GEMEENTERAAD VAN AXEL Grootse Koninginnedag-viering in onze Stad NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 29 april 1969 Begunstigd met zonnig weer heeft Axel op grootse wijze met een druk bezet programma de 60e verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op spontane wijze ge vierd. Uitslagen bij de feestelijkheden op Koninginnedag ZATERDAG 3 MEI 1969 83e Jaargang no. 31 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 4,—. Andere plaatsen f 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Afwezig met kennisgeving de heren P. Dekker, J. H. Bouman en A. de Waard De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed. De notulen van de vergadering van 24 maart worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen De heer J. Dieleman zegt dat van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning een schrijven is binnengekomen dat in gaande 1 juni 1969 de Woonruimte Wet 1947 voor de gemeenten in Zeeland wordt ingetrokken. Dit houdt dan tevens in dat de huisvestings commissie in onze gemeente zal worden op geheven. Dit betekend dat er dan een amb telijk advies gegeven zal worden door één persoon, daar het college niet van alle zaken op de hoogte zal kunnen zijn. De heer Dieleman ziet hierin een gevaar. Formeel wordt de commissie opgeheven, maar zou het niet goed zijn deze commissie te laten bestaan maar dan als adviescommis sie, dan kan men verzekerd zijn van een rechtvaardig advies. Spreker wil om deze reden bij het college aandringen dit in overweging te nemen. De heer J. Vink zegt geheel achter de woorden van de heer Dieleman te staan. De voorzitter antwoordt dat de heer Die leman een stukje liberalisatie achter de hand wil houden en bezwaar heeft tegen het amb telijk advies. De afdeling welke bij dit advies betrokken is heeft zeker in de loop der jaren voldoende ondervinding in deze zaken opgedaan. Het college kan evenwel in de gedachtengang van de heer Dieleman meevoelen en het kan mis schien wel gewenst zijn in deze periode van overgang de commissie als adviescommissie te handhaven. B. en W. zijn bereid dit te doen. Zeker zul len wij een sociaal verantwoorde verdeling van de woonruimte toepassen. De heer D. J. Oggel zegt dat de doorstro ming zal afgeremd worden. Kunnen B. en W. niet toezeggen dat wanneer zij tot besluit komen om de commissie te ontbinden hier van eerst kennis te geven aan de raad. De voorzitter antwoordt dat het college niet een commissie moet worden opgedrongen, maar wanneer dit nodig is zullen B en W. zolang als noodzakelijk deze commissie laten bestaan. VOORSTEL om akkoord te gaan met een herziening van de bezoldiging van de wet houders per 1 januari 1969 en met een auto matische aanpassing van de wethouderswed- den aan de algemene bewegingen in het loon- en salarisniveau. In verband met de ontwikkeling van het sa larispeil sedert 1 januari 1968 ligt het in het voornemen van Gedeputeerde Staten van Zeeland de wethoudersbezoldiging te herzien per 1 januari 1969, overeenkomstig hun bij de stukken gevoegd schrijven. Voorts deelt voornoemd College mede, dat vele gemeenten reeds herhaaldelijk hebben bepleit een automatische aanpassing van de wethouderswedden aan de trendbewegingen van de salarissen van het overheidspersoneel mogelijk te maken, waardoor het regelmatig horen der gemeenteraden achterwege zou kun nen blijven. B. en W. stellen voor akkoord te gaan met de herziening van de wethoudersbezoldiging per 1 januari 1969 en u er mede akkoord te verklaren dat de in de toekomst vast te stel len wethouderswedden zullen worden gewij zigd