V.V.V. Axel Direkteur Z.V.T.M. waarschuwt staking kan eind van hedrijf betekenen Voor krotverwervingspremie in Zeeland weinig animo Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 15 MAART 1969 83e Jaargang no. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verslag over 1968 Hoewel het jaar 1968 betrekkelijk rustig is verlopen, is niettemin een grote aktiviteit aan de dag gelegd met betrekking tot de ver spreiding van folders, het geven van inlich tingen, het deelnemen aan de Logies-Infor matiedienst e.d. Bestuur en Medewerkers Tijdens de op 10 april 1968 gehouden ver gadering werden de heren J. C. Vink en P. G. van den Bosse als bestuurslid herkozen. De heer W. Dieleman stelde zich niet her kiesbaar. In deze cacature is niet voorzien, waardoor het aantal bestuursleden op 9 kon worden gebracht. Aan het einde van het verslagjaar was het bestuur als volgt samengesteld J. C. Vink, voorzitter, E. Misseghers, vice-voorzitter, W. S. A. Dieleman, secretaris, J. L. D. B. van Hilst, penningmeester, P. G. van den Bosse, lid, A. P. Esselbrugge, lid, J. B. F. Pauwels, lid, D. A. Pel, lid, M. L. M. IJsebaert, lid, Het, bestuur betuigt gaarne zijn dank aan het afgetreden bestuurslid, de heer W. Diele man, voor het vele werk, dat hij in het be lang van de vereniging heeft verricht. Een woord van dank komt tevens toe aan de medewerkers de heer C. Smies, admini strateur, en mevrouw B. E. H. G. van Waes, die mejuffrouw A. G. Baute als informatrice opvolgde. Het informatiecentrum Steeds meerderen beginnen te weten, dat men bij het Informatiecentrum in )het stadhuis over folders en verdere gegevens van een groot aantal recreatie- en toeristencentra be schikt. Door de uitwisseling van folders met V.V.V.'s van andere gemeenten, alsmede door het abonnement op het A.N.V.V.-vademecum kan het informatiecentrum inlichtingen ver strekken over alle vakantiecentra in Neder land, terwijl ook folders van Belgische en Luxemburgse toeristencentra aanwezig zijn. Bovendien liggen in het informatiecentrum de evenementenlijsten van Zeeland, Antwer pen en Gent voor een ieder ter inzage. In het afgelopen jaar werden niet minder dan 5092 folders over Axel, 2873 folders over Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en 327 hotel- lijsten verspreid. De aanduiding en rubricering van het kan toor van de V.V.V.-Axel werd door de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer gewijzigd van „secretariaat" in „Lokaal Informatie-Kantoor". Hierin mag een officiële waardering van het werk van de V.V.V. worden gezien. Bijzondere aktiviteiten Als speciale aktiviteit dient in de eerste plaats te worden gereleveerd de officiële ont vangst van de dames, wier echtgenoten deel namen aan het A.N.V.V.-congres, dat op 6 en 7 juni 1968 te Middelburg en Vlissin- gen werd gehouden. Bij de officiële ontvangst traden het gemeen tebestuur van Axel en het bestuur van de V.V.V.-Axel als gastheren op. Voorts werd medewerking verleend aan het geven van de nodige publiciteit aan de internationale hen- gelwedstrijd op 24 augustus, aan de moto- cross en de officiële opening van het cultureel centrum „De Halle". Bovendien werd contact opgenomen met de A.N.W.B. en Rijkswaterstaat over de weg wijzers naar Axel bij de nieuwe brug over het kanaal ten noorden van Sluiskil. Met het gemeentebestuur van Axel werd over leg gepleegd over het bijplaatsen van de nog ontbrekende borden „Welkom" aan de in valswegen Kinderdijk en Nieuwendijk als mede over het aanbrengen van verwijsbordjes naar het centrum van de stad. Aan de leden winkeliers in de Kerkdreef wer den in het voorjaar 1968 de bekende par- keer-vouwblaadjes ter hand gesteld ter uit reiking aan op zaterdag in de Kerkdreef par kerende vreemdelingen. Samenwerking en contact met andere organisaties De contacten en de samenwerking met het gemeentebestuur, de Provinciale Zeeuwse V.V.V. en de Algemene Nederlandse V.V. waren ook in het afgelopen jaar van de meest prettige aard. De samenwerking in streekverband werpt verblijdende resultaten af. Naast de reeds ge releveerde verspreiding van de streekfolders kan opnieuw