25 jaar geleden Zeeuwse Muziekbibliotheek start met 7000 banden Betaalcheque in opmars 6 juni 1944, D-day, grootste militaire landings operatie van de Tweede Wereldoorlog ïkankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 31 MEI 1969 83e Jaargang no. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op vrijdagavond, 2 juni 1944- kiezen twee kleine, Britse onderzeeboten zee. Zij verlaten in alle stilte de haven van Portsmouth. De duikboten, de X-20 en de X-23, hebben elk slechts 5 man aan boord de commandant, een officier, een machinist en twee navigators. Zij zetten koers naar de Franse kust. De gehele nacht en de daarop volgende zaterdag varen zij door. En ook de nacht daarop hou den zij koers naar het Europese continent. Zondagmorgen, 4 juni, hebben ze hun op gegeven posities bereikt; vlak onder de kust, binnen het bereik van de kanonnen van de Atlantikwall"Zij laten zich op de bodem van de zee zakken en wachten. Zij wachten de gehele zondag en ook nog de maandag. Maandagavond, te 23.15 uur, laat Luitenant George Honour de X-23, beschermd door het nachtelijk duister, aan de oppervlakte ko men. Hij schakelt zijn radio-ontvanger in en stemt af op de juiste golflengte. En dan ont vangt hij de boodschap, waarop hij al 24 uren heeft gewacht. Snel laat Commandant Ho nour zijn onderzeeër weer zinken. De volgen de morgen komt de X-23 weer langzaam naar boven. De bemanning maakt een teles- coopmast gereed, waarop een signaallamp wordt bevestigd. Een knipperlicht seint in de richting van de zee. Eenzelfde activiteit wordt op de X-20 bedreven. De flikkerlichten mar keren de beide uiteinden van een Franse kuststrook tussen Cherbourg en Le Havre. Het is dinsdag, 6 juni 1944, 's morgens kwart voor vijf; operatie Gambit is afgeslo ten als inleidende fase voor de machtige, ge- alliëerde, militaire actie, die de codenaam „Overlord" draagt, doch in de volksmond bekend zou worden als „de invasie", een ge beuren, waarop door miljoenen in Europa is gewacht en waarvoor door even zo velen is gebeden. SLIMMERIKKEN EN GRAPPENMAKERS Reeds in mei 1940 - toen de uit Duinkerken ontsnapte, Engelse soldaten nog maar net voet op Engelse bodem hadden gezet gaf de Britse oorlogsleider Winston Churchill op dracht „tot het bestuderen van de problemen van een offensief in Europa". Op dat mo ment werd er dus al gewerkt aan de bevrij ding van het vasteland van het Duitse Nazi- juk. Deze bevrijding zou dat is duidelijk moeten worden ingeleid door het uitvoeren van een landing ergens op de Europese kust. Toen Rusland en Amerika aan de zijde van Engeland aan de oorlog deelnamen, werd door het eerstgenoemde land sterk aangedrongen op een „tweede front" en door Amerika deel genomen aan de planning voor het realiseren van een dergelijke aanval op Europa. Tal van moeilijkheden moesten eerst worden overwon nen, want de Duitsers hadden de kust van Noorwegen tot Spanje tot één, vrijwel on neembare vestinggordel gemaakt. De Com missie, die tal van uitvindingen deed ten einde het mogelijk te maken de .Atlantik wall" te doorbreken, werd schertsend de „Wheezers and Dodgers" de „slimmerds en grapjassen" genoemd. Vele nieuwe strijdmiddelen, waarvan de kunstmatige ha vens, de „Muiberries", wel de voornaamste waren, staan op hun naam. Enkele jaren geleden kwam een mevrouw uit Middelburg bij de provinciale bibliotheek in formeren of daar ook muziekstukken in bruikleen werden gegeven. Dat was niet het geval. Maar er was wel veel bladmuziek aanwezig. Misschien voelde zij ervoor om de voorraad eens door te werken en in kaart te brengen. Deze mevrouw was bereid dat te doen. GAAN OF NIET GAAN Er is lang gepraat over de datum van de in vasie. Na veel wikken en wegen en na her haald uitstel werd tenslotte 5, eventueel 6 juni tot „D-day" gekozen. Op die data waren n.l. het getij en de maanstand gunstig. Een be langrijke factor, waarmee ook rekening zou moeten worden gehouden, was het weer. Wan neer het te slecht zou zijn, zou de gehele operatie 14 dagen moeten worden uitgesteld. Op maandag 5 juni was het weer inderdaad te slecht. Voor dinsdag 6 juni werd door de meteorologen een, zij het kortstondige, weers- verbetering verwacht. De leider van de opera tie, generaal Eisenhower, stond voor de moei lijkste beslissing in zijn leven Gaan of niet gaan. Hij vroeg aan zijn Britse collega Mont gomery „Zie jij een reden om dinsdag niet te gaan Monty's antwoord was kort en krachtig „Ik zou zeggen gaan REEKS VAN OPERATIES De invasie kreeg de codenaam „Overlord hetgeen „Opperheer" betekent, maar nóg meer codenamen waren aan deze gigantische, militaire operatie verbonden. Namen, veelal bedacht door de „Wheezers en Dodgers". Zo zorgde „operatie Radar" er voor. dat de Duitsers tot het laatste moment onkundig bleven van de werkelijke landingsplaats. 