Openbare Vergadering Drie commissarissen treden af Logische en goede aansluitroutes vinden naar het noorden hankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 24 MEI 1969 83e Jaargang no. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIEUW TRACE WESTERSCHELDE-TUNNEL In het planologisch denken in de provincie Zeeland is een vaste oeververbinding over de Westerschelde van meet af aan in de eerste plaats beschouwd als de noodzakelijke schakel in een route van noord naar zuid. Hoe wordt de interne verbinding in Zeeland bij een dergelijke route het meest gediend Antwoord Het antwoord op die vraag luidde door een trace te kiezen dat de havengebieden Terneuzen en het Sloe zo goed mogelijk met elkaar vindt en deze gebieden opneemt in een hoofdas door West-Europa lopend van Rotterdam naar Gent, Rijssel en - als er een kanaaltunnel komt - Dover. Dit .opti male trace' veronderstelt een overbrugging of ondertunneling of beide van de Schelde ter hoogte van Terneuzen. Dit konstateerde jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer, lid van het college van G.S. van Zeeland op wiens portefeuille de specialiteit .plano logie' vermeld staat. Mr. Schorer antwoordde op de vraag wat de planologische gevolgen zijn van het feit dat minister Bakker aan een ander trace voor de oeververbinding zijn voor keur heeft gegeven n.l. Kruiningen-Perk- polder. ,De funktie van schakel in een noord-zuid route kan ook door een oeververbinding met Kruiningen-Perkpolder worden vervuld', zei mr. Schorer. ,Het omdenken waarmee wij in tussen zijn begonnen is dan ook gericht op het waarmaken van een verbindende funktie tussen noord en zuid van het nieuwe trace. En dan blijkt dat nieuwe trace helemaal geen slechte zaak te zijn. Vertakking In het omdenken naar de nu ontstane feiten zo vervolgt mr. Schorer, is het natuurlijk onze eerste zorg logische en goede aansluitin gen te vinden naar het noorden via de Zee- landbrug en - als er een verbindingsdam door de Oosterschelde wordt gelegd - via Tholen en Volkerakdam, waardoor de noord- zuidas zich zal vertakken. Daarna, doch dit is een kwestie van Neder lands-Belgisch overleg, staan wij voor de taak de noord-zuidas op het gunstigste punt aan te sluiten op het Belgische net van hoofd wegen. Het gaat hier om een projekt waarin Zeeland de eerste belanghebbende is. Dit betekent in tussen niet dat het provinciaal bestuur zich zal verzetten tegen de bouw van een volgen de oeververbinding, verder oostelijk gelegen waarbij ook Antwerpen en Brabant belang hebben. Een verbinding in het oosten zie ik echter duidelijk als een Zeeuws-Brabantse zaak en wij willen er in de toekomst van harte aan meewerken. Zeeland heeft op dit ogenblik echter in de eerste plaats interesse voor trace's die passen in de noord-zuid route". Vooroverleg Wat er nu moet gebeuren dat is in de eerste plaats een gecoördineerd vooroverleg op gang brengen waarin provinciale waterstaat een belangrijke rol gaat spelen. Een van de grond vragen bij dit overleg is hoe zullen de vol gende haven- en industrieprojekten in de Delta worden gerealiseerd Ik hoop dat in de zomer van dit jaar uiterlijk in september het tweede rapport van het overlegorgaan Zuidwest-Nederland zal verschijnen waarin de verschillende havenprojekten nader wor den doorgelicht. Aan de hand van dit tweede groene boekje en na advies van commissie-Posthumus het Centraal Planbureau en andere instanties zal de minister van Verkeer en Waterstaat ver volgens een beleidsbeslissing kunnen nemen over de vraag hoeveel haventerreinen er in Zuid-West Nederland moeten komen waar zij gesitueerd zullen worden, in welke volgorde zij moeten komen en wanneer zij gereed moe ten zijn". Mr. Schorer zegt verder „De oververbin- ding is een enorm belangrijk onderdeel van de infrastructuur in de Delta. Maar het over legorgaan bepaalt zich in hoofdzaak tot de zeehaventerreinen en met name de behoefte- bepaling aan deze terreinen. De Zeeuwse visie op de schaalvergroting op het gebied van de zeehavens en de industriali satie is daarbij, dat het welvaartsstreven moet steunen op een actief welzijnsbeleid. Vandaar dat Zeeland krachtig pleit voor een schaalvergroting wat de weg van spreiding van industriële blokken, en tegenstander is van olievlekontwikkelingen op één plaats. De oeververbinding als schakel tussen de Zeeuwse industriële blokken, is ons ook daarom welkom". Uniek voor Zeeland van de Gemeenteraad van Axel op vrijdag, 30 mei 1969, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe Verplaatsingskostenverordening 5. