Nieuw kanaal Terneuzen Gent verwerkt meer en grotere schepen ZATERDAG 19 APRIL 1969 83e jaargang no. 29 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In maart van dit jaar liepen de haven van Gent 256 schepen binnen. Dat is 72 meer dan in maart van vorig jaar. Voor de opening op 19 december 1968 hadden 23 van deze 72 schepen het kanaal niet op gekund omdat ze te groot waren voor de oude sluis. Sedert de opening van de nieuwe zeesluis kenmerkt het zeevaartverkeer zich door een sterke stijging van het aantal schepen, de gezamenlijke tonnemaat en het gemiddelde tonnage per schip. Tot eind maart passeer den er bij Terneuzen meer dan 70 schepen van meer dan 10.000 ton dwt. Er waren hier veel tankers en een groot aantal ertsschepen bij. Het grootste schip dat tot nu toe door het kanaal voer was de „Chennai Selvam" van 42.350 ton. Men verwacht echter een nog groter schip n.l. de „Mineral Ghent", een ertstanker van bijna 70.000 ton. De gezamenlijke tonnage van alle zeeschepen die in het eerste kwartaal van dit jaar de haven van Gent binnenliep is 185 procent hoger dan in dezelfde periode van het jaar 1968. Vergelijkingen tussen maart 1969 en maart 1968 wijzen uit dat het aantal zee schepen dat Gent aandeed steeg met 39 pCt, het totale laadvermogen met 299 pCt., en de gemiddelde tonnage nam toe met 1432. Van de 70 grote schepen die sinds de ingebruik neming van de nieuwe zeesluis bij Terneu zen passeerden gingen er 56 naar België, 12 hadden de Terneuzense Zevenaarhaven als be stemming en 2 gingen naar Sluiskil. De toe genomen scheepvaartaktiviteit beperkt zich niet alleen tot Belgie, ook Nederland profi teert hiervan. De in Terneuzen gevestigde sleepdiensten en ander hulpverlenende instan ties hebben het drukker dan ooit. Over de mogelijkheden die de eigen kanaal havens bieden is men in Terneuzen minder te spreken. Grotere en diepere havens zijn een noodzaak zegt men in scheepvaartkringen. Het ziet er naar uit dat de overslag van fos faat voor Noord-Frankrijk voor een deel ver loren gaat. Omdat de Zevenaarhaven niet diep genoeg was, zijn enkele grotere schepen door gevaren naar Gent. Ook de overslag van erts zal om deze redenen verminderen zo wordt verwacht. De grotere schepen hebben bij het varen op het kanaal en bij het binnenlopen van de ha ven nog weinig moeilijkheden gegeven. Wel zijn er enkele malen klachten geweest over binnenvaartschepen die bij de douane in Sas van Gent te breed lagen afgemeerd. De ont brekende radioverbinding voor de regeling van het scheepvaartverkeer is ondervangen door gebruik te maken van het radiokanaal (II) van de Terneuzense sluizen. Loodsen houden elkaar via dit kanaal op de hoogte en regelen onderling het verkeer. Kanaal II is inmiddels voor dit doel officieel aangewe zen. In verband hiermee zal een radiopost op de brug in Zelzate worden geinstalleerd. Sasse Expo-comité Iaat eerste sliowljoot varen Bij aankomst sprak burgemeester den Boer de passagiers toe. „Sas van Gent heeft al sinds 1547 banden met uw woonstad Gent, daarom is het voor mij als burgemeester een bijzonder genoegen u in mijn gemeente harte lijk welkom te heten" aldus de burgemeester. Het was de eerste keer dat de showboot deze tocht maakte. Iedere dinsdagmiddag tot 9 september zal de Benelux I varen. Het schip heeft een capaciteit van 450 passagiers. De Benelux I is een gloednieuw passagiers schip dat o.a. in het seizoen regelmatig toch ten maakt naar Terneuzen en Vlissingen. Naast deze boottocht zal er ook op zaterdag middag iets gedaan worden om de kooplusti gen naar Sas van Gent te brengen. Vanaf vandaag zullen, naar gelang het aanbod, bus sen vanuit Gent de reis naar Sas van Gent maken, de terugtocht gaat met de showboot Benelux I. Voor deze reizen is in Gent veel belangstel ling te meer daar er een zeer lage prijs be rekend wordt. Gentenaren betalen slechts B.frs. 50. Niet alleen door deze boot maar ook via een huis-aan-huis verspreide krant wordt in de omgeving van Gent reklame gemaakt voor Sas van Gent als koopcentrum. VOGELSTERFTE DOOR VERGIFTIGING In de afgelopen winter en de daarop ge volgde voorjaarsdagen zijn 189 dode vo gels gevonden in de bossen op de Grebbe- berg en het Houtwollengebied bij Achter berg. Daarbij