DE VEROVERING VAN MONTE CASSINO Legercorps van cJlecepten-service VAKANTIE VOOR 5000 ZIEKEN Wat doet het Nederlandsche Roode Kruis voor invaliden, gehandicapten, chronische pa tiënten, voor de mens die anders nooit in de gelegenheid is als de gezonden op vakantie te gaan Voor welke groepen Immer op zoek naar taken, die door nie mand anders ter hand worden genomen, heeft het Nederlandsche Roode Kruis in de jaren na de Tweede Wereldoorlog zich gericht op vergeten zieken, invaliden en gehandicapten, die aan huis of bed gekluisterd waren. In 1950 voer er voor het eerst een schip door de Nederlandse binnenwateren met aan boord bedlegerige chronische zieken. Het was de „Kasteel Sltaverden", één der schepen die destijds verschillende diensten op het IJssel- meer onderhielden. Acht seizoenen bezorgde het tijdelijke hospitaalschip, waarin de meest noodzakelijke voorzieningen voor dit doel wa ren aangebracht, een onvergetelijke vakantie aan zijn „gasten". Dankzij het Nationaal Rampenfonds en met medewerking van het bedrijfsleven kreeg het Nederlandsche Roode Kruis in 1959 de be schikking over het nieuwe hospitaalschip „J. Henry Dunant". In tijden van nood zal dit schip moeten die nen voor de verzorging van eventuele slacht offers van een ramp of evacuatie van zie ken en gewonden. Het is dan ook ingezet bij de overstroming in 1960 van Tuindorp Oost- zaan. In de keuken kunnen als dat nodig is, duizend maaltijden tegelijk worden verzorgd. In rustige tijden biedt dit schip een uitsteken de accomodatie voor de vakantiegasten van het Rode Kruis. Er is een speciale dokters afdeling en een beademingsinstallatie, evenals een centrale zuurstofleiding aan boord. Deze laatste installatie is aangebracht voor de door poliomyelitis en spierdijstrophy getroffen kin deren, die hiervan gebruik kunnen maken. Aan de boottocht voor jongeren nemen 45 patiënten deel, en voor dit doel wordt een zaal speciaal als speciaalzaal ingericht. De helft hiervan zijn kinderen met ernstige aan geboren hartgebreken. Voor soortgelijke kin deren wordt tevens één week gereserveerd in Huize „De Valkenberg" te De Steeg. Gedurende de tochten voor volwassenen zijn er 72 gasten aan boord. Zij worden verzorgd door vrijwilligers, een staf bestaande uit de mensen van het Rode Kruis Korps, zowel artsen en verpleegsters als helpers en help sters. Deze niet betaalde vrijwilligers, alle maal uit dezelfde streek als de gasten, de scheeparts en de geestelijke verzorger, wor den iedere week afgewisseld. De meesten van hen geven een week van hun eigen vakantie hiervoor. De plaatselijke afdelingen van het Neder landsche Roode Kruis dragen samen met het Hoofdbestuur alle kosten van de reis, terwijl de plaatselijke afdelingen tevens het vervoer van de gasten naar en van het schip verzor gen. Daar de veiligheid boven alles gaat beschikt het schip nog over een aantal bijzondere voor zieningen als radar, mobilofoon, patiënten- lift, speciale geluidsinstallatie en motorred- dingsloep. De navigatiebemanning is in vaste dienst. De selectie van de gasten berust bij de medici. Wel blijken wachtlijsten noodzake lijk, al vaart het schip maximaal lang; van maart tot november. Van eind april tot 1 oktober staat het Henry Dunanthuis in Zeist open voor 34 chronische patiënten en invaliden per week, mannen en vrouwen in de leeftijd van 21 tot 45 jaar. Een vakantie in de prachtige, bosrijke om geving werd mogelijk door de schenking van het Oostenrijkse Jeugd Rode Kruis. In 1953 bood dit namelijk aan het Nederlandse Jeugd Rode Kruis dit fraaie vakantiegebouw aan met het doel het te gebruiken in tijden van watersnood als vakantieoord voor de slacht offers. Tijdens de Rode Kruis-vakantiemaanden s wordt veel aandacht besteed aan ontspan ning. De kosten worden weer geheel gedra gen door de plaatselijke afdelingen en het