AGENDA Bronchiletten Uit onze omgeving Axel ZILVEREN JUBILEUM BIJ Z.V.T.M. Voor de heer Jac. Bakker te Axel was het dinsdag 4 februari 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Z.V.T.M. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. Daar de direkteur door uitstedigheid verhin derd was die dag de heer Bakker te bezoeken, is deze op maandag 3 dezer bij de heer en mevrouw Bakker op bezoek geweest. Hij wenste hem geluk met zijn zilveren feest en sprak daarbij voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. De heer Bakker mocht een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen, terwijl aan zijn echtgenote een bloemstuk werd uitgereikt. De heer Bakker dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waar dering. Op de dag zelf hebben de chef technische exploitatie en de dienstleider Blaakman de familie Bakker bezocht om hun gelukwensen aan te bieden. Het was voor de familie Bakker een prach tige dag. VRACHTAUTO GEKANTELD Door gladheid van de weg is maan dagmorgen te half twaalf in de bocht van de provincialeweg Axel Kijkuit bij de 2e Verkorting een vrachtauto beladen met oud ijzer komen te slippen. Hierbij belandde de auto in de rechter berm, bij het pogen de auto terug op de weg te sturen schoot hij door naar links en kantelde op het talud van de rijks afvoerwaterleiding. Een deel van de lading schoof van de auto, welke op zijn kant voor het kanaaltje bleef hangen. De bestuurder bleef ongedeerd. BIJEENKOMST KATH. VROUWENGILDE AFDELING AXEL Op dinsdag 11 februari aanstaande zal Mevrouw van den Hemel uit Vlissingen om 19.30 uur een avond in het Bejaardenlokaal openen met haar uiteenzetting over „Siera den in het leven van de vrouw". Hierbij zal het een en ander worden verteld over ge cultiveerde parels. Tevens zullen mannequins diverse sieraden tonen. Ook zal een kleinig heid verloot worden. ¥*- VERGADERING AFDELING VAN DE Z.L.M. Op dinsdag 11 februari wordt om 14 uur in „de Halle" te Axel een algemene verga dering gehouden van de afdeling Axel der Z.L.M. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten van behandeling Verslag financiële commissie; rekening over 1968; vaststellen afdelingscontributie voor 1969; bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heren W. Dekker en M. Murre; benoeming afgevaardigden naar de algemene vergadering van de Z.L.M.; bespreken voorlopig rapport van de vraag puntencommissie over de toekomst van de land- en tuinbouw; de heer J. Markusse, agrarisch sociaal voor lichter van de Z.L.M., spreekt vervolgens over het ondernemerschap in de landbouw, terwijl dë heer J. Spijk, hoofdambtenaar boekhoud- bureau Z.L.M., zal spreken over de nieuwe omzetbelasting b.t.w. De vergadering wordt besloten met een kof fiemaaltijd. LEERLINGEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL MAAKTEN POPPEN Op uitnodiging van het organisatiecomité van de huishoudbeurs welke van 11 tot 20 april in de R.A.I. te Amsterdam wordt gehouden, hebben zestien leerlingen van de landbouwhuishoudschool een achttal poppen vervaardigd en gekleed in de Axelse kleder dracht. Deze leerlingen uit de assistentenklas deden dat onder leiding van de lerares mej. A. Laer. De inzending zal mededingen naar een van de 14 beschikbare prijzen. Als Axel in de prijzen valt, blijven de 22 cm grote popjes eigendom van het comité. De directrice van de school, mej. E. ten Har- kei, zei dat het wel een moeilijke opgave zou zijn om bij de winnaars te komen, daar ook vakscholen er aan deelnemen. Heel erg zou mej. Ten Harkei het niet vin den, daar. zij voor de popjes in een vitrine in de hal van de school al een