Jaarvergadering R( de Kruis afd. Axel Kerkdiensten Uit onze Omgeving Axe 8 Weekend-diensten Terneuzen Lichte averij bij aanvaring kanaal Gent-Terneuzen Koewacht Harmonie Zaamslag voor AVRO-radio GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Woensdagavond te 10 minuten voor acht heeft zich op de Szydlowskistraat een botsing voorgedaan tussen 2 personenauto's. De heer J. B. uit Axel reed vanaf het Szyd- lowskiplein, de Szydlowskistraat op in de richting Markt. Hierbij kwam hij op de lin ker weghelft en botste tegen de hem tege moetkomende personenauto, bestuurd door Mevr. van der W. uit Axel. Mevr. van der W. liep hierbij verwondingen op aan haar hoofd en knie en klaagde tevens over pijnen in de buik. De mede-passagier van Mevr. van der W., Mevr. van H. eveneens uit Axel werd zwaar gewond aan het gelaat en liep ook een arm- fractuur op. De heer B. liep een verwonding op bij het oog en klaagde van pijn aan zijn arm. Dokter Boor verleende de eerste hulp- waarna Mevr. van H. en Mevr. van der W. per am bulance naar het ziekenhuis te Sluiskil wer den vervoerd. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. TEGEN GEPARKEERDE AUTO GEREDEN Zaterdagmiddag te 15.40 uur werd de in de Singelweg geparkeerd staande personenauto van L. de R. uit Aalst -(B) aangereden. De dader was zonder melding te maken door gereden. Later op de dag kon de dader op aanwijzing van een getuige achterhaald wor den. Het bleek J. F. uit Axel te zijn. VERNIELINGEN AAN HET BEELDJE BIJ DE KLEUTERSCHOOL ROODKAPJE Zaterdagmorgen werd ontdekt dat in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen waren aangebracht aan het beeldje dat voor de kleu terschool Roodkapje aan de NassauStraat staat. Door de rijkspolitie is een onderzoek inge steld om de bedrijver(s) hiervan op te sporen. Enkele jaren geleden moest ditzelfde beeldje worden hersteld van vernielzucht. WOONWAGEN UITGEBRAND Maandagmiddag omstreeks 3.15 uur is brand ontstaan in een woonwagen. Deze wagen met een aantal andere wagens hielden een rust pauze nabij de Ronde putten. Toen de eigenaar een ei aan het bakken was sloeg de vlam in de pan, waardoor de wagen in brand raakte, ondanks het snel ter plaatse zijn van de brandweer brandde de wagen ge heel uit. N.C.V.B. AXEL BIJEEN In het verenigingsgebouw aan de Kerkdreef hield de afdeling Axel van de Nederlands Christen Vrouwenbond dezer dagen haar maandelijkse bijeenkomst onder leiding van haar presidente mevr. Heemskerk-Opwens. In verband met het vertrek naar Oegstgeest van de heer en mevrouw Heemskerk werd tijdens deze bijeenkomst afscheid genomen van de presidente. Mevrouw van Asperen-Boeye sprak namens het bestuur en leden bij deze gelegenheid een afscheidswoord tot mevrouw Heemskerk en bedankte haar voor haar voortreffelijke leiding. Voor de pauze hield mevrouw Mangold uit Axel een praatje over schoonheidsmiddelen en huidverzorging. Na de pauze werd de pinksterliturgie voor gedragen. Aan het eind van deze goed bezochte ver gadering was er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van mevrouw Heemskerk. ZONDAG 1 JUNI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente om 14.00 en 18.00 uur Leesdiensten in de Nederlands Hervormde Kerk. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 31 mei - 1 juni Dokter Schiltman TANDARTSEN 31 mei - 1 juni J. C. A. Neve, Hemelstraat 12, St. Jansteen. tel. 2084. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12-12.30 uur BOERENLEENBANK „AXEL" Onder voorzitterschap van de heer M. L. M. IJsebaert hield de Boerenleenbank „Axel" haar jaarvergadering in restaurant „Zomer- lust". Uit het openingswoord van de voorzitter bleek de verdere ibntwikeling in het Verslagjaar 1968. Het totaal der toevertrouwde middelen gaf een vermeerdering te zien met 1,2 mil joen- terwijl er meer dan 900 nieuwe spaar rekeningen werden geopend. Het balanstotaal steeg hiermede in verhou ding. De totaal-omzet steeg met bijna 30 miljoen. In het afgelopen jaar nam het gebruik van de privé-rekeningen verder toe, doordat ook in 1968 steeds meer werknemers van de gele genheid gebruik maakten hun loon of salaris via de bank te ontvangen. Het aantal betaalpassen nam hand over hand toe. Belangrijk is dat