Puro! houdt Reünie van bataljon 1-14 RI te Hulst Voor Baby Uit onze Omgeving Axel BIJ FRONTALE BOTSING 3 ZWAAR GEWONDEN Donderdagmiddag heeft zich op de Hulsterse- weg even voorbij de le Verkorting een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij 3 zwaar gewonden vielen. Een Duits Volkswagenbusje bestuurd door C. S. uit Reeklinghausen is waarschijnlijk bij het inhalen op de linker weghelft gekomen en is frontaal tegen een Duitse personenauto opgebotst. De bestuurder van de personenauto W. Th. uit Gemund en zijn echtgenote Mevr. M. Ch. Th.-M. werden zeer zwaar gewond evenals de bestuurder van het busje die beklemd zat. Allen zijn per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Beide voertuigen werden totaal verwoest. MEISJE ONDER PAARD Tijdens het snelheidsrennen van het concours van de Kleppertjes, stak het 7-jarig meisje van G. uit St. Nicolaas de renbaan over en kwam onder een van de paarden terecht wel ke op volle snelheid lagen. Voor buikklachten is zij per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. JAGENDE HONDEN IN BESLAG GENOMEN Zaterdag zijn door de rijkspolitie een 2-tal honden opgevangen en in beslag genomen welke in de Buthpolder aan het jagen waren. Ondanks waarschuwing aan de eigenaar stoorde deze zich hier niet aan en liet de honden los het veld in. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opge maakt. NA WEGNEMEN FIETS SNEL GEGREPEN Zaterdagavond omstreeks <11 uut stonden een 2-tal jeugdige meisjes uit Sluiskil in Axel zonder vervoer. Op de Zuidsingel haalden zij van achter een bungalow een fiets weg, de eigenaar die nog buiten was zag ze op de fiets wegrijden en waarschuwde de politie die ze snel tot staan wist te brengen en de fiets terugbezorgde. Voor deze jeugdigen zal dit nog wel een staartje heben. smetteloos- de huid smetteloos- zuiver BALDADIGHEID EN DIEFSTAL Enige dagen geleden (wellicht ten gevolge van het warme weer) werd in de cantine op het sportterrein van de w-„Axel" een ruitje ingeslagen, waarna in de cantine werd bin nengedrongen. De indringers bleken alleen behoefte te hebben aan ijs, want behalve een aantal consumptieijsjes werd niets vermist. PRIJSUITREIKING BOOMFEESTDAG TE AXEL Dezer dagen zijn op de lagere scholen de prij zen uitgereikt, die door het gemeentebestuur van Axel waren beschikbaar gesteld voor de leerlingen, die de mooiste tekeningen hadden gemaakt ter gelegenheid van de boomfeest dag. De prijswinnaars waren School Spui leprijs Dikkie de Pooter 2e prijs Ria Ruytenburg R.K. School le prijs Terry Koek 2e prijs Theo van der Bilt Chr. Nat. School le prijs Marlis Dieleman 2e prijs Pleunie van Arenthals Openbare School le prijs Atwill Louwerse 2e prijs Els Pot De prijzen bestonden uit boekenbonnen. Kerkdiensten ZONDAG 18 MEI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 17 - 18 mei Dokter Boor TANDARTSEN 17-18 mei J. v. d. Burgh, Oostkade 17, Sas van Gent. tel.1317. Spreekuur zaterdag 10-10.30 uur en 18.00 18.30 uur zondag 12-12.30 uur 20 SEPTEMBER OUDE OPENBARE SCHOOL VERDWIJNT Vprige week is men begonnen met het slo pen van de oude openbare later technische - school in de Kerkdreef. Eerst zijn de dak pannen verdwenen, waarna de spanten en in de loop van deze week zijn ook reeds een aan tal ramen en bovengedeelten van muren van het gebouw verdwenen. Een vertrouwd, zij hêt dan vervallen gebouw verdwijnt uit het Axelse stadsbeeld. Laten wij hopen dat de vervanging door een winkelpassage snel tot stand komt. Axel krijgt dan een belangrijke en attractieve aanwinst als koopcentrum. HOSANNA BEHAALT TWEEDE PRIJS Op het donderdag te Aardenburg gehouden muziekconcours wist onze plaatselijke ver eniging Hosanna, in de Ere-afdeling fanfare, een tweede prijs te behalen, zij kregen een totaal van 96 punten, dit aantal verkregen zij door voor elk door de jury, bestaande uit de heren: v. Lijnschoten, Stalmeijer en Ogiers, te