plaats heeft bestemd. De popjes stellen vier paren voor, man en vrouw in de normale dracht, een paar in trouwkledij, een paar in rouwkledij en verder in meisjes- en jongenskleding. Voor de kleding hebben de meisjes raad ge vraagd aan bejaarde familieleden, die zelf deze dracht hebben gedragen en er alles van weten. Voor zover bekend is de Axelse school de enige in Zeeland die aan deze wedstrijd deelneemt. AUTOBUS NA SLIP VAN DIJK GEREDEN Maandagmorgen omstreeks 9.45 uur is een autobus van de Z.V.T.M. bestuurd door R. uit Sas van Gent in een bocht van de weg Zuiddorpe - Zwartenhoek (Eversdam) op het gladde wegdek komen te slippen. Door deze slip belandde de bus in de berm en reed de dijk af, waar hij tegen een boom belandde. Bij dit ongeval werden een viertal passagiers licht gewond, zij konden na behandeling in het ziekenhuis te Sluiskil naar huis terug keren. De bus werd totaal vernield en is later op de dag naar de werkplaats te Drieschouwen vervoerd. R.Z.V.T. WERKTE RUIM 70 UUR AAN O'CASEY'S „DUIVELSHAAN" Het Reizend Zeeuwsch Volks Toneel zal vanavond om 20.00 uur in het Cultureel Centrum „de Halle", na vier maanden inten sief repeteren, Sean O' Casey's toneelstuk „De Duivelshaan" voor het voetlicht bren gen. O' Casey is een Ier. In de toneelliteratuur wordt een aantal Ierse schrijvers genoemd, die stuk voor stuk zeer verdienstelijk werk hebben gedaan. O' Casey is er een van. Zo als Samuel Becket zijn moderne toneelstuk ken schreef met grimmige humor, zo bleef Sean O' Casey de scherpe criticus van wat hij aan kwezelarij en huichelarij waarnam in zijn Ierse geboorteland. Ruim 70 uur heeft een grote groep bekende amateurtoneelspelers uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met toenemend enthousiasme naar zij zelf verzekerden, gewerkt om „De Duivelshaan", volgens O' Casey's gedachten te kunnen presenteren aan het publiek. De spelers hebben zelf geplakt, gespijkerd en geschilderd aan de decors, die de heer C. Ver- donschot, de regisseur, ontwierp. De dames zorgden voor de vervaardiging van de kostuums. „De Duivelshaan" wordt gespeeld in het ka der van het Zeeuwsch Landjuweel. Een jury zal de prestaties van het RZVT beoordelen. MARIE-CECILE MOERDIJK GEEFT VOORDRACHTEN VAN EXOTISCHE VOLKSLIEDJES De Zeeuwsch-Vlaamse sopraan Marie-Cécile Moerdijk geeft deze maand in Zeeland en kele voordrachten van „exotische volksliedjes uit vele landen". Zij zal worden begeleid door pianist Carlos Moerdijk. Deze concerten, die worden gegeven onder auspiciën van de Zeeuwse Volks Universiteit, zijn voor de jeugd van het voortgezet onderwijs; zij wor den gegeven in samenwerking met „het Schoolconcert". Marie-Cécile Moerdijk zal optreden op 19 fe bruari te Middelburg in de Concertzaal om 9.45 en 11.00 uur te Goes op dezelfde dag in De Prins van Oranje om 14.00 uur; in Zierikzee op de 18e in De Concertzaal om 11.00 uur en 14.00 uur; in Axel op de 20e in „de Halle" om 14.14 uur; en te Terneu- zen op de 20e in het Concertgebouw om 10.00 en 11.00 uur. OPENING SHELL QUICK-SERVICE STATION Shell is een van de vanouds bekende benzine en oliemaatschappijen en ook in Axel heeft Shell al vele tientallen jaren zijn diensten aangeboden aan het wegverkeer. Voor de afnemers van haar produkten in Axel en omgeving heeft deze maatschappij nu haar dienstverlening gemoderniseerd en verbeterd door het stichten van een eigen service-station aan de Kanaalkade. Dit ser vice-station wordt beheerd door de Gebr. Riekwel. Alhoewel het station al enige tijd proef draait, waarbij al is gebleken dat het voor vele weg gebruikers in een behoefte voorziet, vond eerst gistermiddag