met dezelfde percentages waarmede de overheidssalarissen, in verband met de alge mene bewegingen in het loon- en salaris niveau, worden herzien. De heer D. J. Oggel is van mening dat het moment om de wethoudersbezoldiging te her zien ongelukkig is gekozen. De taak van de wethouders is nu Iveel geringer dan deze vroeger was. Tegen de verhoging als zodanig ben ik niet, maar wel tegen de extraatjes zoals abonne mentsvergoeding van de telefoon. De heer Vink zegt een heel andere mening te hebben. Wanneer men tot raadslid is gekozen en tot wethouder wordt benoemd moet ieder deze benoeming kunnen aannemen en niet moeten afwijzen omdat het hem financieël niet moge lijk is. In een gemeente als de onze moet het wethouderschap niet noodzakelijk een nevenbaantje zijn. De heer J. Dieleman zegt het eens te zijn met wat de heer Vink naar voren heeft ge bracht. Ook hier moet men zich aanpassen aan de loonontwikkeling De voorzitter zegt bijzonder verbaast te zijn over de uitspraak van de heer Oggel, dat de taak van de wethouder verlicht is, het te gendeel is het geval. De verhoging gaat niet uit boven de trend welke is vastgesteld. Het verwondert hem ten zeerste dat de heer Oggel, die enkele vergaderingen terug een voorstel indiende om fractiehulp te geven en nu valt over verhoging voor de wethouders bezoldiging. In een gemeente als Axel waar per jaar tien tallen miljoenen verwerkt moeten worden is de taak van een wethouder zeker niet licht te noemen. Dat een telefoonabonnement wordt vergoed is zeker een normale zaak. De heer D. J. Oggel zegt dat er vroeger 2x per week B. en W.-vergadering was nu maar 1 x per week. Bij gebrek aan financiën kunnen geen gTote werken worden uitgevoerd, waardoor er min der werk is en minder tijd noodzakelijk is. Het telefoonabonnement is zonder meer op de begroting geplaatst. De heer J. Dieleman zegt zeer verbaasd te zijn dat de heer Oggel nu pas zijn misnoegen kenbaar maakt dat een telefoonabonnement voor de wethouders op de begroting is ge plaatst, en dit niet jaren terug toen deze post voor 't eerst werd opgenomen, en hij, nu een salarisverhoging aan de orde, is het telefoon abonnement eraan vast gaat koppelen. De heer M. 't Gilde zegt dat het niet meer dan billijk is dat kosten worden vergoed en is het eens met de heren Vink en Dieleman. De heer D. J. Oggel verklaart van zijn aan merkingen geen voorstel te zullen maken en akkoord wil gaan met het voorstel maar toch wil opmerken dat salaris salaris moet zijn. 9 Gemeenteraad van Axel Koninginnedagviering pagina 1 9 Axels nieuws: Drumbands naar België pagina 2 9 Minister Udink op teach-in te St. Jansteen Sport pagina 3 9 Lintjesregen. Oost Zeeuwsch-Vla- mingen onderscheiden pagina 4 De dag werd begonnen met klokgelui van de diverse kerktorens, waarna van het dak van de zaak van Visser-Koole de Reveille werd geblazen en jagers vreugdeschoten losten. Door de verschillende drumbands en muziek verenigingen werden de leerlingen van de la gere scholen opgehaald en naar de Markt be geleid. Hier werd door leerlingen van de scholen de vlag ter ere van deze Koninginnedag in top gehesen, waarna door burgemeester M. K. van Dijke het feest werd „opgelaten". Een oranje driehoek met de vermelding ,Axel viert feest' zweefde al geruime tijd boven de Markt, at en toe angstaanjagend neerduikend, wat tel kens de spanning onder schoolkinderen en toeschouwers verhoogde, of dit programma punt zou lukken. Maar toen burgemeester Van Dijke het touw doorknipte schoten de ballonnen snel de hoogte in en men kon dit vreugdeteken nog lang in West-Zuid-Weste lijke richting