GEMEENTERAAD VAN AXEL Vergadering van maandag 24 maart 1969 i Tm,vm «w i.s ..w <k - In verband met het bijwonen van de zitting van de Tweede Kamer waarin de herindeling van Zeeuwsch-vlaanderen werd behandeld, werd dit keer de raadszitting een dag vervroegd. Aanwezig Voorzitter burgemeester M. K. van Dijke Secretaris gemeentesecretaris P. G. van den Wethouders de heren M. L. M. IJsebaert en A. H. van der Lee Leden de heren J. H. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, K. Hamelink, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. C. van Luijk, J. Vink en A. de Waard. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed. De notulen van de vergadering van 25 fe bruari 1969 worden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken en mededelingen wer den alle voor kennisgeving aangenomen. De raad ging accoord met een wijziging van de „bezoldigingsregeling Gemeentesecretaris sen 1965" en met een wijziging van de „Be zoldigingsregeling Gemeente-ontvangers Zee land 1965" In de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van de heer L. A. van der Linden als vertegenwoordiger van de Gemeenteraad in het Algemeen Bestuur van de Stichting Cultureel Centrum Axel werd benoemd de heer D. J. Oggel. Vastgesteld worden de vergoedingen per lo kaal en per kleuter over het jaar 1968 en verreking van de ontvangen voorschotten, de voorschotten op de gemeentelijke vergoe dingen aan de Bijzondere Lagere Scholen voor het jaar 1969 en de voorschotten op grond van Artikel 42 Juncto Artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, van de Kleuteronderwijs wet, voor het jaar 1969. Voorstel tot verhoging van het subsidie aan de Katholieke Bond voor Bejaarden en Ge pensioneerden en de Stichting Bejaardenzorg voor Katholieken te Axel. Bij schrijven dd. 3 oktober 1968 hebben bo vengenoemde instanties medegedeeld dat zij hun werkzaamheden hebben gebundeld en een commissie hebben samengesteld ter bevorde ring van de recreatieve en culturele activitei ten van de Axelse bejaarden in het algemeen en die der Katholieke bejaarden in het bij zonder. Zij zullen komen tot een grotere uit bouw van dit werk, maar kunnen dit niet ontplooien door gebrek aan middelen. Het subsidie voor de op dit terrein werkzame groeperingen bedraagt reeds enkele jaren 300, - per jaar. De sociëteit van de Kath. Bond voor Bejaar den en Gepensioneerden maakt voor de bij eenkomsten gebruik van een lokaliteit, in eigendom toebehorende aan de R.K. Kerk (in huur). De sociëteit in het „Trefpunt" heeft deze kosten niet en die sociëteit kan ook gebruik maken van het daar aanwezige materiaal, waarvoor de Kath. Bond zelf zorg dient te dragen. Toekenning van een hoger subsidie aan eer dergenoemde bond lijkt ons dan ook gerecht vaardigd. B. en W. stellen voor - gehoord de Finan ciële Commissie - op het verzoek om sub sidieverhoging gunstig te beslissen en het subsidie voor het jaar 1969 vast te stellen op 3.000, De heer Vink spreekt de hoop uit dat het bestuur van de vereniging samenwerking zal zoeken met andere organisaties om een gro tere aktiviteit te kunnen ontplooien in het belang van de bejaarden. De heer D. J. Oggel heeft geen bezwaar te gen subsidiëring voor bejaardenwerk, maar in het financieel overzicht van deze vereniging ziet men vele uitgaven, waar tegenover wei nig of geen inkomsten. Hij zou graag zien dat men zelf ook middelen zocht om dit werk te doen. Een subsidie om tekorten te dekken is goed, maar men mag niet uitgaan van het stand punt dat men van subsidies alleen kan leven. Wanneer wij maar door gaan met subsidies in deze vorm te geven is er geen eind aan. Subsidiëren is een prettige, maar ook een verantwoordelijke zaak. Hij zou het college willen voorstellen een re geling te ontwerpen, waarbij subsidie aan be paalde normen is gebonden. De heer J. Dieleman zegt ook niet gelukkig te zijn met deze wijze van subsidie. Hij zou er meer voor voelen om een regeling te tref fen van subsidie per aangesloten lid. Hij wil dit voorstel wel steunen omdat het hier een start is, waarvoor veel geld nodig is. De heer M. 