Zeeuwse Verkennerij bijeen op ZEPAKA te Zuiddorpe WesterscKelde-verbincIing ter Iioogte van Kruiningen Perkpolder krijgt voorkeur Afschaffing kontrole aan de Benluxgrenzen Frankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 10 MEI 1969 83e Jaargang no. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Middenroute' stuit op grote bezwaren De nautische en technische argumenten van rijkswaterstaat spreken alle ten gunste van het tracé Kruiningen-Perkpolder. 1. Bij de bouw van een brug-tunnel-kombina- tie (een alternatief in de vorm van een zeer hoge brug is er niet) behoeft tussen Krui ningen en Perkpolder minder ingrijpend bag- gerwerk te worden verricht. 2. Tussen Terneuzen en Baarland (het tracé, dat in Zeeland om planologische redenen werd verdedigd) bevinden zich zeer diepe putten. 3. De brug-tunnelkombinatie ter hoogte van Kruiningen-Perkpolder kost naar raming 200 miljoen gulden minder dan een derge lijke verbinding in de middenroute. 4. Er is met minister Bakkers tracé een kor tere bouwtijd gemoeid, omdat de voorstudies ten dele al in Borgerhout zijn verricht. 5. Het kunstmatige eiland, dat dient om de tunnel in de brug te laten overgaan, kan op een stabiele zandbank worden gebouwd. De op de verbinding aansluitende wegen (rijksweg 58 door Zuid-Beveland en het Zeeuwsch-Vlaamse wegennet) die dicht bij de Scheldeoevers liggen evenals de aanwezig heid van vastliggende oevers op de plaats waarvoor de minister thans definitief heeft gekozen, waren veelbetekenende argumenten. Gedeelten van de veerpleinen en de onlangs verdubbelde aan- en afvoerwegen vormen al elementen die in de route kunnen worden opgenomen. Minister Bakker heeft zich bereid verklaard aan de voorbereidingen van het projekt mee te werken. Financiële gevolgen voor de pro vincie Zeeland zijn er niet aan verbonden. Twee grote aannemerskombinaties 'hebben zich indertijd al bereid verklaard dit grootse karwei op zich te nemen. Het is echter niet uitgesloten dat zich voor dit nationale pres- tige-projekt een geheel nieuwe kombinatie zal vormen. Op dit moment zijn er twee kombinaties n.l. de Dutch United Contractors uit Rotterdam en de ICUST-groep, bestaande uit tien Ne derlandse en Belgische aannemersbedrijven die met spanning wachten of hun aanbod door het rijk zal worden aanvaard en of zij in de projektengroep zullen worden opgeno men. De Dutch United Contractors die het plan- Lievense hebben geadopteerd, rekenen met een kortere voorbereidingsperiode dan de ICUST-groep doet. Het plan-Lievense, in 1967 gelanceerd, geeft een principiële mo gelijkheid voor een brug-tunnel-kombinatie in het middentracé. Dit plan-Lievense dat voor stelt aan de wal gebouwde tunnelkokers door een gebaggerde sleuf, tussen Terneuzen en Baarland, te trekken kan vojgens het inge nieursbureau op elke plaats worden toege past. Bij ICUST neemt men aan dat de belang stelling van de minister voor het aanbod dat deze kombinatie heeft gedaan, is gewekt. Als studieperiode geeft ICUST twee jaar op. Op 16, 17 en 18 mei organiseert de Zeeuwse verkennerij onder het motto „Samen doen" zijn jaarlijkse patrouillekamp - de Zepaka - in Zuiddorpe. De Zepaka zal dit jaar in het teken van de middeleeuwen staan. 160 verkenners zullen op vrijdag, zaterdag en zondag, na een middeleeuws dorp te hebben gebouwd kunnen genieten van een letterlijk ouderwets ge zellig dorpsfeest in klederdracht. GASTHEER Het distrikt kanaalzone treedt als gastheer op voor alle patrouilles van Zeeland. De keuze is op Zuiddorpe gevallen omdat dit nog een rustiek oud stil dorpje is. De patrouilles ko men vrijdag 16 mei bijeen (de scholen zijn op deze dag vrij) op het Dorpsplein in Zuid dorpe. Daar zal begonnen worden met de bouw van het dorp, zoals burchten, toegangs poorten, schepen, wachtershuisjes. De ver schillende patrouilles beelden o.a. uit poort wachters, minstrelen, kermismakers, middel eeuwse rechtspraak met o.a. schandpaal, gil den enz. Zaterdag 17 mei wordt het dorps feest officieël geopend door een van de hoogste edelen. Een groot deel van de Zuid- dorpse bevolking wordt hierbij verwacht. Het feest gaat zo door tot ongeveer 18 uur, waar na een echte middeleeuwse maaltijd wordt bereid met alle snufjes uit die tijd. Na deze maaltijd volgt dan een eucharistieviering waarna om 20.30 uur een groots dorpskamp vuur zal plaats hebben. Tijdens het kampvuur zal de volksdansgroep Hava Naguila uit Vo gelwaarde optreden. Op zondagavond 18 mei om 9.30 