sinds kort de betaalchèque's ook kunnen worden verzilverd in diverse Europese landen. Ook onze bank zal in het najaar bemiddelen bij verkoop van „Kant-en-Klaar-reizen". Steeds meer wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid om ook de effektentransakties via de bank te laten uitvoeren. De „Beleggings-polis van de 7" liep in het verslagjaar van stapel. De heer M. L. de Meijer te Zaamslag werd opnieuw gekozen tot lid van het Bestuur en de heer Ed. van Acker te Axel tot lid van de Raad van Toezicht. Aangekocht werd het perceel hoek Noord straat/Weststraat te Axel, palende aan het bankgebouw, hetwelk inmiddels geheel is verbouwd. Ook ontwikkelde zich het plan tot het vesti gen van een bankgebouw aan de Herengracht te Terneuzen, waartoe een bestaande woning annex magazijn zal dienen te worden gesloopt. De Districts-directeur: Drs. A. Bierings licht te het plan van de nieuwbouw nader toe, een en ander geïllustreerd met behulp van een situatie - tekening Ook werd door dhr. Bierings de ontwikkeling geschetst van de gehele organisatie in de laatste jaren. In het afgelopen jaar werd de automatisering van het betalingsverkeer krachtiger ter hand genomen. Door de inschakeling van compu ters en optische lezers (dit zijn apparaten die de gegevens automatisch in de computer in lezen) is het mogelijk geworden de opdrach ten met een minimum aan tijdverlies uit te voeren. De eigen postdienst, die in samen werking met de P.T.T. tot stand kwam, zorgt ervoor dat de mutaties, die 's avonds bij de Centrale Bank binnen komen en daar ver werkt worden, de volgende morgen op de plaats van bestemming zijn. UITSTAPJE VAGA De Vereniging van Axelse Gemeente Ambte naren maakte vrijdag haar jaarlijks uitstapje. Via de Zeelandbrug bereikte men Zierikzee, waar een korte koffiepauze werd gehouden. In Rotterdam was er gelegenheid voor een bezoek aan de metro. In de middaguren be zocht men in Den Haag Panorama Meshdag en Madurodam. De terugreis van dit gezellig uitstapje liep via Antwerpen. RECTIFICATIE In ons vorige nummer is door een slip of the pen in het Verslag van de Algemene Ver gadering van het Groene Kruis als secretaris genoemd K. J. van Drongelen dit moest zijn C. de Putter. WAARSCHUWING Mogeijk is het door onwetendheid van pas woonachtigen in Axel, dat er een verbod is om honden los te laten lopen, maar steeds meer worden loslopende honden waargeno men. De rijkspolitie deeld mede dat er een strengere controle hierop zal plaats vinden en de eigenaars worden bij deze gewaarschuwd. Maandagmiddag groette de heer P. C. B. uit Terneuzen op het bruggehoofd van de nieuwe binnenvaartsluis, een kennis met zijn claxon. Dit claxonsignaal was voor de voor hem rij dende R. v. d. S. uit Gent (B) aanleiding om af te remmen. Omdat B. meer aandacht voor zijn passerende vriend had dan voor het weg verkeer, botste zijn auto tegen de Belgische auto. Resultaat aanzienlijke schade. Op het kanaal Gent-Terneuzen is het sleep- schip ,Fraternite 2' dinsdag met het achter schip in aanvaring gekomen met een cutter zuiger. Er ontstond lichte schade aan de stuurhut. Van een vaartuig van een aannemersbedrijf, dat door één van de Terneuzense sluizen werd geschut, zijn dinsdag enkele scheeps- benodigdheden, waaronder een sleepkabel, verdwenen. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. AUTO TEGEN LICHTMAST Zondag omstreeks kwart voor vijf is R. C. uit Terneuzen in de Hazelarenstraat met een personenauto uit de bocht gegaan en tegen een houten lichtmast gebotst. De lichtmast werd deels vernield waardoor de bovengrondse leiding defekt raakte en stagnatie veroorzaakte in de stroomvoorzie ning. Door de P.Z.E.M. werd spoedig een nood- reparatie verricht. C. liep lichte verwondingen op, de auto werd zwaar beschadigd.' De AVRO-radio heeft j.l. zaterdag in de herv. kerk van Zaamslag opnamen gemaakt van de harmonie „De Volharding". Ze wor den te zijnertijd uitgezonden in het program ma .Amateurs voor de micro'. In maart 1970 speelt het korps op het top- concours in Arnhem. ,De Volharding' won al eerder (met lof van de jury) een eerste prijs tijdens het nationaal federatief muziekconcours in Aardenburg. ,De Volharding' speelt in de vaandelafdeling. (vervolg van pagina 1. 