit Terneuzen, die de bejaarden bezig hield onder het motto „tussen de bedrijven door" en de heer G. Zegers die voor muzikale om lijsting zorgde. Verdere medewerking werd verleend door de leerlingen van de huishoud school. KAARTLEESRIT Het bestuur van de „Z.E.V.A.C." heeft te gen zaterdag 7 juni a.s. een kaartleesrit uit geschreven. Om 13 uur wordt de inschrijving geopend in de „Benelux", waar om 14 uur wordt gestart. De lengte van de rit bedraagt ongeveer 60 km. beschermt tegen zonnebrand GEMEENTE AXEL MEI 1969 Huwelijks-aangiften Jans, Cornelis Jan oud 19 jaar en Soeten, Wilhel mina Adriana (wonende te Amsterdam), oud 18 jaar; de Ruiter, Jan Herman oud 22 jaar en de Munter, Petronella Adriana Catharina, oud 19 jaar; De Vet, Theophiel (van Clinge), oud 24 jaar en van Cadsand, Johanna Maria oud 21 jaar; 't Gilde, Christiaan oud 23 jaar en Verhulst, Cornelia Adriana Levina oud 23 jaar; Timmers, Lambertus Johannes Antonius Maria (van West dorpe) oud 23 jaar en Klaassen, Adriana Elisabeth oud 20 jaar; de Jonge, Jan (van Terneuzen) oud 23 jaar en den Hamer, Maria Adriana oud 22 jaar; Breepoel, Eduardus Prudent oud 45 jaar en den Doelder, Clara oud 43 jaar; Mast, Petrus Maria (van Hontenisse) oud 28 jaar en Cortvriendt, Annie Julia Bernardina oud 22 jaar; De Muynck, Erik Joseph Gilbert (van Zelzate België) oud 18 jaar en Koevoets, Rita oud 18 jaar. Afgevaardigden van de kringen Amsterdam, Lutterade, Ridderkerk, Rotterdam, Utrecht, Venlo en Vlissingen van de vereniging van Poolse oud-strijders in Nederland, kwamen op 31 mei j.l. in café-restaurant „De Beurs- Moderne" te Breda in landelijke jaarverga dering bijeen. De landelijke voorzitter ir. J. Minkiewicz uit Vlissingen opende de bijeenkomst en heette de afgevaardigden en de gasten, waaronder de voorzitter van de Bondsraad van de we reldfederatie van Poolse oud-strijders, gene raal K. Glabisz uit Londen, van harte welkom. De algemeen-secretaris ir. Z. Hornung uit Breda, las hierna de brieven en telegrammen voor, die ter gelegenheid van deze 18e lan delijke jaarvergadering werden ontvangen van de bevrijder van Breda generaal S. Maczek uit Edinburgh, van het hoofdbestuur van de wereldfederatie van Poolse oud-strijders in Londen, van de besturen van zusterorgani saties in Groot-Britannië, België, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland- Spanje, Zwe den, Noorwegen, Canada en Argentinië, van de Bond van Oekraïners in Nederland en van de Poolse aalmoezenier pater Deja uit Breda. De voorzitter van de bondsraad generaal K. Glabisz zei blij te zijn om na 41 jaren (hij was in de Poolse équipe bij de Olympische Spelen te Amsterdam) te midden van Poolse oud-strijders in Nederland te mogen zijn en bracht hulde aan de activiteiten van de heer B. Strenk uit Vlissingen „als uitgever, redac teur, drukker, colporteur en administrateur van „De Poolse Oudstrijder". Na een referaat over de levensomstandig heden van Poolse oud-strijders en hun acti viteiten in verschillende landen van de vrije wereld en een uiteenzetting van de politieke situatie in Polen, reikte generaal Glabisz aan een zestal leden, ere-insignes uit. Gouden ere-insignes van de wereldfederatie van Poolse oud-strijders werden uitgereikt aan de penningmeester van de vereniging de heer B. Opolski uit Utrecht en aan de tweede voorzitter de heer H. Urbanski uit Amster dam. Zilveren ere-insignes ontvingen de pen ningmeester van de kring „Utrecht" de heer J. Dziakiewicz en de bestuursleden van de kring „Vlissingen" de heren J. Paczek, T. Sepan en P. Szydlowski. Vervolgens spraken de gasten de voorzitter van de Poolse Volksvereniging in Nederland de heer B. Lyczak uit Waubach, de voor zitter van de r.-k. bond van Poolse verenigin gen de heer Cz. Lech uit Brunssum- de ver tegenwoordiger van de Eerste Poolse Pant serdivisie de heer J. Kowalski uit Rotterdam en de algemeen-secretaris van de vereniging van Poolse oud-strijders in België, mr. S. Merlo uit Brussel. In het presidium van de vergadering werden gekozen mr. S. Merlo als voorzitter, de heer B. Strenk uit Vlissingen als secretaris en als assessors de heren Dziakiewicz uit Utrecht en P. Szydlowski uit Vlissingen. De jaarverslagen werden uitgebracht door de voorzitter ir. J. Minkiewicz, de algemeen secretaris ir. Z. Hornung en de penning meester de heer B. Opolski. De heer B. Strenk, redacteur-uitgever van „De Poolse Oudstrijder" (het zowel in het Pools als in het Nederlands verschijnend orgaan van de verenigingen van Poolse oudstrijders in de Beneluxlanden), bracht verslag uit over de lasten en baten en over de verspreiding van beide tijdschriften in Nederland en België. De voorzitters van de diverse kringen brach ten verslagen uit over plaatselijke activiteiten. Door een per acclamatie aangenomen reso lutie werd de in Edinburgh wonende generaal S. Maczek, oud-bevelhebber van de Eerste Poolse Pantserdivisie en bevrijder van België en Nederland, benoemd tot ere-voorzitter van de vereniging van Poolse oudstrijders in Ne derland. Naar aanleiding van de aanstaande 25-jarige herdenking van de Slag om Monte Cassino en van de bevrijding door de Polen van tal van Belgische en Nederlandse steden, werden de programma's van deze zo voor de Poolse oud-strijders belangrijke feestelijkheden, door de vergadering besproken. REGIME VAN GOMULKA AAN DE KAAK GESTELD In met algemene stemmen aangenomen re soluties werd geprotesteerd tegen het nog steeds vasthouden door Sowjet-Rusland van honderdduizenden Polen in dwangarbeid- kampen, werd de „doctrine van Breznjew over de beperkte soevereiniteit" als bijzonder gevaarlijk (ook voor West-Europa) veroor deeld en werd ten slotte het Tegime van Gomulka, naar aanleiding van het inzetten van het Poolse leger bij de bezetting van Tsjecho-Slowakije en de scherpe anti-semi- tische campagne in Polen, aan de kaak ge steld. De landelijke vergadering van de Poolse oud strijders werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Poolse volkslied „Nog is Polen niet verloren..."

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2