AGENDA r Huidverzorging -i Voor f~l rrrTJ-lTl Baby Uit onze Omgeving Axel AUTO VLOOG UIT DE BOCHT Zondagavond omstreeks 10 uur is in de Bui tenweg een personenauto, bestuurd door H. van de P. uit Noordwijkerhout, uit de bocht gevlogen. Na enkele betonnen afrasterings paaltjes te hebben geramd kwam zijn zeer zwaar beschadigd voertuig tot stilstand. Van der P. bleef ongedeerd. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Nabij de Jeugdherberg Bleije Haghe is door een personenauto een voetganger aangereden welke aldaar liep te wandelen en licht ge wond werd. Na dit ongeval is de bestuurder doorgereden. Door de rijkspolitie is een onderzoek inge steld. AANRIJDINGEN P. V. uit Hulst reed dinsdag met een perso nenauto door de Julianastraat, op de kruising met de Prins Hendrikstraat verleende hij geen voorrang aan de door de Prins Hen drikstraat rijdende personenauto bestuurd door Mevr. R. F. uit Axel. Bij de botsing die ontstond werden beide auto's beschadigd. Dinsdagavond reed G. B. uit Axel met een personenauto vanaf de Buitenweg de kruising met de Stationsstraat op en verleende geen voorrang aan een personenauto met caravan, bestuurd door J. S. eveneens uit Axel. Beide auto's werden flink beschadigd. Geen per soonlijk letsel. STROPER BETRAPT Woensdagavond omstreeks kwart over zes is door de rijkspolitie te Axel de 31-jarige schipper P. M. van K. uit Sluiskil betrapt in het veld even voorbij de le Verkorting met een in de aanslag zijnd vuurwapen. De zogenaamde vuurbuks was voorzien van een telelens en geluiddemper. Het vuurwapen met toebehoren en munitie is in beslag ge nomen en proces-verbaal is opgemaakt. DRUMBANDS NAAR BELGIE De drumband „Thalia" en „Axel" zullen zondag 4 mei deelnemen aan het interna tionaal jeugdmuziekfestival, te Neerpelt in de Belgische Kempen. Aan dit muziek festijn, dat om de twee jaar wordt gehouden, namen beide drumbands reeds eerder deel. GESLAAGDE UITZENDING KLEUREN TV in „'T TREFPUNT" Ongeveer 80 bejaarden beleefden op Ko ninginnedag het défilé mee op Soestdijk via d.e Kleuren-tv in ,,'t Trefpunt". Vooraf werd gezellig koffie gedronken, waar na het gehele programma vervolgd werd. Na afloop werd door Mevr. Versteeg een woord van dank gesproken tot de heer van Cadsand en werd hem een doos sigaren aan geboden. Hierna zongen allen uit volle borst 2 cou pletten van ons volkslied, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. ONTSPANNINGSAVOND IN ,,'T TREFPUNT" Donderdag 8 mei a.s. zal er door de leerlin gen der Huishoudschool een ontspannings avond gegeven worden. Deze avond zullen er enkele spelletjes gedaan worden terwijl na de pauze het sprookje „Assepoester" ten tonele zal worden gebracht. Deze avond begint om half acht. zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Kerkdiensten ZONDAG 4 MEI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 3 - 4 mei Dokter Kok TANDARTSEN 3 - 4 mei A. H. van der Lee Walstraat 2, Axel. tel. 1686. Spreekuur: zaterdag 10 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12-12.30 uur VERVOLG VAN DE reeds is gebleken dat G.S. hun goedkeuring hebben onthouden bij aankopen. Bestaat ook bij de aankopen welke in de punten 5 en 6 van de agenda staan, de kans dat goedkeuring onthouden wordt De voorzitter antwoordt dat voor deze aan kopen zeker een goedkeuring gegeven zal worden daar de bedragen beneden de kapi taalsnorm blijven. Hierna wordt het voorstel aangenomen, even als een voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 68 van de heer J. Witte te Axel. VOORSTEL tot het deelnemen aan de „Ge meenschappelijke regeling tot Stichting en ex ploitatie van een Regionaal Woonwagencen trum in Zeeuwsch-Vlaanderen". Gedeputeerde Staten van Zeeland zenden bij schrijven van 12 augustus 1968, no. 