Herindeling Zeeuwsch -Vlaanderen ZATERDAG 29 MAART 1969 83e Jaargang no. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8 INPLAATS VAN 5 GEMEENTEN Zeeuwsch-Vlaanderen kan tevreden zijn Met de aanbieding van een heel pakket amendementen werd dinsdag het debat over de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen gestart. Inhoud en argumentatie van de stukken hadden soms emotionele redevoeringen tot gevolg. DE EERSTE DAG De standpunten van de 11 sprekers lagen nogal uiteen. Een volle tribune leefde intens mee. In de wandelgangen overheerst de in druk dat het amendement dat door de heren Fievez, Dusardeijn, Wiegel en Tolman was ingediend, voor zover het betrekking had op de vorming van drie gemeenten in plaats van één in de Kanaalzone, een kleine kans maakt. Dit in tegenstelling tot amendementen uit de zelfde hoek, dat vorming van een zelfstandige gemeente IJzendijke beoogde en dat volgens velen nauwelijks een kans maakt. Het tweede grote amendement is afkomstig van de P.v.d.A. Dit stelt voor in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen slechts drie gemeenten te vormen. De heer Fievez opende de rij van sprekers met te betogen dat hij begrip had voor wat hij noemde ,,de aanpak van geheel Zeeuwsch- Vlaanderen". Hij meende dat Oost Zeeuwsch- Vlaanderen veel minder herindelingsrijp was dan de Kanaalzone. Toch bepleitte hij een driedeling voor de Kanaalzone in welke op vatting hij de heren Wiegel en Tolman achter zich vond. De heer Fievez zei bij de motivering van het amendement niet te geloven in één mam moetgemeente. Een punt van overweging was voor hem ook, dat in een grote kanaalgemeen te de ontwikkeling van Terneuzen zou wor den belemmerd. De heer van Bennekom keerde zich kennelijk voor sommigen onverwacht tegen de drie deling van de Kanaalzone omdat er juist hier moet worden gestreefd naar eenheid van be stuurlijke begeleiding. De heer van Benne kom had geen bezwaar tegen een zelfstandige gemeente Axel, vergroot met Koewacht, Over slag en Zuiddorpe. Verder pleitte hij ervoor de voorgestelde gemeenten Vogelwaarde en Hontenisse bij Hulst te voegen. De heer Voogd zei dat zijn partij na lang overwegen tot de conclusie was gekomen dat de vorming van drie grote gemeenten, oost, midden en west, niet alleen voor Terneuzen, maar ook voor de rest van Zeeuwsch-Vlaan deren als de beste oplossing moet worden beschouwd. De heer Wiegel bepleitte de vorming van acht gemeenten; drie in het westen, drie in het midden en twee in het oosten. De heer Tolman verklaarde dat zijn fraktie voorstander was van driedeling in de Kanaal- zóne. Er kwamen die dag nog heel wat sprekers aan de beurt. Die eerste dag werden deze suggesties aan de Tweede Kamer voorgelegd 1. drie gemeenten voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen 2. drie gemeenten in plaats van een ge meente Terneuzen 3. een aparte gemeente IJzendijke 4. een ongedeelde gemeente O. Zeeuwsch- Vlaanderen 5. een aparte gemeente Sluis en een dito Aardenburg 6. een gemeente Sluis gecombineerd met Retranchement 7. een aparte gemeente Axel, naast een in tweeën gedeelde kanaalgemeente 8. Koewacht bij Axel 9. Koewacht bij Hulst. DE TWEEDE DAG De kamer heeft zich woensdag uitgesproken voor het vormen van acht gemeenten in plaats van de door minister Beernink voorgestelde vijf. In de kanaalzone drie nieuwe gemeenten Terneuzen (bestaande uit Terneuzen, Zaam- slag, Hoek, Biervliet en Sluiskil), Sas van Gent (bestaande uit Sas van Gent, Westdorpe en Philippine) en Axel (bestaande uit Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag). In West Zeeuwsch-Vlaanderen gaf de Kamer de voorkeur aan een zelfstandige gemeente Aardenburg en een met Retranchement ver grootte gemeente Sluis naast de voorgestelde gemeente Groot-Oostburg. Minister Beernink maakte het de Kamer niet zo moeilijk om tot de wijzigingen in het wets ontwerp te besluiten. Hij begon zijn beant woording van de Kamerleden woensdagmid dag ten minste met de opmerking, dat hij blij was het wetsontwerp niet zelf te hebben ingediend, omdat hij zich daardoor vrijer kon opstellen tegenover de ingediende amende menten. Wel liet hij zich sceptisch uit over de wijzi gingsvoorstellen maar hij voegde daar meteen aan toe niet principieel afwijzend tegenover wijziging van het wetsontwerp te zullen staan. Deze vrijbrief liet de Kamer zich niet ontne men, ook 'al spultterde de fractie van ide P.v.d.A. nogal tegen, omdat zij zich hierdoor de kans zag ontnomen