25 jaar geleden) wolkendek. De hoofdmacht landde verspreid over 100 km2. Ottway zelf kwam in de tuin van een Duitse commandopost terecht, en werd, nog boven de grond zwevend, al onder vuur genomen. Zijn adjudant gooide uit woede een steen door de ruiten van het Duitse kwartier. Denkend, dat het een handgranaat was, zochten de bewoners dekking en daar door konden de onfortuinlijke parachutisten wegvluchten. Van de 5 zweefvliegtuigen kwamen er slechts 2 op het doel terecht. De vliegtuigen met voorraden, zoals kanonnen, voertuigen, veldambulances, mijndetectors, gingen onder weg verloren doordat de kabels knapten en onder die moeilijke omstandigheden gingen uiteindelijk 150 Britten tot de aanval over, nadat de verkenningsgroep inderdaad een weg had gebaand. Vrijdag 23 mei heeft de afdeling Axel van het Nederlandse Roode Kruis haar jaarvergade ring gehouden in „de Halle". De vergadering stond onder leiding van de waarnemend voor zitter de heer J. Blok, daar de voorzitter, dok ter Schiltman met vakantie was. In zijn openingswoord kon de heer Blok slechts een klein aantal van de 750 leden verwelkomen. Door de secretaris K. J. van Drongelen werd het volgende jaarverslag voorgelezen. Mijnheer de voorzitter, leden van het bestuur dames en heren. Hoewel velen van u in het jaar 1968 de gebeur tenissen en werkzaamheden van het Rode Kruis in deze afdeling hebben meegemaakt, wil ik gaarne deze nog eens onder de aandacht brengen. De bezetting van het Rode Kruiskorps bedroeg per 31 december 1968 19 helpers en leerling helpers; 19 helpsters en leerling-helpsters. Hierbij zijn niet inbegrepen de EHBO-ers. Het mag dus wel zo worden gesteld dat Axel (hierdoor de sterkste kolonne' in Zeeuws-Vlaanderen heeft. Op 15 februari behandelde het Mobiel Instructie Team het onderwerp fracturen met behulp van spalken, draadspalk op rol, Thomasspalk en ver voer. Hiervoor bestond de nodige belangstelling. Op 6 april nam een helpersploeg deel aan de selectie-wedstrijden te Souburg. Jammer genoeg kon men zich niet plaatsen voor verdere wedstrij den. De jaarlijkse collecte stemde in 1968 tot tevreden heid. Het bruto bedrag dat werd ingezameld be droeg 3335,Dit is iets meer dan het voor gaande jaar. Op 28 juni vonden weer de bekende wandeltochten plaats. Ik dacht dat het aantal deelnemers iets beneden de verwachting is gebleven in verband met het feit dat op deze dag de zomervakanties begonnen. Ondanks dit was het resultaat toch weer uitstekend. Een woord van dank namens het bestuur aan de medewerkers is hier tenzeerste op zijn plaats. Ook in het afgelopen jaar konden weer patiënten worden uitgezonden met het hospitaalschip „Henry Dunant" en naar het „Henry Dunanthuis" te Zeist. Zoals altijd offerden leden van onze Rode Kruis- kolonne een week van hun vakantie op om in beide inrichtingen patiënten te verplegen. Op de uitzending van patiënten wil ik toch nog gaarne een opmerking maken. De Rode Kruis-men- sen weten wel dat deze uitzendingen op kosten van de plaatselijke afdeling gebeuren, maar of mensen die niet nauw betrokken zijn bij het werk van het Rode Kruis dit ook weten, is mij niet bekend. Ik heb wel eens de indruk dat men denkt dat de uitzending plaats vindt door het Nationale Rode Kruis in Nederland. Dit is echter niet zo, de plaatselijke afdeling betaald volledig de vakan tie-weken. Wij willen er dan ook op aandringen om het werk van het Rode Kruis zo veel mogelijk te steunen en dit kan alleen als de collecte goed wordt gesteund. Men zou als parool kunnen aan- Binnen 15 minuten was de bunker veroverd. In die korte tijd werden 80 parachutisten ge dood of gewond. Persoonlijke inzet en op offering heeft - en dat gold de totale strijd macht - ten volle goedgemaakt wat het weer zou doen mislukken. VASTE VOET AAN WAL „Onder het bevel van generaal Eisenhower zijn Gealliëerde vlootstrijdkrachten met steun van sterke luchtstrijdkrachten hedenmorgen begonnen Geallieerde legers aan land te zet ten op de noordkust van Frankrijk", zo luid de de nuchtere boodschap, die de B.B.C. aan de wereld bekend maakte. De landingen had den plaats over een breed front, verdeeld over 5 sectoren. De twee Amerikaanse sec toren droegen de codenamen