de tegelroute een bijzonder suc ces worden genoemd. In 1969 zal in samenwerking met de Stich ting ter bevordering van de Amateurfoto grafie een fotoroute door Oost Zeeuwsch- Vlaanderen worden uitgezet. De „Stichting Fiets" heeft een beschrijving van een fietsroute door Oost Zeeuwsch- Vlaanderen het licht doen zien. Logies- en pensionaccomodatie Een ieder jaar weerkerende verzuchting, dat er dringend gebrek is aan logies- en pension accomodatie, mag ook in dit verslag niet ont breken. Wanneer er meer hotelbedden en particuliere pensions beschikbaar waren, dan zou nog veel meer propaganda kunnen wor den gemaakt, waaruit logischerwijs extra ba ten voor de logiesverstrekkenden en voor de middenstand zouden voortvloeien. Jeugdherberg „Bleije Haghe" en Kampeerterrein „De Boshoek" Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg bedroeg in het afgelopen jaar 7584, terwijl voor het kampeerterrein 4782 overnachtin gen werden geboekt. Dit zijn voorwaar be hoorlijke aantallen; niettemin wordt steeds naar uitbreiding gestreefd, ook door middel van de reeds genoemde Logies-Informatie dienst. De Financiën over 1968 Ondanks het feit dat de gemeente Axel haar subsidie met ingang van het jaar 1968 van 750, - verhoogde tot 1.000, - waarvoor het bestuur zijn grote erkentelijkheid jegens de Raad en het College van Burgemeester en Wethouders uitspreekt, terwijl de contributies voor de gewone leden van 10, - tot 15, - werden verhoogd, zakte het batig saldo van 1924,88 aan het begin van dit jaar tot 1865,02 aan het einde van het verslagjaar. Niettemin gaat het bestuur verder met het ontplooien van activiteiten. Zo zal in het voorjaar van 1969 een nieuwe wervende fol der voor Axel in een grote oplage het licht zien. Het verslag besluit met de wens dat het jaar 1969 in alle opzichten een nog beter toeris tisch jaar voor Axel moge worden dan alle voorgaande jaren. Het bestuur is bereid zich daarvoor ten volle in te spannen. ZUID-BEVELAND teruggebracht tot vier gemeenten Tweede Kamer akkoord Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer akkoord gegaan met 't wetsvoorstel tot gemeentelijke herinde ling van Zuid-Beveland. Het aantal gemeenten, t.w. 24, wordt hierdoor teruggebracht tot 4. Het amen dement Van Thijn, dat op Zuid-Beve land in slechts twee gemeenten voor zag, werd verworpen. „Ik moet er voor waarschuwen dat staking gemakkelijk het eind van ons bedrijf kan beteke nen, maar ik acht ons voorstel zo redelijk, dat ik niet verder terug kan gaan. Ik vertrouw er op, dat u op normale wijze uw werk zult blijven doen". Deze woorden werden gericht tot het perso neel van de ZVTM in een schrijven van dins dag j.l. De direktie neemt afstand van be richten die eerder gepubliceerd zijn en wijst er met nadruk op dat zij wel genegen is de extra verhoging van totaal 33, - te betalen, indien uit 't rapport van de door de KNVTO en de vakbonden in te stellen Loonstruktuur- kommissie blijkt dat inderdaad de streekver- voerchauffeur ten opzichte van de stadsver- voerchauffeur een achterstand van 33, - per maand heeft. In dit schrijven worden nog enkele verbete ringen door de direktie naar voren gebracht zoals loonsverhoging van 6,8% met in gang van 1 januari '69 aanzienlijke uitgebreide vakantie rechten minimum vakantietoeslag van 645, - per jaar bij 23 jaar en ouder regeling van gebroken diensten verbeterd verruiming van de dienstjaren- promotie. De direkteur sprak de mening uit dat er van onrust in het bedrijf geen sprake hoeft te zijn en vertrouwt er op dat geen ondoordach te stappen door het personeel zullen worden gedaan waardoor de belangen van het pu bliek, personeel en het bedrijf op ernstige wijze zouden worden geschaad. Slechts enkele tientallen gemeenten hebben sinds september 1968, toen de rijkssubsidie regeling in werking trad, bij de direktie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zeeland een aanvraag ingediend om de premie van het rijk, groot 2000, - per krot te incasseren. De redenen hiervoor zijn de heer ir. L. Huis man niet bekend. „Je zou zo zeggen dat 2000, - voor een krot dat gemiddeld niet meer