AGENDA Axels stadhuis verliest markante figuur cTi ecepten-service Uit onze Omgeving Axel AANRIJDING Maandagavond te 18 uur heeft zich op de rijksweg Axel - Sluiskil een botsing voorge daan tussen een personenauto bestuurd door A. van der L. uit Heinenoord en een vracht auto bestuurd door S. van E. uit Axel. De personenauto reed over de brug over het kanaal naar Axelse-Sassing, de bestuurder trapte op zijn rem om doorgang te verlenen aan de vrachtauto die over de rijksweg reed. v.d. L. zijn voet slipte van de rem en kwam op het gaspedaal. Het gevolg was dat de per sonenauto op de vrachtauto botste. Beide auto's werden zwaar beschadigd. AANWINSTEN AXELSE BOERENKAMER De oud Axelaar W. Blansaart schonk een schildertijtje, voorstellende een gezicht op de zuidkant van Axel een 70 jaar geleden met het huis van Ph. Boenne en de herbergen van Van Puivelde en van Aerde. Van mevr. M, Goor, Langestraat, Hoek ont vingen we een vrouws boerenmanteltje, dat met de boerenkleding, die we van de dames A. en C. de Feijter ontvingen, een welkome aanvulling is van de voorraad oude boeren kleding. De heer F. Hamelink, Singelweg, Axel die reeds vroeger in *t klein enkele niet meer in gebruik zijnde boeren werktuigen vervaar digde voor ons museum, maakte voor die serie een wageschuur, een aanvulling bij de Boerenschuur en verder een stortekar en een tilbury, waardoor deze serie op een sjees na bijna volledig is. De aanwezige boerenwagen zal bij plaatsge brek moeten opgeborgen worden, alsook en kele grote gebruiksvoorwerpen. Er is een gebrek aan gesloten bergruimte voor grote gebruikte voorwerpen als windmolen, wagen, sjees enz., daar zij anders door de jeugd zal vernield worden. C.P.B. VERGADERING De C.P.B. hield verleden week haar leden vergadering in „Pro Rege" te Terneuzen. Op het programma stond o.a. bestuursver kiezing. Mevr. de Jonge-de Kraker was af tredend en niet herkiesbaar. In haar plaats werd gekozen Mevr. C. Scheele-Polderman. Na de pauze sprak de beer Dingemanse uit Terneuzen over zilver en verduidelijkte zijn verhaal met dia's 'uit een zilverfabriek te Schoonhoven. Hierop was te zien het maken en bewerken van zilveren voorwerpen. Ook waren er 3 tafels vol met zilveren sier en gebruiksvoorwerpen die vooral de belang stelling van de dames had. Er was ook ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. De Pres. Mevr. Weijns-Bakker, dankte de heer Dingemanse voor het verzorgen van dit programma. De volgende vergadering zal zijn 20 mei in „de Ink" te Axel, waar we het 20-jarig be staan van de afd. Oost Z.-Vl. hopen te vie ren. PROGRAMMA KONINGINNEDAG Graag vestigen wij de aandacht van onze le zers nog even op het programma voor Ko ninginnedag zoals dit op de voorpagina van dit blad staat afgedrukt. Dit programma is n.l. enigszins gewijzigd ten opzichte van het programma zoals dat deze week in het Zeeuwsch-Vlaams Adver tentieblad verscheen. De opstelling voor de middagoptocht zal namelijk niet plaats vin den op het Kennedyplein, maar op het Szyd- lowskiplein, zoals dat ook vroeger gebruike lijk was. Verder zal de beatshow niet worden gehouden in de benedenruimte van „de Halle", maar in de nieuwe behuizing van de jeugdsociëteit „Pop-Eye", nl. in het voor malige bejaardentehuis „Zorgvliet" aan de Singelweg. Verder werd ons nog verzocht mede te delen dat in het dienstencentrum ,,'t Trefpunt" op Koninginnedag 's morgens om kwart over tien een kleuren TV-uitzending zal kunnen worden gevolgd door bejaarden, invaliden en verdere belangstellenden. MINISTER SCHUT BEZOCHT „DE HALLE" Deze week woensdag en donderdag bracht de minister van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir Schut een tweedaags werkbezoek aan Zeeland. Donderdag kwam minister Schut ook in Zeeuwsch-Vlaanderen en als oud stedebouw kundig adviseur van de gemeente Axel wilde de minister graag nog eens de verwezen lijking van zijn plannen rondom het Kennedy plein zien. Het uitgebreide gezelschap bestaande uit de Minister, Commissaris van de Koningin, en voorts