34 Schepen, versperringsballons met zich mee slepend, voeren door het Nauw van Calais. Zowel de schepen als de ballons werden door de Duitsers aangezien voor een invasievloot. Terzelfdertijd werden op verschillende plaat sen langs de Franse kust poppen aan para chutes afgeworpen. Inmiddels was „operatie Neptune" begonnen, onder leiding van Admiraal Ramsay. Duizen den landingsvaartuigen vertrokken van de Engelse zuid-oostkust naar een verzamelplaats ten zuiden van het eiland Wight, populair Piccadilly Circus genoemd. 300 Mijnenvegers ruimden binnen een strook van 30 tot 50 km breedte de zee schoon. De invasievloot werd begeleid door niet minder dan 8 slagschepen en kanonneerboten, 22 kruisers en 93 tor pedojagers en nog vele andere, kleinere oor logsschepen. De landingsvaartuigen vervoer den 30.000 man en 3.500 voertuigen over het water. LUCHTLANDINGEN Intussen werd er in Frankrijk al gevochten. Niet alleen door de Franse verzetsbeweging, de maquis, die het de bezetter zeer moeilijk maakte, doch ook door parachutisten en per zweefvliegtuigen gelande, gealliëerde soldaten. Het eerste Franse dorp- dat door Britse para chutisten werd bevrijd, was Ranville en dat gebeurde op de 6e juni te 2.30 uur in de nacht. Het doel van de luchtlandingen was strategische punten te bezetten en geschuts- stellingen te liquideren. Hiervoor moesten de parachutisten en zweef vliegtuigen vaak boven op de doelen neer komen. Het slechte weer met harde wind deed deze opzet in vele gevallen mislukken. Zo had luitenant-kolonel T. H. B. Ottway van de Royal Ulster Fifles met zijn 31e parachutis tenbrigade tot taak de gevaarlijke, Duitse batterij op de Franse kust bij Nerville te ver nietigen. De zware betonnen bunker bevatte 150 mm kanonnen en 10 machinegeweerpos- ten en was omgeven door prikkeldraadver sperringen en mijnenvelden. Een half uur vóór het aanbreken van de dag moesten de kanonnen zijn vernietigd en bet garnizoen van 180 man zijn uitgeschakeld. Een verken ningsgroep zou het landingsterrein markeren en een weg banen door de versperringen en mijnenvelden. Vijf zweefvliegtuigen zouden letterlijk boven op de bunker landen. Wegens de slechte weerstoestand kwam van het plan niets terecht. Het luchtbombarde ment op de bunker mislukte door het lage (Vervolg op pagina 2) Eigen muziekbibliotheek En nu zit ze iedere dag van half vier tot half vijf en vrijdags van half acht tot half negen aan een kleine lessenaar in één van de mooiste gebouwen van het Middelburgse abdijkom- plex. Want Zeeland heeft dank zij machtig veel inspanning een eigen muziekbibliotheek gekregen, die beschikt over ruim zevendui zend banden vijfduizend muziekbanden en 2000 delen muziekliteratuur. De heer W. de Bruyne, de bibliothecaris van de provinciale bibliotheek zegt „Wij heb ben een bijzonder gelukkige samenwerkings vorm gevonden tussen de provinciale biblio theek, een wetenschappelijke instelling en de federatieve provinciale bibliotheekcentrale Zeeland in Goes. De provincie gaf ons een subsidie van 25 mille om een kollektie op te zetten die aan de eisen beantwoordde, wij mochten het gebouw van de landmeetkun dige dienst hebben en na jaren van ingespan nen werk door mevrouw Poll- de boekbind- afdeling en vele anderen is het nu zover dat de commissaris van de koningin de muziek- bibho.heek kon openen. Uit het niet- beschreven bezit aan muziekbladen en mu ziekliteratuur van de provinciale bibliotheek is een kollektie ontstaan waarop wij trots mogen zijn". Gratis „U zult uitsluitend klassieke muziek aantref fen", vertelt mevrouw Poll. „Het is hoofd zakelijk muziek voor gevorderden. Voor be ginners hebben wij niet veel en dat kan ook niet want lesmuziek zou veel te lang bij de leerlingen blijven. De liefhebbers der muziek die komen lenen dat is helemaal gratis, ook voor niet-Middelburgers, die het door hen bestelde gratis thuisbezorgd krijgen en het ook gratis kunnen terugsturen - kunnen de muziek zes weken houden. Daarna kan de uitleenperiode worden verlengd. Over een half jaar of zo zullen in alle openbare bi bliotheken in Zeeland 'gestencilde catalogi aanwezig zijn waarin precies vermeld staat wat wij hier in huis hebben. De muziekbibliotheek in deze vorm is