zien verdwijnen tot het in de wolken verdween. Hierna werd door de aanwezige leerlingen van de lagere scholen begeleid door Hosanna een zang-aubade gebracht onder leiding van de heer J. Smies. Burgemeester van Dijke sprak met passende woorden ter gelegenheid van deze dag de kinderen en de vele belangstellenden toe. Op het Szydlowskiplein gingen hierna de kinderspelen van start, waarbij de klassen- competitie voor de 5e en 6e klassen der la gere scholen de grootste spanning bracht. Van elke klas moesten 10 leerlingen een hindernisbaan nemen bestaande uit het op blazen van een ballon tto deze klapte, door autobanden kruipen, in koksuniform met busjes lopen, achteruit met een kruiwagen over een wipplank, zaklopen, koekhappen, limonade drinken, over een evenwichtsbalk, met daaronder een waterbad, daarna spijkers slaan en tot slot over een vrij hangend bieten- net naar de finish. De totale tijd van elke groep werd opgenomen, waarbij zowel bij de 5e klassen en de 6e klassen de Marijkeschool winnaar werd. Vanzelfsprekend was de even wichtsbalk met de kans in het water te plon zen het meest aantrekkelijk nummer uit de serie, maar tot teleurstelling van jong- en oud viel geen enkele deelnemer in het water, ook al scheelde het af en toe heel weinig. Voor de kinderen van de verschillende kleu terscholen werd in de kleuterschool Rood kapje een tweetal voorstellingen gegeven door de Poppekast „De Kriekeputte" wat bijzon der goed in de smaak viel. VOORSTEL tot aankoop van de woning Bui tenweg 74 van de heer G. A. van Stevendaal te Axel. Voor de sanering van de Buitenweg is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 1812, groot 80 m2, bestaande uit huis en erf, plaatselijke gemerkt Buitenweg 74, eigendom van de heer G. A. van Stevendaal, wonende aldaar. Over de aankoop van dit perceel door de gemeente is met de eigenaar, tevens bewoner, overeenstemming bereikt. De heer D. J. Oggel zegt dat men maar door gaat met het aankopen van verschillende pan den, maar dat uit tde ingekomen stukken vervolg van de raad op pagina 2) Even over twee begon de rondgang van de meer dan een kilometer lange optocht, die ging door het Oostelijke stadsdeel. In het restaurant van „de Halle" werd door de heer Joh. de Vries uit Terneuzen een programma verzorgd voor de Axelse bejaar den. Te kwart voor vier starten een 10-tal meisjes van de middelbare scholen voor een wieler wedstrijd van 10 ronden, waar bij enkele Keety Hagen's in spee te voorschijn kwamen. De jongens van de middelbare scholen, 15 deelnemers moesten 20 ronden afleggen, ook bij hen was het tempo bijzonder hoog. Het was alsof er een echte wegwedstrijd aan de gang was en een flink aantal premies werd door verschillende zaken en particulieren be schikbaar gesteld, waar fel om gestreden werd. Door de Judoschool .Delta' van de heer Staf de Moor en een groep van de Sportvereniging .Voorwaarts' onder leiding van de heer Weg man werden Judo- en Gymnastiekdemonstra- ties gegeven op het Szydlowskiplein. Tussen 7 en 8 uur vond hier een volleybal wedstrijd plaats tussen een team van Voor waarts en de Volleybalvereniging Terhole. Laatstgenoemde vereniging wist deze te win nen met 3-1. Een voetbalwedstrijd tussen gemeenteperso- neel en personeel van het houtbedrijf Den Doelder eindigde in een 3 2 overwinning voor het houtbedrijf Den Doelder. In het voormalige rusthuis .Zorgvliet' in de Singelweg waar nu de Jeugdsociëteit „Pop Eye" onderdak heeft gevonden, was het ze ker niet rustig. Hierin werd een druk be zochte beatshow gehouden, waar de oudere jeugd zich uitstekend amuseerde. Te