beroepsbrandweer onnodig Na brand in Hulst Burgemeester Moltliolf meent Uit onze omgeving Axel AUTO IN AFVOERWATERLEIDING Zondagmorgen omstreeks kwart over elf is J. B. uit St. Jansteen met zijn personenauto in 't afvoerwaterleidingskanaal langs de Huls- terseweg terechtgekomen. Vermoedelijk door te grote snelheid is B. ter hoogte van de 2e Verkorting van de weg ge raakt en via een boom de dijk afgereden en in het kanaaltje terechtgekomen. Met de schrik, een nat pak en flink bemod- derd kwam B. er af. De auto werd zwaar be schadigd. Het raadsbesluit tot bouw van nieuwe vis- steigers in de Kleine Kreek vindt al spoe dig uitvoering. Dezer dagen is de Mabu- wat gestart met het bouwen van de nieu we steigers, zodat zeker nog voor het ko mende zomerseizoen waarin zwemmers en sportvsisers weer hun hart in de Kreek kunnen ophalen alles gereed zal zijn. Ook aan het uitdiepen van de visvijver-ijsbaan in het bos zal spoedig worden begonnen. Kerkdiensten ZONDAG 13 APRIL 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 12 - 13 aprilDokter Schiltman TANDARTSEN 12-13 april G. A. M. Vermeulen, Heren gracht 13, Terneuzen. tel. 2004. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12 12.30 uur MUTATIES BEVOLKING Burgemeester Molthoff is van mening dat dank zij het snelle en doeltreffende optreden van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse korpsen de stad Hulst voor een verschrikkelijke ramp is gespaard gebleven. „De hoogste lof voor de brandweer is, dat zij paraat is. We heb ben weer eeps gezien dat onze brandweer deze lof verdient. Maar niet minder geldt dit voor de korpsen van Axel, Terneuzen, Honte- nisse, St. Jansteen, Vogelwaarde en Sas van Gent. Wat hebben al deze brandweerlieden hard gewerkt. En met succes, want zij hebben stand weten te houden op die punten waar ze waren ingezet. Dank zij hun werk kwam het vuur niet verder en bleven we voor een grote ramp behoed. Het moet iedereen deugd doen te weten dat ook hier onderlinge hulp verlening en samenwerking zo goed bleek. Er is snel, maar ook doeltreffend gewerkt, met een maximum aan inzet. Ik ben allen erg dankbaar", aldus burgemeester Molthoff. „Bij dit alles", voegt hij hier nog aan toe „overheerst echter het verdriet om de slacht offers". „En over het verlies van de populaire brandweerman van Overmeeren verzekert de burgemeester dat de belangen van alle brand weerlieden van het Hulster korps volledig en voldoende zijn verzekerd. Sinds 1 juli 1967 heeft de brandweer een ongevallenverzekering gekregen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft op 19 maart j.l. een nieuwe regeling doen in- Kinderbescherming komt miljoenen tekort 40.000 KINDEREN HEBBEN MEER HULP NODIG Stichting „SAKOR" bestaat tien jaar Voor het werk van de kinderbescherming in ons land is jaarlijks een tekort van enige mil joenen. Dit tekort schuilt in het feit dat de particuliere kinderbeschermingsinstellingen meer en betere hulp noodzakelijk achten dan de bijdragen van de overheid op dit moment toelaten. Inschakeling van meer deskundigen, betere en regelmatiger begeleiding van kinderen én ouders, goede voorlichting van aspirant- pleegouders, wetenschappelijk onderzoek - gericht op de toekomst van het werk - ruimere mogelijkheden voor vrijetijdsbeste ding dit alles zijn zaken, die uit de - op zichzelf grote - subsidies niet of niet