Twee winkelbedrijven en woonhuis door brand vernield in Hulst Muziekschool in Terneuzen speelt' met elektronica ZATERDAG 12 APRIL 1969 83e jaargang no. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bejaarde en brandweerman bij brand omgekomen In de nacht van zaterdag op zondag om streeks half vier is in Hulst een zware brand uitgebroken waarbij twee winkelbedrijven en een woonhuis in vlammen zijn opgegaan. De brand brak uit in Wilkingswarenhuis op de hoek van de Steenstraat en de VanWaes- berghestraat en sloeg over naar het aan de andere kant van de weg gelegen winkelbedrijf van de fa. Hermans. Beide winkelbedrijven en een woonhuis naast één van de bedrijven gelegen waren in korte tijd een prooi der vlammen terwijl andere huizen en een café werden bedreigd. De ondercommandant van de brandweer te Hulst, de heer Solleveld, deelde zondagoch tend mee dat in het huis van de heer Her mans, de 79-jarige heer Van Eek, schoon vader van de winkelier Hermans, in de vlam men is omgekomen. Toen de brand uitbrak bevonden zich negen personen in de woning van de heer Hermans de heer en mevr. Hermans, hun vier kinderen, en de ouders en een tante van mevr. Hermans. De bejaarde heer Van Eek slaagde er niet meer in het pand te verlaten en kwam in de vlammen om. De vrijwillige brandweerman P. van Over- meeren (51), portier van het ziekenhuis in Hulst, kreeg teveel kolendamp binnen. Hij keerde naar zijn woning terug, waar hij later overleed. Drie brandweerlieden liepen bij de bluswerkzaamheden verwondingen op. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht. EXPLOSIES Aan de blussingswerkzaamheden namen brandweerwagens uit Hulst (3), St. Jansteen (1), Vogelwaarde (1), Kloosterzande (1), en Axel (1) deel, terwijl drie wagens uit Terneu zen in reserve zijn gehouden. Omliggende panden hebben veel water- en glasschade opgelopen. Bij de brand in Wilkings warenhuis explo deerden talloze bussen haarlak en flessen gas uit de kampeerafdeling. Het gehele personeel van de dienst gemeen tewerken werd zondag opgeroepen om puin te ruimen en ide binnenstad af 'te zetten die voor verkeer werd gesloten. „GEEN BLUSSEN AAN"... Zondagmorgen om tien uur bood het terrein van de ramp een troosteloze blik. Van de ruïne werden om veiligheidsredenen de mu ren omver gehaald, waarbij de straten in het centrum door stenen werden versperd. Brandweercommandant J. F. J. Janssens merkte o.m. op: „Aan blussen viel niet meer te denken. Wij moesten onmiddellijk begin nen met 't afgrendelen van de brand". Het duurde meer dan twee uur voor de brand weer het vuur meester was en voordat kon worden gezegd, dat het gevaar voor uitbrei ding was geweken. INBREKERS Brandkastkrakers hebben de brand veroor zaakt zo is zondagmiddag vastgesteld door de brandweermensen uit Hulst. Zij vonden tussen het puin van wat eens het Warenhuis Wilking was, een brandkast, die duidelijk sporen vertoonde van activiteiten van brand kastkrakers. Bij de brandkast lagen lasbran- ders en ander materiaal. Aan de achterzijde was reeds een L-vormig stuk uitgesneden. Eerst woensdagmiddag is het lijk van één van de slachtoffers van de brand, de 79- jarige heer G. van Eek, onder het puin van de afgebrande woning gevonden. De invalide man woonde bij zijn schoonzoon, de heer Hermans, wiens winkel door de brand in de nacht van zaterdag op zondag werd verwoest. BEGRAFENIS BRANDWEERMAN P. VAN OVERMEEREN Onder grote belangstelling had woensdag morgen de begrafenis plaats van de brand weerman P. van Overmeeren, die bij de grote brand in de Paasnacht te Hulst om het leven kwam. Het stoffelijk overschot werd naar zijn laatste rustplaats gedragen door zes officieren van de Hulsterse brandweer. Vele kransen bedekten de baar. Er waren kransen van het gemeentebestuur van Hulst, dat voltallig aanwezig was, van het ziekenhuisbestuur en personeel, waar de overledene portier was, en van de brandweren van Hulst, St. Niklaas (B), St. Jansteen, Hontenisse, Vogelwaarde, Axel en Nieuw-Namen. Na de eucharistische viering in de St. Wil- librodusbasiliek vond de begrafenis plaats op het r.