havens in de delta koninginnedag OPENBARE VERGADERING ZATERDAG 26 APRIL 1969 83e Jaargang no. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG 29 APRIL 1969, des namiddagas om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel om akkoord te gaan met een herziening van de bezoldiging van de wethouders per 1 januari 1969 en met een automatische aanpassing van de wethouderswedden aan de algemene be wegingen in het loon- en salarisniveau 5. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 74 van de heer G. A. van Stevendaal te Axel 6. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 68 van de heer J. Witte te Axel 7. Voorstel tot het deelnemen aan de „Ge meenschappelijke regeling tot Stichting en exploitatie van een regionaal woon wagencentrum in Zeeuwsch-Vlaanderen 8. Voorstel tot het toekennen van voor schotten op de vergoeding aan de bijzon dere scholen wegens overschrijding van het bedrag per leerling der openbare la gere school over het vijfjarig tijdvak 1963 t/m 1967 9. Voorstel tot het aanvragen van jaarlijkse bijdragen uit 's-Rijks kas in de exploi tatiekosten van de door de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereni ging te bouwen 42 premiewoningen en tot het verstrekken van deze bijdragen aan bedoelde vereniging. 10. Voorstel tot het garanderen van de rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging, geves tigd te Axel, ten behoeve van de bouw van 42 premiewoningen in plan Oost. 11. Voorstel tot herziening van het exploi tatieplan Oost,West 12. Voorstel tot herziening van het exploi tatieplan Oudewijk en omgeving 13. Voorstel tot herziening van het exploi tatieplan Noord II (Kleine Noordpol der) 14. Voorstel tot herziening van het exploi tatieplan „Spui" 15. Voorstel tot het aangaan van kasgeld leningen, tot een max. van 2.000.000,- 16. Voorstel tot het vaststellen van enige wijzigingen van de begrotingen van de takken van dienst en van enige wijzi gingen van de gemeentebegroting, alle betrekking hebbende op het dienstjaar 1969 17. Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van het Algemeen Ambtenaren reglement 18. Rondvraag 19. Sluiting (zie vervolg op pagina 2) Discussieavond in Antwerpen over: Havens in de Delta was het onderwerp van een discussieavond in Antwerpen waaraan ten overstaan van een groot gezelschap deel namen drs. B. Cools medewerker van het Belgisch Centraal Plan bureau en leider van het streekplanwerk voor de westelijke oever van Antwerpen, prof. M. Anselin uit Gent en drs. M. C. Verburg direkteur van het ETI voor Zeeland. De konferentie werd georgani seerd door de Belgische Emile van der Velde Stichting. Er werd zon der inleiding ingegaan op een aantal vragen. Zeewier uit Twente beschermt kust van Zeeland De ontwikkeling van artikelen voor de wa terbouwkunde is ruim tien jaar geleden be gonnen. Er werden rondgeweven zandzakken vervaardigd van synthetische weefsels waar in tien ton zand kon worden gestort. De zak ken kunnen niet rotten. Er werden proeven genomen in de Oosterschelde en het Brou- wershavense Gat. Het probleem was dat zij moeilijk bestand zijn tegen een stroom van 4 a 5 m per seconde. Ofschoon deze zand zakken wel gebruikt kunnen worden bij ge ringe stroomsnelheden, bleek het afzetgebied hiervan niet groot te zijn. Wel worden er kleinere zakken gebruikt die, in tegenstelling met jutezakken jarenlang gevuld kunnen wor den opgeslagen bij bedreigde punten. Hier van wordt gebruik gemaakt door waterschap pen. Met het nieuwste produkt, het kunstmatige zeewier, is het mogelijk de zeebodem tegen erosie te beschermen, maar bovendien tracht men te bewerken dat het meegevoerde zand zich afzet op gebieden met zeewier. De eerste proeven met dit zeewier werden in Denemar ken genomen en met succes. Het grote pro bleem bleek de verankering te zijn. Aan de Deense kust werd lood gebruikt waaraan zee wier in bundels werd vastgehouden. In Ne derland, ontstond een weeftechniek waarbij de bundels