Marktonderzoek en Midden- en Kleinbedrijf Uit onze omgeving Axel NA BOTSING DOORGEREDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de auto van slager Plasschaert, welke op de parkeerstrook op de Markt geparkeerd stond, aangereden zonder dat de zondaar zich be kend maakte. Zaterdag werd de auto die de schade had veroorzaakt opgespoord. Het bleek een Duit se personenauto te zijn, die ook flink was beschadigd. AUTOBOTSING Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur reed E. M. van D. uit Axel van de Kalandstraat de Kanaalkade op. Hij verleende geen voorrang aan de met personenauto over de Kanaal kade rijdende R. J. de K., eveneens uit Axel. Bij de botsing die hierdoor ontstond werden de auto's zwaar beschadigd. BELGISCHE AUTO'S BOTSTEN Zaterdag te 15 uur moest L. D. de W. uit Antwerpen, die over de Kinderdijk reed, stop pen voor 'n stoplicht in verband met werk zaamheden ter plaatse. De achteropkomende A. van Q. uit Kieldrecht kon niet tijdig stop pen en reed achterop de auto van De W. Beide auto's liepen flinke schade op. AUTO OVER DE KOP GESLAGEN Dinsdagnamiddag om ongeveer zes uur is mevr. M. uit Axel die met een personenauto uit de richting Terneuzen kwam gereden in de bocht even voor Spui, vermoedelijk door te hoge snelheid, de macht over het stuur kwijtgeraakt. De auto is hierdoor over de kop geslagen en lag met de wielen naar boven in het land. Wonder boven wonder liep mevr. M. geen letsel op. De auto werd zwaar beschadigd. JUBILEUMVIERING IN DE „BLYE HAGE" Zoals wij reeds vorige week meld den, wordt in de week van 24 t/m 29 maart in de „Blije Hage" te Axel feest gevierd ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale. In het programma van de feestelijkheden werd een wijziging aangebracht. Het reizend Zeeuws volks toneel te Hulst (winnaar van het Zeeuws landjuweel) zou op vrijdag 28 maart a.s. opvoeren „Harten twee, harten drie", van Paul Rodenko. Wegens ziekte van de hoofdrolspeelster, mejuffrouw Irene Baart uit' St. Jansteen kon deze opvoering evenwel geen doorgang vinden. In de plaats daarvan kwam „De Zeeuwse Comedie" uit Vlissingen, onder leiding van de heer Piet Deleeuw", (tweede in het Zeeuw se landjuweel) mét een 'kamertoneel '„een rare familie". Dit stuk werd niet op de klassieke wijze op het toneel opgevoerd, maar tussen de toe schouwers, om op deze wijze meer kontakt met de aanwezigen in de zaal te hebben. WINNAAR P.J.G.-JUWEEL GAF TONEELAVOND De winnaars van „Het P.J.G.-juweel", de groep uit Goes, heeft zaterdagavond een uit voering in „de Halle" gegeven. De belangstelling hiervoor viel tegen, wat jammer was, daar de groep uitstekend voor de dag kwam. Opgevoerd werd het blijspel „Blijf zitten waar je zit". De avond werd geopend door de voorzitter van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland, de heer Zandee. In de pauze werd door de jury de volledige uitslag van deze competitie bekendgemaakt. Na Goes kwam op de 2e plaats West Z. Vlaanderen, terwijl de 3e plaats voor de groep Hoek Terneuzen was. Minder succesvol was de groep Axel, die van de 9 deelnemende groepen op de 8e plaats eindigde. Mej. K. Guiljam uit Hoek kreeg de le plaats indivi dueel spel voor dames. Bij de heren ging deze prijs naar de heer Piet Overbeke uit Goes. De geslaagde avond werd besloten met een gezellig bal, waarbij de muziek werd verzorgd door „The Sheiks". BOOMPLANTDAG Ook in Axel is dit jaar weer de boomplant- dag gehouden. Alle leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen waren hierbij aanwezig. Door 8 leerlingen (van elke school twee) werd gezamenlijk een boom geplant. De bosbouwkundige hoofdambtenaar van het Staatsbosbeheer, de heer H. J. M. Goossens, gaf een uiteenzetting van het ontstaan van het Axelse bos. Na de planting werd onder leiding van de heer Goossens een excursie door het bos ge maakt. De scholen kregen ook nu weer een herinneringsvaantje, terwijl de leerlingen werden