volle dig kunnen worden betaald. Daarom organiseren de kinderbeschermings instellingen ieder jaar gezamenlijk een kol- lekte om dit alles mogelijk te maken. Voor dit doel hebben zij zich verenigd in de Stich ting Samenwerkende Kinderbescherming Organisaties, afgekort „SAKOR", waarvan het landelijk bureau in 's-Hertogenbosch is gevestigd. Dit jaar zal de „SAKOR" voor de tiende maal een nationale collecte houden, die zal duren van maandag 14 tot en met zaterdag 19 april a.s. Deze ruim 400 particuliere instellingen voor kinderbescherming zijn namelijk niet alleen verantwoordelijk voor de opvoeding van meer dan 40.000 kinderen in ons land, wier ouders het niet alleen redden; zij moeten ook de hieraan verbonden financiële consequenties mede - of soms geheel - dragen. Zonder de bijdragen van de overheid zou dit een on mogelijke taak zijn. Toch blijft er ieder jaar een tekort van enige miljoenen. De „SAKOR" doet daarom een dringend be roep op het werk van de kinderbescherming financieël te steunen. De bijdragen kunnen worden gegeven aan een van de collectanten of worden gestort op giro 40 40 40 ten name van de Stichting „SAKOR" te 's-Hertogen bosch. De collecte wordt gehouden voor alle ruim 400 instelingen en tehuizen, aangesloten bij het Algemeen Verbond voor Kinderbescher ming, de Ned. Vereniging voor Maatschap pelijk Werk „Humanitas", het Verbond van Joodse Instellingen voor Kinderbescherming, het Katholiek Verbond voor Kinderbescher ming, het Ned. Verbond der Verenigingen „Pro Juventute" en het Protestants Verbond voor Kinderbescherming. gaan voor de medische keuring van brand weerpersoneel. Volgens deze regeling, die vrij strak is, moeten alle nieuwe brandweerlieden aan een medische keuring worden onderwor pen. Voor hen die bij de brandweer waren, voor dat de nieuwe regeling van kracht werd gelden deze bepalingen niet. Met uitzonde ring van hen die een speciale taak hebben. Aan het werken met persluchtmaskers b.v. zijn bijzondere eisen verbonden. Voor de heer Molthoff staat vast, dat het formeren van beroepskernen niet afdoende kan zijn. „De korpsen, zoals we ze nu heb ben", zegt hij, „zullen moeten blijven bestaan. De jongste ervaringen leren ons dat deze korpsen goed zijn. Ze zijn in staat om in eigen gebied grotere projekten op voorbeel dige wijze aan te pakken". Hij acht het wel wenselijk dat een aantal voorzieningen wordt getroffen, waardoor efficiënter kan worden gewerkt. Hij denkt b.v. aan de aanschaf van telecommunicatie (mobilofoon en walkie-tal kies) en een moderne ladderwagen. Een aan tal centrale voorzieningen vindt hij, zijn be slist nodig. Ook een beroepsmatige begelei ding zou op zijn plaats zijn. „Een komplete vervanging door beroepsmensen lijkt me niet direkt nodig. Dit is volgens mij ook finan cieël onhaalbaar. Wat de herbouw van de afgebrande panden in de Hulster binnenstad betreft, deelde de heer Molthoff nog mee, dat het gemeente bestuur na verloop van enige tijd met de be-'' trokkenen kontakt zal opnemen. Dat zal pas het geval zijn, wanneer door de diverse ver zekeringsmaatschappijen orde op zaken is ge steld. Tolopbrengst Zeelandbrug In 1968 14 procent onder raming De tolopbrengsten van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij bleven vo rig jaar met f 269.215,50 onder de raming De totale tolopbrengsten stegen met f 254.982 tot f 3.541.784,50. De