1968/ 82/68/197 het ontwerp van een gemeenschap pelijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woonwagencentrum. Naar aanleiding van een eerder uitgebracht rapport van de werkgroep regionaal woon wagenkamp Zeeuwsch-Vlaanderen heeft uw raad zich in de vergadering van 28 februari 1967 gedistanciëerd van de in bedoeld rap port neergelegde plannen, met name omdat hierin de gemeente Axel als vestigingsplaats werd aangewezen. Uit het nu door Gedepu teerde Staten van Zeeland voorgelegde ont werp van een gemeenschappelijke regeling blijkt, dat het dagelijks bestuur, daartoe ge machtigd door het algemeen bestuur en in overleg met de daartoe geëigende instanties, een geschikt terrein zal aanwijzen waar het woonwagencentrum zal worden gevestigd. In een daartoe belegde bijeenkomst van enke le leden van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland met de vertegenwoordi gers der onderscheidene gemeentebesturen te Hulst op 7 juni 1968 hebben de vertegen woordigers er zich voor uitgesproken dat de keuze van het dagelijks bestuur ten aanzien van het terrein bindend zal zijn voor alle ge meentebesturen, opdat men, met het oog op de inwerkkingtreding van de nieuwe woon- wagenwet, zo spoedig mogelijk tot realisering van de plannen kan overgaan. B. en W. zijn van mening, dat het maatschap pelijk welzijn van de hier in het geding zijnde bevolkingsgroep vereist, dat aan een spoe dige totstandkoming van een regionaal woon wagencentrum wordt medegewerkt. Derhalve stelt het college voor u - de Com missie voor Openbare Werken gehoord - voor de gemeenschappelijke regeling tot stich ting en exploitatie van een regionaal woon wagencentrum, te aanvaarden. De heer D. J. Oggel meent dat wanneer dit voorstel wordt aangenomen, de gemeente ook vast zit aan de plaats waar het algemeen be stuur dit woonwagencentrum zal projekteren, ook wanneer wij met deze plaats minder ge lukkig zouden zijn. In het preadvies wordt gezegd dat het gaat om het maatschappelijk welzijn van de hier in het geding zijnde bevolkingsgroep, maar wij mogen ook het welzijn van de eigen be volking niet achterstellen voor een andere groep. Er wordt voorgeschreven dat het college 1 lid moet benoemen voor het stichtingsbestuur, AXEL zaterdag 3 mei 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm 14.00 uur Opgespoten terrein Motocross. Deelname van Nederlandse en Belgische kampioenen. Toegangsprijs 4, - incl. parkeren 2, - kinderen t.m. 14 jaar. zondag 4 mei: Nationale Dodenherdenking Programma 18.00- 19.30 uur Vlaggen halfstok hangen 19.30 uur Luiden kerkklokken 19.56 uur Stille tocht (vertrek van het stadhuis) 19.58 uur Kranslegging door de burgemeester 19.59 uur Last Post door de heer C. van den Broeke 20.00 uur 2 minuten stilte 20.02 uur Reveile door de heer C. van den Broeke 20.03 uur Bloemlegging door schoolkinde ren, verenigingen en particulieren zaterdag 10 mei 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel WESTDORPE Gehele maand mei Galerie „Troutzaerte", Singel 45 Tentoonstelling van aquarellen, portretten, tekeningen en litho's van Paul Citroen en Keramiek en unica van Francine Timmers. Geopend maandag t.m. zaterdag van 9.00 - 18.00 uur. GEMEENTERAAD waarom geen benoeming door de raad Verder staat er dat een lid 4 jaar zitting zal nemen, beter was het lidmaatschap gelijk te stellen met de tijd waarvoor het betreffende lid als raadslid is gekozen. De heer D. J. Dieleman zegt in tegenstelling tot de heer Oggel niet sympathiek te staan tegenover de appartheidsgedachte. Het benoe men van het lid door B. en' W. lijkt ook hem minder goed gekozen, beter ware het geweest wanneer er had gestaan dat B. en W. een lid aanwees uit zijn midden. Of is het zo dat dit lid niet iemand behoeft te zijn uit