de herindeling van dertig op drie gemeenten te brengen. In ieder geval had de gang van zaken tot resultaat dat de P.v.d.A. aankondigde tegen dit „gefrustreerde" wetsontwerp te zullen stemmen - een wetsontwerp dat indertijd door hun partijgenoot Westerhout als staats secretaris van binnenlandse zaken in het ka- binet-Cals was ingediend. Over het wetsont werp zelf zal overigens eerst na het Paasreces van de Kamer worden gestemd, teneinde de bewindsman de gelegenheid te geven alle ver anderingen in een nota van wijzigingen te verwerken. Maar de uitslag is niet dubieus. Te veel partijen hebben hun zin gekregen om tegen te kunnen stemmen. De meeste bezwaren ontwikkelde minister Beernink nog tegen het amendement-Fiévez (kath.v.) om drie gemeenten te vormen in het kanaalgebied Gent-Terneuzen in plaats van één vergroot Terneuzen. Het zou de bouw van scholen en grote winkelmagazijnen in dit gebied alleen maar verbrokkelen, zo meende hij o.a. Meer indruk leek echter te maken een argu ment van de liberaal Wiegel, dat het geplan de havenschap voor de kanaalzone de in dustriële ontwikkeling zou centraliseren en dat voor dit doel dus één gemeente niet strikt noodzakelijk was. De vorming van drie nieuwe gemeenten in dit gebied, t.w. Sas van Gent, Axel en Ter neuzen kreeg slechts een Kamerminderheid tegenover zich, bestaande uit P.v.d.A., P.S.P., A.R.P. en de heren Tilanus, Mellema en De Boo van de C.H.U. Het amendement-Wiegel (lib.) om de zelf standigheid van Sluis en Aardenburg in stand te laten, werd eveneens aangenomen met als tegenstemmers P.v.d.A., A.R.P. en de heren Tilanus en Mellema van de C.H.U. Het derde amendement dat de eindstreep haalde, was dat van de heer Tolman (C.H.), waardoor overeenkomstig de wens van de be volking Retranchement bij de nieuw te vor men gemeente Sluis wordt gevoegd. Hier waren de tegenstemmers P.v.d.A., A.R.P. en de groep-Aarden. Verworpen werden de amendementen-Voogd (soc.), die slechts drie gemeenten in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen beoogden (Hulst, Ter neuzen en Oostburg) en een amendement- Fiévez-Dusarduijn (kath. v.) ter vorming van een zelfstandige gemeente IJzendijke. Ten gunste van IJzendijke verklaarden zich nog een aanzienlijk aantal Kamerleden t.w. KVP, CPN, D'66, SGP, GPV, groep-Aarden, groep-Harmsen, Boerenpartij en de ex-boer mr. Kronenburg. Minister Beernink had ter voorlichting van de Kamerleden nog twee extra kaarten achter zich laten ophangen naast de ene, die er dins dag ook al hing. Dit leverde hem de gram schap van de heer Aarden op, die het geen manier vond dat de bewindsman op het aller laatste moment met een geprojecteerde stads kern Sluiskil (op die twee extra kaarten aan gegeven) was gekomen. Hij ging zover de minister „minachting van het parlement" te verwijten - een uitdruk king die hij echter onmiddellijk terugnam, toen hem duidelijk werd gemaakt dat het hier gegevens betrof, die de minister ook nog maar net binnen had gekregen. Wat betreft het voortbestaan van drie ge meenten in de Kanaalzone, Terneuzen, Axel en Sas van Gent, menen wij hier zeker nog te moeten memoreren dat met name de acti viteiten die ontplooid zijn door het gemeen tebestuur van Axel en door de gezamenlijke gemeentebesturen van Sas van Gent, West dorpe en Philippine onder aanvoering van burgemeester van Waes van Westdorpe in belangrijke mate hebben bijgedragen tot dit resultaat. Ook de enquete gehouden door het herinde lingscomité Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag waarbij de uitspraak van de bevol king naar voren kwam heeft zeker gewicht in de schaal gelegd. Door tal van sprekers werd deze enquete genoemd als een duidelijke uiting van de wens van de inwoners van het betrokken gebied. Eventuele wijzigingen die door de diverse amendementen in het wetsontwerp moeten worden aangebracht waren aanleiding voor de minister om de definitieve stemming over het ontwerp eerst na het Paas-reces van de Kamer te laten houden, wanneer alle wijzi gingen zullen zijn aangebracht. Het lijdt evenwel geen twijfel dat dit wetsontwerp dan zal worden aangenomen, aangezien K.V.P., V.V.D., C.H.U., D'66, de groep Aarden, de Boerenpartij, G.P.V., hun steun aan het wetsontwerp hebben toegezegd terwijl namens de A.R. ook de heer van Bennekom aan het slot verklaarde zich niet tegen het wetsont werp te zullen verzetten. Na de goedkeuring in de Tweede Kamer moet het wetsontwerp dan nog de Eerste Kamer passeren. Een phase waarvoor