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens van 2% over het eerste halfjaar 1969 als voorschot op de na calculatie van de trend 1969 6. Voorstel om akkoord te gaan met de aanwijzing van een lid en een plaats vervangend lid in het Algemeen Bestuur van het Regionaal Woonwagencentrum Zeeuwsch-Vlaanderen 7. Voorstel tot aankoop van een gedeelte achtertuin van mevrouw A. J. Stevens te Axel 8. Voorstel tto aankoop van de woning Buitenweg 70 van mevrouw A. J. Ste vens te Axel 9. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 88 van mevrouw A. L. de Danschutter-Kolijn te Axel 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan het Willems plein, aan de heer J. J. Wieles te Axel 11. Voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening met betrekking tot de sluitingstijd van de horecabedrijven 12. Rondvraag 13. Sluiting MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 29 april 1969 gestelde vragen, het volgende mede a. Vraag van de heer Maas inzake verbou wing van de woning Walstraat 80 tot be- drijfs-pand Zoals bekend is, verkeerde het genoemde pand, dat reeds geruime tijd onbewoond is, in een zeer desolate toestand, welke meer malen aanleiding tot klachten gaf en gevaar opleverde. Van gemeentewege moesten inder tijd zelfs enige noodvoorzieningen getroffen worden. Het pand wordt thans tot bedrijfsruimte ver bouwd overeenkomstig een door ons college verleende bouwvergunning. Deze verbouwing betekent een aanzienlijke verbetering van de bestaande toestand en is naar ons oordeel niet ontsierend voor de omgeving. Aangezien het perceel niet in een bestem mingsplan valt en het bouwplan niet in strijd is met de bouwverordening waren er geen gronden voor het weigeren van de bouwver gunning aanwezig. Voor de huidige bedrijfsuitoefening is geen vergunning ingevolge de Hinderwet vereist. b. Vraag van de heer J. Dieleman met be trekking tot de opslag van propaan door particulieren en de gevaren daaraan ver bonden Voor de opslag van propaan in reservoirs met een inhoud van meer dan 110 liter is een vergunning ingevolge de Hinderwet vereist. Dergelijke bedrijven zijn ons tot nu toe niet bekend. In voorkomend geval evenwel worden inrichtingen, die niet aan hun verplichting voldoen om een vergunning ingevolge de Hin derwet aan te vragen, door ons aangeschreven om alsnog een verzoek om vergunning in te dienen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. bij ons besluit van 22 april 1969 is de heer C. Schieman met ingang van een nog nader te bepalen datum benoemd tot marktmeester b. bij ons besluit van 6 mei 1969 is de heer J. van den Berge benoemd tot gemeente bode in tijdelijke dienst met ingang van 1 mei 1969 tot een nader door ons te bepalen tijdstip c. bij ons besluit van 16 mei 1969 is per 22 mei 1969 een kasgeldlening gesloten, groot 600.000, -looptijd 3 maanden, tegen een rente van 7 V\ per jaar d. bij ons besluit van 6 mei 1969 hebben wij besloten tot het instellen van een tij delijke adviescommissie voor de verhuur van woningwetwoningen, in beheer bij de gemeente en van woningen in beheer bij de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging, ingaande 1 juni '69. Als leden van deze commsisie fungeren de leden van de Woonruimtecommissie, die, zoals bekend, op laatstgenoemde da tum wordt opgeheven. Coöp. Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen Tijdens de buitengewone algemene ledenvergadering in hotel Rotterdam te Ter neuzen hebben 81 leden hun vertrouwen in het bestuur van de Coöperatieve Vruchten veiling Zeeuwsch-Vlaanderen G.A. uitgesproken. Er waren 29 leden die dit niet deden en zeven leden stemden blanko. De drie commissarissen, de he ren J. Luteijn, A. J. de Milliano en R. E. Vereecken, die aan alle leden een brief met een lange reeks van beschuldigingen aan het adres van het bestuur en in het bijzonder de direkteur, de heer A. van Kouteren, hadden gestuurd, zijn afgetre den. Beschuldigingen te betreuren Tijdens de vergadering heeft met name de heer Luteijn gezegd de beschuldigingen aan het adres van de heer van Kouteren zeer te betreuren en hij bood daarvoor dan ook zijn excuses aan. Als voorlopige commissie van toezicht werden staande de vergadering ge kozen de heren J. Schippers, D. Janse en Th. Staal. Tijdens de perskonferentie die de voorzitter de heer J. B. van Dijke en de se- kretaris-penningmeester dr. ir. J. P. M. v. d. Wolf gaven werd gezegd „Alles wat de laatste maanden aan twijfels en beschuldigin gen tegen het bestuur heeft gecirculeerd, is volledig uitgepraat. Op de motie van wantrouwen van de commis sarissen was een antwoord van het bestuur naar de leden gestuurd en daaruit trokken de leden de konklusie dat het