half negen ging de met zorg en vernuft tot een fantastisch geheel gevormde optocht opnieuw van start, nu feestelijk verlicht. Dit maal ging de tocht door het westelijke stads deel. Door de voorzitter van het Streekcentrum de heer J. C. Vink werd de uitslag van de op tocht bekendgemaakt, waarna de voorzitter van het Oranje-Comité de heer Klein een dankwoord sprak tot allen die hadden mede gewerkt om deze dag te maken tot een ge slaagde feestdag. Tot slot van de dag vond er een grootse en vlotte taptoe plaats waaraan alle Axelse drumbands en muziekverenigingen hun me dewerking verleenden en van commentaar werd voorzien door de heer Klein. De pas aangebrachte flood-light verlichting op het Marktplein bleek een uitstekende voorziening, waardoor kleur en fleur van uni formen en show nog extra tot hun recht kwamen. Een waardig slot van een geslaagde dag, waarbij voor alle programmaonderdelen een bijzonder grote belangstelling bestond. OPTOCHT WAGENS 1. Prins van Oranje: 2. Groote Schuur; 3. Muzikantjes; 4. In dianenstam; 5. Tovenaars (Chr. kleuters); 6. Olympiade, Voor- waars. GROTE GROEPEN 1. de Rattenvangers; 2. Fabeltjes krant; 3. Haremdames; 4. Maan- reizigers; 5. Pipo met groep; 6. Zilverland; 7. Lenteboden; 8. Fa- beltjesland. KLEINE GROEPEN: I. Arabieren; 2. Turken met beer; 3. Garde Nationaal; 4. Zigeu nerinnen; 5. Ben de Wasbeer; 6. Balonnenmeisjes; 7. 't Is Meije. INDIVIDUEEL 1. Pipo; 2. Spaanse violist; 3. Bloemenmeisje; 4. Chinees wagen tje; 5. Roodkapje; 6. Gekroonde fiets; 7. Lady with the lamp; 8. Pinoccio; 9. Ridders; 10. Pinda man; 11. Slager; 12. Zorro; 13. Roodkapje; 14'. Swiebertje en Saartje; 15. Versierde fietsen; 16. Bruidje met sleep; 17. Bloemen meisje; 18. Oranjeboom; 19. Keur slager; 20. 4 Benen gipsarm; 21. Baron en Barones; 22. Ver sierde step. KINDERSPELEN ZAKLOPEN 1. Cor Meeuwsen; 2. Eddy van de Braak; 3. Dikkie Schuitvlot; 4. Anthonie Budingh; 5. Tonny Kolijn; 6. Reggie de Gronkel; 7. Jan van Drongelen; 8. Jan Donze. KNIEBLOKRACE 1. Margaret Jansen; 2. Ella Haak; 3. Marleen de Kam; 4. Ellen Maas; 5. Elly van Espen; 6. Carla Schoof; 7. Agnus Haak. BLOKLOPEN 1. Jaap Klein; 2. Rini Meijer; 3. Bram Scheele; 4. Arjan Kats; 5. Herman Zegers; 6. Kees Oppe- neer. HAAL DE TREIN 1. Lia Jonkers; 2. Ankie Diele man; 3. Rosita Steel; 4. Mariëlla de Koek; 5. Connie Dieleman; 6. Anne Marie Verstraten; 7. Elly v. d. Schoor. STOKROLLEN 1. J. Scheele; 2. J. de Pooter; 3. J. Scheele; 4. M. Bakker; 5. J. Boeije; 6. F. Dieleman; 7. H. de Wit. KLOSROLLEN 1. Anneke de Pooter; 2. Patricia Wieland; 3. Astrid Visser; 4. Ka rin Lenos; 5. Ina de Kraker; 6. Heieen Brands; 7. Mientje Hoek stra. SPRINGBAL 1. Johan Wygand; 2. Jan Jansen; 3. Jan Goossen; 4. Addy Huij- gens; 5. Frankie de Splenter; 6. Anton Bevers; 7. Johnny Ivens. FIETSEN SLALOM 1. Anja Zegers; 2. Tanny Diele man; 3. Connie Weesemael; 4. Nicolette van Waterschoot; 5. Isabella Wolfert; 6. Sanda Bolle- man; 7. Suzie de Ruyter; 8. Anja de Kraker. KLASSENCOMPETITIE 5e KLASSE 1. Prinses Marijkeschool, 10 pun ten (wisselbeker); 2. Chr. school Waranda, 9 pnt.; 3. R.K. school 8 pnt. 6e KLASSE 1. Prinses Marijkeschool, 11 pnt., (wisselbeker); 2. Christ, school Waranda, 9 pnt.; 3. R.K. School 8 pnt. WIELERWEDSTRIJD MIDDELBARE SCHOLEN MEISJES 10 deelneemsters (10 ronden): 1. Rina Oppeneer; 2. Ineke van Wijck; 3. T. Arnoudse; 4. L. den Doelder; 5. A. Remeinse. JONGENS 15 deelnemers 20 ronden) 1. A. Oostdijk; 2. J. Verstraten; 3. P. v. d. Waa; 4. P. Plasman; 5. J. van Wijck; 6. J. Wolfert; 7. J. Jansen.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1