o.a. enige leden van Ged. Staten, de directeur van de PPD maakte een rondwan deling door het gebouw, waarbij van vele zijden waardering werd geuit voor de inrich ting en uitvoering van Axels Cultureel Cen trum. SPUI BLIJFT BIJ DE HERINDELING IN TWEE STUKKEN VERDEELD Bij de vanuit de Kanaalzone voorgestelde wijzigingen in de herindelingsplannen van minister Beernink was de nieuwe toekoms tige grens tussen Axel en Terneuzen dus danig vastgesteld dat de hele aaneengesloten bebouwing van Spui bij de gemeente Axel zou komen. Aangezien bij de indiening van de motie Fievez een andere kaart is gehanteerd, rees, - zoals wij al eerder meldden twijfel aan de vraag of Spui nu wel in zijn geheel bij Axel zou gaan behoren. Bij een nader onderzoek van deze zaak is ge bleken dat inderdaad in het voorstel de grens loopt langs de noordelijke kant van de Poo- tersdijk en vandaar over de provinciale weg verder in noord-oostelijke richting, zoals aan gegeven op de kaart die wij enkele weken geleden in ons blad afdrukten. Aangezien onderling tussen de betrokken ge meenten (Axel en Terneuzen) geen overeen stemming kon worden bereikt om deze zaak alsnog overeenkomstig het Axelse voorstel uit te voeren, is thans definitief komen vast te staan dat Spui gemeentelijk in twee delen zal zijn gesplitst, het zuidelijke behorende tot de gemeente Axel, het noordelijke behorende tot de gemeente Terneuzen. ACTIE VOOR PLANTSOENKLOK In verband met de komende viering van de 25-jarige bevrijding van Axel is het plan gerezen om een inzameling te houden tot het bouwen van een „plantsoenklok". Hieronder wordt dan verstaan een werkelijk lopende klok aangebracht in een van Axelse gemeentelijke plantsoenen - waarschijnlijk nabij „de Vurssche" - waarvan wijzerplaat en omringende entourage geheel bestaan uit levende planten en bloemen. Het comité heeft de plannen reeds ver uit gewerkt, een begroting opgesteld en zal nu in de komende weken een actie voeren onder de inwoners van Axel om dit leuke en tot de verfraaiing van Axel bijdragende idee tot ver wezenlijking te brengen. Stellig zal men zeer binnenkort van de zijde van het comité meer horen. PRIJSWINNAAR IN SPORT-TOTO De heer J. F. Verpoorte te Axel had in de Sport-toto 13 goede uitslagen. MEDEDELINGEN (vervolg van pagina 2) VAN DE AXELSE RAAD Naar aanleiding van een vraag van de heer Dieleman in de raadsvergadering van 25 fe bruari 1969, inzake de gevolgen voor het gemeentelijk huisvestingsbeleid, i.v.m. de in uitzicht gestelde buiten werking stelling van de Woonruimtewet 1947 en het mogelijk daardoor ontstane gevaar dat beter gesitueer den in goedkopere woningen komen Delen B. en W. mede dat zij, nu het intrek ken van de Woonruimtewet 1947 voor Zee land definitief is, hebben besloten a. de per 1 juli 1968 geldende welstands bepalingen voor de toewijzing van wo ningwetwoningen te handhaven b. de verhuur van de woningen, toebehoren de aan de gemeente, te doen plaatsvinden na ingewonnen ambtelijk advies. Met het bestuur van de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging te Klooster- zande is overeengekomen, dat de in het be zit van deze vereniging zijnde woningen eerst zullen worden verhuurd na ontvangst van een door ons gegeven advies. Door het treffen van bovengenoemde maat regelen, menen wij te kunnen voorkomen, dat beter gesitueerden goedkopere woningen betrekken. Bij besluit van 11 februari 1969 is aan J. van den Berge als gemeentebode-concierge, deur waarder plaatselijke belastingen, marktmees ter, controleur vermakelijkheidsbelasting en wijkmeester, eervol ontslag verleend met in gang van 1 mei 1969, zulks in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd inmiddels is een oproep geplaatst ter voorziening in deze vacature. Kerkdiensten ZONDAG 27 APRIL 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Ds. Snoep uit Vlissingen. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 26 - 27 april Dokter Schiltman TANDARTSEN 26 - 27 april P. Fijn van Draat, Leeuwenlaan 58, Terneuzen. tel. 2320 Spreekuur: zaterdag 10-10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12-12.30 uur AXEL zaterdag 26 april 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel woensdag 30 april Koninginnedag zaterdag 3 mei 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm 14.00 uur Opgespoten terrein Motocross Deelname van Nederlandse en Belgische kampioenen. Toegangsprijs 4, - incl. parkeren 2, - kinderen t.m. 14 jr. zondag 4 mei Nationale Dodenherdenking Programma 18.00- 19.30 uur Vlaggen halfstok hangen 19.49 uur Luiden kerkklokken 19.56 uur Stille tocht (vertrek van het stad huis) 19.58 uur Kranslegging door de burge meester 19.59 uur Last Post door de heer C. van den Broeke 20.00 uur 2 minuten stilte 20.02 uur Reveille door de heer C. van den Broeke 20.03 uur Bloemlegging door schoolkinde ren, verenigingen en particulieren HULST tot 3 mei Burgerzaal van het Stadhuis Tentoonstelling Aimée Crince le Roy e.a. Poppen, edelsmeedwerk, wandkleden en houtsneden. Plan Westsluis in Sas van Gent goedgekeurd De Kroon heeft ongegrond verklaard beroe pen van inwoners van Sas van Gent tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land, waarbij goedkeuring is verleend aan een plan tot partiële herziening van het uit breidingsplan voor gronden gelegen in de omgeving van de Westsluis dezer gemeente. Destijds heeft de Kroon goedkeuring ont houden aan het plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente Sas van Gent voor wat betreft de bestemming van een on geveer 56 meter lange en ongeveer 30 meter brede strook grond in het verlengde van het Bolwerk tot de bestaande weg voor de huizen langs de Westkaai. Het geldende plan voor zag in een brede verbinding tussen het Bol werk en de nieuwe brug over het Kanaal Gent Terneuzen, doch de uitmonding van het Bolwerk op de Westkaai, zou volgens de even bedoelde herziening, slechts een breedte van elf meter, waarvan vier meter trottoir verkrijgen. In verband daarmede moest des tijds nadere bestudering van alle problemen welke verband houden met de aanleg van meer bedoelde brug en de andere uit te voe ren werken, afgewacht worden. De brug over de Westsluis is inmiddels opengesteld. En de uitbreidingsplannen West en Noord-West zijn reeds geheel of grotendeels gerealiseerd, terwijl een uitbreidingsplan in onderdelen voor de gronden ten noorden van die waarop laatstgenoemd plan betrekking heeft, in voor- Heel nuchter staat het in de mededelingen van het college van Burgemeester en Wet houders Aan de heer J. van den Berge is eervol ont slag verleend als gemeente-concierge, deur waarder plaatselijke belastingen, marktmees ter, controleur vermakelijkheidsbelasting en wijkmeester met ingang van 1 mei 1969 in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Maar deze simpele mededeling betekent nog al wat „JAN", zoals idere Axelaar de heer van den Berge kent, gaat weg van het stadhuis. En daarmee een man die dertig jaar lang trouw diensit heeft gedaan op het gemeentehuis, klaar stond voor 6 burgemeesters, een ontel baar aantal wethouders, ambtenaren en raads leden. Tin verder stond van den Berge ook nog altijd klaar voor vergaderingen van co mités en verenigingen die ten algemenen nutte in de voorbije jaren vele, vele malen op het stadhuis vergaderden. En of het nu het bestuur van de Oranjevereniging, Axel- Polen, St. Nicolaas in hoogst eigen persoon of wie dan ook was, van den Berge stond altijd even bereidwillig klaar voor al zijn gasten, het onafscheidelijke kopje koffie in een mum yan tijd gereed ter presentatie. Van den Berge was ambtenaar in de goede zin des woords, hij wist veel, zag veel, hoor de veel, maar zei wijselijk niets. Zo wist hij ook in taken die voor anderen wellicht minder aantrekkelijk lijken zoals deurwaarder plaatselijke belastingen en markt meester steeds op passende wijze op te tre den, daarmede de wet en het gezag hand havend op een manier die ook de overtreders bereiding is. Genoemde plannen voorzien in de aanleg van woonwijken, welke gezamen lijk ongeveer 1300 