bestuur in zijn weerleggingen veel sterker stond dan de com missarissen in hun beschuldigingen. Tijdens de vergadering kwam dit nog extra naar vo ren omdat de commissarissen geen enkele van hun beweringen volledig waar konden maken. Het bestuur kon alles aan de hand van uitgebreid cijfermateriaal aantonen. „In derdaad" zo werd gezegd, „was de volle 50 procent van de koelcontracten waarmee de toestemming moest verkregen worden voor de bouw van een nieuw koelhuis niet helemaal vol", drs. F. Backx die namens het hoofdbestuur van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven - de geld schieter - aanwezig was, kon als lid van het hoofdbestuur mededelen dat dit kleine tekort geen enkel bezwaar vormde en dat dit zelfs maximaal 2 procent had mogen bedra gen. De heer Backx verklaarde tenslotte na mens de raad van beheer zeer veel bewonde ring te hebben voor het „projekt" dat (voor een zeer groot gedeelte) door ir. v. d. Wolf voor het Europese Oriëntatie-Garantiefonds te Brussel werd opgesteld, waardoor de vei ling Terneuzen uit de EEG-pot een subsidie van een miljoen gulden verwierf. Het bestuur zal dezelfde beleidslijn blijven volgen. Op de in juni te houden algemene ledenvergadering zullen alle problemen met de leden worden besproken. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS Losse nummers 15 cent Half jaar-obonnement Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen f 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Tijdens een persconferentie dinsdagochtend in Hotel Rotterdam te Terneuzen jwerd doolr de WV's in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in samen werking met de stichting ter bevordering van de Amateurfotografie ontworpen en samengestelde „Foto-route" in Oost Zeeuwsdi-Vlaanderen ten doop gehouden. De voorzitter van de Contactcommissie van de WV's de heer J. C. Vink vertelde dat het initiatief dat ongeveer anderhalf jaar geleden door de stichting voor de Amateurfotografie in Noord- Holland werd genomen, ook Zeeuwsch-Vlaanderen aansprak. Contact met de stichting werd opgeno men en ook daar oordeelde men Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een uniek gebied met tal van con trasten dat zich bijzonder leent voor de amateur fotograaf. Denk maar eens aan landbouw-, in dustrie, klei- en zandgebieden, land en water, zeescheepvaart tot 6 of 70.000 ton en vissersbootjes Logische en goede aansluitings routes vinden naar het noorden pag. 1 O Drie commissarissen treden af pag. 1 Schaatsenrijder Jan Bol komt naar Axel pag. 2 0 Vergadering van het Groene Kruis pag. 3 Prettige en zonnige feestdagen en jachtjes aan de Paal, enz. Een goede gedachte noemde de heer Vink het ook dat de stichting wel een route in grote lijnen uit stippelt, maar verder het initiatief aan de amateur fotograaf overlaat. Hij wordt als het ware op het spoor gebracht in het variërende landschap en moet dan met eigen ogen datgene op de gevoeiige plaat vastleggen, wat hem hier het meeste boeit. De heer Kleyn, perschef van de stichting ter be vordering van de amateurfotografie gaf nadere technische toelichting en deelde mede, dat nadat hij er aanvankelijk wat sceptisch tegenover had gestaan een route in Zeeuwsch-Vlaanderen uit te stippelen een bezoek aa ndit nog aan zovelen on bekende gebied hem volkomen had bekeerd. Aan de fotoroute is voor degenen die dit op prijs stellen voor dit jaar een fotowedstrijd verbonden als voorronde voor de dit jaar in Europees ver band door de EEG georganiseerde fotowedstrijd. Men kan via de Zeeuw-Vlaamse wedstrijd geklas seerd worden voor de landelijke wedstrijd en daar na weer voor de Europese strijd, waaraan fraaie en aantrekkelijke prijzen zijn verbonden, o.a. voor de winnaars een busreis door de EEG-landen. Kaartjes waarop de route staat getekend zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke VW's en bij de Stich ting in Amsterdam, Singel terwijl voor de wed strijddeelnemers ook de voorwaarden voor deel name binnen enkele dagen op deze adressen ver krijgbaar zullen zijn. Ook de televisie wijdde in het programma „Van gewest tot gewest" aandacht aan deze route in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een initiatief dat zeker bijdraagt tot toeristische bekendmaking van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar mee wij de WV's graag gelukwensen. Wij twij felen er niet aan of zowel uit de streek als elders uit het land en zeker ook van onze zuiderburen zal deze fotoroute een stimulans zijn om eens een dag of weekend Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan verkennen.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1