-k. kerkhof van Hulst. Muntenvondst in Veere Een aannemer in Veere heeft bij bouw werkzaamheden dinsdag j.l. in Veere 'n hoeveelheid munten gevonden uit de vijftiende eeuw tot de zeventiende eeuw. De vondst omvat 280 gouden munten. De vondst zou even grote bete kenis hebben als de geruchtmakende muntenschat die indertijd in Seroosker- ke werd gevonden. Het Haags Munten- kabinet heeft de munten onderzocht. Hierbij is komen vast te staan dat de munten dateren van 1450-1550, dezelf de periode als de goudschat indertijd bij Serooskerke. Drie bandrecorders, twee toongenerators, één oscilloscoop: dat is het instrumenta rium waarmee de Temeuzense muziekschool drie weken geleden de weg van de elektronische muziek is opgegaan. Niet bij wijze van vrijblijvend experiment, maar als een serieuze uitbreiding van het lesprogramma. Voorzover ik weet', zegt direkteur C. A. van Prooijen, ,zijn we de eerste muziekschool in Nederland. Al leen in speciale studio's wordt tot nog toe aan elektronische composities gewerkt'. Aanrakingspunten met traditionele muziek Bij de Temeuzense muziekschool wil men de stap naar de elektronische muziek niet als iets buitengewoons zien. Directeur Van Prooijen ,Het is gewoon een stuk dat er bij hoort, een vervolg op de mu ziek die we kennen. Er zijn tal van aanra kingspunten met de traditionele muziek. En er komt beslist niet alleen technische han digheid bij kijken, maar ook gevoeligheid voor timbres en klankkleuren. Het bespelen van elektronische apparatuur mag dan niet vergelijkbaar zijn met het bespelen van een instrument, er komt wel evenveel inzicht aan te pas'. Aan het werken met de elektronische appara tuur is bij de muziekschool een periode van experimenteren met klanken vooraf gegaan. Het geluid van .traditionele' instrumenten werd met elektronische middelen vervormd en aaneengeregen tot experimentele muziek werkjes. Drie weken geleden kreeg de school echter de beschikking over twee toongenera- toren en daarmee over de mogelijkheid om uit te gaan van elektronisch tot stand ge brachte klanken. Het is de bedoeling dat het elektronisch instrumentarium nog verder zal worden uitgebreid met een gecombineerd schakel-mengpaneel, toonfilters en een derde toongenerator. Veel composities Uit de experimenten met de elektronische apparatuur zullen, aldus de heer Van Prooijen, op den duur afgeronde composities rollen. Op 't ogenblik is men bezig met een stuk voor blazersensemble en elektronische mu ziek. Het is de bedoeling om op de jaarlijkse openbare uitvoering van de muziekschool in mei iets van die composities te laten horen. Bij de totstandkoming daarvan speelt de Australische pianist Geoffrey Madge, die in Gent woont, een belangrijke rol. Madge, die als leraar aan de Temeuzense muziekschool is verbonden, heeft enkele jaren (o.a. met Badings) in elektronische studio's in Neder land en Duitsland gewerkt. Madge is dan ook de man onder wiens leiding negen leerlingen van de Temeuzense muziekschool werken met de elektronische apparatuur. Directeur Van Prooijen zegt ,het is nu al gebleken dat de mogelijkheden van de apparatuur sterk apel- leren aan de exploratiedrang van de leerlin gen. Niemand is gebonden aan bestaande din gen. Er komt vindingrijkheid en originaliteit aan te pas. Het is een stuk creativiteit in teamverband. Als eenling presteer je op dit gebied weinig De heer Van Prooijen speelt nu al met de gedachte om nog een stapje verder te gaan. Hij wil aan de elektronische composities die op de muziekschool tot stand komen een visueel element toevoegen. Er wordt gedacht in de richting van de film- of televisiebeelden. Omdat het van veel belang is dat de appara tuur correct functioneert, werkt de muziek school samen met een Temeuzense elektro- nicus, de heer J. Breur. Geen sprake van echte smokkel van sigaretten De douane-autoriteiten hebben niet de indruk dat sinds de accijnsverhoging per 1 januari j.l. op grote schaal sigaretten vanuit België naar Zeeuwsch-Vlaanderen worden gesmok keld. Verwacht wordt wel, dat in het zomerseizoen, wanneer er veel grensverkeer is, meer siga retten klandestien de grens overgebracht zul len worden dan tot nu toe het geval is ge weest. De douane in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft na het duurder worden van de Neder landse sigaretten, overigens nooit de verwach ting uitgesproken dat er grootscheepse fraude zou komen. „Tot op heden is er weinig grensverkeer ge weest", verklaarde men. Mensen uit de streek die regelmatig naar België gaan houden we uiteraard wat beter in de gaten dan de vreem de gerichten. Af en toe nemen we steekproe ven. In