het college of de raad De voorzitter antwoordt dat het niet belang rijk is of de benoemingstermijn gelijk loopt met de zittingsperiode van het raadslidmaat schap, daar ook een niet-raadslid zitting kan hebben. De raad kan altijd aanwijzingen geven aan B. en W. aangaande de benoeming. De keuze van het terrein is een moeilijke zaak. Het is evenwel een sociale noodzaak dat het re gionaal woonwagencentrum er komt. De heer Oggel is bereid, dat wanneer een gemeente het niet eens is met de plaats, G.S. zullen ingrijpen en tegen de wil van de ge meente het centrum er dan toch komen kan. Wordt ook de mening van de woonwagen bewoners gepeild De heer Oggel heeft vernomen dat velen van hen graag in Hulst hun standplaats hebben. Ook zij moeten kunnen meespreken waar zij graag willen wonen. De voorzitter vindt de suggestie, door de heer Oggel gedaan, om een onderzoek te doen bij de vaste kern van de woonwagen bewoners, zeer waardevol en zal deze aan het bestuur voorleggen. B. en W. adviseren dit voorstel te aanvaar den maar amenderen dat de raad zich het recht voorbehoudt tot benoeming van een lid in de stichting. Aldus wordt besloten. Zonder verdere bespreking worden aangeno men een voorstel tot het toekennen van voor schotten op de vergoeding aan de bijzondere scholen wegens overschrijding van het bedrag per leerling der Openbare lagere school over het vijfjarig tijdvak 1963 t/m 1967; een voorstel tot het aanvragen van jaarlijkse bijdragen uit 's Rijks kas in de exploitatie kosten van de door de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging te bouwen, 42 premiewoningen en tot het verstrekken van deze bijdragen aan bedoelde Vereniging; een voorstel tot het garanderen van de rente- en aflossing van een geldlening aan te gaan door de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging, gevestigd te Axel, ten behoeve van de bouw van 42 premiewonin gen in plan Oost; en een voorstel tot herziening van de grond prijzen in het exploitatieplan Oost/West i.v. m. de opgetreden stijging van kosten, o.m. de invoering van de BTW. Voorstel tot herziening van het exploitatie plan Oudewijk en Omgeving. Ook hier noodzaken de gestegen kosten tot verhoging. De heer Oggel is van mening dat het plan Oudewijk een zware druk legt op de algemene 's zondags van 14.00 - 18.00 uur. Bezoek 's avonds mogelijk na telefonische afspraak. BRUGGE maandag 5 mei 10.30 uur Heilige-BIoedprocessie op 3 - 4 - 5 mei Sprookjesachtige belichting. WITTE FIETS VOOR POLITIE Ook Tokio heeft nu zijn witte fiets. Hij staat ter beschikking van de politie die met hun auto's niet meer door het drukke verkeer van de Japanse hoofdstad kunnen komen. Dat een patrouillewagen tachtig minuten nodig had om de afstand van 1 kilometer af te leg gen, gaf de doorslag. Om te beginnen zijn tien witte fietsen voor de agenten aangekocht. ELEKTRISCHE FIETS Een soort gemotoriseerde fiets die geen luchtverontreiniging veroorzaakt is in de Ver enigde Staten van Amerika uitgebracht. Uit het oude idee van de elektrische fiets heeft men een nieuwe versie ontwikkeld. Deze wordt niet aangedreven door een electro motor via een ketting of snaar, maar door vijf kleinere motoren. Deze zijn in de naaf aangebracht. Volgens de gegevens, voorkomt deze constructie de verliezen die normaal in een overbrenging voorkomen. De snelheid wordt geregeld door het aantal motoren dat wordt ingeschakeld. Bij een demonstratie be reikte deze electrische fiets een snelheid van ongeveer 22 kilometer per uur. De reikwijdte bedraagt circa 160 kilometer met een 12- volts auto-accu. middelen en dringt aan op activiteiten door het college, zodat deze grond spoedig be bouwd wordt. Het opslaan van dit gas door ondeskundigen is bijzonder gevaarlijk en zou een ramp voor de