Sport Groots feest rond John Kennedy-tunnel Attentie VOETBAL ROOD-WIT - AXEL 2 - 1 Axels laatste competitiewedstrijd tegen Rood- Wit in St. Willebrord, was voor geen van beide clubs nog van enige betekenis en dit was aan het vertoonde spel dan ook te zien. Er werd wel goed voetbal gespeeld maar de inzet was zeer matig. Voor de rust was het Axel dat het meest in de aanval was en na 10 minuten spelen was het Peter Dey die uit een inworp uit een schuine hoek buiten bereik van de doelman irischoot 0 1 Na ruim een half uur spelen was het M. Ko- nings die uit een goede combinatie van C. van Peer en A. Lambrecht van korte afstand inschoot 1 1. Met deze stand werd gedraaid. 10 minuten na de hervatting was het hetzelf de trio dat goed combineerde en nu was het A. Lambert die met een hard schot in de bovenhoek keeper Oppeneer wist te slaan 2'- 1. Zonder nog tot doelpunten te komen kwam het einde met een verdiende Rood-Wit over winning. DUIVENSPORT P.D.V. VERWACHTING - AXEL Prijsvluoht Moeskroen op 15 mei. 193 duiven 1. J. Vinke; 2. J. Weesepoel, 3. - 9. J. Bak ker, 4. - 6. K. Deij, 5. J. Vasseur, 7. Ch. Tieleman, 8. A. Roose, 10. J Lensen-Visser. Prijsvlucht Moeskroen op zondag 18 mei, 151 duiven. 1. P. J. de Bakker, 2 - 3 - 10. J. Vinke, 4 - 9. A. Peersman, 5 - 6. R. Saman, 7. M. Klaassen, 8. E. Misseghers. Prijsvlucht ,Dourdan op zondag 18 mei 120 duiven. -1. Fl. v. Acker, 2. A. Peersman, 3. A. Baart. Dode en vier gewonden bij botsing te Terneuzen Bij een verkeersongeluk op de kruising St.- Anna is zaterdagmiddag voor de tweede maal in één week een dode gevallen. De 38-jarige mevrouw A. Prinse-Brouwer uit Terneuzen kwam om het leven toen de auto waarin ze zat in botsing kwam met een Belgische per sonenwagen. Haar man die de auto bestuurde en haar dochtertje van drie jaar dat achterin zat, zijn gewond in het Terneuzense Juliana- ziekenhuis opgenomen. Bij de botsing werden man, vrouw en kind naar buiten geslingerd. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder geen voorrang verleende aan de Belgische auto, bestuurd door N. D. C. uit Bornem. De Belg en zijn vrouw werden licht gewond. Hun zoon die achterin zat, liep geen enkel letsel op. Bij de botsing werden beide auto's ver nield. De ernstige ongevallen die op het kruispunt regelmatig voorkomen zijn er de aanleiding toe geweest dat door enkele personen zondag avond op het kruispunt levensgrote waar schuwingsborden werden geplaatst. Hierop stond te lezen ,,u nadert een dodenkruising". Even verderop een kleiner maar van een doodskop voorzien bord „Sint Anna do- denkruispunt. Hoe lang nog Op andere toegangswegen staan borden als „Een week, drie doden. U kunt de volgende zijn". Zoals bekend is in de gemeenteraad van Terneuzen en in de Zeeuwsch-Vlaamse Ka mer van Koophandel bij herhaling gepleit voor wijziging van de kruising St. Anna waar de provinciale weg Terneuzen-Axel en de weg Zaamslag-kanaalbrug elkaar kruisen. Tot dusver hebben deze pleidooien geen re sultaten opgeleverd. Evenmin zijn er ver keersmaatregelen getroffen die de kruising Nieuwe samenstelling Bestuur Zeeuwse Sportraad De vergadering van de Zeeuwse Sportraad van 13 mei j.l. heeft een aantal leden "in het dagelijks bestuur benoemd. Het College van Gedeputeerde Staten heeft de heer M. J. van Poelje op diens verzoek ontheven van het lidmaatschap van de Raad. In zijn plaats is benoemd de heer A. L. van Geesbergen. De Raad heeft de heer Van Gees- bergen gekozen tot voorzitter. De heer ir J. Geerling te Sluiskil is voor lopig gekozen tot vice-voorzitter. Hij volgt in die functie de heer I. W. Bakker te Nieuw- dorp op. Verder is de heer L. Simpelaar te Terneuzen in het dagelijks bestuur benoemd in plaats van de heer A. C. Verdonk te Vlissingen. Het dagelijks bestuur is nu als volgt samen gesteld A. L. van Geesbergen, Zierikzee, voorzitter; ir J. Geerling, Sluis, vice-voorzitter; J. den Hoedt, secretaris; I. W. Bakker, Nieuwdorp; A. Heyens, Kloetinge; H. A. Ossewaarde, Yerseke; J. P. J. Ruisaard, Wolphaartsdijk; L. Simpelaar, Terneuzen. Verder