uur wordt een groot riddertoernooi gehouden waar vaardigheden als ringsteken en boogschieten zullen worden beoefend. Hierna wordt weer een middeleeuwse maal tijd genuttigd waarna de festiviteiten worden besloten. Bij de sluiting zal de beste pa trouille van deze Zepaka worden bekendge maakt. Deze patrouille zal het gewest ver tegenwoordigen op de nationale wedstrijden te Overasselt op 1, 2 en 3 augustus a.s. MEDEWERKING De heer de Buck zegt dat de laatste maan den de patrouilles alles hebben voorbereid in eigen kring. Hij is het gemeentebestuur van Zuiddorpe zeer erkentelijk voor de grote medewerking. Er wordt hout beschikbaar ge steld, voor een afzetting gezorgd, terwijl bur gemeester Kesbeke bij de opening aanwezig zal zijn. De jury wordt gevormd door voor zitter L. Abelmann uit Goes, distriktscom- missaris voor verkenners, J. Cerpentier uit Oostburg, J. Gorter uit Zuiddorpe, O. Vos- veld uit Vogelwaarde. Er komen patrouilles uit o.a. Vlissingen, 's-Heerenhoek, Hulst, Oostburg, Kanaalzone. Van het gebeuren wordt een film gemaakt door de Rowan-afdeling Sas van Gent. Koninklijk Paleis te Amsterdam open voor publiek Het Koninklijk Paleis te Amsterdam zal ook dit jaar gedurende de maanden mei tot en met september voor bezichtiging zijn open gesteld. Vanaf woensdag 7 mei a.s. kan het paleis elke woensdag van 10.00 tot 16.00 uur wor den bezichtigd, tenzij het paleis voor repre sentatieve doeleinden wordt gebruikt. De toegangsprijs bedraagt 0,50 per persoon, kinderen tot 15 jaar onder geleide 0,25. Subsidie uit aktie Mgr Bekkersstichting voor dagverblijf te St. Jansteen Een dagverblijf voor geestelijk gehandi- kapten zal nog dit jaar in St. Jansteen worden ingericht. Het projekt gaat uit van de stichting dagverblijven Zeeland. Het komt in aanmerking voor subsidie uit de opbrengst van de aktie voor het gehandikapte kind, die gisterenavond werd gehouden door de mgr. Bekkers stichting. In totaal is f 180.000,— nodig, hiervan ontbreekt nog 30.000,—. DOEL Het is de bedoeling de geestelijk gehandi- kapten die normaal thuis wonen aktief bezig te houden. Doel is vooral de flexabiliteit zo groot mogelijk te maken, waardoor zij een plaats in de maatschappij kunnen blijven in nemen. Het dagverblijf te St. Jansteen zal plaats bieden aann maximaal 30 personen. Het zal worden gevestigd in een pand aan de Hoofd straat, dat door het stichtingsbestuur is aan gekocht. Het is de bedoeling dat er een aantal groepskamers, een keuken voor de huishou delijke training, een rustkamer, een onder- zoekkamer en een gymnastiekzaal beschikbaar komen. Met de daarvoor noodzakelijke ver- bouwirrg zal over enkele weken worden be gonnen. Het programma dat in het dagverblijf zal wor den afgewerkt omvat onder meer omgangs vormen, gymnastiek, sociale aanpassing, ak- tivering door arbeid (een soort arbeidsthera- phie) en handenarbeid. Voorts is het de be doeling belangstelling te wekken voor aktuali teiten. Er zal worden gewerkt in groepen van 5. Dode en zwaar gewonde in verkeer te Terneuzen Maandagmiddag om kwart over twaalf is de dertigjarige berijder van een motor, de heer W. v. d. Hemel uit Koewacht, op de Mr. F. J. Haarmanweg te Terneuzen omgekomen. De bij dit ongeluk betrokken automobilist, de heer J. de Regt uit Zaamslag, werd met ernstige verwondingen in het Julianazieken- huis te Terneuzen opgenomen. Aangenomen wordt, dat de automobilist in een flauwe bocht van de weg, in de berm is terechtgekomen en de macht over het stuur heeft verloren, ten gevolge waarvan hij op het linkerweggedeelte terechtkwam. De mo torrijder botste tegen de linkervoorzijde van de auto en kwam een 15-tal meter verder op het wegdek terecht. Hij was op slag dood. De auto en motor werden zeer zwaar bescha digd. Eerste Kamerlid wil meer aktie in plan Baalhoek De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben in Den Haag besloten dat de grenskontroles aan de binnengrenzen van de Benelux zullen worden afgeschaft, deels op 1 november 1970 en voor de rest op 1 juli 1971 De regeringen hebben voorts besloten dat met ingang van 1 november 1970 de accijnzen binnen de Benelux nagenoeg gelijk zullen zijn, daardoor wordt het mogelijk de kontrole op accijnzen met ingang van die datum af te schaffen. De experts die de besluiten hebben voorbe reid menen dat reeds op 1 november 1970 een einde zal zijn gekomen aan de lange rijen wachtende vrachtauto's voor de douanekan toren aan de binnengrenzen. Hogere BTW Met het