MAVO-experiment verloopt bijzonder gunstig HET MENSELIJKE IN HET DIER.. frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 83e Jaargang no. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NAAR DE BLANKE TOP DER ALPEN Het mavo-experiment in Zeeland heeft, vol gens de directeur van de Axelse christelijke mavo- en uloscholen, de heer J. Klein, een zeer bevredigend verloop. „Wij hebben", zo zei hij „nog veel zorgen, maar daarnaast zijn we tot nog toe erg voldaan over hetgeen al is bereikt." Een van de wensen die de heer Klein nog heeft is schooltelevisie. Hij heeft dit verlangen besproken met de inspecteur. „De inspecteur voelde er veel voor", aldus de heer Klein. „Er ligt momenteel een ver zoek in Den Haag". De voorkeur wordt gegeven aan een zoge naamde vidio-recorder. Met een dergelijk ap paraat is het mogelijk programma's van de Nederlandse schooltelevisie rechtstreeks op te nemen om ze daarna op elk gewenst tijd stip weer uit te zenden in de school zelf. Een moeilijk punt zijn verder de financiën. „We geven geld uit", zegt hij hierover, „maar we weten eigenlijk nog niet wat we precies kunnen besteden". De christelijke u.l.o.-school in Axel werd in augustus 1967 samen met de openbare u.l.o.- school in Goes door het ministerie van On derwijs aangewezen (in de provincie Zee land) om de richtlijnen van de zogenaamde mammoetwet uit te proberen. De andere scholen begonnen pas in 1968 met het nieuwe systeem te werken. Beide Zeeuwse scholen waren door haar uitverkie zing weliswaar in een bevoorrechte situatie gekomen, maar stonden tegelijkertijd voor de zware opgaaf om de andere scholen de weg te wijzen. „We vergaderen nog steeds. Onze ervaringen worden voortdurend doorgespeeld en dat zal nog wel even doorgaan". Resultaten De resultaten van het nieuwe onderwijs systeem zijn volgens de heer Klein al zeer goed merkbaar. Allereerst is daar de toe name van het aantal leerlingen en op de tweede plaats een lager percentage zitten- blijvers. Vorig jaar waren er op zijn school 140 leerlingen, terwijl er thans 174 inge schreven staan. De heer Klein verwacht de 200 spoedig te zullen bereiken. Vooral het aantal leerlingen dat van buiten komt, is de laatste tijd sterk gestegen. „We hebben ook een aantal katholieke leer lingen", aldus de heer Klein. „Zij krijgen vrijstelling van godsdienstonderwijs. Vroeger was dat onmogelijk. Nu wordt het volledig geaccepteerd". Er zijn bij het permanente schoolgebouw reeds drie noodlokalen gebouwd. In totaal zijn er nu tien leslokalen, inclusief de oude school aan de Nieuwstraat. Er komen bin nenkort nog twee noodlokalen bij. Het ligt n.l. in de bedoeling alle klassen te verdubbe len. Gestreefd wordt naar een geheel nieuw schoolgebouw. Daarvoor zijn plannen ge maakt. De huidige gebouwen zullen alle plaats moeten maken voor een nieuwe weg. De nieu we school zal waarschijnlijk gebouwd worden nabij de openbare lagere school Prinses Ma rijke aan de Marijkestraat. Talenpracticum Wat het onderwijsexperiment betreft, vertel de de heer Klein o.m., dat er reeds een klein talenpracticum in zijn school is gerealiseerd met bandrecorders enz. De leerstof word niet meer zoals vroeger bij de leerling ingestampt. Op een praktische wijze wordt de kennis aangekweekt. Ook bij de exacte vakken is de traditionele vorm ver dwenen. De heer Klein lichtte hierbij toe „Landelijk lopen we in dit opzicht vooruit. Hoewel het beslist geen simpele zaak is, mer ken we toch dat de kinderen het allemaal met veel plezier doen. De leraren zijn vrij in het behandelen van hun vak. Eerste opzet is dat de leerling tot zelfwerkzaamheid wordt aangezet en dat er een goede begeleiding is. Dat vraagt van de leraar veel voorbereiding, meer dan vroeger". „Er zijn onderdelen in de mammoet die in de praktijk ongelukkig blijken te werken. Het probleem is trouwens over het algemeen dat je nog niet goed weet wat juist is in het oude systeem, en wat in het nieuwe. Dat moet nog blijken". Op de Axelse mavo kan bijna een vrije diffe rentiatie worden toegepast. Dit wil zeggen dat de leerlingen zelf kunnen kiezen wat zij willen, op enkele verplichtingen na. In Amers foort is volgens de heer Klein netjes uitge rekend dat men met de