tolop brengsten in 1966 en 1967 bedroegen res- pektievelijk f 2.948.404,50 en 3.286.802,50 Vorig jaar overschreed 't aantal gepas seerde voertuigen (exclusief fietsen, toer en dienstbussen) het miljoen. Het totaal aantal gepasseerde eenheden bedroeg in 1968 1.097.210. In 1966 waren dat er 981.433 en in 1967 991.466. Het aantal motoren en scooters, dat over de Zeelandbrug reed was in vorig jaar 7513 (in 1967 7984) een daling met 5,9 procent; personenauto's 985.332 (893.962) een stijging met 1,2 procent; lichte vracht auto's 70.937 (62.216) een stijging met 14 procent; zware vrachtauto's 33.428 (27.304) een stijging met 22,4 procent. De samenstellers van het jaarverslag ver wachten dat de opening van de Heinen- oordtunnel een groei van het verkeersaan bod op de Zeelandbrug ten gevolge zal hebben. De grootste financiële tegenvaller betrof de personenauto's. Hiervoor was 3.140.000 gulden geraamd en er werd slechts f 2.828.259 ontvangen, een verschil van f 321.741, ofwel 10 procent. Andere te genvallers waren de tolopbrengsten van de passagiers van autobussen (f 186.313 in plaats van de geraamde f 200.000) en de rijwielen (f 53.586 in plaats van de geraamde f 70.000). De categorie zware vrachtwagens bleef vijftig procent boven de raming. Deze be droeg f 125.500 en er werd ontvangen f 187.894. Ook de lichte vrachtwagens bleven boven de raming: f 295.732,50 in plaats van de geraamde f 275.500. Al met al bleven de tolopbrengsten ruim 14 pro cent onder de raming, doordat de stijging ruim 50 procent tegenviel. Het restant van de risico-reserve (f 672.771,10) en een deel van het voor dit doel door de provincie Zeeland beschikbaar gesteld renteloos voorschot (f 788.522,19) werden gebruikt om het achterblijven bij de tota le raming in de exploitatierekening te ver werken. De totale verkeerstoename op de Zee landbrug lag in 1968 10,4 procent boven de normale landelijke groei en de totale groei van het verkeer op werkdagen be droeg 12,4 procent hetgeen circa 40 pro cent meer is dan de gemiddelde groei van de verkeersintensiteit op de Nederlandse wegen. LEGERMUSEUM MUSEUM van de VADERLANDSE GESCHIEDENIS In een overmoedige bui vroeg ik op de voor avond van zijn verjaardag aan mijn oudste zoon (12 jaar) „Jan-Hendrik, wat wil jij van mij voor je verjaardag hebben Ik had alles verwacht (een transistortje, een paar voetbalschoenen tot een nieuwe fiets toe), maar hij bedacht zich geen seconde en zijn ogen straalden toen hij vroeg „Pap (want zo heet ik thuis), mag ik met u en mijn vriendjes naar het... Legermuseum." Het was mij een raadsel wat die jongen daar in kon zien. Maar als vader moet je ook eens een goede beurt maken en dus zei ik „top" (dat betekent bij mijn zoon „akkoord"), dan gaan we met z'n allen naar het Legermu seum". „In Leiden", voegde mijn zoon er nog aan toe. Nu trof het dat Jan-Hendrik op een woens dag jarig was, en dus hadden hij en zijn vriendjes 's middags vrij van school. Mijzelf kostte het een snipperdag, maar ook een „Pap" moet weten te geven en te nemen. Die woensdagmiddag heb ik mijn wagen vol geladen en wij op Leiden af. De jongens wa ren in een bovenste beste bui en zongen hun kelen schor. Wie gaat er nou naar een Leger museum, dacht ik bij mijzelf. Ik moet achter af eerlijk toegeven, dat ik er mij een volko men scheve voorstelling van had gemaakt. Want, dit museum zou je