Sport Het behalen van deze kampioenschappen is een mooi succes en stimulans voor de trainer Verberkmoes en leider P. Penne. VOETBAL AXEL - V.C.W. 2 - 1 Axel heeft het er in de eerste wedstrijd na de gedwongen rust door het winterweer goed en succesvol afgebracht, door beide punten te veroveren. Toch is deze winst zeker geen gevolg van een superioriteit, V.C.W. liet even goed voetbal zien, maar dat haar goede op gezette aanvallen niet wist af te werken tegen de hechte Axelse verdediging. Reeds na 4 minuten voetbal was V.C.W. kort bij een doelpunt, een scherpe voorzet werd door keeper Oppeneer gemist, waarna de bal werd ingeschoten, het was Rudy Steel die op de doellijn redding wist te brengen. In de 20e minuut ontstond er voor het Bra bantse doel een schermutseling waarbij Jaap Lensen inschoot, maar zijn schot trof de lat. In de volgende minuut miste Oppeneer op nieuw bij een Wagenbergse aanval, maar de bal ging naast. 7 minuten voor rust kreeg Karei Verbunt een corner te nemen, via de toppen van de V.C.W.-doelman kwam de bal bij de inlopen de Peter Dey die met een goede kopstoot de bal in het net deed belanden 1-0. Met deze stand brak de rust aan. Na de hervatting was het Axel dat sterk kwam opzetten, in de 4e minuut gaf Gerard Jonkman een afgemeten pas op de schoen van Jaap Lensen maar zijn schot gaat over. In de 6e minuut schiet Gerard Jonkman uit een voorzet van Jopie Dieleman op de paal. Na een kwartier spelen komt de bal uit een vrijetrap na enig heen en weer getrap bij Jopie Dieleman die raak schiet 2-0. In de 28e minuut krijgt Jaap Lensen een kans de voorsprong nog te vergroten, maar uit een voorzet van Gerard Jonkman schiet hij van korte afstand hoog over. Hierna komt V.C.W. met man en macht in het offensief, waarbij in de Axelse verdedi ging paniek ontstaat en vele corners worden genomen. Uit een van deze corners is het C. de Ridder die met 'n hard schot Oppeneer weet te slaan 2—1. Tot het einde van de wedstrijd blijft de druk op de Axelse veste groot maar mede door goed werk van keeper Oppeneer blijft de overwinning in Axel. A.Z.V.V. - WOUDRICHEM 1 - 2 In een matig gespeelde wedstrijd door beide clubs heeft A.Z.V.V. beide punten moeten afstaan aan Woudrichem dat technisch beter was. Vele goede en gevaarlijke aanvallen wist Woudrichem op te bouwen, maar men miste de afwerking om van het speloverwicht te profiteren in de le helft. Tegen de spelverhouding in leidde A.Z.V.V. met 1 0 bij de rust. In de 28e minuut was het halfspeler Hame link die goed mee in de aanval ging en met een hard en zuiver schot scoorde 1-0. In de 2e helft van de wedstrijd werd het overwicht van Woudrichem nog groter, maar toch duurde het tot in de 28e minuut eer zij gelijk wisten te maken. Het was Y. Verstraten die met een hard schot doelman Flipse wist te slaan 1 1. Na 25 minuten spelen greep de A.Z.V.V.- defensie onvoldoende in en A. Tek wist hier van te profiteren en maakte 1 2. Hierna kwam A.Z.V.V. Sterk terug maar bleek niet bij machte een vuist te maken en de stand gelijk te trekken, ook al liet de zwak leidende scheidsrechter Osinga de 2e helft uitlopen tot 52 minuten. Een verdiende Woudrichemse overwinning. PUPILLEN W-AXEL KAMPIOEN Zaterdagmorgen werd op het terrein van de „w Spui" de beslissingswedstrijd gespeeld tussen Terneuzen C 1 en Axel C 1. De wed strijd, die noodzakelijk was, om uit te maken wie kampioen van de pupillen-competitie, ge organiseerd door de w-Axel", zou worden, werd gewonnen door Axel. Na