zeewier vastzitten aan synthetisch doek dat uit het zeewier is geweven. Hiervan kan een zoom worden gemaakt welke gevuld wordt met zand. Het wier heeft tot taak afslag van de kust te voorkomen. Uit de proeven is gebleken dat het zeewier zijn taak het best vervult als het in rijen achter elkaar wordt geplant. De stroom langs de kust wordt door de kunst matige bodembeplanting geremd, zoekt zijn weg in opwaartse richting om deze remming te ontgaan. Het blijkt dat achter de zeewierbe planting de stroming sterk is verminderd. Het zand dat onder het zeewier ligt, wordt niet of nauwelijks door de stroming meege voerd en het aangevoerde zand gaat bezin ken boven en achter het zeewierveld. Zeewier is ook gebruikt om een aardgaslei ding vanuit de Noordzee die gas transporteert naar Engeland te beschermen. De mogelijk heden zijn groot. Op deze wijze zou het dichtslibben van de vaargeulen kunnen wor den voorkomen, gevaarlijk* stromingen kun nen worden getemd en zandwinning bevor derd. Het is bovendien een goedkoop middel in vergelijking met de overal in gebruik zijn de zinkstukken, die ongeveer drie keer zo duur zijn als het Twentse zeewier. Gebrek aan coördinatie Over het gebrek aan coördinatie en de twijfel aan de economische verantwoordelijkheid van alle plannen zei de heer Verburg dat de con sequenties van de aanleg van tienduizenden hectares ondermeer voor de betalingsbalans, voor de inflatoire krachten en voor de werk gelegenheid zo groot zijn dat elk havenpro- jekt niet meer door welke havenbeheerder dan ook overzien kan worden. In dit opzicht in ieder geval zijn zij te klein. Het zou bij voorbeeld mogelijk zijn nog veel meer terrein aan te leggen maar dan doet men het om buitenlandse arbeidskrachten aan te trekken. Dan is havenbeleid geen instrument meer, maar doel op zichzelf. Professor Anselin voerde het pleit voor ramingen van kosten en baten van de projekten Drs. Cools pleitte voor een soepel beheer. De heer Verburg ging hiermee akkoord maar vond dat de re geringen en Benelux de programmering van de terreinen moeten verzorgen. Pijpleidingen Drs. Cools gaf interessante gegevens over de pijpleiding Rotterdam-Antwerpen. Per ton komt deze olie op 156 frs. vervoerskosten, tegenover 221 frs. bij aanvoer zoals nu in Antwerpen. Als reaktie kwamen er aantrek kelijke offertes uit Le Havre dat op natuur lijke wijze geschikt is voor zeer grote sche pen. Zo zou aanvoer daar in tankers van 200.000 ton overgeladen in tankers van 70.000 ton die naar Antwerpen varen op 164 frs. komen. Op de stelling van de heer Verburg dat men aftakking naar Zeeland niet moet verbieden (dit moet men aan de maatschappijen over laten) omdat dit van een verkeerde mentali teit uitgaat, zei de heer Cools dat dit wel vergeten zou worden. De heer Verburg merk te op dat Zeeland dan alle recht had zich ook zo tegen het Baalhoekkanaal op te stellen. Over de ontwikkeling op de linker Schelde- oever zei de heer Cools dat daar ook veel verwerkende industrieën zouden komen. Prof. Anselin stelde dat hier binnen een jaar over beslist moet worden. De heer Verburg ging in op de Brabantse neiging van Rei- merswaal op Saeftinge over te schakelen. Als ook dit rationeel wordt benaderd is daar niets op tegen. Een Belgisch-Nederlandse commis sie (met o.a. drs. De Pous) is hiermee bezig. Projekt zeestad Over het projekt Zeestad, groot eiland buiten de kust bij Zeebrugge, zei prof. Anselin dat dit veel beter is dan het plan Van de Daele, een kanaal ten oosten van Terneuzen naar Gent voor schepen van 125.000 ton. Voor Zeestad zijn uitvoerige berekeningen gemaakt Het nationale produkt zal er van 0,12 tot 0,91 pet. mee toenemen. Zeestad werkt door de vergrote vaargeul gunstig voor Vlissingen en Terneuzen. Bo vendien is de recreatie aan de kust er niet mee gediend. De heer Cools zou echter al deze faktoren willen zien, alvorens een de finitief oordeel te vellen. Dan is Duinkerken nog een beter voorstel. Prof. Anselin wees nog op