met evenveel recht het museum van de Vaderlandse Geschiedenis kunnen noemen. Het heeft een diepe indruk op mij gemaakt, ook al ben ik niet iemand, die bij het horen van het woord „leger" het volkslied ga neuriën. Dat dit museum de jeugd zo aantrekt, is heel begrijpelijk. Dag-in, dag--uit wordt de schooljeugd geconfronteerd met de Vader landse Geschiedenis... op papier, maar in het Legermuseum belééf je de geschiedenis van ons volk door de eeuwen heen. De militaire muziek op de achtergrond werkt suggestief. De zeer artistiek vervaardigde „poppen" zijn levensecht. De belichting is fantastisch. De jongens troffen het wel die woensdagmid dag. Een televisieploeg was juist in volle ak- tie in de „ridderzaal" van het museum voor de opnamen van een televisie-feuilleton voor de jeugd. Zij konden nu met eigen ogen zien hoe zo'n opname nu in zijn werk gaat. En al zeg ik het zelf, als man óp mijn leeftijd heb ik als een schooljongen niet alleen geno ten, maar ook veel geleerd van dit Leger museum. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat wil ons volk zijn vrijheid behouden het als één man constant paraat moet staan om die vrijheid te verdedigen. Het Legermuseum bewijst dit in zijn boeiend en indringend beeld van de vaderlandse his torie. Sport steeds meer „in" in Nederland Ongeveer 2.100.000 Nederlanders zijn lid van sportorganisaties. Dit cijfer verstrekt minister Klompé in haar discussienota over het sportbeleid aan de Tweede Ka mer. Bij de Nederlandse Sport Federatie en de Nederlandse Christelijke Sport Unie zijn via sportorganisaties circa 1.850.000 leden aangesloten. Onder de overige 250.000 bevinden zich onder meer de leden van de hengelaars bonden en van vele regionale en plaatselij ke bedrijfssportorganisaties. De georgani seerde sportbeoefening telt ruim 15.000 verenigingen wier leden jaarlijks onge veer 100 miljoen gulden aan contributies bijeenbrengen. „Een belangrijk gedeelte van de totale sportbeoefening speelt zich af buiteri het kader van de sportorgani saties" zo merkt minister Klompé op. PASSIEF De laatste bekende gegevens over aktie- ve sportbeoefening in ons land dateren van 1963. Uit een CBS-onderzoek bleek dat toentertijd 38 procent van de Neder landse bevolking van 12 jaar en ouder op enigerlei wijze sport beoefent (niet mee gerekend de denksporten). De passieve sportbeoefening is eveneens bijzonder groot. De gemiddelde kijkdicht heid van sportreportages op Nederland 1 bedroeg in 1967 in de avonduren 65 pro cent dat is circa 5,5 miljoen personen van 15 jaar en ouder. De gemiddelde kijkdichtheid van de sport- rubrieken op Nederland 1 was 38 pro cent (bijna 3 miljoen mensen). De luister dichtheid van de NRU-sportprogramma's op zondag was in het seizoen 1967-'68 8 a 9 procent (circa 800.000 personen). NIEUWE VISSTEIGERS IN DE KLEINE KREEK GEBOORTEN 4 maart: Naessens Edwin A. 7 maart: Wink Mo nique. 7 maart: Loete Lucie. 