de eerste helft, die afgesloten werd met een 0-0 stand, volgde een spannende twee de helft. Uit 2 hoekschoppen, genomen door C. van Regenmortel en C. Tangelder werd de bal beide malen door een speler van Ter- neuzen in eigen doel gewerkt. De wedstrijd werd geleid door dhr. Zuidweg. Het elftal van Axel bestond uit R. Wieland K. Gans, F. Lensen, B. Cortvriendt, C. Sa- man, F. Wolfert, L. Leclou, C. v. Regenmor tel, C. v. Ecke, L. Fierinck en C. van Tangel- de'r. Al eerder had Axel C 2 zich de sterkste ge toond in haar afdeling. Dit elftal bestond uit: A. Gommers, E. v. Britsom, H. v. Regen mortel, T. Hoogstraete, F. Dieleman, J. Jan sen, W. Roelandt, W. Landsman, T. v. d. Bildt, G. Coppieters en C. v. Kruyssen. Aan beide elftallen werd, door de voorzitter van de jeugdcommissie dhr. Jonkman, een herinneringsvaantje uitgereikt. RKTVV 16 8 3 5 28- ■20 19 Rood Wit 16 6 6 4 23- 19 18 Uno Animo 15 8 1 6 24- -18 17 Axel 15 7 3 5 24- -18 17 Alliance 15 7 3 5 17- -17 17 Longa 16 7 3 6 27- -19 17 Terneuzen 16 6 5 5 23- -17 17 RAC 16 8 1 7 27- -22 17 Vlijmense B. 15 6 3 6 17- -17 15 VCW 15 5 4 6 17- - 17 14 RWB 14 5 2 7 24- -30 12 Internos 14 3 3 8 12- -36 9 Zeeland Sport 15 4 1 10 13- -26 9 Visseizoen 31 mei open De minister van landbouw en visserij heeft het verzoek van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond goedgekeurd het vis seizoen één dag eerder open te stellen. De officiële datum van openstelling valt na melijk dit jaar op een zondag (1 juni). Daar om het verzoek van de bond het visseizoen reeds zaterdag 31 mei open te stellen, daar dit een geschikte dag is voor vele hengelaars. Anker van 7 ton viel op roeiboot: één dode Bij het afmeren van een 42.350 ton metende ertstanker aan de kade van het staalbedrijf Sidmar te Zelzate is het afgelopen weekend een 46-jarige havenkapitein uit Gent om het leven gekomen. De man bevond zich met nog twee anderen in een roeiboot, waarop het zeven ton wegende anker van het ertsschip viel. Het zware anker sleurde het roeibootje onmiddellijk mee onder water. Slechts twee van de drie inzittenden konden worden ge red. Het ertsschip, de Indiase „Chennai Selvam", is het grootste schip dat tot dusver de sluis bij Terneuzen passeerde. Het vaartuig voer zaterdag geassisteerd door vier sleepboten naar Zelzate. Op de rede van Terneuzen was toen al een deel van de lading overgeslagen omdat de „Cennai Selvam" een te grote diep gang had. Ondanks deze maatregel liep het schip bij het afmeren voor Sidmar aan de grond. Bij de daaropvolgende manoeuvres dreigde er plotseling een aanvaring te ont staan met een ander schip. Op de „Chennai Selvam" gaf men opdracht het anker te laten vallen. Men was er, naar later bleek, niet van op de hoogte dat er een roeiboot met drie man onder de voorsteven voer. De drie inzittenden van het roeibootje, onder wie een Nederlander, waren bezig de diepte ligging van het zeeschip te controleren. Na het ongeluk konden de Nederlander en de Belgische roeier snel uit het water worden gehaald. Ze waren slechts licht gewond. Naar het lichaam van de havenkapitein, J. Orlans uit Gent, is onder andere met behulp van kikvorsmannen twee dagen gezocht. Het stoffelijk overschot werd tenslotte aan getroffen onder het wrak van de roeiboot. Het is niet helemaal duidelijk, hoe de „Chen nai Selvam" voor de kade van Sidmar aan de grond kon lopen. Het schip lag op het moment van het ongeluk 37 voet (11.28 me ter) diep. Het kanaal is op Nederlands ge bied 12.50 meter