geven beoordeling een 8 te behalen. Een mooi succes voor deze vereniging die zoals bekend in 3 jaar tijds 3 afdelingen naar bo ven zijn gegaan. De verdere uitslag is als volgt Concerten fanfare vierde afdeling Kon. Aardenburgse fanfare jeugdkorps, Aarden burg, 50,5 pnt., eerste prijs. O.B.K. Willem stad, 50 pnt., eerste prijs. E.N.Z.K., St Kruis, 45 pnt., tweede prijs. Fanfare derde afdeling Kon. Aardenburgse Fanfare, Aardenburg, 91,5 pnt., tweede prijs Harmonie derde afdeling Crescendo, Drei- schor, 76 pnt., derde prijs. Fanfare tweede afdeling Uit Het Volk voor Het Volk, Breskens, 103,5 pnt., eerste prijs met medaille geschonken door burgemeester van Aardenburg. Dezelfde afdeling Excelsior, Cadzand, 104 pnt., eerste prijs met medaille geschonken door commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland. Harmonie tweede afdeling Harmonie Ter- neuzen, Terneuzen, 100 pnt., eerste prijs. Harmonie eerste afdeling De Volharding, Oostvoorne, 92 pnt., tweede prijs. Fanfare uitmuntendheid O.N.D.A., Ritthem, 95 pnt., tweede prijs. Fanfare ere-afdeling Hosanna, Axel, 96 pnt., tweede prijs. Har monie vaandelafdeling De Volharding, Zaamslag, 112 pnt., eerste prijs met lof van de jury en medaille geschonken door Hare Majesteit de Koningin. 25 jaar geleden Nu het 25 jaar geleden is dat het bataljon werd opgericht, heeft men voor 20 september een reünie op stapel gezet. Velen hebben el kaar na 1945 nooit meer gezien. Een moeilijk heid bij de organisatie is het feit dat het archief van het bataljon verloren is gegaan. Men heeft nu niet meer de beschikking over de adressen. Men heeft toch nog kans gezien zo'n 300 adressen bij elkaar te krijgen. In Hulst heeft men overigens plannen om rond de 19e september een week lang de bevrijding van 25 jaar geleden te vieren. Toen het bataljon gevormd was werd de heer Casparie als kommandant bevorderd tot ma Na de nodige ervaring te hebben opgedaan werd het bataljon onder andere ingezet bij de bewaking van de Westerschelde. De Duit sers zaten toen nog aan de overkant en met snelle bootjes deden zij pogingen om vernie lingen aan te richten aan de Zeeuwsch- Vlaamse dijken. Het bataljon bleef overigens niet in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het trok naar St. Gilles in België, vervolgens naar Roosen daal, naar Noord-Beveland, naar West-Bra bant en naar Duitsland. Aanvankelijk kreeg het bataljon de naam „Rudolph Fassaert". Deze Rudolph Fassaert was een van de groten van de Oost Zeeuwsch- Vlaamse illegaliteit. Hij maakte onder meer deel uit van een knokploeg. Een belangrijk man van het bataljon was de kapitein van Kerkvoort, die de administratie bijhield. Dat wil zeggen dat hij voor geld en eten zorgde. Tijdens het Kerstoffensief van de Duitsers in de Ardennen heeft het er even naar uitgezien dat de staf van het Nederland se leger naar Hulst zou komen en zich onder bescherming van 1-14 RI zou stellen, maar dat bleek niet nodig. Tussen september 1944 en oktober 1945 toen een gedeelte van het bataljon naar Indonesië vertrok, zijn hoogs tens tien mensen van 1-14 RI gesneuveld. Mr. P. van Dijke burgemeester van Gouda Met ingang van 16 juni is tot burgemeester van Gouda benoemd, mr P. van Dijke, secre taris van de gemeente Utrecht. De heer Van Dijke is 25 september 1920 in Vlaardingen geboren. Hij studeerde in Ut recht, maar kon deze studie pas na de oorlog afmaken. In Engeland heeft hij een officiers opleiding ontvangen. Hij heeft na de oorlog enige tijd in Indonesië vertoefd, waar hij de beide politiële acties meemaakte. Hij repatri eerde in 1949. Nadien heeft mr Van Dijke in Den Haag ge werkt bij het departement van wederopbouw. In 1951 kwam hij als voorlichtingsambtenaar naar Utrecht, maar in 1955 aanvaarde hij een functie als secretaris van de Nederlandse ka mer van koophandel in Hamburg. Reeds aan het einde van dat jaar kwam hij terug naar Utrecht, nu