treden als adviseurs op J. C. Pluymers, Middelburg, Zeeuwse Jeugd raad; C. W. Louwerse, Vlissingen, landelijke Contactraad voor de gemeentelijke bemoeiin gen met de lich. opvoeding en de sport; dr G. J. Smallegange, Middelburg, Stichting Zeeland; drs H. H. Vogel, Middelburg, Pro vinciale Planologische Dienst. Vergadering van Het Groene Kruis Vrijdagavond heeft het Groene Kruis haar algemene ledenvergadering gehouden in het consultatiegebouw onder voorzitterschap van de heer J. Blok. Deze sprak in zijn openingswoord zijn teleur stelling uit over de geringe belangstelling voor deze vergadering, maar meende hieruit te mogen concluderen dat het Groene Kruis zijn werk goed doet. Hierna kreeg de secretaris de heer K. J. van Drongelen de gelegenheid tot het voorlezen van de notulen en het uitgebreid jaarverslag Het financieël verslag van de penningmeester de heer C. D. van Wijck gaf een batig saldo te zien. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredend lid de heer A. P. de Ruyter bij acclamatie herkozen. Nadat in de rondvraag enkele vragen over de gang van zaken waren gesteld sloot de heer Blok deze algemene vergadering. veiliger kunnen maken. Provinciale waterstaat stelde zich vorig jaar op het standpunt dat de kruising niet extra gevaarlijk is. Het ziet er naar uit dat de publieke opinie zo lang zamerhand een andere mening is toegedaan. In de raadsvergadering van de Terneuzense gemeenteraad werd donderdagavond door alle fracties de volgende motie ingediend 1. De raad der gemeente Terneuzen, in ver gadering bijeen op 22 mei 1969, kennis genomen hebbende van de ernstige aanrij dingen waarvan enkele met dodelijke af loop, welke hebben plaats gevonden op het kruispunt van de provinciale wegen Terneuzen-Axel en Zaamslag-nieuwe brug over het kanaal van Terneuzen 2. In overweging nemende dat de wegen worden beheerd door het bestuur van de provincie Zeeland doch dat het kruispunt is gelegen binnen de grenzen van de ge meente Terneuzen. besluit 3. Gezien het voorgaande een schrijven te richten aan genoemd provinciaal bestuur en daarin te verzoeken op korte termijn de volgende maatregelen te nemen a. stopverlichting voor het verkeer ko mende uit de richting Terneuzen en Axel b. aftellende snelheidsbeperkingen tot 50 km per uur voor het verkeer ko mende uit de richtingen Zaamslag en de nieuwe brug over het kanaal van Temeuzen 4. Bij genoemd provinciaal bestuur aan te dringen op reconstructie van het kruis punt als maatregel op langere termijn. Opening op 31 mei in Antwerpen In het vooruitzicht van de opening van de nieuwe Scheldetunnel te Antwerpen op zaterdag 31 mei aanstaande, wordt in de Sinjorenstad koortsachtig gewerkt aan de voorbereiding van de feestelijkheden, die opgeluisterd zullen worden door de aanwezigheid van koning Bou- dewijn. Alvorens opengesteld te worden voor het ver keer, zal de John F. Kennedy-tunnel gedu rende enkele uren in bezit worden genomen door de gewone voetgangers, die in massa zullen volgen achter de Belgische koning en zijn gevolg van ministers, notabelen en bui tenlandse gasten. Eenmaal en dan nooit meer zal het mogelijk zijn een wandeling te maken door dit kunstwerk, dat de breedste tunnel ter wereld wordt genoemd. Verwacht wordt, dat duizenden en duizenden belangstellenden zullen toestromen, niet al- ieen uit Antwerpen en zijn verre omgeving, maar ook van over de grens, en dan in het bijzonder vanuit de Nederlandse grenspro vincies. Hoogtepunt wordt een gigantisch vuurwerk op de Schelde, dat vanaf beide oevers bewonderd zal kunnen worden, en dat na het invallen van de duisternis ontstoken zal worden. Na de volkstoeloop, die tussen drie en zeven uur zaterdagnamiddag gekanaliseerd moet worden, slaat om acht uur precies het uur A en neemt het verkeer het bezit van zijn nieu we aanwinst, en die bestaat niet alleen uit de tunnel maar ook uit het geheel van in valswegen en bruggen op linker- en rechter oever, die op hun beurt deel uitmaken van de E 3-weg, die in de toekomst Scandinavië zal verbinden met Portugal. Plaatselijk belang