woningen zullen pmvat- ten. Ook de aanleg van de Tractaatweg heeft inmiddels het laatste stadium van voorberei ding bereikt. Op grond van deze ontwikke lingen heeft de Kroon thans geoordeeld, dat de aan de in geding zijnde doorbraak drin gend behoefte bestaat. RIJSTPUDDING MET ABRIKOZENSAUS Yi liter melk 150 gram rijst 75 gram suiker mespuntje zout V2 citroenschil Vs liter slagroom 1 eetlepel gesneden franse vruchtjes 1 appel 5 blaadjes gelatine Breng de melk met de citroenschil en het zout aan de kook. Voeg al roerende de rijst toe. Kook het in dz 1 uur gaar. Neem de pan van het vuur. Doe de suiker en de geweekte ge latine erbij. Laat de rijst afkoelen tot het wat stijf (lobbig) wordt. Schep er dan de franse vruchtjes, rozijnen, gesneden appel en de stijfgeslagen slagroom door. Giet de massa over in een met water omge spoelde puddingvorm en zet deze op een koe le plaats. Voor het opdoen de pudding storten. Geef er apart een abrikozensaus bij die u kunt maken door abrikozenjam te verdunnen met water of witte wijn. Twee verdachten warenhuisinbraak te Hulst bekennen Twee van de drie mannen uit Den Haag die werden verdacht van de paasinbraak in het warenhuis te Hulst hebben dinsdag tegenover de Hulsterse politie een bekentenis afgelegd. Alleen de 28-jarige B. F. blijft ontkennen. Uit de verklaring van de 24-jarige loodgieter L. B. en de 25-jarige kelner B. E. is geble ken, dat de brand die bij de inbraak ontstond het gevolg was van een ongeluk met de snij- apparatuur. De inbrekers hebben volgens hun zeggen nog gepoogd het vuur met water en dekens te bedwingen. De drie Hagenaars blijken in de week voor Pasen door geheel Zeeland te hebben ge zocht naar een geschikt objekt voor een in braak. Auto werd in heel Zeeland gezien Op de zaterdagavond voor Pasen werd de auto gezien op de boot van Kruiningen naar Perkpolder. Een employé van de bootdiensten en een inwoner van Terneuzen herkenden niet alleen de wagen, maar - na confron tatie - ook de inzittenden. Tijdens de ver kenningstocht door Zeeland in de week voor Pasen zijn de Hagenaars ook in het Hulster- se warenhuis geweest waar ze later tot de inbraak besloten. De drie Hagenaars zijn na de bekentenis van twee van hen door de rechter-commissaris in voorlopige hechtenis gesteld. B. E. zal worden overgebracht naar het huis van bewaring in Middelburg. De beide anderen blijven voor lopig ter beschikking van de politie in Hulst. tot zijn vrienden deed behoren. Jan is geboren en getogen in Axel en dan ook een rasechte Axelaar in hart en nieren. Hoe het wel en wee van de gemeente hem ter harte gaat moge ook blijken uit zijn mede deling Gelukkig is Axel nu zelfstandig ge bleven, daar ben ik blij om, maar als het niet zo was geweest, was ik tot het eind van de zelfstandigheid van Axel in dienst geble ven, en pas per 1 januari 1970 in plaats van nu met pensioen gegaan. Oudere Axelaars zullen zich nog herinneren dat van den Berge voordat hij als gemeente bode werd benoemd kleermaker van zijn vak was, en dat bezorgt hem nu een heel aparte positie Hij is de enige gemeentebode die zijn eigen uniformen vervaardigt Toen van den Berge in 1939 werd benoemd was dat onder het bestuur van burgemeester Blok, daarna volgden de moeilijke jaren onder de NSB-er Smallegange, dan de waarneming van de heer P. J. van Bendegem, vervolgens burgemeester van Oeveren, wnd-burgemeester Kesbeke en nu de laatste 10 jaren burge meester van Dijke. Door de herindeling en het besluit van de heer van den Berge om zonodig tot het einde toe te blijven, was het niet mogelijk sollicitan ten op te roepen vóór de functie van bode. Nu vaststaat dat Axel blijft voortbestaan zijn dezer dagen advertenties verschenen waarin gegadigden worden opgeroepen. „Jan" blijft ook nu nog tot dat zijn opvol ger in dienst treedt. Al is dan de officiële datum voor zijn pensionering nu gekomen het zal nog enige weken duren, mischien maan den voordat Jan officieel afscheid neemt van „het stadhuis".

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2