als chef van de afdeling alge mene zaken. In 1964 volgde hij prof. dr B. de Goede op als gemeentesecretaris. De heer Van Dijke is lid van de ARP. Mr P. van Dijke is een broer van burgemees ter M. K. van Dijke van .Axel. Gouden postzegel voor Terneuzense filatelist Op de nationale filatelistische tentoonstel ling .Hagapost 1969' in de Houtrusthallen in Den Haag die werd georganiseerd onder het patronaat van de Ned. bond van filatelis ten verenigingen, hebben verscheidene Zeeuw se inzenders prijzen gekregen. De toegeken de bekroningen waren groot zilver en als ereprijs de gouden post zegel voor zijn inzending Eerste uitgifte Ne derland 1852 H. A. Lyppens, Terneuzen; groot brons met als ereprijs een bronzen me daille voor K. Otte, Middelburg voor de in zending De provincie Zeeland in de filatelie; groot brons voor C. J. Bal, Wilhelminadorp voor Land- en tuinbouw en groot brons voor B. C. van Tienhoven, Goes voor .Postvervoer in Nederland in de zeventiende eeuw tot en met 1900'. Voorts was er de onderscheiding klein brons voor H. P. C. van Melle, Zuid- zande voor .Langstempels op Nederlandse zegels', eveneens een klein brons voor J. J. van Luijk, Vlissingen voor Denemarken tot 1940; klein brons C. J. Bal, Wilhelminadorp voor Gebouwenserie West-Duitsland 1948; klein brons voor J. H. W. Kaijser, Vlissingen voor Opwekking en transport van elektrische energie. DOODKISTEN VERWISSELD In de r-k kerk van Zuiddorpe is dinsdag morgen een begrafenisplechtigheid begonnen met een verkeerde overledene, omdat het stof felijk overschot van een vrouw uit Zuiddorpe was verwisseld met dat van een overleden weduwe uit Clinge. De verwisseling had plaatsgevonden in het St. Liduinaziekenhuis in Hulst. De fajjnilie Lansu uit Clinge ontdekte dins dagmorgen de verwisseling toen men de overleden weduwe J. van den Branden-Lansu ging afhalen voor de mis en begrafenis in Clinge. Het stoffelijk overschot was evenwel niet-dat van de weduwe Van den Branden, maar van een mevrouw uit Zuiddorpe die eveneens die dag zou worden begraven. De familie Lansu ging met de verkeerde kist naar Zuiddorpe, waar men wachtte tot de kerk dienst daar rond de eveneens verkeerde kist, was afgelopen. In het kerkportaal werd daar na voor alle zekerheid de kist van mevrouw Van den Branden opengedaan om zekerheid te hebben. Met een uur vertraging, twaalf uur, inplaats van elf uur werd vervolgens be gonnen met een mis in de r-k kerk van Clinge voor de begrafenis van de weduwe. Gewonde na botsing geparkeerde wagen In de nacht van zondag op maandag om streeks 1 uur 20, is in de Zoutestraat te Hulst een vrij ernstig ongeval gebeurd, waar bij de heer C. V. uit Graauw zodanig aan het hoofd gewond raakte, dat hij naar het Sint Liduinaziekenhuis moest worden over gebracht. V. reed komend uit de richting Hulst, met zijn wagen op de aan de rechter kant geparkeerde onverlichte personenauto van de heer D. S. uit Hulst. Dokter J. F. Casparie verleende eerste hulp. V's auto werd totaal vernield. De auto van S. werd zwaar beschadigd. Jongeman (14) reed met wagen de sloot in De 14-jarige A. L. van D. uit Terneuzen is zaterdag met de auto van zijn broer, C. J. van D., in een sloot langs de Herbert Dow- weg gereden. De wagen stond geparkeerd op de nieuwe weg langs de Westhavendijk. Vol gens een verklaring van C. J. van D. had hij zijn broer de sleutels gegeven, om de auto radio uit de wagen te halen. A. L. van D. reed echter weg en belandde in de sloot. De gemeentepolitie van Terneuzen is op zoek naar getuigen van dit ongeval. Ongeval te St.-Anna De in Vlissingen in pension zijnde B. P. uit Geleen is maandagmorgen omstreeks kwart voor 12 zeer zwaar gewond geraakt, toen hij op het kruispunt St.