E.H.B.0.-ers strijden om Zeeuwse Kampioenschap Regionale indeling van ons land Antwerpen Heeft ruimtegebrek Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 8 MAART 1969 83e Jaargang no. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN INDELING VAN GEWESTEN WAAR NODIG Het toernooi om het provinciaal of nationaal kampioenschap is voor de EHBO-er ieder jaar weer een belevenis. De strijd om het Zeeuwse kampioenschap van de katholieke nationale bond voor EHBO, distrikt Zeeland, wordt zaterdag 8 maart te Westdorpe gehouden in zaal Concordia. Het enkele maanden geleden uitgebrachte ad vies is door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en ruimte lijke ordening aan deStaten Generaal overge. legd. De schets kan in gedeelten worden uit gevoerd en hoeft niet bindend te zijn waar het gaat om de grenzen die de grote gemeen ten en de gewesten uiteindelijk bij hun instel ling zullen krijgen. Versnelde samenwerking kan binnen de aangegeven indeling van de gemeenten worden verwacht. De raad beveelt nog geen herziening van de provinciale indeling aan. Bij de vorming van gewesten en gemeenten op gewestelijke schaal, blijft behoefte bestaan aan regionale bestuurslichamen, die een be langrijke taak op het gebied van de ruimte lijke ordening hebben, aldus de raad. Wel meent zij dat er op den duur grotere provin cies dienen te komen. Duidelijke behoefte aan herziening van de bestuurlijke organisatie, met name met het lokale bestuur, is er in ons land met het oog op de ruimtelijke ordening, zo schrijft de raad in haar advies. De ont- wikeling in de samenleving in vele delen van ons land, draagt er toe bij dat er behoefte ont staat aan een krachtig lokaal bestuur op ge westelijke schaal. De zich als een eenheid af tekenende stads- en streekgewesten hebben een gecoördineerd ontwikkelingsgebied nodig dat het hele gebied als een eenheid kan be schouwen en verbrokkeling kan voorkomen. Vorming van grote gemeenten op gewestelijke schaal en de invoering van een nieuwe be stuursvorm het gewest, zijn volgens de raad twee manieren om de stad- en streek gewesten in bestuurlijk opzicht tot een een heid te maken. Bij de mogelijkheden die hier ontstaan moeten de voor- en nadelen van ge val tot geval worden afgewogen. De raad heeft een zekere voorkeur voor de vorming van grote gemeenten. Het bestuur blijft dan een voudig en doorzichtig van structuur, de afwe ging van alle bestuursbelangen blijft in één hand. Doorslaggevend voor gebieden buiten de gro te stedelijke zonen is meestal de vorming van grote gemeenten op gewestelijke schaal. In deze gebieden zal dikwijls met de eenvoudige structuur van de grote gemeenten kunnen worden volstaan en eventueel daarnaast een streekgewest ingesteld kunnen worden. De raad ziet de gewesten niet als een nieuw toezichthoudend orgaan ten opzichte van de gemeenten, maar als een complementair be stuursorgaan. Ontstaat een gewest, dan houdt dat niet in dat iedere gemeentelijke herin deling binnen dat gewest overbodig zou wor den. Gemeenten binnen een gewest moeten een omvang hebben, die hen in staat stelt hun eigen taken goed te vervullen en binnen het gewestelijk verband evenwichtige partners te zijn. Bij een onderdeel van de herindeling, met name Zuid-Beveland, willen we even stilstaan. Dit wetsontwerp kwam afgelopen week in de Tweede Kamer. Hoewel nog geen uitspraak door middel van stemming kon worden ge daan, verklaarde de meerderheid zich vóór het wetsontwerp. Dit houdt in dat er een nieuw' Zuid-Beveland zal ontstaan met vier nieuwe gemeenten t.w.: Reimerswaal, Goes, Kapelle en Borssele. Tijdens de behandeling sprak de heer Benne- kom zijn lof uit over de gemeentebesturen in Zuid-Beveland die onder leiding van de burgemeester van Wolphaartsdijk destijds een tegenvoorstel, dat beoogde twee gemeenten in westelijk Zuid-Beveland, hadden geschapen. Dit standpunt, ontstaan begin 1966, is reeds achterhaald door de ontwikelingen langs de Westerschelde. Speciale aandacht werd ge vraagd voor het voortbestaan van Borssele als dorp. Het amendement Van Thijn, inhoudend één grote gemeente bewesten het kanaal van Zuid-Beveland had geen schijn van kans. De stemming over het wetsvoorstel is ver schoven naar aanstaande dinsdag. DINSDAG 25 MAART Op deze datum zal het wets ontwerp gemeentelijke herinde ling Zeeuwsch-Vlaanderen in de Tweede Kamer worden behan deld. 21 PLOEGEN NEMEN DEEL Zeeuwsch-Vlaanderen is in de nat. bond voor EHBO het best vertegenwoordigd, n.I. 20 af delingen. Het district Zeeland telt 23 afde