omgeving kunnen betekenen. Zijn voor het opslaan van deze gassen ver gunningen verstrekt? De heer E. A. Maas spreekt zijn verbazing uit dat aan de Walstraat een gebouw tot stand is gekomen dat daar zeker niet past. Ik begrijp niet dat hiervoor toestemming is verleend, ik was van mening dat het beleid er op gericht was bedrijven naar het industrie terrein te verwijzen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het ambtsgebed. Zonder verdere bespreking worden nog aan genomen Voorstel tot herziening van het exploitatie plan Noord II (Kleine Noordpolder); een voorstel tot herziening van het exploitatie plan „Spui"; een voorstel tot het aangaan van Kasgeld leningen, tot een maximum van 2.000.000,- een voorstel tot het vaststellen van enige wij zigingen van de begrotingen van de takken van dienst en van enige wijzigingen van de gemeentebegroting, alle betrekking hebbende op het Dienstjaar 1969; een voorstel tot het vaststellen van de le wij ziging van het Algemeen Ambtenarenregle ment, inhoudende een aanvullende voorzie ning voor de gevallen, waarin iemand na deel ondervindt van de nieuwe wijze van be rekening van de vakantieuitkering. Een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 663.000, - met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Onder verwijzing naar de ter inzage liggen de stukken stellen wij u voor te besluiten tot het aangaan van deze geldlening, en een voorstel tot aankoop van erfpachts- grond, gelegen in plan West en omgeving, van Mevrouw T. van Sluis-Bos E. C. te Ter- neuzen. RONDVRAAG De heer J. Dieleman zegt in de vorige ver gadering bij bepaalde punten van de notulen van de vergadering van georganiseerd overleg te hebben gewezen op het ontbreken van de raadsleden die hierin zijn vertegenwoordigd. Nu uit een onderzoek is gebleken dat de le den geen convocatie voor deze vergadering hadden ontvangen biedt hij voor deze opmer king zijn excuses aan. Maar ook bij de vergaderingen van 7-2-'68; 15-7-'68 en 14-10-'68 waren de heren raads leden niet aanwezig. Verder wijst de heer Dieleman er op dat hen al enige malen is opgevallen dat wanneer in de straten aan een zijde auto's geparkeerd staan het dan voorkomt dat aan de andere zijde een grote tankauto staat. Men weet niet wat er in die tanks zit en wanneer er iets gebeurd zou dit een grote ramp tot gevolg kunnen hebben. Daarom wil dhr. Dieleman vragen deze tank auto's uti de straten te weren. Ook wordt door particulieren propaangas ge bruikt en opgeslagen. BERICHT VAN HET STADHUIS STUDIETOELAGEN VOOR STUDIE IN BELGIE De Stichting Zeeuws Studiefonds bericht, dat de Minister van Onderwijs en Wetenschappen heeft besloten, de provinciale studiefondsen subsidie te verlenen, indien deze studietoela gen verstrekken aan in Nederland thuiswo nende studenten, die universiteiten of hoge scholen in het buitenland bezoeken. Voor Zeeland is deze regeling van betekenis ten aanzien van studenten, woonachtig in Zeeuwsch-Vlaanderen, die in België studeren. Zij moeten voldoen aan de rijksnormen ter zake van studieprestaties en financiële om standigheden. De nieuwe regeling wijkt in zoverre af van de huidige mogelijkheid tot verkrijging van een renteloos voorschot van het Zeeuws Stu diefonds, dat nu de toelage geheel of gedeel telijk als beurs kan worden verstrekt, afhan kelijk van de studievorderingen. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat onder thuiswonende studenten worden ver staan, zij, die blijvend bij hun ouders of ver zorgers wonen, mits de woning niet verder dan ca. 35 km verwijderd is van de door hen bezochte instelling voor wetenschappelijk on derwijs. Nadere inlichtingen verstrekt het Zeeuws Studiefonds, Dam 31, Middelburg. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2