een begin. Zowel de heer De Bruyne als me vrouw Poll hopen dat in d.e stemmige zaal ooit kamerconcerten kunnen worden gegeven; zij hopen op de stichting van een discotheek, met de bijbehorende disco-concerten en zij zouden het vooral fijn vinden als amateur musici in de toekomst de weg naar dit kleine centrum van toonkunst zouden vinden. De collectie bladmuziek is verrassend volledig en veelzijdig. Men kan er bijvoorbeeld alle cantates van Bach aantreffen, maar ook Bas- kische, Boheemse, Chinese en Japanse mu ziek. Tot de bijzondere bezittingen behoren enkele originele handschriften van de Mid delburgse dirigent Jan Morks. De basiscollectie, overgenomen van de pro vinciale bibliotheek, bestond uit 1500 ban den. Verreweg het grootste deel van het bezit is dan ook nieuw aangeschaft met subsidie van de provincie. De Zeeuwse muziekbiblio theek, de elfde in Nederland, telde in veel gevallen voor een muziekstuk enkele rijks daalders neer, maar er zijn ook werken, zoals complete orkestpartituren van symphonieën, die meer dan honderd gulden hebben gekost. Wat doet die mijnheer? Hij toont zijn groene betaalpas en betaalt met een betaalcheque", zegt een schoolmeesterachtige stem in een bekende reklamespot, waarmee banken het grote publiek aansporen over te stappen op een moderne manier van „betalen zonder geld". Sinds de handelsbanken, verenigd in de Stich ting Bevordering Chequeverkeer- in november 1967 hun acties voor de betaalcheque begon nen, zijn er in Nederland al tussen de 600.000 a 700.000 betaalpasjes uitgereikt. Er zullen er ongetwijfeld nog meer volgen, nu ook de spaarbanken in principe besloten hebben deel te gaan nemen aan het betaal cheque-verkeer. Het illegale betalingsverkeer (het betalen zon der bankpapier en gemunt geld) wordt in niet geringe mate bevorderd door de bedrijven, die er steeds meer toe over gaan de lonen uit te betalen door stortingen op de salaris rekeningen bij de banken van hun personeels leden. Het aantal salarisrekeningen heeft het half miljoen reeds overschreden. Ook het Rijk zal er nog dit jaar toe over gaan de salarissen van de ambtenaren giraal te betalen, voor zover dit al niet facultatief gebeurt. Door de winkeliers is de voor Nederland nog vrij i:!:uwe betaalcheque over het algemeen vlot geaccepteerd. Lr zit voor hen hoege naamd geen risico aan, aangezien elke betaal cheque door de bank tot een bedrag van vijf tig gulden wordt gedekt. Ook de Nederlandse spoorwegen accepteren sinds enige tijd de be taalcheques van de banken. Maar de PTT weigert de „groene" cheques nog steeds, al wordt de aanpassing aan deze betalingswijze wel bestudeerd. Het misbruik, dat van de betaalcheques van de banken wordt gemaakt is te verwaarlozen, aldus de Stichting Bevordering Chequever keer die er zelfs voor ijvert dat boeten bijvoorbeeld voor verkeersovertredingen per betaalcheque kunnen worden voldaan. Eurocheque Sinds 1 mei kunnen houders van betaalpasjes door middel van zogenaamde Eurocheques geld opnemen in alle niet-collectivistische lan den van Europa, alsook in Joego-Slavië. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat een buitenlandse bank bij de verzilvering van een aangeboden betaalcheque provisie be rekent en dat de Nederlandse bank, waarvan men de cheques betrokken heeft, vijftig cent in rekening brengt voor elke in het buiten land ingewisselde cheque. Voordelen De Nederlandse banken wekken niet de indruk veel financieel profijt te hebben van de retail- banking (het verzorgen van kleine transacties). De baten wegen dikwijls nauwelijks op tegen de kosten, als men de jaarverslagen mag ge loven. Toch heeft retail-banking, wat onder andere vestiging van grote aantallen kleine postkan toren in buitenwijken noodzakelijk maakt, wel zijn voordelen op het gebied van klanten binding door middel van service-verbetering. Daarbij, klanten- die eenmaal de drempel vrees ten aanzien van de banken die vroe ger in pompeuze gebouwen met veel marmer kantoor hielden - overwonnen hebben, zul len op de duur aan de bank meerdere geld zaken toevertrouwen. Bovendien, ook de banken moeten met de tijd meegaan. Het devies luidt to bank or not to bank. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom 4,—. Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. 25 jaar geleden, D-day pag. 1 Zeeuwse muziekbibliotheek pag. 1 Jaarverslag Rode Kruis afdeling Axel pag. 2 ,Opendag' bij Dow Chemical' pag. 3 Sport: Axels Pinksterkoers pag. 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1