AGENDA Weekend-diensten Uit onze Omgeving Axel UITVOERING „PETRUS HONDIUS" LYCEUM Door de leerlingen van het „Petrus Hondius" Lyceum uit Terneuzen is woensdagavond in „de Halle" de jaarlijkse toneeluitvoering ge geven. Op een moderne en geestige wijze werd het al oude Julia en Romeo ten tonele gebracht. Het vertoonde spel was van zeer goed ge halte en ook de toneelopbouw was bijzonder geslaagd. Het was jammer voor de spelers en speelsters dat niet meer ouders deze uitste kende avond hebben 'bezocht. BALDADIGE JEUGD In het voorbije weekend heeft de oudere jeugd op verschillende plaatsen baldadigheden uit gehaald. Zaterdagavond werden enkelen in het centrum van Axel betrapt, toen zij bezig waren vernielingen aan te richten. In de nacht van zaterdag op zondag werd van de geparkeerd staande auto van de heer W. P. M. in de Bachstraat een buitenspiegel af gebroken. Uit het gebouw van de landbouwvoorlichtings- dienst in de Noordstraat waren twee van de acht telefoontoestellen uit de aansluitingen weggehaald. AUTO GESLIPT Zondagmiddag raakte A. R. W. uit Axel met zijn personenauto op de Oudeweg aan het slippen, waardoor de auto via een heg tegen een landbouwwagen opbotste. De auto werd zwaar beschadigd. CHRISTELIJKE PLATTELANDSVROUWENBOND 1949 - 1969 De 20e jaarvergadering van de chr. platte landsvrouwen was druk bezocht. Mevr. Weijns opende de feestelijke vergadering met het la ten zingen van ps. 136 3 - 36. Haar meditatie luidde „Gods medearbei ders zijt gij". Op de keurig gedekte tafel stonden de slaatjes al te wachten. Daarna volgde het lezen van de potuien en jaarverslagen. Als gevolg van de vele prijsverhogingen zal ook de contributie omhoog moeten. De belegde broodjes smaakten er niet minder om en er werd heel wat afgepraat. Bij de bestuurswisseling werd afscheid geno men van mevr. De Jonge. Zij kreeg veel mooie afscheidswoorden en het bekende bondsbekertje. Als nieuw bestuurslid werd mevr. Scheele-Polderman welkom geheten. De quiz was erg leuk en de prijsjes werden gewonnen door de dames Van Leeuwen, Kur- vink en Van Cadsand. Na de pauze werd het stukje „De vrouw vroeger en nu" keurig gebracht door elf da mes. Er was verder koffie met gebak en er was veel lof voor de prima verzorging van de maaltijd door direcrice en meisjes van de huishoudschool. Na de dagsluiting door mevr. De Jonge dank te de presidente alle medewerksters van deze geslaagde feestavond. BEJAARDEN MAAKTEN UITSTAPJE Ruim 100 bejaarden van de Alg. Bejaarden Bond uit Axel hebben woensdag een gezellig uitstapje naar België gemaakt. Na een rondrit door Gent ging de reis naar Oudenaarde, waar de koffie werd gebruikt en een bezoek aan het Middeleeuws stadhuis werd gebracht. Rond het middaguur bereikte men het eind punt van de reis Geraadsbergen, waar men enkele uren vertoefde. De terugreis liep via Dendermonde en St.- Nicolaas. De laatste stop van deze reis was te Kem- zeke-Paal, waar de oudjes nog een verfris sing namen om na een mooie dag voldaan in Axel terug te keren. DRADEN VAN WEILANDEN DOORGEKNIPT Deze week werd de Rijkspolitie verwittigd dat de afscheidingsdraden van weilanden in de Vlakte waren doorgeknipt. Het gevolg was dat rundvee en paarden in weilanden terechtkamen bij soortgenoten van het andere geslacht. Dit was zeker niet de bedoeling van de eige naars. Door de Rijkspolitie is een onderzoek inge steld naar de bedrijvers van dit werk. GESLAAGD In de Huishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen slaagden dinsdag 20 mei voor het diploma bejaardenhelpster de dames Tannie de Caluwé, Els Beeldens, Lien de Dijcker, Els Scheele. Allen zijn werkzaam in het bejaardentehuis „de Vurssche" te Axel. In