't Gilde is van mening dat het van groot belang is dat de bejaarden gesteund worden. Eveneens is van groot belang dat er voor hen in plan Oost een mogelijkheid is van vrije tijdsbesteding en dat zij hiervoor niet naar plan West moeten. De voorzitter meent in de woorden van de sprekers een zekere gelijke lijn te beluisteren; een samenspel tussen de verschillende be jaardenverenigingen. Ook B. en W. zouden graag een samenwer king zien waardoor het resultaat voor de be jaarden groter wordt. Het college heeft voor ogen gestaan een 2e dienstencentrum en dan in plan Oost. In principe was de Katholieke Bejaarden Bond bereid om tot samenwerking te komen in een mogelijk 2e dienstencentrum. Het mi nisterie was niet bereid voor de verwezen lijking hiervan financiële steun te geven. Men moet de subsidie, zoals nu voorgesteld, zien als een startsubsidie, wat dan niet wil zeggen dat een volgende subsidie weer gelijk zal zijn aan dit bedrag. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel tot verhoging van het subsidie voor Gezinszorg aan de di verse Stichtingen voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, per 1 januari 1968. Voorgesteld wordt, ingaande 1 januari 1968 het subsidie vast te stellen als volgt gezinsverzorgsters 50% helpsters (chronische zieken en bejaarden 50% helpsters (hulpgevallen) 40% Het subsidie voor gezinszorg valt onder de factor sociale zorg van de Wet Financiële Verhouding 1960. Aan de hand van de begroting wordt ge raamd dat de subsidie van 47.341,45 zal worden verhoogd tot 61.835, dus met een bedrag van 14.493,55. De heer Oggel vindt het jammer dat men bij deze stichtingen met de administratie zo ver achter is en verzoekt het college er op aan te dringen dat men niet zo laat met een verzoek om subsidieverhoging komt. Wethouder van der Lee verklaart het met de heer Oggel eens te zijn, maar dat gezien de betekenis van het werk van deze stichtingen het toch nuttig is alsnog de subsidie te ver hogen. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Op zaterdag 3 mei 1969 zal op het opspuit- gebied weer een motocross georganiseerd wor den. Het Comité Motocross Axel verzoekt toeken ning van een subsidie als tegemoetkoming in de daaraan verbonden kosten. Gelet op het belang van dit evenement voor Axel wordt besloten evenals in 1968, een subsidie te verlenen, groot 750, - Voorstel tot het aanwijzen van een deskundig college van advies voor het welstandstoezicht ingevolge de Woningwet en de Bouwverorde ning. Het doen beoordelen van ingediende bouw plannen uit een oogpunt van welstand was onder de werking van de Woningwet 1901 niet verplicht. Tot nu toe werd desgewenst gebruik gemaakt van de Provinciale Zeeuwse Schoonheids commissie en van de regionale commissie. De nieuwe Woningwet bepaalt dat de ge meenteraad een deskundig college moet aan wijzen voor het schriftelijk uitbrengen van advies bij de voorschriften omtrent de wel stand. Krachtens de nieuwe bouwverordening moet steeds, alvorens op een aanvraag om een bouwvergunning te beslissen, het advies van dit college ingewonnen worden. Bij de bestudering van deze materie op inter gemeentelijk niveau is overwogen of instelling van een Zeeuwse en/of Zeeuwsch-Vlaamse welstandscommissie aanbeveling verdient. Dit zou zeer hoge kosten vergen. Om deze reden wordt geadviseerd de Stichting „Instituut Stad en Landschap" te Rotterdam aan te wij zen als welstandscommissie voor het gebied van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Dagelijks Bestuur van de genoemde Centrale Dienst stelt een zo efficiënt en voordelig mogelijke werkwijze voor, door inschakeling van deze dienst voor het verrichten van de secretariaats werkzaamheden der commissie. Ter voldoening aan de nieuwe wettelijke voorschriften en met verwijzing naar de bij de stukken overgelegde adviezen stellen B. en W. u voor, met