Hoofdbestuur, terwijl in uitzonderingsgeval len een regeling ten laste van het Dunant- fonds mogelijk is. Steeds zwaarder gehandicapten kunnen tegen woordig zo'n Rode Kruis-vakantie genieten. Daar zijn b.v. die kinderen, die door hun af wijkingen lichamelijk niet in aanmerking ko men voor een vakantie, georganiseerd door de Stichting „Het Vierde Prinsenkind", als de z.g. „beademingskinderen", of kinderen met zware hartgebreken of met ver voortgeschre den spierdystrophieën, waarbij van de laatsten drie tot vierduizend gevallen in Nederland bekend zijn. Voor het derde achtereenvolgende jaar nemen een aantal epileptici - uiteraard in groeps verband met eigen leiding - aan de vakan tieweken van het Rode Kruis deel. Deze weken worden gehouden in Huize „De Valkenberg" en bieden plaats aan 21 patiën ten per week. In het Henry Dunanthuis worden inciden teel vakantieweken gehouden voor dubbel ge handicapten (lichamelijk en geestelijk). Zij zijn bij voorkeur niet uit inrichtingen afkoms tig, opdat de familieleden, die dagelijks met de zorgen voor een dergelijke huisgenoot be last zijn, hierdoor de mogelijkheid geboden wordt ook eens met vakantie te gaan. Daarnaast zijn er nog de aktiviteiten op dit gebied door plaatselijke afdelingen en krin gen. In Limburg kwam in 1968 voor het eerst een boot in de vaart, geschikt voor zestig patiënten. Deze boot zal hoofdzakelijk ge bruikt worden voor dagtochten. Ook in andere provincies worden door de verschillende afdelingen boten voor dagtoch ten met patiënten gehuurd. In Someren biedt een rode Kruis-bungalow van maart tot en met oktober aan acht pa tiënten per week een heerlijke vakantie. Friesland organiseert vakantieweken in bun galows, waar patiënten met hun familie in bungalowkampen worden ondergebracht, ter wijl het Rode Kruis weer zorgt voor artsen en helpers en helpsters, allen vrijwilligers. Het zijn deze vrijwilligers vooral, die deze vakantieweken voor de minder met gezond heid bedeelden mogelijk maken. Door de diensten van deze 2200 Rode Kruis-mensen kunnen jaarlijks 5000 mensen een onverge telijke vakantie doorbrengen. Door de daad van menslievendheid, verricht door deze 2200 vrijwilligers wordt aan sa laris en sociale lasten bovendien een bedrag van een Miljoen gulden per jaar uitgespaard. Elopak N.V. te Terneuzen door Noorse minister geopend De Noorse minister van handel, de heer Kare Willoch, heeft dinsdagmiddag in Ter- Elopak ltd (Oslo) officiéél geopend. In de eind vorig jaar gereed gekomen produktiehal van het bedrijf drukte hij op een knop, waar door een automatische kartonverwerkings- machine begon te lopen. Aanwezig waren ondermeer de Noorse ambassadeur in Den Haag en Brussel en de Nederlandse ambas sadeur in Oslo. 230 miljoen kartons Elopak Nederland N.V. vervaardigd evenals het moederbedrijf, in Noorwegen en de zus terbedrijven in Zweden en Finland, een spe ciale kartonnen wegwerp-verpakking voor melk en melkprodukten. De produktie-capa- miljoen ,pure-paks' kartons per jaar. Het is citeit in Terneuzen bedraagt momenteel 230 de bedoeling de kapaciteit in de loop van dit jaar te verdubbelen en in een volgend sta dium uit te breiden tot 700 miljoen kartons per jaar. De Terneuzense produktie wordt vrijwel in zijn geheel geëxporteerd naar Italië, Frank rijk en Duitsland. De belangstelling voor het verpakken van melk in kartons is volgens het bedrijf in Nederland miniem, al beginnen enkele melkfabrieken interesse te tonen. De machines die nodig zijn om de kartons te vullen en te sluiten worden door Elopak uit Amerika geïmporteerd. JACHTSCHOTEL 1 kg gekookte aardappelen 350 gram vleesrestanten 2 uien 350 gram zure appels 50 gram vet van jus of boter 1 tablet Goudvleesbouillon 4 dl water laurierblad, mespuntje kruidnagelpoeder zout, peper, aroma paneermeel Breng het water met het Goudvleesbouillon- Naam tweede dubbeldeksveerboot PRINS WILLEM ALEXANDER De tweede dubbeldeksveerboot van de Pro vinciale StoombootdiAsten in Zeeland zal „Prins Wilem Alexander" heten. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het provinciaal bestuur toestemming gegeven de naam van hun oudste kind aan het schip te geven. De nieuwe dubbeldekker zal op 5 juli a.s. op de werf „N.V. De Merwede" te Hardinx- veld-Giessendam, waar ook de eerste dubbel dekker „Prinses Christina" is gebouwd, te water worden gelaten. Het nieuwe scbip zal in eerste instantie wor den ingezet op de lijn Kruiningen-Perkpolder over de Westerschelde. Plan ZEESTAD' schakelt ook Z.-Vlaanderen in In Brussel is de concurrentiestrijd (tussen twee organisaties, die elk een verschillende haven voor supertankers in de Noordzee wil len bouwen, goed op gang gekomen. Tijdens een persconferentie lichtten de promotors van het project „Zeestad", hun plan toe om de Schelde uit te diepen en voor Zeebrugge en Knokke tot bijna in Cadzand een schiereiland aan te leggen. Prof. Van Brussel opende de conferentie met de opmerking „België moet een expansieve havenpolitiek voeren. Ofwel wij moeten de bestaande havens uitbreiden, een plan dat on danks al onze inspanningen achterop dreigt te raken, ofwel wij moeten een radicale op lossing zoeken bet bouwen van een zee stad". De bouw van die zeestad, een ontwerp van ir. De Meijer, bestaat uit twee delen in de eerste plaats het baggeren van een diepe vaargeul vanuit de Noordzee door de Schel de tot Baalhoek, waardoor de linkeroever van de Schelde (dus ook Zeeuwsch-Vlaande- ren) bereikbaar zou worden voor schepen tot 125.000 bw. In de tweede plaats het aanleggen van een schiereiland voor de Belgische kust van Zee- brugge tot voorbij Knokke, dus tot aan de Nederlandse grens. De kusthaven die daar zou worden aange legd, kan bereikbaar zijn voor schepen tot 225.000 bw. Buiten het havengebied (2400 ha) zou er op het schiereiland een residen tieel gebied zijn van 2500 ha en een re creatiegebied van 2000 ha. KOSTEN Twee studiegroepen onderzochten in op dracht van de Bank van Parijs en de Neder landen, de verschillende aspecten van het pro ject. De studiegroep zeewerken berekende dat het hele ding - infrastructuur op het schier eiland niet inbegrepen - 22,5 miljard fran ken zou kosten. Een tweede studiegroep, die het economische aspect bekeek, meende dat men (optimistisch geschat) zou werken met een batig saldo van 10,5 miljard franken, in het slechtste geval zou men nog altijd een batig hebben van an derhalf miljard franken. tablet aan de kook en doe er dan de aan stukjes gesneden aardappelen bij. Maak er een stevige puree van. Bak de fijngesnipperde uien in het vet licht bruin en voeg het fijngesneden vlees toe met laurierblaadje en kruidnagelpoeder. Laat het even stoven. Breng alles op smaak met aroma, zout en peper. Doe de puree, het vlees en de gesneden appels laag om laag in een ovenvaste schotel met bovenop de aardappelpuree. Bedek de puree met paneermeel, waarop wat vet van jus of klontjes boter. Laat het in een matig warme oven bruin worden. Bekendmakingen HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Fa. A. J. Haak, Sassing 5, Axel, om vergun ning tot het oprichten van een opslagplaats voor butaan- en propaangasflessen. Datum van het verzoek 15 januari 1969. Adres van de inrichting Sassing 1, kadastraal gemeente Axel sectie F nummer 1928. SCHRIFTELIJKE BEZWAREN tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeen tebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. MONDELINGE BEZWAREN kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op donder dag 29 mei 1969 om 11.00 uur in het stad huis te Axel. BEROEP tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door a een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen b een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Axel, 12 mei 1969 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. VISAKTEN BINNEN-VISSERIJ De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat vanaf 12 mei a.s. visakten en bijdrage- bewijzen kunnen worden uitgereikt, welke geldig zijn voor het tijdvak van 1 juni 1969 tot en met 31 mei 1970. Uitgereikt worden a. Grote visakten voor het vissen met alle vistuigen, in de binnenwateren, voor zo ver het gebruik daarvan niet krachtens de Visserijwet 1963 verboden is, tegen betaling van totaal 22, - b. Kleine visakten voor het vissen, hetzij met één speciale hengel, hetzij met twee gewone hengels, hetzij met één peur, in de binnenwateren, tegen betaling van to taal ƒ8,-; c. Bijdragebewijzen voor het vissen met één gewone hengel in de binnenwateren, tegen betaling van totaal 2,75. Axel, 7 mei 1969 De Burgemeester van Axel M. K. van Dijke. Gemeente Axel Algemene ontheffing sluitingsuur De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat in verband met de Pinkstervermakelijk heden algemene ontheffing van sluitingsuur wordt verleend aan alle houders van horeca bedrijven op vrijdag 23 mei, op maandag 26 mei en op dinsdag 27 mei 1969, tot 1 uur na middernacht. Axel, 14 mei 1969 De Burgemeester van Axel M. K. van Dijke. WIJ ZOEKEN eenzame MANNEN P. van Nieuwenhoven, Vijfentwintig jaar geleden. Een roemrijke zege voor het De slag om Monte Cassino was niet alleen een van de bloedigste veldslagen van de twee de wereldoorlog, maar bovendien een slag van een geweldige militaire en politieke be tekenis. Monte Cassino was de toegangs poort tot het hart van Italië en daardoor van Europa. De hevige gevechten om dit sterk verdedigde bolwerk begonnen al in jaunari 1944 en de taaie hardnekkigheid van de Duitse verdediging te Cassino en op de Kloosterberg was reeds spreekwoordelijk ge worden. Want hoewel niet minder dan vijf dappere volkeren - de Amerikanen, Engel sen, Fransen, Nieuw-Zeelanders en Brits- Indiërs hebben getracht de Duitse weer stand te breken, hielden de Duitsers stand en blokkeerden de weg naar Rome. Uiteindelijk zijn het de Polen geweest, die vijfentwintig jaar geleden op 18 mei 1944 het Monte Cassino-klooster en de Hoogten 593 en 435 hebben veroverd, en doorbraken naar de tweede sleutelpositie Piedimonte. generaal Anders Om 10 uur 20 in de morgen, werd de wit- rode vlag van Polen gehesen op de ruïnes van het Monte Cassino-klooster. Het fort dat zo lang de weg naar Rome had geblokkeerd, was gevallen. De overwinning was bevochten door de dap perheid en de superieure wilskracht van de Poolse soldaten en de verenigde krachtsin spanning der geallieerde legers. Met de inname van Piedimonte kwam de Route no. 6 vrij, voor de Geallieerden de enig bruikbare weg naar de Eeuwige Stad. Met tweeduizend tanks stormde het leger der bevrijding op naar Rome. Op de 4e juni deed men er zijn triomfantelijke intocht. En... twee dagen later begon de invasie in Nor- mandië. Vanaf Monte Cassino, dat veroverd werd door het Tweede Poolse Legercorps van generaal Anders, begon de triomvolle tocht der Geallieerden die binnen afzienbare tijd eindigde met de bevrijding van West-Europa. I Meer dan 5000 serieuze een zame Duitse vrouwen heb ben hun lot in onze handen gelegd. Zij zoeken een goede man om verder samen het leven te delen in voorspoed en te genspoed. Zij vragen een goede man en stellen geen hoge mate riële eisen. Aangezien wij geen avonturiersters kunnen gebruiken zijn deze dames verplicht voor de eerste per soonlijke kennismaking naar u toe te komen. VRAAGT U EENS ONZE UITGEBREIDE KLEUREN REPORTAGE. U ontvangt deze zonder kosten en verdere verplich tingen. Het Duits-Nederlandse Bemiddelingsbureau Postfach 1466, 424 Emmerich W. Did.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3