Amsterdam slaagde dezer dagen aan de sociale akademie als sociaal werkster onze oud-stadgenote Mej. D. M. Rollof, thans wo nende te Amsterdam. SCHOOLTENTOONSTELLING VAN HUISHOUDSCHOOL „HET MOLENKWARTIER" Donderdag heeft de huishoudschool „Het Molenkwartier" haar jaarlijkse schooltentoon- stelling gehouden, waarvoor de belangstelling bijzonder groot was. In de leslokalen had men een duidelijk over zicht van de werkzaamheden in de verschil lende vakken. In de keuken kreeg men een overzicht van bereiding en opmaak van diverse gerechten, toetjes en slaatjes. Ook kon men hier zien hoe men een menu samenstelt en de tafel dekt en versiert. In een ander lokaal kon men zien welke hulp en leermiddelen de school beschikbaar heeft o.a. bandrecorder, dia-projector en film projector. Dat men in het onderwijs op de huishoudschool aandacht besteed aan creativi teit bleek uit de vele tekeningen, vervaardig de pullen en schaaltjes uit klei en de ver vaardigde poppen. Dat men ook weet met bloemen en planten om te gaan kon men zien bij de gemaakte bloemstukjes en verzorgde planten. Een bijzonder grote belangstelling kreeg de „mode-show" door de leerlingen van de door hen vervaardigde kleding voor elk uur van de dag. De directrice Mej. E. H. ten Harkei heeft met haar mede-leerkrachten in deze tentoon stelling een duidelijk beeld weten te geven van de veelzijdige leerstof op een moderne huishoudschool en het vaak verkeerde stand punt dat over deze scholen wordt ingenomen volledig weten weg te werken. GOUDEN BRUIDSPAAR Donderdag heeft het echtpaar Geensen- Dieleman wonende Crijnssenstraat 28 te Axel, zijn 50-jarig huwelijksfeest gevierd. Het was op 22 mei 1919 dat Jacobus Geen- sen geboren 27 juni 1896 en Janneke Diele- man geboren 14 januari 1898 in Axel in het huwelijk werden verbonden. Hun eerste woning was het pand op de hoek van de Weststraat-Kerkdreef, thans corset- terie van de fa. de Rudder-Bouvain waar zij een sigarenwinkel hadden. De heer Geensen begaf zich ook in de vlas handel zoals velen in die tijd. Later werd de heer Geensen melkhandelaar en velen van ons zien hem met paard en kar nog door Axel rijden om zijn klanten van zuivelprodukten te voorzien. Beiden kwamen uit vrij grote gezinnen en ook zelf kunnen zij op een flink aantal na komelingen zien. Van de 13 geboren kinde ren zijn er thans 11 nog in leven, 5 zonen en 6 dochters die het echtpaar 39 kleinkinderen bezorgden. De heuglijke dag werd gevierd in „de Halle", waar een druk bezochte receptie werd ge houden. Ook burgemeester M. K. van Dijke kwam het echtpaar zijn gelukwensen aanbie den. Vele cadeaux en bloemstukken werden bij de felicitaties aangeboden. Het is zeker een dag geworden welke de heer en mevrouw Geensen niet zullen vergeten. Alle kinderen van het gouden echtpaar waren op deze feestdag aanwezig, waarvan een der oudste zonen met zijn echtgenote speciaal uit Canada was overgekomen. WIELRENNEN SCHAATSENRIJDER JAN BOLS ZAL STARTSCHOT GEVEN BIJ WIELERKOERS In samenwerking met het Autobedrijf Jos. Voet N.V. is het wielercomité te Axel er in geslaagd om ook nu weer een populaire figuur naar Axel te krijgen om het startschot van de wielerwedstrijd te lossen. Jan Bols, bekend schaatsenrijder uit Hoge- veen, die zelf aan de wielersport met sukses heeft deelgenomen, zal dinsdagmiddag de start van de wedstrijd voor amateurs geven in een van de show-auto's van Voet N.V., de wedstrijd volgen. Voor deze wedstrijd staan 96 renners inge schreven, waaronder vele bekende. Enkele namen Jan Aling, Ad Duikers, P. v. Straalen, Rudi en Wim Liebrechts (Rudi, winnaar in Heikant), Jos Beers (winnaar in Hulst), de Australiër Austin. Ook de renners uit de nabije omtrek, Theo van Poucke, Peter Vonck, Gebr. Kisner, Wim Evers en Waldy van Campen zullen van de partij zijn. Deze wedstrijd telt mee voor het Breda-bier- klassement en men kan dan ook verzekerd zijn van harde strijd om punten voor dit klas sement te bekomen. DS HEEMSKERK VERTREKT Ds. J. Th. Heemskerk, gereformeerd predi kant alhier, heeft 't beroep naar Oegstgeest aangenomen. Kerkdiensten ZONDAG 25 MEI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente om 14.00 en 18.00 uur Leesdiensten in de Nederlands Hervormde Kerk. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 24 - 25 mei Dokter Kok 26 mei Dokter Boor TANDARTSEN 24 - 25 - 26 mei A. W. C. M. v. Ravels, Stationsweg 14, Hulst. tel. 2205. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00— 18.30 uur zondag 12—12.30 uur AXEL Vrijdag 23, zaterdag 24, maandag 26 en dinsdag 27 mei Pinkstervermakelijkheden op het Szydlowskiplein. Dinsdag 27 mei 15.00 uur Amateur wielerwedstrijd, georganiseerd door Wielercomité Axel. Zaterdag 31 mei 15.00- 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm MIDDELBURG 22 mei - 15 juni World Press Photo '68 Tentoonstelling in de Vleeshal van het Stadhuis. Opening maandag t.m. zaterdag 10-17.00 uur zondag 13.00- 17.00 uur GENT Koninklijke Nederlandse Schouwburg zaterdag 24 mei 20.00 uur De Repetitie of de Liefde gestraft zondag 25 mei 15.00 en 20.00 uur De Repetitie of de Liefde gestraft zaterdag 31 mei 20.00 uur De Alchimist ANTWERPEN zondag 25 mei 14.30 uur Op de purperen Hei 20.00 uur Balletten Vrijdag 30 mei 20.00 uur Balletten zaterdag 31 mei 20.00 uur Cavalleria Rusticana - Paljas zaterdag 31 mei 11.00 uur Plechtige openstelling van de John F. Kennedy-tunnel 21.00 uur Groots vuurwerk op de Schelde Za a m sIa g AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag omstreeks drie uur vond er in de nabijheid van Stoppeldijk-veer een bot sing plaats tussen twee personenauto's. Uit de richting Rapenburg kwam de heer H. M. uit Domburg. Hij trachtte een voor hem rij dende personenauto in te halen voor de on overzichtelijke bocht. Op dat moment kwam de heer F. M. uit Middelburg uit de richting Zaamslag door de bocht. De voertuigen pro beerden elkaar te ontwijken, maar een botsing was onvermijdelijk. De heer M. uit Domburg en de naast hem zittende mej. C. W. werden gewond en op advies van dokter C. Verboom, die eerste hulp verleende, naar het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. De eerst genoemde auto werd totaal vernield, de an dere zwaar beschadigd. Zondagmiddag heeft op de weg van Zaam slag naar Zaamslagveer een aanrijding plaats gevonden. De heer L. W. de R. uit Axel wil de van deze weg linksaf de dreef naar de boerderij van de heer D. inslaan. Nadat hij had gestopt en twee achteropkomende auto's achter hem bleven staan, wilde hij doorrijden, maar een derde auto ging juist passeren. Daardoor kwam de heer De R. in de sloot langs de weg terecht. Met enkele lichte schrammen kwam hij er goed af. Een takel wagen moest er aan te pas komen om de auto uit de vrij diepe sloot te halen. Terneuzen EINDEXAMENS Voor het op 19 en 20 mei gehouden eind examen afdeling gymnasium a. en b. van de rijksscholengemeenschap „Petrus Hondius" te Terneuzen slaagden de volgende kandidaten P. C. Boeye, Biervliet (a); J. C. Cappon, Axel (a); A. de Ruijter, Terneuzen (a); C. A. Sneep, Zaamslag (a); P. C. Boland, Terneu zen (b) en N. G. Riemens, Terneuzen (b). Onderscheiding voor Zeeuwse die Joden redde De Israëlische ambassadeur in Nederland Sjimsjon Arad zal dinsdag in Den Haag on derscheidingen uitreiken aan elf Nederlanders die tijdens de tweede wereldoorlog Joodse medeburgers