ingang van 1 april 1969 als deskundig college, bedoeld in artikel 85, 2e lid, van de Woningwet en in artikel 17, le lid, sub b, van de bouwverordening, aan te wijzen de Stichting „Instituut Stad en Land schap" te Rotterdam. B. en W. zijn voornemens het tarief van de voor bouwvergunningen verschuldigde leges in verband met de advieskosten, welke de ge meente aan het Instituut „Stad en Landschap" zal moeten betalen, te zijner tijd nader te bezien. De heer Dekker is van mening dat deze vorm zoals in het voorstel is gegeven veel vertra ging in de baan zal geven, gepaard gaande met hoge kosten. De heer van Luijk vraagt of het mogelijk is een regionale commissie in te stellen, welke gunstiger zal kunnen werken. De voorzitter antwoordt goede hoop te heb ben dat dit advies parallel zal kunnen lopen met technisch werk door bouw en woning toezicht, zodat weinig of geen vertraging zal optreden. Een regionale commissie zou mogelijk zijn maar dit zou tot veel hogere kosten leiden. Enkele grote gemeenten in Zeeland hebben zelf een commissie aangesteld, maar voor ons zouden deze kosten veel te hoog worden. Inschakelen van de Stichting „Instituut Stad en Landschap", is voor ons de meest aange wezen weg, doelmatig en het goedkoopst. Indien een advies niet tijdig binnen is zal het college, zoals door de raad is voorgeschreven binnen 2 maanden een beslissing nemen. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbaggeren van de visvijver in het recreatiegebied en het aanleggen van een vissteiger in de kleine kreek. Het bestuur van de hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" heeft verzocht een vissteiger te doen aanleggen in de Kleine Kreek en de visvijver in het recreatiegebied te doen uitbaggeren. Het aanleggen van de vissteiger is noodzake lijk omdat de voet van de dijk steeds meer af brokkelt, waardoor steeds minder plaatsen bevist kunnen worden. Het uitbaggeren van de visvijver is noodza kelijk om het water in de vijver gezond te maken en te houden. Mischien is bet nood zakelijk nog verdergaande voorzieningen te treffen, doch dit zal eerst onderzocht kunnen worden nadat de overtollige bagger verwij derd is. De totale kosten voor beide projecten bedra gen 77.272,-. In de kosten hiervan wor den door de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij en het Ministerie van Land bouw en Visserij subsidies verleend, totaal groot 55.089,-, zodat nog 22.183,- ten laste van de gemeente blijft. Gelet op de belangen van de sportvisserij en de daarmede verband houdende dagrecreatie in onze gemeente, stellen B. en W. voor het college een krediet beschikbaar te stellen, groot 77.272,-; te machtigen de werk zaamheden te doen uitvoeren. Dit voorstel wordt zonder bespreking aange nomen. Vastgesteld worden enige wijzigingen van de begrotingen van de takken van dienst, van de 2e wijziging van de begroting van het Cul tureel Centrum Axel en van enige wijzigingen van de Gemeentebegroting, alle betrekking hebbende op het Dienstjaar 1968. De heer Oggel zegt namens zijn fractie woor den van waardering te willen richten tot de afdeling financiën. Door de splitsing per object heeft men een snel en duidelijk overzicht. Wethouder van der Lee antwoordt de dank graag te zullen overbrengen. Besloten wordt tot het vaststellen van de 6e wijziging van de Gemeentebegroting voor het diensjaar 1969 en tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van de takken van dienst en de Gemeenterekening betreffende 't dienst- 1966. Besloten wordt tot aankoop van de woning Buitenweg 64 van de erven C. Faas te Axel. Voor de sanering van de Buitenweg is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 1843, groot 71 m2, bestaande uit huis en erf, plaatselijk gemerkt Buitenweg 64, eigendom van de er ven C. Faas te Axel. Besloten wordt tot voorbereiding van een bestemmingsplan voor de omgeving van de Singelweg/Stationsstraat. Op 19 maart 1968 besloot uw raad een be stemmingsplan voor te bereiden voor