getracteerd. VERGADERING V.V.V. Maandagavond kwam de vereniging voor vreemdelingenverkeer „Axel" in hotel „De Stadsherberg" onder voorzitterschap van de heer J. C. Vink in algemene vergadering bij een. De jaarverslagen over 1968 werden onder dankzegging aangenomen. Bij de bestuursverkiezing waren periodiek af tredend de heren A. P. Esselbrugge, J. B. F. Pauwels en M. L. M. IJsebaert. De twee eerstgenoemden stelden zich niet herkiesbaar. Alvorens tot stemming over te gaan, sprak de voorzitter woorden van dank en waardering tot de heer Esselbrugge, voor het enorm vele werk dat hij vanaf de oprich ting in 1926 van het plaatselijk V.V.V. als bestuurslid heeft verricht. Besloten werd de heer Esselbrugge tot erelid van de vereniging te benoemen. De heer Esselbrugge dankte voor de gespro ken woorden en haalde hierbij nog tal van herinneringen aan uit de voorbije 43 jaar. Gezien de voortvarendheid van de vereniging meende hij tenslotte met een gerust hart zijn bestuursfunktie aan een ander te kunnen overlaten. Ook de heer Pauwels mocht woorden van dank in ontvangst nemen voor zijn getoonde aktiviteit en zijn trouwe opkomst. In de vacatures van de scheidende bestuurs leden werden benoemd de heer P. C. Vasseur en C. A. Blaakman. Bij de mededelingen over de aktiviteiten voor 1969 hoopte de voorzitter in de algemene lijn te kunnen voortwerken. Hij bracht hierbij even het 25-jarig bevrijdingsfeest van Axel naar voren, waarbij het plaatselijk V.V.V. alle medewerking zal verlenen. Voorts wees hij op het verstevigen van de contacten met het Belgische achterland. Bij de rondvraag besloot de vergadering de contributie voor 1969 van 15 op 20 gulden te brengen. Het voorstel om dit in 1970 op 25, - te bepalen werd eveneens aangenomen. Tot slot werden nog enkele actuele onder werpen ter tafel gebracht. LUCHTDOOP VOOR 8-JARIGE Ter gelegenheid van de jubileumweek van de Ned. Jeugd Herberg Centrale werden dinsdag boven Axel pamfletten uit een vlieg tuig gegooid. Hierbij was één pamflet dat recht gaf op een gratis rondvlucht boven Axel. De 8-jarige Han Scheele, wonende Nieuw- straat 42, was er de gelukkige vinder van en zal binnenkort Axel uit de lucht kunnen aanschouwen. SCHOOLUITVOERING HUISHOUDSCHOOL Vrijdagavond heeft de huishoudschool „Het Molenkwartier" haar jaarlijkse schooluitvoe- ring gegeven in „de Halle", waarvoor grote belangstelling bestond. Nadat door de directrice, mej. Ten Harkei, een openings- en welkomstwoord was gespro ken, ging de avond van start met de „Mo lenkwartier"-parade, die al snel de sfeer erin wist te brengen. Dat men ook de gymnastiek op de school goed beoefent bleek bij 't pro grammapunt. „Een, twee, drie... hup 1" Hierna ging men over tot „Experimenteel to neel", waarbij een aantal bezoekers werden ingeschakeld en min of meer voor „aap" werd gezet door een leerlinge van de school. Verder werd voor de pauze het volksliedje „Drie schuin Tamboers" opgevoerd, een quiz gehouden en het sprookje Assepoester ge presenteerd. Na de pauze werd de door de leerlingen zelf gemaakte revue „Mama, de mammoet is los", vlot voor het voetlicht gebracht. Alle kleding, evenals de toneelaankleding, was door de leerlingen zelf vervaardigd. Het geheel was een zeer gezellige avond. JAARVERGADERING N.C.V.B. De N.C.V.B. hield dezer dagen haar 35e jaarvergadering in de Ink, Pironstraat. De presidente mocht een goed gevulde zaal be groeten. Haar meditatie ging over Phil. 4. Dan volgde het welkom, i.h.b. aan de gasten. Dan volgden de jaarverslagen afgewisseld met zang van de dames Weijns en Quist. Afscheid werd genomen 'van de penning- meesteresse, mevrouw de Regt en de 2e pen- ningmeesteresse mevrouw Riemens. Hun werd dank gezegd voor het vele werk dat zij voor de afdeling hebben gedaan, het was bijzonder prettig met hen samen te werken. Er werd hun dan ook een attentie aangeboden. De dames, die al 35 jaar lid zijn werden even in het zonnetje gezet en kregen een bloemetje