lingen, waarvan 21 ploegen deelnemen. De organisatie van de districtskampioenschappen berust grotendeels bij de heer J. J. Strobbe. „Wij zijn er op gebrand om alles op rolletjes te laten lopen" zegt hij. Voor hem is er veel voorbereidend werk aan deze kampioenschap pen voorafgegaan. PUBLIEK Een uur voor de wedstrijd krijgt de jury de opgave die de teams moeten uitvoeren. In dit geval is dat zaterdagmiddag om half twee. Dan pas weten de ploegen wat hen te doen staat. „Ik verwacht dat er zo'n 200 tot 300 man publiek komt kijken", zegt de heer Strobbe. De behoefte aan geoefende EHBO-ers neemt steeds toe. Het is daarom jammer dat er niet meer mensen een EHBO-diploma willen ha len, meent hij. Grote waardering heeft hij voor de z.g. Lotus mensen. Lotus is de afkorting van landelijke opleiding tot uitbeelding van slachtoffers. Deze mensen krijgen een zware opleiding van drie jaar. Zij moeten een ongeval zoals dat heet, kunnen spelen, zich „net echt" kunnen grimeren en een ongeluk natuurgetrouw kun nen weergeven. „Bij de tegenwoordige EHBO-opleiding en examens kunnen we niet meer buiten deze Lotus-mensen", zegt de heer Strobbe. Sinds 1950 is het goederenvervoer in de ha ven van Antwerpen met ongeveer 200 pro cent gestegen. In 1964 werden ruim 62 mil joen ton goederen geladen. Aanzienlijk min der dan in Rotterdam. Men bedenke hier wel bij dat Rotterdam vanwege de bijzonder goe de bereikbaarheid voor grote schepen de ha ven voor massagoederen bij uitstek is. De behandeling van stukgoederen is, zo ver klaarde Antwerpse havenautoriteiten, de spe cialiteit van de haven. In 1957 werd in Ant werpen gestart met een roll-on-roll-off-dienst van en naar Groot-Brittannië. Eind van dit jaar zullen er in Antwerpen vijf terminals voor dit soor goederenverkeer zijn. De steeds toenemende vestiging van industrieën deed de behoefte aan haventerreinen groter wor den. De havens onderling voeren een keihar de concurrentiestrijd waarbij het gaat om zo veel mogelijk belangrijke industrieën binnen de eigen veste te krijgen. De grote bedrijven spelen de havens tegen elkaar uit. Tijdens de onderhandelingen is het vertrouwen dat men weet te wekken vaak doorslaggevend. In de Antwerpse haven is tussen 1956 en 1966 de wateroppervlakte uitgebreid van 500 tot 1280 ha. De oppervlakte idustrieterrein is van 230 op 2100 ha gebracht. Op de wes telijke oever zijn zeer grote uitbreidingsmo gelijkheden. Op de oostelijke oever is bijna geen plaats meer voor industrieterreinen. Bijeenkomst leerkrachten Z.L.M. in „de Halle" te Axel Ongeveer honderd leerkrachten kwamen woensdagmorgen bijeen in het cultureel cen trum „de Halle" te Axel voor de jaarlijkse leerkrachtenbijeenkomst van de ZLM. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de onderwijscommissie van de ZLM mr E. Wage, iedereen welkom, onder wie de gemeentese cretaris, de heer P. G. van den Bosse, en wethouder M. L. M. IJsebaert van Axel. De heer Wage wees erop dat de wet op het voort gezet onderwijs en het besluit lager landbouw onderwijs zowel van de leerkrachten als van de besturen een nieuwe instelling vragen t.o.v. het landbouwonderwijs. Voorts deelde hij mee dat er een stabilisatie in het leerlingenbe- zoek is geconstateerd, terwijl de school in Middelburg zich zelfs in een grote toeloop mocht verheugen, waardoor een parallelklas nodig werd. Het leerkrachtenbestand kon worden uitge breid. Verder sprak de heer Wage over de inrichting van de scholen, over nieuwe leer- richtingen in het landbouwonderwijs en over praktijkonderwijs. In april 1968 werden er voor het eerst schriftelijke regionale examens afgenomen. Opmerkelijk voor 't cursusonder wijs noemde de heer Wage de belangstelling voor cursussen op het gebied van het paar- dengebruik. Hij zag daarin een ontmoeten van landbouw en recreatie. In de Serlippens- polder te Terneuzen is 5950 m2 grond aan gekocht en op 1500 m2 werd optie verleend. Momenteel wordt de ondergrond onderzocht om de wijze van fundering te bepalen. Deze grond is bestemd voor de bouw van een nieuwe huishoudschool, daar de huidige huis houdschool ,De Leeuwtjes' aan de Leeuwen laan te Terneuzen te klein is geworden en geen mogelijkheid biedt tot uitbreiding. Het leeuwedeel van deze bijeenkomst kwam voor rekening van mejuffrouw F. A. Eggink, pedagogisch didactisch medewerkster van het algemeen pedagogisch centrum, die een in leiding hield over de problemen van het brug- jaar, welk onderwerp de heer Wage in zijn openingswoord ook al even had aangeroerd. Mejuffrouw Eggink besteedde