-Anna nabij Terneuzen met zijn auto in botsing kwam met een auto, bestuurd door J. A. H. uit Papendrecht. H. werd licht gewond. P. kwam uit de rich ting Sluiskil. De auto van P. tolde de berm in, terwijl de auto van H; na eerst op de weg een draai te hebben gemaakt, achteruit de berm inschoot. De bestuurders, die beiden uit de auto werden geslingerd, werden over gebracht naar het Julianaziekenhuis te Ter neuzen. Na behandeld te zijn kon H. naar huis terugkeren. Beide auto's werden totaal vernield. Dinsdagavond is P. in het ziekenhuis te Ter neuzen aan de opgelopen verwondingen over leden. Ontsnapte wilde in Terneuzen overval doen op geldtransport De 22-jarige A. J. K. uit Goes die maandag middag ontsnapte uit het gebouw van de rechtbank in Middelburg en die nog steeds wordt gezocht blijkt in Terneuzen samen met een vriend een overval te hebben willen ple gen op een geldtransport. Hij en de 23-jarige F. H. uit Wemeldinge hadden het plan een meisje van de firma Aug. de Meijer (waar K. had gewerkt en waar hij de gang van zaken kende) te overvallen, wanneer ze geld naar de Amrobank zou bren gen. Dat deze opzet mislukte is te danken aan twee surveillerende hoofdagenten. Zij liepen - naar pas nu uit mededelingen van de politie is gebleken dinsdag 29 april langs het postkantoor waar een oude Volks wagen met aan voor- en achterkant verschil lende kentekens geparkeerd stond. In de wa gen zaten H. de bestuurder en K. Bij een na der onderzoek op het politiebureau kwamen een alarmpistool en nog een derde kenteken te voorschijn. K. en H. konden daarvoor geen redelijke verklaring geven. Zij vertelden dat ze op de boot van 10 uur stonden te wachten waarna de politie beide mannen bij gebrek aan aanknopingspunten vrijliet. Pas toen K. vorige week in Rotterdam werd aangehouden wegens diefstal van een wagen uit een Ter neuzense garage, waarvoor hij dan maandag bij de Middelburgse rechtbank was ontboden, kwamen tijdens verhoren in Terneuzen bij zonderheden van zijn overvalplannen aan het licht. Zowel K. als H., die op vrije voeten is ge steld, legden een volledige bekentenis af. Nieuwe methode bij verbetering van rijksweg 60 Er wordt hard gewerkt aan de rondweg Kloosterzande en de verdere verbetering van Rijksweg 60. In de rondweg komen zoals be kend, een tweetal kunstwerken, een viadukt en ter hoogte van de Pres. Rooseveltstraat te Kloosterzande, een tunnel voor voetgangers en fietsers. Vanaf Perkpolder tot benoorden Kuitaart wordt de rijksweg een open weg met geschei den rijbanen. Ten noorden van Kuitaart ko men de banen weer tesamen. In Kuitaart en in Terhole wordt het betonnen wegdek bedekt met een laag asfalt. De betonnen blokken worden volgens een nieuwe methode bewerkt, met een holle pijp, waardoor de platen scheu ren. Over de ontstane betonnen schollen komt een drietal lagen, als eerste een mengsel van grof grint asfalt en bitumen vervolgens een laag met wat fijner grint en wat meer bitumen om tenslotte tekomen aan de dek laag met veel asfalt en bijzonder fijn grint. De bedoeling van de laatste laag, de z.g. toplaag, is o.a. om de weg te beschermen tegen vorst. Omdat de huidige weg al een tiental jaren ligt is Rijkswaterstaat er niet aan begonnen om de betonnen platen weg te breken. Men gaat er vanuit dat wat ligt goed ligt. Als de aannemer aan de ondergrond van de weg zal tornen zou de kans groot zijn dat de gehele weg gaat „werken". f I Oost Zeeuwsch-Vlaanderen was nog maar nau welijks bevrijd of de Hulsterse arts J. F. J. M. Casparie begaf zich naar Brussel waar, naar hij wist, Prins Bernhard zich moest bevinden. Hij werd daar te woord gestaan door de chef van het Nederlandse leger, toen nog kolonel Doorman. Van de illegaliteit in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen was het initiatief uitgegaan tot 't formeren van een oorlogsvrijwilligersbataljon. Prins Bernhard gaf dokter Casparie opdracht, ondanks diens tegenwerping, dat hij slechts reserve-officier van gezondheid was, dit batal jon te vormen. joor. POEDER - CREME- OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2