hebben gered van de dood. On der de elf Nederlanders is o.a. mevrouw A. den Hamer uit Terneuzen. De onderscheidingen zijn toegekend door het rijksinstituut Jad Vasjem dat op 19 augustus 1953 door het Israëlisch parlement werd op gericht. De onderscheiden Nederlanders zul len een oorkonde en een medaille met de Tal moed tekst „Wie een enkel wezen redt, redt de gehele wereld" ontvangen. Wordt Axelsestraat in Terneuzen voor Middenstand bevroren? Tijdens een algemene ledenvergadering van de afdeling Nieuw Terneuzen' een van de af delingen van het Handelscentrum Terneuzen waarvan als voornaamste punt op de agenda stond de toekomst van de Axelsestraat en omgeving, heeft de voorzitter, de heer J. den Toonder, gezegd te kunnen stellen dat het gemeentebestuur van Terneuzen geen vast omlijnd beleid heeft inzake de middenstand. Naar aanleiding van een onlangs gedane uit lating, als zou het gemeentebestuur van plan zijn een gedeelte van de Axelsestraat te be vriezen in die zin, dat daarin geen nieuwe winkels meer zouden mogen worden gebouwd, stelde hij voor hierover een brief naar het gemeentebestuur te zenden. Uit de vergadering werd gesuggereerd aan de raad een telegram te zenden om medewer king te verzoeken. Tenslotte kwam men tot de konklusie dat het beter zou zijn een on derhoud met b. en w. aan te vragen om te horen welke plannen het gemeentebestuur met het vestigen van middenstandsbedrijven in de Axelsestraat heeft. Hulstenaar kreeg 4 jaar voor sigarettensmokkel De 28-jarige J. F. uit Hulst is maandag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot vieT jaar gevangenisstraf wegens sigarettensmok kel. In deze rechtzaak veroordeelde de Ant werpse rechtbank acht verdachten - onder wie vier Nederlanders - tot gevangenis straffen van vier tot acht jaar. Verder werd de verdachten een gezamenlijke boete van 620 miljoen Belgische franks (45 miljoen gulden) wegens het ontduiken van de invoerrechten en accijnzen opgelegd. De vier Nederlanders werden bij verstek veroor deeld. Bij deze smokkelzaak, die begin vorig jaar aan het licht kwam, werden ruim veertig miljoen Amerikaanse sigaretten en Engelse sigaretten in Antwerpen ingevoerd als transit- goed en vervolgens na manipulaties aan de Franse grens, niet legaal geëxporteerd, maar naar Antwerpen teruggebracht van waar ze voornamelijk naar Nederland werden ge smokkeld. Daar werden ze voor de helft van de Nederlandse prijs aan de man gebracht. De vier veroordeelde Nederlanders kregen respektievelijk 4 jaar, 1 jaar, de Hulste naar 4 jaar en 1 jaar. Hulster gemengd koor in wedstrijd van de BBC De NRU zal dit jaar weer een aantal uit zendingen verzorgen van de amateur- koorwedstrijd ,Let the people sing' die jaar lijks door de BBC wordt georganiseerd. De meeste van de bij de EBU (European Broad casting Union) en de OIRT (een dergelijke organisatie voor Oost Europa) aangesloten radio-organisaties hebben daartoe banden naar de BBC gezonden met opnamen van amateur-koren uit de desbetreffende landen. Doel van deze wedstrijd waarbij de koren een trofee kunnen winnen is interesse voor koor zang te stimuleren. De NRU stuurde een band waarop het Hulsters Gemengd Koor onder leiding van Jo Ivens de volgende nummers zingt .Isidorus' van Oscar van Hemel, ,11 est bel et bon' van Passereau, ,Santus' uit ,Quand'ie Penso' van Orlando di Lasso en ,Zeg kwezelken' in een bewerking van Felix Nobel. Deze nummers kunnen op 4 juni aanstaande in het NRU programma van 21.40 tot 22.10 uur worden beluisterd. De andere opnamen uit diverse deelnemende landen zullen in de loop van de maanden mei en juni worden uitgezonden.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2