men wellicht nog wat bevreesd moet zijn, aangezien men daar de zaken vaak vanuit een ander ge zichtspunt beoordeelt als in de Tweede Ka mer. Evenwel heeft de Eerste Kamer alleen een soort „Vetorecht", zij kan het wetsont werp alleen goedkeuren of afkeuren, en af keuren betekent dus weer helemaal opnieuw beginnen en weer enkele jaren in onzekerheid voortwerken. Waar minister Beernink bij de vele amendementen verklaarde „iedere herin deling is beter dan geen herindeling, is wel te verwachten dat ook de Eerste Kamer dit wetsvoorstel zal accepteren. Wellicht is over 10 of 20 jaar de ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen wij denken dan ook aan het Baalhoekplan van Antwerpen zover, dat men op grond van werkelijke gegevens, en niet op vage toekomstfantasiën tot verder strekkende voorstellen kan komen dan nu het geval is. Wanneer het wetsvoorstel door de Eerste Kamer tijdig wordt aangenomen betekent dat, dat per 1 januari 1970 de nieuwe gemeenten tot stand komen. Voor Axel dus een nieuwe gemeente geza menlijk met Koewacht, Zuiddorpe en Over slag. Deze nieuwe gemeente zal ongeveer 12.000 inwoners krijgen, de nieuwe gemeente Ter neuzen, met Zaamslag, Hoek en Biervliet en Sluiskil een ruim 27.500 inwoners en de gemeente Sas van Gent met Westdorpe en Philippine ongeveer 9000. Uiterlijk in de maand november zullen voor deze gemeenten nieuwe gemeenteraden moe ten worden gekozen, waarna dan in de eerste dagen van januari 1970 deze raad voor het eerst bijeen komt en dan de wethouders moe ten worden gekozen. Voor Axel blijven dit evenals voorheen twee wethouders, de raad moet worden uitgebreid tot 15 raadsleden. Tal van andere zaken, de verdeling van func ties over het ambtenarencorps van de diver se gemeenten, de bezetting van secretarie afdeling aanpassen aan het plotseling met ca. 40% toenemen van het bevolkingstal zul len natuurlijk ook moeten worden geregeld. Direkt na het bekend worden van de uitslag, en dat was vrij snel want nauwelijks een half uur na de stemming in de Kamer wist om zes uur de radionieuwsdienst, die deze dag door velen met spanning werd gevolgd, het resultaat al mede te delen, was er grote vreugde in Zeeuwsch-Vlaanderen Nog dezelfde dag hingen verschillende vlag gen uit, en donderdag toonde het centrum van Axel een fleurig beeld doordat van vele zakenpanden en particuliere huizen en ook andere gemeentelijke gebouwen de nationale driekleur wapperde. Zaterdag zal Hosanna nog een muzikale rondgang maken om ook op muzikale wijze de vreugde over het voortbestaan van Axel te vertolken. J. C. Aschoff, burgemeester van Terneuzen De acht overgebleven gemeenten moeten zo snel mogelijk met elkaar rond de tafel gaan zitten om tot samenwerking te komen. Acht gemeenten vond hij echter te veel. M. K. van Dijke, burgemeester van Axel Ik ben blij dat raad en bevolking gekregen hebben wat ze verlangden. Burgemeester Den Boer van Sas van Gent Ik ben bijzonder verheugd. Ik heb dit altijd al verwacht, was zijn kort en bondig com mentaar. P. J. G. Molthoff, burgemeester van Hulst „Geen commentaar". Was hij nu wel of niet tevreden M. G. M. van Berckel, burgemeester van Aardenburg De gemeente Aardenburg heeft al lang als haar mening te kennen gegeven er geen be hoefte aan te hebben samengevoegd te worden met Sluis. Munitievondst op Boomplantdag Enkele leerlingen van de lagere school te Sluiskil die woensdagmiddag deelnamen aan de boomfeestdag 1969, groeven een aantal geweerkogels en een kleine mortiergranaat op. Deze projektielen zijn waarschijnlijk over blijfselen uit de laatste oorlog. De Duitsers lieten bij hun aftocht in september 1944 te Sluiskil een munitietrein in de lucht vliegen waardoor een aantal huizen en de brug wer den vernield. Waarschijnlijk waren deze pro jektielen daar nog van afkomstig. De politie heeft een en ander meegenomen en de mijn- opruimingsdienst komt dezer dagen het oor logstuig ophalen. AXtSLSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. MINDER HERINDELINGSRIJP DRIEDELING KRITIEK OP KAARTEN DE HERINDELING NOG GEEN VOLDONGEN FEIT DE HERINDELING IN DE PRAKTIJK VREUGDE OVER DE UITSLAG ENKELE COMMENTAREN Herindeling Zeeuwsch-Vlaaanderen „Ik ben blij dat raad en bevolking van Axel gekregen hebben wat ze verlang den", aldus burgemeester M. K. v. Dijke. pagina 1 Axels nieuws: Luchtdoop voor 8-jarige pagina 2 Gemeenteraad van Axel pagina 3 Sport: voetbal, judo pagina 4

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1