het ge deelte van de bebouwde kom, dat voorname lijk wordt begrensd door de spoorlijn, de Singelweg en de Stationsstraat. Het is niet mogelijk gebleken de vaststellings procedure van het bestemmingsplan binnen een jaar na dit besluit te doen aanvangen. De stedebouwkundige heeft een en ander nog in studie. Ter voorkoming, dat het gebied minder ge schikt wordt voor de verwerkelijking van de daaraan te geven bestemming, is het nood zakelijk een nieuw voorbereidingsbesluit te nemen. Ingetrokken wordt het raadsbesluit van 29 januari 1969 inzake verkoop van bouwgrond aan de heer L. F. Caessens te Axel. Blijkens ontvangen mededelingen ziet de heer L. F. Caessens te Axel af van zijn bouw plannen aan de Eisenhowerlaan, alhier. Eveneens het raadsbesluit van 29 januari '69 inzake verkoop van bouwgrond aan de heer W. van Eek te Axel. Blijkens ontvangen mededelingen ziet de heer W. van Eek te Axel af van zijn bouwplannen aan de Eisenhowerlaan, alhier. Besloten wordt tot aankoop van de woning Buitenweg 78 van de heer D. C. L. Caessens te Axel. Voor de sanering van de Buitenweg is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3676, groot 128 m2, bestaande uit huis en erf, plaatselijk gemerkt Buitenweg 78, eigendom van de heer D. C. L. Caessens. RONDVRAAG De heer Oggel vraagt naar aanleiding van punt C van de ingekomen stukken waarin door G.S. wordt medegedeeld dat goedkeu ring moet worden onthouden, van het raads besluit van 30 januari 1968 tot vaststelling van het bestemmingsplan Noord-I, is hierna nooit een kleiner plan ingediend, en waarom niet De Voorzitter antwoordt dat spreker naar de bekende weg vraagt, en is van mening dat aan de raad verschillende malen inzicht is gegeven omtrent dit plan. Er ]is regelmatig overleg geweest met de stedebouwkundige, waarbij is gebleken dat uitvoering in fases niet mogelijk is. Wel is er nu een schets gemaakt voor een deelplan waarbij een nieuwe invalsweg vanuit de rich ting Terneuzen is gecreëerd. De heer Dieleman vraagt of plan Noord in het college toch nog steeds leeft, misschien is het mogelijk dit toch nog in fases te laten verlopen. De Voorzitter antwoordt dat de verwerving in zijn geheel moet geschieden, daarna zou het wel mogelijk zijn het in delen te realise ren. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met het dankgebed. Uren knel onder tractor In de Canisvlietpolder te Sas van Gent heeft de landbouwer A. P. van H. uit Zelzate bijna twee uur onder een gekantelde traktor gekneld gelegen. Na het verwijderen van de trekker bleek dat de man een gebroken rech ter schouder en bloederige snijwonden in het gelaat had opgelopen. Tijdens het eggen kantelde de traktor bij een draai op het einde van de akker en sloeg zo ongelukkig om dat de bestuurder van H. er onontkoombaar klem onder kwam te liggen. Tijdens de kanteling van de traktor sneed de scherpe kant van de beschermkap zijn ge zicht open. Bijna twee uur later werd hij ontdekt door de landbouwer V. die ook op zijn land aan het werken was. Na eerst met acht man een poging te hebben ondernomen het slachtoffer uit zijn benarde positie te bevrijden gelukte dit pas nadat een tractor ingeschakeld werd om de omgeslagen tractor weer op zijn ban den te zetten. De toestand van de man was zorgwekkend. Met spoed werd hij per ambulance naar het Academisch ziekenhuis te Gent overgebracht. Belgisch schip tijdje omhoog In de loop van deze dagen is op de Oostdam van de nieuwe binnenhaven te Terneuzen het 1150 ton metende en geladen Belgische sleepschip „Schifra IX" omhoog gevaren. Als sleepboot had het schip de Belgische sleepboot John 2. Met assistentie van de sleepboot „Gonny" van Muller uit Terneu zen heeft men tevergeefs het sleepschip los trachten te trekken. Toen naderend geweld van ,De Schelde' van Muller er aan te pas kwam lukte het de Belgische poging wel. Het schip kon de reis naar Gent zonder verdere moeilijkheden vervolgen. Bosse

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3