en voor Sidmar zelfs 13.50 meter diep. Men veronderstelt, dat zich plaat selijk een ophoping van slib heeft voorge daan. Het vertrek van de „Chennai Selvam" is hangende het onderzoek voorlopig uitgesteld. De familie van de om het leven gekomen havenkapitein heeft een borgsom geëist. (P.Z.C.) Jaarlijkse zeehondenvangsten vandaag gestart In 8 dagen zullen 100.000 zeehondenjongen worden gedood 7 Maart begint de door de Canadese regering vastgestelde periode voor de zeehondenvangs ten. Dit houdt in dat ruim 100.000 zeehon denjongen (50.000 legaal en 50.000 klan- destien) van 7 t/m 15 maart a.s. zullen wor den doodgeknuppeld, waarna villing volgt. Veertien dagen slechts behoudt de pasgebo ren zeehondenbaby zijn witte vacht. De witte pelsen brengen de knuppelaars één dollar per stuk op, er dient derhalve stevig te worden aangepakt een jager die wil verdienen moet een zeehondenjong doden en villen in 40 tot 60 sekonden. De organisatie in het achterland is perfekt 40 schepen en een gelijk aantal helikopters dragen zorg voor de verbindingen. Het geld moet er echter weer uitkomen de bontimporteurs in Europa wachten op de nieuwe voorraden. V oorgeschiedenis De zeehondensoort Pagophilus groenlandicus, waar het hier om gaat, kent drie broedplaat sen de Witte Zee; de omgeving van het Jan Mayen eiland en de Golf van Sint Lau rens. Rond 1900 kwamen er naar schatting 10 mil joen van deze dieren voor. Dit aantal was in 1960 reeds teruggelopen tot 3 miljoen. Als de vangsten blijven doorgaan, daartoe gedreven door de vraag (als excuus geen vangstverbod uit te vaardigen hanteert de Canadese regering het argument dat met de vangsten een bedrag van enige miljoenen dol lars zou zijn gemoeid) zal deze soort tussen 1972 en 1975 vermoedelijk niet meer voor komen in de Canadese wateren. Wrede vangstpraktijken Sinds 1946 wordt op barbaarse wijze jacht gemaakt op de zeehonden. De jongen werden niet geknuppeld of geschoten maar met de kop tegen het ijs geslagen tot een zekere ver suffing de weerstand verminderde waarna zij levend werden gevild. In 1964 wilden twee cineasten van het tele visiestation van Quebec een heroïsche im pressie op film vastleggen van het ruige be staan van de sportieve aeehondenjagers. Tijdens de filmopnamen voltrokken zich zulke liederlijke taferelen voor hun camera's en wa ren de geluiden van de stervende dieren zo „menselijk" dat zij zich genoodzaakt zagen de ergste beelden uit de film te knippen. Toen de film in 1964 op het tweede net van de televisiezender Quebec werd uitgezonden, kwam dit schandaal van de eerste orde ein delijk in de openbaarheid; niet alleen in heel Canada maar zelfs ver daarbuiten. Het onmiddellijke gevolg was dat binnen en kele maanden het Canadese parlement onder druk van de publieke opinie een wet op de zeehondenvangsten aannam, waarbij de duur en omvang van de vangst werden vastgesteld. Het zou echter nog tot 1968 duren voordat de Internationaal Commission for Northwest At lantic Fishery (ICNAF) tot controle met heli kopters op de naleving van de wettelijke be palingen kon overgaan. Deze organisatie stemde er in toe dat de jacht van 12 tot 20 april 1968 zou worden gehouden, op deze wijze een tijdslimiet in de hand werkend. Een beperking in het aantal te doden zeehondenjongen zou effectiever zijn geweest, aangezien door de tijdverkorting het doden nog oppervlakkiger dan in voorgaande jaren geschiedde en de jongen min of meer levend werden gevild, hetgeen duidelijk bleek tijdens