vrije differentiatie alle onderwijsinrichtingen na de mavo kan bestrijken. Een belangrijke factor in het nieuwe systeem is ook dat de leerling bij het overgaan naar een hoger niveau veel minder aanpassings mogelijkheden heeft dan voorheen. De mavo in Axel heeft een nauw contact b.v. met de mavo-havo in Terneuzen. Dat maakt o.a. het tussentijds verwijzen van mavo naar havo mogelijk, zonder tijd te verliezen. „Alleen de doorstroming naar het lager be roepsonderwijs", aldus de heer Klein, „ligt nog wat moeilijk. Er zijn vorderingen. Wat de l.t.s. betreft zijn we druk bezig met het zoeken naar een oplossing van de problemen bij overschakeling". Veel kostbaar leermateriaal is intussen reeds aangekocht. „Er zal nog heel wat aangeschaft moeten worden. We zijn er nog land niet, maar als ik zie in welk kort tijdsbestek dit allemaal is gebeurd, dan mag ik beslist niet ontevreden zijn. Integendeel..." DE SKISPORT - HET WITTE GOUD VAN DE BERGEN In de Franse Alpen ligt het plaatsje Cour- chevel. Twintig jaar geleden was het niet meer dan een nederzetting bestaande uit wat huizen en twee gedeeltelijk afgebouwde ho tels met een bezetting van zo'n twintig gas ten. Erg rustig dus. Nu kent deze stad ze venenzestig hotels en brengen tussen decem ber en mei honderdduizend mensen er hun wintersportvakantie door. Dat Courchevel als toeristenoord in waarde danig is gestegen, wijzen de grondprijzen uit. Voor de oorlog kostte een vierkante meter grond vier cent. Nu moet men voor dezelfde oppervlakte veer tig gulden neertellen. Het wintersporttoerisme is zijn schat aan „wit goud" aan het opgra ven. Ook andere landen zijn door de „witte goudkoorts" gegrepen. Het Zwitserse St.- Moritz had vlak voor de oorlog maar één sleeplift, thans zijn het er drieëndertig. Daar naast heeft men twee stoeljesliften, zes ca- bineliften en drie bergspoortjes. In het plaats je Kufstein, Oostenrijk, maakte een plaatse lijke timmerwinkel, naast het gewone werk, een paar honderd ski's per jaar. Deze tim merwinkel is een skifabriek geworden. Jaar lijks produceert men er 160.000 van kunst stof gemaakte ski's. Het vorige seizoen be spraken wintersportliefhebbers 700.000 bed den. De skischool van het Oostenrijkse Kitz- bühel boekte een recordaantal leerlingen van 80.000. Vorige winter trokken gemiddeld 30.000 mensen uit Innsbruck elk weekeinde (één derde van de bevolking) naar de om ringende bergen om de lange latten onder te binden. Dit seizoen zullen naar schatting tien miljoen Europeanen in ongeveer vijf honderd wintersportplaatsen in de Alpen de bergen afglijden. Op de top van de Schilt- horn, in Zwitserland heeft men een restau rant gebouwd. Vanaf een hoogte van bijna drieduizend meter heeft men dankzij een ronddraaiende verdieping een magnifiek uit zicht op de Jungfrau en de Eiger. DUIZENDEN NEDERLANDERS Sportieve Nederlanders laten zich evenmin onbetuigd, waar het gaat om een verkwik kende vakantie in de sneeuw. De Neder landse Ski Vereniging verwacht dat dit sei zoen 130.000 landgenoten de besneeuwde Ontsluiting linker Schelde-oever duldt geen uitstel meer Schepen Leon Delwaide (beheerder van de Antwerpse havenportefeuille) heeft in Rot terdam voor de leden van het Algemeen Ne derlands Verbond en de Havenvereniging Rotterdam verklaard, dat, indien eT niet snel een oplossing komt voor dé moeilijkheden rond een sluizencomplex bij Baalhoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, Antwerpen het geplan de industriegebied op de linker Schelde-oever wel kan vergeten. Het ontsluiten van de linker Schelde-oever en via een speciaal kanaal bereikbaar maken voor schepen tot 80.000 ton van dit nieuwe industriegebied, aldus de schepen, duldt ver der geen uitstel. Komt België niet met Neder land snel tot overeenstemming, dan zal België naar een ander industriegebied moeten uit zien. Er was, volgens de heer Delwaide, een licht punt. De Nederlandse onderhandelingscom missie is nu definitief samengesteld en onder voorzitterschap gebrachjt van de poorzitter van de Sociaal-Economische Raad drs. De Pous. helling zullen bestijgen. De meesten nemen een 14-daagse, geheel verzorgde reis, die om streeks vierhonderdvijftig gulden kost. Hun favoriete