ter herinnering. Na de pauze was er een toneelstuk, „Zij kwam in de Avond", gespeeld door zes le den. Een spannend stuk, waar erg van geno ten is. Na nog een frisse dronk genuttigd te hebben besloten we met het zingen van gezang 291. „HALLEVAERT" In „de Halle" te Axel waren dinsdagavond ruim 350 Oost Zeeuwsch-Vlaamse Bejaarden bijeen voor het houden van een gezellige avond. De bejaarden kwamen uit bejaardentehuizen uit Terneuzen, Zaamslag, Hulst, Westdorpe en Axel. Dhr. Van Nierop van de „Vurssche" ontving de bejaarden met een heel hartelijk welkomstwoord'. Voor deze avond had elk bejaardentehuis iets ingestudeerd. In een gezellige sfeer genoten de bejaarden van eikaars zang, toneel en voordrachtskunst. Ook de bejaardenhelpsters van de diverse tehuizen droegen hieraan hun steentje bij. De avond tevoor hadden de bejaarden als generale repetitie deze opvoering in de „Blau we Hoeve te Hulst voor het voetlicht ge bracht. GROTE TOELOOP VAN LEDEN VOOR DE OPGERICHTE WINDBUKSVERENIGING Voor de onlangs opgerichte windbuksvereni ging, welke men de naam „Het Guldenschot" gaf bestaat een grote belangstelling. Het ledental is reeds gegroeid tot 20 en zij die nog willen toetreden doen er goed aan zich snel te melden daar men de kans loopt dat anders het maximum leden-tal bereikt is. De vereniging is reeds in het bezit van een 4-tal prima windbuksen. Er is een onderlinge competitie aan de gang in het clublokaal Cafetaria „Sol" in de Noordstraat waaruit blijkt dat er goede schut ters onder de leden zijn. Ook heeft men reeds enkele uitnodigingen ontvangen van vereni gingen uit andere plaatsen o.a. IJzendijke (reeds bezocht) en Sas van Gent. De clubavonden zijn iedere maandag, waar belangstellenden welkom zijn. Weekend-diensten ARTSEN 29 - 30 maart Dokter Schiltman TANDARTSEN 29 - 30 maart A. W. C. M. v. Ravels, Stationsweg 14, Hulst. tel. 2205. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12-12.30 uur Kerkdiensten ZONDAG 30 MAART 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 17.00 uur: Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Bruilof! in gesloten koets In Ossenisse trouwden zaterdag de heer C. Oomen en mej. A. Serrarens. De vader van de bruidegom is secretaris van de Algemene Koninklijke Nederlandse Trekpaardvereni ging en de Stichting Haflinger. De vader van de bruid is een zeer bekend fokker van trekpaarden. Het was dan ook helemaal niet verwonderlijk dat het bruidspaar de rit naar de kerk in een gesloten koets, getrokken door twee Belgische trekpaarden en begeleid door een tiental Haflingers. Naar verluidt trouw den op dezelfde wijze ook de grootvader van de bruid en haar vader. De huwelijksmis werd gezongen door het hele gezin Oomen. De vader trad op als dirigent, zijn broer bespeel de het orgel. Twee korpsen rukten uit voor gering brandje Twee wagens van de vrijwillige brandweer uit Sas van Gent en de wagen van de brand weer uit Westdorpe rukten afgelopen zon dagmorgen omstreeks kwart voor tien uit voor een schoorsteenbrandje te Westdorpe, dat uiteindelijk met een schuimblusapparaat ge blust werd. Toen men bij de familie Beulens constateerde dat vlammen uit de schoorsteen sloegen belde men abusievelijk de brandweer te Sas van Gent op, die met twee wagens op pad ging. Een kerkganger die eveneens vuur had gezien, alarmeerde op zijn beurt de brand weer van Westdorpe die even later ter plaat se verscheen en het pas begonnen bluswerk van de Sasse collega's overnam. De uiteinde lijke schade bleef beperkt tot warm gebla kerde dakpannen. Bij marktonderzoek hebben wij te maken met alle activiteiten, die betrekking hebben op het brengen van goederen en diensten van de producent naar de consument. De ondernemers in het midden- en klein bedrijf zijn direkt betrokken bij dit goederen en dienstentransport. Zij vormen daarbij een zeer belangrijke schakel. Hoe groter hun aan deel daarin, des te beter gaat het hun. Daar om moeten zij zich, ook