De John F. Kennedy-tunnel is van grote be tekenis niet alleen in het geheel der Euro pese wegen, maar ook plaatselijk, omdat hij Antwerpen verlost van de nachtmerrie van de ,konijnepijp', zoals de oude twee-baanse tunnel zonder naam in de volksmond ge noemd wordt. Tot het verleden behoren voor taan de eindeloze files, zowel op de linker oever als op de rechteroever, waar zij het ver keer in de binnenstad volkomen ontwrichten. Afgelopen het urenlange wachten temidden van giftige motoruitwasemingen... Tenminste dat hoopt men. De oude tunnel, die dringend een grote opknapbeurt nodig heeft, zal niet temin voor bet verkeer geopend blijven, maar de tonnage van de vrachtwagens is beperkt tot 1,5 ton. In de nieuwe tunnel is voornamelijk gedacht aan de veiligheid. Daarom gescheiden drie- baanskokers voor het op- en afgaande ver keer, het geëlektrificeerde treinverkeer en het kleine verkeer' (bromfietsers en fietsers géén voetgangers). Bij de verlichting werd rekening gehouden met de overgang van daglicht naar kunst licht, aangepast aan de wisseling van de weersomstandigheden Het is duidelijk dat een tunnel op zichzelf waardeloos zou zijn, indien de toegangs- en uitvalswegen niet zodanig geconstrueerd zijn, dat zij een ongehinderde en continu doorstro ming toelaten van het verkeer. Hiervoor was het nodig op de rechter- en de linker Schel- deoever in totaal 48 bruggen te bouwen, die een integraal deel uitmaken van 14 km zes- baansweg, met vijf indrukwekkende spag- hetti-knooppunten om gelijkvloerse kruisin gen en verkeerslichten te vermijden. Hopelijk is de bewegwijzering naar Nederlands voor beeld dermate volledig en overzichtelijk, dat .verloren rijden' niet tot de mogelijkheden be hoort. België kan zijn John F. Kennedy-tunnel geen Belgische prestatie noemen. Voor deze gigan tische onderneming, is in ruime mate beroep gedaan op de gespecialiseerde kennis van Ne derlandse, Duitse, Deense en Amerikaanse waterbouwkundigen, naast de eigen Belgische inbreng. hoge mate zichzelf een dienst. Immers wanneer mocht blijken dat het niet meer mogelijk zou zijn de kruisverenigingen in stand te houden dan zal deze taak, in dienst van de volksgezondheid, waar van men zelfs in de hoogste regeringskringen, van de onmisbaarheid overtuigd is, moeten worden overgenomen door de sociale verzekeringsdiensten, met gevolg een verplichte premiebetaling, die on getwijfeld, veel hoger zal zijn dan de nu vrijwillige kontributie van 12,— per jaar. Een verheugend feit is het dat het ledental weer is toegenomen. Er werden in 1968 ingeschreven 79 nieuwe leden. Bedankt hebben 11 leden naar „de Vurssche" 11 leden, vertrokken naar elders 23 le den, overleden 9 leden, totaal afgescheven 54 le den zodat het ledental is gestegen met 25 leden van 1460 op 1 januari 1968 tot 1485 leden op 31 december 1968. Een mooi resultaat, wat mede te danken is aan de bode-inkasseerder, de heer Beeldens, die hiermee goed werk heeft verricht. We zeggen hem hiervoor hartelijk dank. We von den het dan ook jammer dat de heer Beeldens zijn funktie van bode-inkasseerder, per 1 januari 1969 moest neerleggen, wegens te drukke werk zaamheden. We zijn zo gelukkig geweest in de persoon van mevr. van Meurs-de Bruijne iemand gevonden te hebben die de taak van de heer Beeldens op ener gieke wijze heeft overgenomen. Ook in het bestuur hebben mutaties plaats gehad. De heer J. Quist werd tot bestuurslid gekozen in de vakature ontstaan door het overlijden van de heer Iz. de Feijter, terwijl de heer A. P. de Ruyter in het bestuur de plaats heeft overgenomen van de heer L. P. Bakker, die na 53 jaar onafge broken bestuurslid, te zijn geweest, wegens zijn hoge leeftijd bedankte om plaats te kunnen maken voor een jongere kracht. De bestuursvergaderingen welke gehouden zijn hadden alle betrekking op de normale gang van zaken in de vereniging. Op de districtsvergadering te Temeuzen was een afvaardiging van onze ver eniging aanwezig en ook op de algemene verga dering van de Provinciale Zeeuwse Ver. „Het Groen Kruis" welke in 1968 is gehouden