vakantielanden zijn Zwitserland en Oostenrijk. Het merendeel reist per trein naar het vakantiedoel. De helft van de skiërs zijn beginners. Van daar dat er een grote behoefte bestaat aan skileraren. In het hoogseizoen zijn zesduizend skileraren konstant aan het werk. Teneinde hun leerlingen bij elkaar te houden maken velen gebruik van walkie-talkies. Alleen al in Zwitserland werden gedurende het vorige seizoen 1,8 miljoen lessen van een halve dag gegeven. De grootste skischool is die van Kitzbühel. Tweehonderd leraren bren gen daar leergierige wintersporters de eerste beginselen van de skisport bij. Kitzbühel is overigens een van de wintersportplaatsen van wat oudere datum, en het kan de eer opeisen, de eerste plaats te zijn waar het skiën in de Alpen is begonnen. Volgens Het Beste liet in 1893 een jonge, Oostenrijkse kastelein - Franz Reisch - uit Noorwegen een paar ski's komen. Met behulp van een lange bam boestok, duwde hij zichzelf van de besneeuw de hellingen af. Deze eerste skiër kon moeilijk weten welke nieuwe tak van sport en toerisme hij met deze simpele aanschaf in latere jaren teweeg zou brengen. Vragen over inzending Begrotingen Gemeenten De heer P. G. van den Bosse, lid van pro vinciale staten van Zeeland, heeft schriftelijke vragen gesteld over de inzending van gemeen tebegrotingen ter goedkeuring. Kunnen ge deputeerde staten mededelen hoeveel gemeen tebesturen de begroting voor het dienstjaar 1969 niet tijdig ter goedkeuring hebben voor gedragen Moet de oorzaak gezocht worden in een te kort aan deskundig personeel of spelen an dere factoren een rol Welke maatregelen staan gedeputeerde staten ten dienste om in de situatie verbetering te brengen, zodanig dat in de toekomst aan het bepaalde in artikel 242 der gemeentewet wordt voldaan Over de beruchte pijpleiding Rotterdam - Antwêrpen zei de heer Delwaide, dat Ant werpen deze maatregel nog steeds betreurt al was het alleen al vanwege het feit, dat Ant werpen zijn positie als derde haven van de wereld zal verspelen doordat er aanzienlijk minder olie in Antwerpen zal worden omge slagen. Hij begreep overigens niet waarom in Nederland en met name in Zeeland met zoveel klem geëist is, dat de pijpleiding Rot terdam - Antwerpen afgetakt moet worden voor eventuele Zeeuwse vestigingen, al was het alleen al omdat zoiets toch ook niet aan trekkelijk kan zijn voor de Belgische raffi naderijen, die op die manier hun concurrenten in de kaart spelen. De heer Delwaide hield overigens een warm pleidooi voor meer samenwerking, met gelijk trekking van tarieven en vooral voor een ge zamenlijk havenbeleid op regeringsniveau. Eventueel zouden voor dat internationale overleg de initiatieven van Rotterdam en Ant werpen zelf uit moeten gaan omdat de „Be- neluxmolens maar langzaam malen". Zo af en toe komt een amateurfotograaf er toe om eens wat kolder met de camera te bedrijven. Er wordt een bepaalde situatie gecreëerd die, naar hij hoopt, appeleert aan het gevoel voor humor bij de latere be schouwer van zijn foto. Wij hebben eens een tweetal foto's van dit genre aan elkaar gekoppeld. De maker van de foto van de courant-lezende hond is de heer M. L. Goudriaan uit Noordwijk, de maker van de foto van de pijprokende snoek is de fotograaf J. Stöpetie uit IJsselstein. Ongewild en ongeweten hebben alle fotografen een fotorijm tot stand gebracht, want juist door de combinatie van de opnamen ontstaat een illustratie van het begrip „Het menselijke in het dier". Bij het bekijken van de foto's rijst de vraag meteen „Hoe heeft die meneer Goudriaan de hond zover gekregen, dat het dier lang genoeg stil bleef zitten om zich, met bril en sigaaT te laten fotograferen. „De heer Stöpetie heeft het wat dat betreft een stuk gemakkelijker gehad", wat hengeltrofeëen, als de onderhavige snoek, zijn aanmerkelijk rustiger fotomodellen. Wellicht echter brengen deze foto's op u het idee uw eigen Does of Minootje voor de lens te halen. Nee, u hoeft ze niet uit te dossen met hoed of sigaar. Ook in hun natuurlijke staat (een dier is altijd bloot) zijn ze in hoge mate fotogeniek. Het handigste is het om gewoon te flitsen, dat gaat snel en zeker. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1