in hun eigen belang, sterk voor marktonderzoek interesseren. Een markt bestaat uit een aantal factoren, waaronder, „vraag" en „aanbod", en de „ka nalen", waarlangs de aangeboden en gevraag de goederen en diensten op de plaats van bestemming worden gebracht (de distributie kanalen). Deze factoren, men ervaart het in deze tijd, zijn niet constant. Integendeel, zij zijn zeer dynamisch. Daarom moet een ondernemer re gelmatig en systematisch de bewegingen van de marktfactoren blijven observeren. De marktbewegingen van vandaag kunnen al aan wijzingen bevatten voor de markt van mor gen. „Een gewaarschuwd man telt voor twee". Er bestaan verschillende vormen van markt onderzoek. Al naargelang het doel, dat de ondernemer zich stelt, moet hij daaruit een keuze maken. Bijv. Consumentenonderzoek als hij wil weten welke wensen en behoeften de consumenten hebben. Produktenonderzoek als hij wil weten, of er voldoende mogelijk heden zijn om een bepaald produkt of be paalde dienst te introduceren, of de levering ervan nit te breiden en onder welke voor waarden dit tot succes kan leiden. Concurrentieonderzoek als hij wil weten of en hoe het het eigen be drijf zich sterker zou kunnen ontwikkelen bij de bestaande concurrentie-verhoudingen. Onderzoek van distributie-kanalen als hij wil weten met welke verkoopmethode betere resultaten zouden zijn te behalen. Uit het voorgaande blijkt duidelijk, dat de ondernemer niet kan volstaan met het toe passen van handigheidjes, in welke vorm dan ook, om de verbruiker te bewegen in het be lang van zijn onderneming te handelen. Het gaat om de bekwaamheid, gesteund door de uit marktonderzoek verkregen informaties, waarmede hij zijn diensten en produkten vorm geeft en aan de klant aanbiedt. Goede en bruikbare informaties uit markt onderzoek kunnen alleen worden verkregen, als er methodisch en systematisch wordt on derzocht. Tevoren moet dus een duidelijk schema worden gemaakt van o.a. welk doel men wil bereiken; welke gegevens nodig zijn en uit welke kring die moeten worden ver kregen. Zo'n kring is dikwijls geografisch beperkt. Een ondernemer moet niet „verder springen dan zijn polsstok lang is". De vereiste gegevens kunnen o.a. worden verkregen uit a) eigen gegevens, o.a. uit de zelf gehouden enquête en de eigen klanten-administra tie. b) publikaties van het Centraal bureau voor de Statistiek. Bijvoorbeeld, over de ge zinsbestedingen. c) publikaties van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Bij voorbeeld over het omzetverloop in di verse branches. d) gegevens uit het bevolkingsregister van de gemeentesecretarieën. Bijvoorbeeld over geboorten, huwelijken etc. e) publikaties in de vakbladen en de andere publiciteitsmedia. Bijvoorbeeld over pro dukten en leveranciers. Als de gegevens binnen zijn, moeten die wor den verwerkt en bruikbaar worden gemaakt voor het doel, dat de ondernemer zich heeft gesteld. Als dit is gebeurd, zal aan de hand van de verkregen informaties kunnen worden beslist op welke punten het verkoopbeleid dient te worden aangepast. Markt onderzoek behoeft niet persé kostbaar te zijn. Behalve uit de hierboven genoemde „bronnen", kunnen belangrijke gegevens worden verkregen door enquêtering van de eigen klantenkring. De klant zal het waarderen, als er met zijn verlangens rekening wordt gehouden. Waar om hem of haar dan niet gevraagd, of men tevreden is en wat men eventueel gaarne ver anderd zou willen zien. Het feit alleen al, dat u aan de verlangens tegemoet wilt komen, zal weldadig aandoen. Over „marktonderzoek" valt nog veel meer te vertellen, dan in dit artikel is gedaan. Wilt u er meer van weten, informeer dan eensbij uw organisatie, of bij de voorlichtings-insti- tiiten, waaronder de (rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, het Centraal Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf en de Bondsconsulenten. .19

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2