de televisie-uitzending van de in 1968 opgenomen filmbeelden, op 7 januari jl. door de H.I.R.O. Wetenschappelijk onderzoek Van 7 tot 9 maart 1967 vond het eerste we tenschappelijke onderzoek plaats naar de zee hondenvangst-praktijken in de Golf van Sint Laurens door dr. Elizabeth Simpson van de afdeling Dierziekten van de Universiteit van Cambridge. Haar bevindingen, gepubliceerd in „Nature" van 17 juni 1967, luidden als volgt „Ik onderzocht 154 pas geboren zeehonden van de soort Pagophilus groenlandicus die werden gedood om hun pels door jagers, opererend vanaf schepen en met vliegtuigen. De methode van doden bestaat uit het geven van een slag met een houten knuppel op het voorhoofd. Ruim 50.000 zeehondenjongen, ook wel „harp seals" of „witte coats" ge naamd, worden op deze wijze legaal gedood in de onder toezicht van de Canadese over heid staande gebieden. Bij mijn onderzoekin gen bleek dat 95 van de 154 gedode dieren een verbrijzelde schedel had, waaruit mag worden geconcludeerd dat deze dieren vol ledig buiten bewustzijn waren toen zij werden gevild. In vangstgebieden waar geen overheidstoe zicht was, bleek dat meer dan 50% van de gevilde dieren geen verbrijzelde schedel had. Bovendien toonde een diepgaand onderzoek aan dat het merendeel der gestorven dieren slechts beschadigingen aan de spierweefsels vertoonde, terwijl vijf dieren geen enkele ver wonding bleek te bezitten. Uit de afwezigheid van een beschadigde sche del mag de conclusie worden getrokken dat de dieren bij bewustzijn waren toen zij werden gevild. De secties tonen aan dat een hoog percentage van de gedode dieren stierf op een wijze die getuigt van een twijfelachtige hu maniteit." Tot zover deze passages uit het officiële rap port van dr. Elizabeth Simpson, daterend uit 1967. Brian Davies De man die dr. Simpson uitnodigde tot dit wetenschappelijk onderzoek is dezelfde per soon die in 1967 aan alle Canadese parle mentsleden een brief richtte waarin hij hen confronteerde met de wrede praktijken die werden en nog steeds worden begaan tijdens de zeehondenvangsten. Zijn naam is Brian Davies. Hij emigreerde in 1955 naar Canada en woont thans in Fredericktown in New Brunswick, Canada. Enkele jaren geleden bracht hij eveneens de tragische tegenstelling tussen handel en ethiek op het vlak van de zeehondenvangsten in het licht van de wereldpubliciteit. Save the Seals Fund Nederland Op 26 februari jl. werd in Nederland het Brian Davies - Save the Seals Fund Neder land opgericht onder voorzitterschap van de heer F. Naerebout, Nepvuestraat 45 hs te Amsterdam. De heer Naerebout, oud-voor zitter van het Aktiecomité Humanisering Zeehondenvangsten, geldt als bij uitstek des kundig op dit terrein. Om de intensieve akties van Brian Davies tegen de zeehondenvangsten mogelijk te ma ken, zijn rekeningen geopend op banken in Frankrijk, Zwitserland, België en Nederland. Financiële steun voor deze akties is welkom op postgiro 25 02 45 van de Algemene Bank Nederland, Kantoor Surinameplein te Am sterdam met vermelding „Save the Seals Fund". Cijfers Dr. Douglas Pimlott, een van de hoogleraren van het Zoölogisch Instituut van de Univer siteit van Toronto, verklaarde enkele jaren geleden dat de 160.000 gedode zeehonden jongen in 1964 meer dan twee keer het maxi maal toelaatbare aantal ter voorkoming van uitsterving overschrijdt. In 1966 werden in een vangstgebied van 2000 km2 door 700 knuppelaars met 9 sche pen en 41 helikopters in de Golf van Sint Laurens 86.500 