bevonden zich 17 roofvo gels. Een aantal vogels vertoonden vergif tigingsverschijnselen. Daarom, zo meent de vereniging, moet de oorzaak van de zeer ernstige sterfte vermoedelijk wel worden gezocht in schadelijke medewer king van bestrijdingsafvalstoffen en de al gemene vervuiling van het milieu. Che misch onderzoek zal nader moeten uitwij zen welke vergiften bij de massale sterfte van vogels een funeste rol hebben ge speeld. Het gebeurde van de laatste maan den moet een teken aan de wand zijn voor de bewoners van het bosrijke deel van Midden-Nederland, aldus de natuurhisto rische vereniging. Bij het werken met be strijdingsmiddelen en andere giftige stof fen blijft uiterste voorzichtigheid geboden. In Zeeland komt de slachting vooral voor op Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid- Beveland en op Walcheren. Uit West Zeeuwsch-Vlaanderen worden tot nu toe veel minder dode vogels gemeld en uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen slechts vier. Uit Tholen en St. Philipsland helemaal geen. Men vraagt zich af of er daar een ander soort en daardoor minder gevaarlijke gif stof voor ontsmetting van zaaigoed wordt gebruikt. Dit geldt trouwens voor geheel Nederland: de sterfte van vogels is zeer plaatselijk. Meer beplanting in I Zeeuwsch-Vlaanderen Staatsbosbeheer zal zich gaan bezighou den met het bebossen van Zeeuwsch- Vlaanderen. In Oost Zeeuwsch-Vlaan deren heeft de dienst in het kader van diverse ruilverkavelingen al veel kunnen doen aan weg- en erfbeplanting. In West Zeeuwsch-Vlaanderen waar het recreatief zwaartepunt van de streek ligt, is in verhouding minder bebost. Behoefte aan recreatiemogelijkheden Door de groeiende behoefte aan recreatie mogelijkheden heeft Staatsbosbeheer voor het verwezenlijken van deze plannen de wind in de zeilen. De hevige concurrentie op de EEGv-markt maakt het de Neder landse landbouwer steeds meer duidelijker dat hij onrendabele gronden beter kan af stoten, zodat Staatsbosbeheer bij hen een open oor vindt als de dienst aanklopt met zijn tegenwoordig groot opgezette landschapsplannen. Beide oorzaken heb ben geleid tot een evolutie van de plannen van Staatsbosbeheer. In Zeeuwsch-Vlaan deren is tegenwoordig sprake van pure landschapsarchitektuur in tegenstelling tot vroeger toen men zijn aktiviteiten beper ken moest tot erf- en wegbeplantingen. Het landschapsplan gekoppeld aan de ruilverkaveling Stoppeldijk is, ondanks de enorme medewerking van de verkavelings commissie een voorbeeld van de oude stijl. Meeste beplanting nabij Axel De nog jonge ruilverkaveling Koewacht en de nog geheel te realiseren verkaveling bij Kieldrecht zullen, zo hoopt Staatsbos beheer, voorbeelden worden van de nieu we .school'. Bij de eerste aanzet van de plannen is namelijk rekening gehouden met de wensen van de landschapsarchitek- ten. Het gevolg is dat bij de ruilverkave ling Koewacht 100 tot 150 hectare ver deeld in vier tot vijf complexen bebost zul len worden. De meeste beplanting zal worden aangebracht, aldus de heer H. Goossens te Axel, hoofdambtenaar bij Staatsbosbeheer, langs de Langeweg, na bij Axel vanaf de Tweede Verkorting naar Driesehouwen (ongeveer 90 ha). In het ruilverkavelingsplan Kieldrecht zal plm. 90 ha in beslag worden genomen door bossen. Er zullen bossages komen ten zuiden van Hulst, links van de rijks weg naar Kapellebrug en bij het Zeegat. Minder landschapsverfraaiing In West Zeeuwsch-Vlaanderen kan de dienst Staatsbosbeheer minder doen aan landschapsverfraaiing omdat in deze streek geen ruilverkavelingen worden uitgevoerd. De staat geeft n.l. alleen 100% subsidie voor aanplantingen in het kader van z.g. A-l of A-2 projekten. Dat zijn ruilverka velingen of andere zeer grote cultuur technische werken. In andere gevallen - b.v. partikulieren of gemeentelijke initiatie ven - wordt slechts gedeeltelijk gesubsidi eerd. Toch heeft Staatsbosbeheer in West Zeeuwsch-Vlaanderen enkele aardige pro jekten kunnen aanpakken. Bij Nummer Eén bijvoorbeeld, een buurtschap nabij Hoofdplaat, is 16 ha geplant. Op (als ge volg van de deltawerken) vrijgekomen grond is een plan gerealiseerd, kompleet met speelweiden, wandelpaden en par keerterrein. Langs de Tienhonderdsedijk werden talluds