14 maart: van Bom mel Jacqueline E. M. 21 maart: beij Marc D. 30 maart van Damme Rudi L. M. 8 maart: Braai Lena M. 10 maart: Dieleman Patricia S. 25 maart: de Footer Jan A. 26 maart: de Feijter Comelis P. 28 maart Dekker Adriaan P. 31 maart: Hamelink An- thonia D. 17 maart de Pooter Anthonia J. 20 maart: Boeije Anna M. 10 maart Meeusen Maria E. OVERLEDEN 11 maart: Wijna A. S. 13 maart: Scheele J. e.v. Scheele J. 18 maart: Dieleman D. e.v. Doeselaar J. 18 maart: Michielsen L. A. e.v. Groothaert T. J. 3 maart: de Jonge A. 24 maart: Verschelling J. e.v. Bakker F. 27 maart: van Tatenhove M. GEHUWD 14 maart: Lockefeer H. J. M. en Gijsel L. M. S. J. 24 maart: Bijman P. J. en van Haestregt M. P. P. 28 maart: van Britsom W. en van Hoecke A. A. C. 28 maart: Vermast U. F. A. en Caessens G. M. 7 maart: Wieland J. J. en de Blaeij F. 7 maart: den Beer J. A. C. en Esselbrugge C. B. VERTROKKEN Kroes M. L. C. naar Terneuzen. Roels J. A. naar Amstelveen. Tjebbes M. E. naar Brunssum. Provo .A T. naar Roermond. Eijkens R. J. A. met 4 ge- zinsl. naar Waalwijk. Gerrits Th. H. A. e.v. Gior- gi met 2 gezinsl. naar Terneuzen. Heijmans T. C. R. e.v. Fassaert naar Vogelwaarde. Witte M. A. naar Middelburg. Fijman E. J. J. naar Middelburg. Hofman J. naar Westdorpe. Van Meurs A. D. naar Goês. Hamelink H. W. naar Haarlem. VESTIGING IN DE GEMEENTE Bisschop H. A. M. v. Gistellelaan 93. Fackeldey P. A. L. M. Westsingel 20. Jansen Th. M. Westsingel 20 Van de Wouw C. P. A. Trumanlaan 24. Jolie J. W. M. Trumanlaan 24. Seghers B. G. Evert- senstr. 4. Stallaart C. Ds. J. Scharpstr. 19. Roe- lands N. A. M. Ds. J. Scharpstraat 19. Van de Wiele E. J. E. Chopinstraat 7. De Braai P. H. Chopinstr. 7 Rosenbrand A. M. Karei Doormanl. 13. Duivestein M. M. Karei Doormanl. 13. Rosenbrand G. G. Ka- rel Doormanl. 13. Rosenbrand M. Karei Doormanl. 13. Rosenbrand D. I. H. Karei Doormanl. 13. Van Driel P. W. H. e.v. ten Bohmer Margrietstraat 8. Michielsen J. G. Mozartstraat 2. Schuren L. R. Mozartstraat 2. Martens P. H. J. Westsingel 18. Oosterbaan 1. I. A. M. Westsingel 18. Willemsen J. J. Kanaalkade 85. Machielsen J. P. Kanaalkade 85. Wolfert J. Bylocquestraat 4. De Braai iH. Bylocque- straat 4. Van den Heuvel H. Magrette 58. Verduijn L. J. Westsingel 16. Scheffers J. Westsingel 16. Peters H. P. I. Westsingel 16. Peters B. J. M. J. Westsingel 16. Peters M. C. S. Westsingel 16. Ver duijn J. J. R. Westsingel 16. Den Beer J. A. C. Bankertstraat 58. De Nood A. Stationsstraat 16. Van Vuuren F. A. Stationsstraat 16. Jager J. Margriet- straat 59. Rutgers H. Handelstraat 35. Herenius A. Handelstraat 35. Rutgers A. W. Handelstraat 35. Ten Hagen J. A. Westsingel 54. Wempe F. J. Pi ronstraat 16. Rinn K. E. Pironstraat 16. Wiegman J. Margrietstraaf 9. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Van den Bergen A. J. M. met echt. naar J. de Moor straat. Naessens E. met gezin naar Gen. Maczek- straat 11. Ten Böhmer J. T. naar Margrietstraat 8. Wieland J. J. naar P. Paulusstraat 22. Esselbrugge C. B. e.v. den Beer naar Bankertstraat 58. Scheele M. J. naar Rooseveltlaan 1. Dubbeldam N. met echt. naar Handelstraat 2. Rinn J. J. wed. v. van Her- mon naar Kanaalkade 109. Lenos A. met gezin naar Oranjtestraat 14. De Pooter A. met echt. naar Kanaalkade 83. Van Langevelde J. met echt. naar Bernhardstraat 6. Verschelling A. C. naar Mecklen- burgstraat 6. Ruijtenburg W. C. met gezin naar van Middelhovenstraat 60. Aantal inwoners der gemeente Op 28 februari 1969: 8687. Op 31 maart 1969: 8719. De brandweerkorpsen van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hebben tijdens de Paasdagen, bij de brand in Hulst, bewezen dat ze kunnen wedijveren met beroepsbrandweereenheden. VOOR RAMP BEWAARD KEURING CENTRALE VOORZIENINGEN

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2