jonge en 18.000 volwassen zeehonden gedood en gevild. De totale buit in dat jaar werd nog verhoogd met de moord partijen in de Canadese kustwateren waar de Noren, daartoe gefinancierd door de Eu ropese pelsindustrie, 195.000 jonge en 40.000 volwassen zeehonden het vilmes over de buik ritsten. In 1968 werden naar schatting 50.000 zee honden legaal, dat wil zeggen onder toezicht van de Canadese overheid en nog eens 35.000 klandestien gevild. Eén lichtpuntje begint zich in deze duistere praktijken steeds duidelijker af te tekenen bracht een zeehondenpels in het begin van de zestiger jaren nog zo'n 20 dollar per stuk op, thans is dit reeds gedaald tot 2V2 dollar. De enige campagne die uitzicht biedt op ver mindering respectievelijk stopzetting van de jaarlijkse wrede knuppel- en vilpraktijken op zeehonden is een combinatie van de volgende aktiviteiten - publikatie van bovenstaande gegevens in zoveel mogelijk publiciteitsorganen op of rond 7 maart a.s. als de vangst van dit jaar begint. Het besef dat op dat moment 700 of 800 knuppelaars bezig zijn om in 8 dagen 100.000 weerloze zeehonden jongen te ver moorden, kan tot gevolg hebben dat de pu blieke opinie eindelijk eens een tegenfront gaat vormen tegen dergelijke praktijken, die de middeleeuwen niet zouden misstaan. Bovendien wordt op deze wijze de zeehonden bont-dragende vrouw geconfronteerd met de misdaden die in haar naam worden begaan. Eén ding wordt er in ieder geval mee bereikt geen enkele vrouw, gehuld in zeehondenbont, zal ooit meer kunnen zeggen „Dat heb ik niet geweten"; deze documentatie is behalve naar publi citeitsorganen, eveneens gezonden naar 406 adressen van de Nederlandse bonthandel met een begeleidende brief waarin wordt verzocht het publiek hun goodwill te tonen door geen zeehondenbont meer te verkopen. De Werk groep Zeehondenvangst heeft daartoe een rode sticker laten vervaardigen waarop de beeltenis van de knuppelaar met de tekst HIER GEEN ZEEHONDENBONT. Deze sticker kan op de etalageruit of de deur van de zaak worden aangebracht. Dit gebaar zal niet nieuw zijn maar wel effec tief. Een van de grootste bonthandelaren van de Verenigde Staten, met een wereldnaam, heeft vorig jaar een dergelijke boycot-aktie gevoerd met zeer veel succes, waarbij andere gerenommeerde bontzaken zich hebben aan gesloten. De Werkgroep Zeehondenvangst is van me ning dat het bovenstaande wel het minste is dat Nederland kan en moet doen. De enorme aandacht die internationaal wordt besteed aan de zeehondenvangsten leidt in de ons omringende landen mede doorhet be schikbaar zijn van een film over dit onder werp, die gratis door de Werkgroep wordt aangeboden aan diverse televisiestations - eveneens tot ingrijpende akties die ten doel hebben de publieke opinie wakker te schud den. WEGGOOI-INSTRUMENTEN In onze moderne ziekenhuizen is het gevaar van infectie bij een chirurgisch ingrijpen vrijwel uitgesloten. Een nieuwe toepassing van kunststof kan on getwijfeld goede diesnten bewijzen. Men gebruikt tegenwoordig „weggooi-instru- menten" waarvan dankzij de recente ontwik kelingen op het gebied van de kunststof, de vervaardiging mogelijk is geworden. Ze zijn vervaardigd van Styron polystreen. De in strumenten worden spuitgegoten en geleverd door een Britse firma. Als ze gereed zijn wor den ze luchtdicht verpakt en vervolgens door bestraling gesteriliseerd. Na aflpop van de operatie wordt het instrument weggegooid.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 3