totaal is het vijf keer voorgevallen sinds januari dat een automobilist meer si garetten in zijn auto had dan geoorloofd is. Van smokkel is dus eigenlijk geen sprake. De voorraden sigaretten - tegen oude prijs - zijn in de Zeeuwsch-Vlaamse winkel nog niet uitgeput, hoewel de room er zo lang zamerhand wel een beetje af raakt. Bij de douane gelooft men echter niet, dat dit voor velen aanleiding is om in België af en toe te gaan hamsteren. De kontrole aan de Z-- Vlaamse grensposten is sinds 1 januari wel scherper geworden, evenwel zonder dat het grensverkeer daardoor wordt gehinderd. Minder misdaad op platteland Wie veilig wil wonen, dat wil zeggen de minste kans wil lopen het slachtoffer te wor den van moord en doodslag, vestige zich in een forensengemeente op het platteland. Sta tistisch althans heeft de inwoner van een plattelands forensenplaats de minste kans een mes in de rug te krijgen, een bierglas in het gezicht of achter de aanvaller van zijn doch ter te moeten aanjagen. Statistisch blijkt echter ook dat diezelfde plattelandsforens nogal wat kans heeft met de strafrechter in aanmerking te komen voor een vermogensdelikt. Veel meer althans dan de echte plattelander die in de uitgesproken agrarische gemeenten wonen. Deze conclusies zijn gelicht uit een cijfer opstelling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waar de heer G. v. d. Akker de gerechtelijke statistieken eens heeft getoetst aan de heersende opvatting dat in steden en stedelijke gebieden de misdadigheid in ver houding veel groter is dan op 't platteland. De heer v. d. Akker houdt evenwel nog een slag om de arm maar hij vindt het wel de moeite waard de uitgesproken verschillen tus sen stad en platteland te signaleren. Hij stelt bij zijn cijfers: „Het lijkt niet waarschijnlijk dat de verschillen in de werkelijke criminali teit niet ook zouden bestaan". Politie haalt zwart geblakerde eieren uit de pan Op eerste Paasdag werd de politie te Mid delburg opgebeld door een mevrouw die een dagje uit rijden was gegaan. Tijdens haar tocht kwam ze tot de ontdekking dat ze ver geten had de paaseieren van het gasvuur te zetten. De politie is direkt gaan kijken wat er van de paaseieren was overgebleven. Ze trof de eieren geheel zwartgekookt in een gloeiende pan aan. De eieren hebben ze voor de eigenaren hiervan ter consumptie achter gelaten. Nederlandse sterrenwacht ingeschakeld hij maanvlucht De volkssterrenwacht Simon Stevin te Ouden bosch zal haar medewerking verlenen bij de komende bemande Amerikaanse maanvlucht, in het kader van het Lunar international ob servers network. De eerstvolgende bemande vlucht is gepland op 18 mei. De sterrenwacht is verzocht tijdens de Apollo- vluchten de maan te observeren met de grote Maksutov-kijker. Dit verzoek is ook gericht aan 30 andere professionele sterrenwachten en 70 privé sterrenwachten over de gehele wereld. Het is de bedoeling dat elk verander lijk verschijnsel dat op de maan wordt waar genomen tijdens de bemande maanvlucht doorgegeven wordt naar Amerika. In Ame rika draagt men er dan zorg voor dat dit be richt direkt naar de astronauten in de Apollo- kapsule wordt doorgegeven die dan het ver schijnsel ook trachten te observeren en te be vestigen. Dit soort waarnemingen is ook al verricht tijdens de Apollo-8 vlucht om de maan. Er werden tijdens deze vlucht in totaal 121 meldingen ontvangen. Alle meldingen kwamen binnen vanaf 21 december 21.00 gmt tot en met 25 december 22.00 gmt 1968. Hiervan betroffen 81 meldingen een mogelijk maanverschijnsel op 23 december 02.00 gmt in de krater Aristarchus. In deze kraters wa ren heldere blauw-groene flitsen te zien, elke 5 tot 7 seconden aldus de verschillende waar nemers. Ook in de krater Grimaldi heeft men veranderlijke verschijnselen waargenomen. De astronauten hebben deze verschijnselen toen niet kunnen bevestigen omdat deze samen vielen met rustpauzes. AXILSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen f 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie.- J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Twee winkelbedrijven en woon huis door brand vernield in Hulst pagina 1 Kinderbescherming komt miljoenen tekort pagina 2 „Het Zeeuwse Landschap" veront rust over Belgische plannen pagina 3 De zomer komt pagina 4 t

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1