Utah en Omaha, de Britse en Canadese sectoren heetten Juno- Sword en Gold. Het resultaat van het vloot- en luchtbombar dement was bepalend voor de snelheid, waar mee de landing kon worden uitgevoerd. In de Britse sector Gold verliep de gehele ope ratie tamelijk vlot. „Kreeften" - vlegeltanks tegen mijnen - en „krokodillen" - met een vlammenwerper uitgeruste tanks - baanden op vlotte wijze een weg naar en door de dui nen. De Amerikanen in de sector Omaha kwamen echter al direkt onder geconcentreerd, vijandelijk vuur te liggen. Velen werden ge dood, voor ze een voet op Franse bodem had den kunnen zetten. Opeengepakt op de smalle kuststrook, op het kale strand blootgesteld aan vuur en water, gingen de soldaten letter lijk door de hel. Onder water zwoegden kikvorsmannen om de onderwaterobstakels te verwijderen. Zoals el ders brachten ook hier de amfibietanks uit komst. Zij gaven de infanterie dekking en waren met hun kanonnen opgewassen tegen het Duitse geschut. Tenslotte werden de verdedigers uit de kust strook verdreven en ook de Duitse tegenaan vallen hadden geen succes. De invasie was gelukt. Eisenhower en Montgomery brachten hun hoofdkwartieren over naar Frankrijk. Met de bevrijding van Europa was een begin gemaakt. Maanden van strijd en leed zouden nog volgen, maar de overwinning was in zicht. (Nadruk verboden) voeren „Uw geld is goed belegd want stadgeno ten helpen hiermee hun zieke stadgenoten". Met de heruniformering van de colonne werd eind 1968 een begin gemaakt. Wij hopen dat deze in 1969 volledig kan worden afgesloten. Inmiddels is in 1968 door het kringbestuur een plan ter tafel gelegd voor het vormen van Mo biele Eenheden. Met het kringbestuur zijn hierover enkele vergaderingen belegd, n.l. een te Goes op 7 oktober en een op 6 november te Axel voor de afdelingen uit Zeeuws-Vlaanderen, terwijl dit onderwerp nog eens uitvoerig in een kringverga dering werd besproken. Ik wil dit Mobiele Een heden-plan gaarne in grote trekken nader toe lichten. Deze Mobiele Eenheden bestaan uit een materieel-aanhangwagentje, dat aan een personen wagen gekoppeld kan worden. De bemanning zou moeten bestaan uit ongeveer 15 personen, even-' tueel gevormd in samenwerking met andere af delingen. De aanschafkosten bedragen 7000,-, waar iedere afdeling in het betrokken rayon waar de wagen geplaatst zou worden, voor een bepaald bedrag in zou moeten delen. Afgezien van het feit waar plaatsing zou gebeuren en de financiële kanten kon het bestuur, en met ons meerdere be sturen in Zeeuwsch-Vlaanderen, weinig enthou siasme opbrengen. Immers indien er een calamiteit zou gebeuren is het alarmeringssysteem zwak, de tijd voor uitrukken zou o.i. te veel tijd in beslag nemen en de afstanden zijn te uitgestrekt, terwijl voor het afvoeren van slachtoffers 5 ambulances in Z.-Vlaanderen ter beschikking zijn. Het bestuur zou het prettiger vinden als wij zelf konden overgaan tot het aanschaffen van rijdend vervoer, bijv. een kleine materiaalwagen, waarin enkele mensen in plaats kunnen nemen en ev. zit tende patiënten vervoerd kunnen worden. Doch ook hier hebben wij uw medewerking nodig en veel hangt af wat de collecte zal opbrengen. Er zullen akties moeten worden gevoerd, zowel plaat selijk als landelijk bij de Nederlandse afdelingen. Bedenkt u echter wel dat wij dan ook bereid moe ten zijn als goed getraind korps naar buiten te treden. Het stemt echter tot tevredenheid dat de oefenavonden goed worden bezocht. Namens de colonne-commandant doe ik een beroep op u dit vol te houden en maak eens een avond vrij voor uw oefening. Meer dan ooit vraagt het bestuur thans van u „Sta achter uw Rode Kruis". Uit het financieël verslag van de penning meester de heer A. P. Esselbrugge bleek dat er een klein batig saldo was. Door dokter K. Boor, colonne-commandant, werd ingegaan op het plan van een Mobiele Eenheid zoals voorgesteld door het Kring bestuur. Ook deze bleek meer te voelen voor een eigen vervoer in de vorm van een mate riaalwagen dan een Mobiele Eenheid. In zijn sluitingswoord wekte de heer Blok nogmaals allen op om zoveel mogelijk collec tanten te krijgen voor de komende Roode- Kruis-collecte.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2