ingeplant en 'bovendien werd een gedeelte van de wallen van Re- tranchement van iepen voorzien. REIZEND ZEEUWS VOLKSTONEEL OPENDE NATIONAAL LANDJUWEEL Zaterdag en zondag hebben twee toneelver enigingen, het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst en de toneelgroep Maastricht '46 de voorgeschreven speelbeurt in de Stads schouwburg vervuld. Een .Bourgondisch feest' werd deze bijeen komst in de Gravenzaal genoemd door mr. H. J. Zeevalking, waarnemend voorzitter van het organiserende comité, omdat deze wed strijd in feite een voortzetting is van de to neelfestivals uit vroeger eeuwen. Het landjuweel werd ingeluid met het over handigen van de .Caerte van rhethoryca' aan vertegenwoordigers van de winnende vereni gingen. Enige uren later verscheen in de Haarlemse stadsschouwburg de eerste van de zeven ver enigingen al voor het voetlicht om de jury haar prestaties te laten beoordelen. Het was het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst dat een opvoering gaf van Sean O'Casey's satirisch sprookje ,De Duivelshaan'. De Zeeuwen hebben het zich allerminst gemak kelijk gemaakt, want het speelstuk valt strikt genomen buiten het bereik van het gemiddel de amateurtoneel. Verdonschot heeft als regisseur de bedoelin gen van de schrijver omgezet in een fleurige en uiterst beweeglijke voorstelling waarvoor op zijn aanwijzingen door eigen leden een bijzonder origineel en knap uitgevoerd decor was vervaardigd, dat de opvoering een ver rassend sfeervolle entourage verleende. Daar naast had de regisseur de spelers een even vlotte als levendige mise en scène voorgeschre ven waarbij de figuren precies de kleine dosis charge werd meegegeven waardoor een der gelijke satire bijna dodelijk wordt voor hen die ermee zijn bedoeld. Mr. dr. W. Hugenholtz t Onder grote belangstelling is zaterdag op de begraafplaats van het Willibrordkerk- je te Oegstgeest het stoffelijk overschot van dr. mr. W. Hugenholtz ter ruste ge legd. Aan de begrafenis ging een rouw dienst vooraf, waarin ds. W. M. Weemink hervormd predikant te Veere, van welk stadje de overledene stadsadvokaat was, voorging. Ds. Weemink las psalm 23; Je- saja 11 6-10 en Corinthe 13 voor, bijbel gedeelten die de gestorvene na aan 't hart lagen. In zijn prediking dankte ds. Wee mink God voor alles wat Hij in de per soon van mr. Hugenholtz had gegeven, die niet alleen voor zijn medemensen maar ook voor het lijdende en mishandelde dier zoveel heeft gedaan. Voor de dienst een aanvang nam werd 't woord gevoerd door een neef van de over ledene, de heer H. Hugenholtz, die zijn gestorven oom dankte voor alle medele ven dat hij altijd de familie had betoond. Verder werd gesproken door de heer F. Verlaan, hoofdbestuurslid van de Neder landse vereniging tot bescherming van die ren, waarvan de overledene zoveel jaren voorzitter is geweest. Namens mevrouw Hugenholtz dankte dr. W. H. van den Berghe, lid van de raad van state en een van mr. Hugenholtz's oudste vrienden, de aanwezigen voor de betoonde eer. Mr. dr. Hugenholtz is oud-Axelaar. Hij was een zoon van de vroegere hervormde predikant ds. Hugenholtz. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen f 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. TONNAGE 185 PROCENT OMHOOG MINDER TE SPREKEN Ruim 200 kooptoeristen hadden een plaatsje ge vonden op de Benelux I, de showboot die in samenwerking met de rederij Benelux uit Gent en het Sasse Expo-comité deze zomer gaat va ren tussen Gent en Sas van Gent. EERSTE KEER VEEL BELANGSTELLING Nieuw kanaal Terneuzen-Gent meer en grotere schepen. pagina 1 Strafzaken: aanrijding met dode lijke afloop. Wekelijks recept pagina 2 Wonen met kinderen pagina 3 Onderzoekers van de koninklijke Nederlandse natuurhistorische vereniging maken zich ernstig bezorgd over de vogelsterfte gedurende de laatste maanden in veel delen van het land. De tijd kan niet zover meer zijn, vrezen ze, dat men in Nederland zal kunnen spreken van een dode lente. CHEMISCH ONDERZOEK ZEELAND De historische Gravenzaal in het Haarlemse stadhuis is zaterdagmiddag een sfeervol ontmoe tingscentrum gebleken voor de bloem van het Nederlands amateurtoneel. ZEEUWS VOLKSTONEEL

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1