te Brui- nisse was onze vereniging vertegenwoordigd. De zuster heeft het gehele jaar haar werk voor het Groene Kruis kunnen doen. Ze heeft dit ge daan vol toewijding en tot volle tevredenheid van de patiënten. We willen zuster Geleijnse van deze plaats dank zeggen voor het vele werk, zo voor treffelijk door haar verricht Ook de taak, om een week, als hoofdzuster op te treden op het hospitaalschip voor chronische zie ken „de Henri Dunant" was weer voor haar weg gelegd. Door de zuster werden in 1968 aan be zoeken afgelegd Mijnheer de voorzitter, dames en heren, Het jaar 1968 dat alweer enkele maanden is ver streken heeft voor onze vereniging een rustig ver loop gehad. Financiëel zijn we rond kunnen ko men, wat moge blijke uit het feit dat de rekening over 1968 sluit met een batig saldo. Een gedetail leerd overzicht hiervan krijgt u straks te horen van de penningmeester. De kontributie kon onver anderd gehandhaafd blijven op 12,— per jaar. Met deze kontributie zijn wij een van de kruis verenigingen in ons land met de laagste kontributie. Bijna alle kruisverenigingen hebben thans kontri- butie's van 18,— en hoger. Toch willen wij ook de kontributie voor 1969 handhaven op 12,—. Dat dit kan is vooral te danken aan de leden zelf. Zij blijven gelukkig het Groene Kruis trouw, en bewijzen daarmee hun vereniging, maar ook in ziekenbezoeken met wasbeurten enz. 3.107 huisbezoeken voor de T.B.C.-bestrijding 52 huisbezoeken voor de rheuma-bestrijding 74 huisbezoeken voor het zuigelingen bureau 262 huisbezoeken voor het kleuterbureau 108 in totaal afgelegde huisbezoeken 3.603 Het zuigelingenbureau hield 22 zittingen met 995 konsulten. Het kleuterbureau hield 11 zittingen met 232 konsulten. Verder iedere eerste maandag in de maand kosteloos inenten tegen pokken en D.K.T.P. Er werden 178 verplegingsartikelen uit-' geleend in 62 gezinnen. Op de bureaus werd de zuster weer traditiegetrouw terzijde gestaan door mevr. Hamelink-Lefeber, die dit werk geheel be langeloos doet, werkelijk een unicum in deze tijd. Mevr. Hamelink hartelijk dank voor uw zeer ge waardeerde hulp. In verband met het houden van de bureaus is het hier zeker op zijn plaats onze dank te betuigen aan de plaatselijke artsen voor het vele werk hier bij door hen verricht. De samenwerking met de zustervereniging „Het Wit-Gele Kruis" voor wat betreft het voor elkaar waarnemen door de zusters verliep ook in 1968 uitstekend. Van het consultatiebureau werd in '68 gebruik gemaakt door mej. Witkam voor het geven van spraaklessen. De sportkeuringen vinden hier plaats en er worden E.H.B.O.-cursussen gegeven. Het verheugd ons u te kunnen meedelen dat we ook voor 1969 van de gemeente Axel op de volle medewerking kunnen rekenen, en door het gemeen tebestuur ook voor 1969 een subsidie is toegezegd van 50% van de kontributieopbrengst. Uiteraard zijn wij het gemeentebestuur hier dankbaar voor. Aan de Nutsspaarbank te Vlissingen waren wij per 31 december 1968 nog schuld in een bedrag van 3.000,—. Dit is een hypothecaire lening oorspronkelijk groot 30.000,—. Aan de A.N.V. „Het Groene Kruis" te Utrecht waren we nog schuldig 6.500,—. Deze lening is renteloos, af te lossen in 40 jaren, en was oorspronkelijk groot 10.000,—. Beide leningen zijn destijds aangegaan voor de bouw van het konsultatiebureau. De in 1966 gesloten kasgeldlening voor de restauratie van het wijkgebouw is geheel afgelost. Het groeiend ledental bewijst dat het goed gaat met onze vereniging. Maar we hebben hierbij de medewerking nodig van al onze leden. Blijft Het Groene kruis trouw. Het is uw Groene Kruis. Werkt allen mee onze vereniging zo sterk moge lijk te maken en te houden. Dat is ook uw belang. Dames en heren ik dank u voor het aanhoren van het vier en vijftigste jaarverslag van Het Groene Kruis. Door de overvloed aan kopie was het niet mo gelijk het programma voor de feesten ter ge legenheid van de 25e verjaardag van de be vrijding te plaatsen. Dit zal in één van de vol gende nummers alsnog gebeuren.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3