de mogelijkheid van containervervoer. De heer Verburg stelde dat Benelux ook hier moet vergelijken en wel Voorne-Putten en Zeestad. Voorts merkte deze op dat hem het argument van schepen Delwaide van Antwer pen dat een omschakeling van het Baalhoek- naar een Ossenisse-kanaal de plannen in de war zou sturen, zwak voorkwam. De Bel gische forum-leden stelden echter dat dit ka naal 16 km in plaats .van 8 km zou worden. Het ligt echter nautisch weer beter en de utibreidingen in Zeeuwsch-Vlaanderen gaan ook in die richting. Tenslotte werd er op gewezen dat er heel wat Benelux-overleg ligt te wachten. De heer Verburg zei dat Nederland wat dit betreft in eigen land al een eind op weg is. PROGRAMMA AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen f 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Voor de kust van Zeeland liggen velden van kunstmatig zeewier, dat geweven is in Twente. Laboratoriumproeven wettigen de verwachting, dat dit produkt in staat zal zijn een bijdrage te leveren tot bescherming van de zeekust. In dit produkt zijn verenigd de chemische kennis van Shell en de weefstof kennis van textielexperts. TIEN JAAR GELEDEN BEGONNEN BESCHERMEN TEGEN EROSIE AFSLAG VAN KUST VOORKOMEN Havens in de Delta. Discussieavond te Antwerpen pagina 1 Mededelingen van de Axelse raad naar aanleiding van een vraag omtrent huisvestingsbeleid pagina 2 Luchtverbinding Seppe - Hulst pagina 3 Meer mogelijkheden voor sport vissers pagina 4 axel der feestelijkheden op 30 april 1969 8.00 uur Klokluiden. 8.15 uur Reveille op het dak van Visser- Koole, gevolgd door het afschieten van bommen. 8.30 uur Ophalen van schoolkinderen langs diverse routes: a. Szydlowskiplein, Markt, Wolstraat, Nas- saustraat, Evertsenstraat, Bankertstraat, Crijnssenstraat, Polenstraat, Wolstraat, Markt. b. Szydlowskiplein, Markt. Weststraat, Burchtlaaan, Kennedyplein, Rooseveltlaan Attleelaan, Marijkestraat, Wilhelminastraat, Stationsstraat, Noordstraat, Weststraat, Markt. 9.00 uur Vlaghijsen. 9.05 uur Aubade. 9.25 uur Toespraak door de burgemeeser. 9.30 uur Eerste voorstelling voor de kleuters door „De Kriekeputte". 10.30 uur Tweede voorstelling voor de kleu ters door „De Kriekeputte". 9.45 uur Kinderspelen voor de klassen 1, 2, 3 en 4. 10.30 uur Kinderspelen in competitieverband klassen 5 en 6. 13.30 uur Opstelling der grootse optocht op het Szydlowskiplein. 14.00 uur Programma voor bejaarden in res taurant van „De Halle". 14.00 uur Eerste rondgang optocht: Szydlowskiplein, Markt, Weststraat, Kenne dyplein, Rooseveltlaan, Byloquestraat, Wil helminastraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Margrietstraat, Singelweg, Byloquestraat. P. Paulusstraat, Mauritsstraat, Wilhelminastraat Scharpstraat, Pr. Hendrikstraat, Julianastraat Oosterstraat, Kerkdreef, Stationsstraat, Bui tenweg, Tuinstraat, Noordstraat, Weststraat, Markt Szydlowskiplein. 15.45 uur Wielerkoers voor de jeugd van het Voortgezet Onderwijs. Route: Tuinstraat (start en finish), Szydlows- kistraat, Markt, Weststraat, Noordstraat, Tuinstraat,. 17.00 uur Demonstraties gymnastiekvereni ging „Voorwaarts" en judovereniging „Del ta" op het Szydlowskiplein. 19.00 uur Volleybalwedstrijd op het Szyd lowskiplein tussen „Voorwaarts" en Terhole. 19.30 uur Beatshow door beatband „Bloo dy Picnic" in de nieuwe jeugdsociëteit „Pop- Eye" in de Singelweg (v.h. „Zorgvliet"). 20.00 uur Opstelling voor de avondoptocht (lichtstoet) op het Szydlowskiplein. 20.30 uur Rondgang lichtstoet. Route: Szydlowskiplein. Markt, Wolstraat, Evertsenstraat, Bankertstraat, de Ruyterstraat J. de Moorstraat, Mozartstraat, Handel- straat, Verdistraat, Gen. Mackzekstraat, Cho- pinstraat, Beethovenstraat, Calandstraat, Ro- bertstraat, Te Waterstraat, v. Middelhoven- straat, Bosplein Kanaalkade, Evertsenstraat, Nassaustraat, Markt, Szydlowskiplein. 21.45 uur Bekendmaking prijzen optocht op het bordes van het stadhuis.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1