ruim aan dacht aan een aantal nieuwe aspecten in het onderwijs, zoals de studielessen (ontwikke ling van de leervaardigheid), taakuren, ob servatie en determinatie (waarbij ook de wens van de leerling van belang wordt geacht). Ter verduidelijking liet mejuffrouw Eggink een aantal schema's zien, die op een scherm werden geprojecteerd. Zij besloot met de woorden dat men de waarde van het beroeps onderwijs niet moest onderschatten, want sommige kinderen komen meer tot hun recht door middel van de praktische vakken. Mr. Wage dankte de inleidster voor de, naar zijn mening, zeer concrete uiteenzetting. Na de lunch werd over het besproken onderwerp in zeven groepen gediscussieerd. In de hal van „de Halle" hadden een aantal uitgevers een tentoonstelling van schoolboeken ingericht, zodat de leerkrachten zich op de hoogte konden stellen van de nieuwste ont wikkelingen op dit gebied. Auto in de sloot bij Nieuw-Namen In de nacht van zondag op maandag raakte de auto, bestuurd door de heer C. de P. uit St. Jansteen in een slip en kwam op zijn kop in een sloot terecht, waarbij zijn drie inzit tenden, meisjes van ongeveer 17 jaar, licht gewond werden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Alsteinpolder in de gemeente Nieuw Namen, toen de P. op weg was de meisjes naar huis te brengen. In het St. Li- duina-ziekenhuis te Hulst constateerde men dat de opgelopen verwondingen van lichte aard waren. De P., wiens auto nogal be schadigd werd, kwam met de schrik vrij. Weg Antwerpen-kust wordt doorgetrokken De expresweg van Antwerpen naar de Bel gische kust, die nog niet verder dan Kemzeke is aangelegd, zal binnenkort verder worden doorgetrokken richting Zelzate. De toegangs wegen tot de tunnel onder het kanaal van Terneuzen naar Gent zullen dit jaar nog ge reedkomen. Het werk is aanbesteed voor een bedrag van 67 miljoen Belgische frank. De onteigeningen voor 't wegvak Kemzeke - Zelzate zijn nagenoeg afgerond. Het eerste deel van de weg Kemzeke Moerbeke zal in de loop van 1969 worden aanbesteed. Ver wacht wordt dat dit stuk in 1970 nog klaar zal zijn. De uitvoering van deze eerste fase kost ongeveer 55 miljoen Belgische frank. Dit bedrag zal worden opgenomen in het pro gramma voor 1970 van het Belgische wegen fonds. De tweede fase, Moerbeke - Zelzate, wordt in 1971 uitgevoerd. Hiermee is een bedrag gemoeid van 78 mil joen Belgische frank. Aangenomen wordt dat de expresweg in de loop van 1972 tot aan de tunnel bij Zelzate gebruikt zal kunnen worden. Vaste oeververbinding De minister van verkeer en waterstaat heeft zoals bekend - onlangs gedeputeerde staten van Zeeland toegezonden het interim rapport van Rijkswatèrstaat over de verschil lende mogelijke tracees voor een vaste oever verbinding onder of over de Westerschelde. Gedeputeerde staten hebben de minister thans hun nadere argumenten voor een vaste verbinding in de z.g. middenroute voorgelegd. In de begeleidende brief bij de toezending van het interim-rapport van Rijkswaterstaat had de minister, zoals men weet, zijn aanvan kelijke voorkeur voor een tracee in de om geving Kruiningen - Perkpolder uitgesproken. Gedeputeerde staten hebben de minister nu verzocht om een onderhoud teneinde diens beweegredenen voor zijn aanvankelijke voor keur nader te vernemen. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS; Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Het is van het grootste belang, aldus de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, dat de regering binnen niet al te lange tijd een schets ontwerpt voor een regionale indeling van ons land. Bedoelde schets die in overleg met provincies en gemeenten zou moeten opgesteld wor den zou een aanwijzing moeten zijn voor de bestuurlijke indeling en tot grondslag moeten die nen voor de vorming van gemeenten op gewestelijke schaal, eventueel voor de instelling van gewesten. HET ADVIES BEHOEFTE AAN REGIONALE BESTUURSLICHAMEN BLIJFT BESTAAN STAD EN STREEK HERINDELING Antwerpen, één van de grootste wereldhavens, kampt met ruimtegebrek. In dit verband denkt men in Antwerpen aan gigantische projekten op de westelijke Scheide-oever.< GEWELDIGE GROEI UITBREIDING WATEROPPERVLAKTE Regionale indeling van ons land pagina 1 Antwerpen hee[t ruimtegebrek Oppervlakte industrieterrein uitgegroeid van 230 tot 2100 ha. pagina 1 G.S. bepleitten middenroute W esterscheldeverbinding pagina 1 Beroepstentoonstelling in „de Halle" pagina 2 Jaarlijkse zeehondenvangst gestart pagina 3

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1