dan 2500 tot 3000 waard is, pak je toch met beide handen aan", zegt hij. „De kwestie van de krotopruiming is een aparte en moeilijke materie. Daarbij spelen vaak zoveel problemen m.b.t. de bewoners een rol, dat vele gemeenten huiverig zijn om deze zaak aan te pakken". Als een oorzaak van het teleurstellend aantal aanvragen om de krotverwervingspremie noemt de heer Huisman de mogelijkheid dat de gemeenten nog niet voldoende doordron gen zijn van de betekenis van deze rijks regeling. Dat is hem uit gesprekken met gemeente funktionarissen gebleken. Bovendien zijn er dan ook nog allerlei remmingen in de ge meente zelf die de zozeer gewenste krotop ruiming op grote schaal in de weg staan. Zeeland telde per 1 juli 1968 17.262 slechte woningen. De meeste krotten staan in de kanaalzone vas Walcheren, n.l. 3005. Daarna volgen de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan deren met 2538, Schouwen-Duiveland met 2037, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met 1689, West Zeeuwsch-Vlaanderen met 1529 en de zak van Zuid-Beveland met 1157 krotten. De krotverwervingspremie mag niet verward worden met de krotopruimnigspremie. De laatste ten bedrage van 750, wordt uitge keerd door de gemeente aan bewoners die uit een krot naar een betere woning verhuizen als tegemoetkoming in de verhuis- en inrich tingskosten. In februari 26 verdrinkingsgevallen In februari zijn in ons land 26 personen ver dronken, te weten negentien mannen en zeven vrouwen. In dezelfde maand van het vorig jaar verdronken er 21 personen, aldus de Koninklijke Bond tot het Redden van Dren kelingen. Zes personen, van wie vijf jongens, verdron ken omdat zij door het ijs waren gezakt. In auto's verdronken twee mensen, van opva renden van schepen kwamen er vier om. In vijver, haven en sloot zijn in totaal drie per sonen verdronken aldus de bond in zijn maandoverzicht. In de overige waterwegen zijn elf mensen verdronken. Rondweg Kloosterzande in 1970 klaar Er is een begin gemaakt met de rond weg Kloosterzande. De aannemer is be gonnen met landmeetkundige werk zaamheden, het kappen van bomen en dergelijke. Verwacht wordt dat de ro tonde omstreeks september 1970 gereed zal zijn. Onhoudbaar De bevolking van Kloosterzande zal een last minder hebben. Bij het in de vaart komen van de dubbeldekker .Prinses Christina' op het trajekt van de veerdienst Kruiningen Perkpolder werd de toestand op de smalle kronkelige weg door het dorp vaak onhoud baar. Vooral in het bietenseizoen ondervond het verkeer op deze weg veel hinder van bie tenwagens, die het verkeer ophielden en bo vendien de weg glibberig maakten. Is er een boot aan dan is het in het dorp een hele op gaaf om de weg die er door loopt over te steken. De nieuwe rondweg laat Kloosterzande rechts liggen. Gezien vanaf de veerhaven Perkpolder is er reeds twee kilometer dubbelbaansweg gereed. Het nieuw aan te leggen gedeelte ongeveer vier kilometer, sluit daar op aan. Zo ontstaat een dubbelbaansweg van zes kilo meter, uitsluitend bestemd voor autoverkeer. Het plaatselijk verkeer wordt door middel van een ongelijkvloerse kruising onder de rijks weg door geleid. De rijbanen van de dubbelbaansweg worden elk 6.50 meter breed, dit komt neer op rij stroken van 3.25 meter. De middenberm krijgt een breedte van 4.50 meter. Begonnen wordt met de bouw van een via- dukt en tunneltje.' Deze moeten voor maart 1970 klaar zijn. Omstreeks september 1970 kan, op de afwerking na, de weg voor ge bruik gereed zijn. Verslag V.V.V.-Axel 1968 pagina 1 0 Direkteur Z.V.T.M. waarschuwt pagina 1 0 Axels nieuws pagina 2 0 Belgische zoöloog vindt onbekende ijsman' pagina 3 0 Hulst bouwt sporthal pagina 3 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Büitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden ƒ1, elk woord meer 15 cent. De krotverwervingspremie blijkt in Zeeland weinig belangstelling te ondervinden bij de gemeen ten. Deze premie kan de gemeente krijgen wanneer ze slechte woningen aankopen met het doel deze te slopen. REMMINGEN RUIM 17.000 KROTOPRUIMING

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1