oog op de btw die in België op 1 januari 1970 wordt ingevoerd blijft de daarop betrekking hebbende kontrole aan de grens gehandhaafd tot 1 juli 1971. De Bel gische regering heeft op dit voorstel aange drongen omdat men minstens een jaar er varing met de btw wilde hebben voordat men ook die kontrole aan de grens wilde afschaf fen. De moeilijkheid is daarbij dat voorlopig de btw in de drie landen anders dan de ac cijnzen zullen worden gebracht. Resultaten redelijk De Nederlandse minister-president De Jong heeft na afloop de resultaten van de geduren de twee jaar voorbereide en enkele malen uit gestelde regeringskonferentie redelijk ge noemd. De Belgische eerste minister Eyskens zei dat de konferentie een belangrijke stap is tot voltooiing van de economische unie. De afschaffing van de kontroles komt neer op het concreet tot uitdrukking brengen van die economische unie zie hij. Verder is besloten dat een stimuleringscollege zal worden ingesteld om, zoals in het slot- communique wordt gezegd „de voltooiing van de economische unie te vergemakkelijken en de regeringsbeslissingen op dit gebied te helpen voorbereiden". Waarde van 220,vrij In verband met de grenskontrole heeft de konferentie besloten dat partikulieren - niet ondernemers - na 1 juli 1971 goederen tot een bedrag van 220 gulden vrijelijk mee over de grens mogen nemen. Over een derde roep die van de landbouwers en de kleine ondernemers heeft de konferentie nog geen besluit genomen. Later zullen de regeringen moeten vaststellen of deze groep onder die van de ondernemers of die van de partikulieren zal moeten worden gerang schikt. Volgens het slotcommuniqué hebben de re geringen ook besloten tot „versterking van de coördinatie van hun economische, finan ciële en sociale politiek, met name op het gebied van de konjunktuurpolitiek en de eco nomische politiek op middellange termijn, bevordering van de sociale vooruitgang, de volksgezondheid, de harmonisatie van de wet geving, het industrievestigings- en energie beleid, het zeehavenbeleid, de wegverbindin gen, de ruimtelijke ordening, het goederen vervoer, de luchtvaart en het toerisme. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. Besprekingen met de minister van Verkeer en Waterstaat hebben het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland een duidelijk in zicht gegeven in de zeer zwaar wegende moei lijkheden voor een vaste oeververbinding ter hoogte van Terneuzen. Technische argumen ten die pleiten voor de aanleg van deze vaste oeververbinding ter hoogte van Kruiningen- Perkpolder waren er de oorzaak van dat men nu instemt met de voorkeur van de minister, die reeds te kennen had gegeven voorkeur te hebben voor het tracé Kruiningen-Perkpolder. Wat G.S. betreft kan men nu direkt met het technisch onderzoek beginnen. Dit wordt ge raamd op drie jaar. TECHNISCHE ADVIEZEN NATIONALE PRESTIGEPROJEKT 0 Westerschelde-verbinding ter hoogte van Kruiningen-Perkpolder krijgt voorkeur pag. 1 3e motorcross te Axel: Gerrit Wol- sink winnaar in de 500 cc klasse pag. 2 Sport Zeeuwse vlag voor stadje in de V.S. pag. 3 Het verhaal van Moederdag Mutaties bevolking pag. 4 Het Eerste Kamerlid J. Teijssen van de KVP heeft een dringend beroep gedaan op de regering om op te schieten met het plan-Baalhoek. „De Belgen staan al met de schop in de hand klaar om te beginnen, maar van de Nederlandse plannen weten we nog niets", aldus het kamerlid tijdens de deze week ge houden begrotingsbehandeling van Verkeer en Wa terstaat. Hij zei verder: „Nederland mag geen mi nuut langer aarzelen of twijfelen maar moet nu snel en slagvaardig handelen. Aan rapporten hebben we geen behoefte meer. Die zijn in alle formaten en in alle kleuren te krijgen tussen Rotterdam en Zuid west-Nederland. Minister Bakker is echter niet van plan haast te ma ken met dit plan. Het is zelfs zo, dat hij de Belgen ondubbelzinnig heeft laten weten, dat van een geza menlijke aanpak van dit in oorsprong Belgische plan, geen sprake kan zijn. Inpoldering van de Saeftinge en de aanleg van het Baalhoekkanaal zouden in kom binatie grote perspektieven voor zeehavenontwikke ling bieden. Minister Bakker zei: „Wij moeten ver snippering voorkomen, want de klemtoon moet blij ven liggen op de ontwikkeling van het Soegebied en de Kanaalzone". Wat betreft inpoldering van het Lénd van Saeftinge zei de minister dat Nederland niet van plan is dit te doen.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1