de officiële opening plaats. Als belangrijkste moment in het gebruikelijke openings-ceremonieël liet Burgemeester Van Dijke de Koni-hefbrug zakken, waarna bij het bereiken van de grond een serie luide knallen het startsein gaven voor de officiële inge bruikname. Naast de gebruikelijke service voor benzine, olie en lucht is dit station ook met moderne testapparatuur op velerlei gebied uitgerust. Zowel voor wielen balanceren als uitlijnen, voor remmen testen, voor koplamp- en ont stekingsafstelling als voor uitlaatgastesten en nog tal van andere zaken kan men hier te recht. De modernste apparatuur voor dit alles is aanwezig en een deskundig gebruik van al deze apparatuur is na een eigen opleiding bij Shell van het bedienend personeel, ge waarborgd. Bij het snel groeiende wegverkeer is het zeker verblijdend dat Shell ook voor zijn afnemers in Zeeuwsch-Vlaanderen toont de best mo gelijke service te willen bieden en wij twij felen er dan ook niet aan of velen zullen van de diensten van de Gebr. Riekwel hier graag gebruik maken. AXEL zaterdag 8 februari 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm „de Halle" 8 februari 20.00 uur Het Reizend Zeeuws Volkstoneel Hulst presenteert „De Duivelshaan" dinsdag 11 februari 19.30 uur Bejaardenlokaal Lezing over gecultiveerde parels. Georganiseerd Katholieke Vrouwengilde Toegankelijk voor leden zaterdag 15 februari 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel maandag 17 februari 20.00 uur „de Halle" En ik dan blijspel van Annie M. G. Schmidt GENT Koninklijke Opera zondag 9 februari 14.30 uur Iris 20.00 uur Een Nacht in Florentie vrijdag 14 februari 20.00 uur Iris Koninklijke Nederlandse Schouwburg 8-10-13-15 februari 20.00 uur Cassandra ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse Opera zaterdag 8 februari 20.00 uur De Griekse Passie zondag 9 februari 14.30 uur Een nacht in Venetië 20.00 uur Monika vrijdag 14 februari 20.00 uur De Griekse Passie zaterdag 15 februari 20.00 uur Don Carlos Koninklijke Nederlandse Schouwburg 8-10-13-14-15 februari 20.00 uur Cactusbloem zondag 9 februari 15.00 - 20.00 uur Cactusbloem Oud-België zaterdag 8 tot en met woensdag 12 februari 15.00 en 20.00 uur Karnavalrevue „Geere Bij" Kerkdiensten ZONDAG 9 FEBRUARI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis Weekend-diensten ARTSEN 8 - 9 februari Dokter Kok TANDARTSEN 8 - 9 februari G. A. M. Vermeulen, He rengracht 13, Terneuzen. tel. 2004 Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur Deurwaarderspost Hulst opgeheven Op zijn verzoek heeft de heer M. M. J. de Graaf deurwaarder te Middelburg, stand plaats Hulst ontslag gekregen in die functie. De minister van justitie heeft besloten om tegelijkertijd, met ingang van 1 februari 1969, de betrekking van deurwaarder in Hulst op te heffen. In Terneuzen zal daarentegen weer voorzien moeten worden in de sedert 1952 bestaande vacature van deurwaarder bij de arrondisse mentsrechtbank Middelburg, standplaats Ter neuzen. M.T.S. Zeeuwsch-Vlaanderen wil dit jaar starten met opleiding Proces-techniek De wetenschappen Fysica (natuurkunde) en chemie (scheikunde) zijn toegepast in de fa bricage van vele kunststoffen, levensmidde len, geneesmiddelen en zo meer. In ons land zullen steeds meer industrieën gevestigd worden, die produkten vervaardigen die wij tot nu toe niet kenden en nooit toe pasten. Hierbij kan als voorbeeld gedacht worden aan de Petrochemische industrie en aan het stormachtig toenemend gebruik van spuitbussen. Naast de steeds blijvende vraag naar meer technici in de bekende sectoren zoals werk tuigbouwkunde, electrotechniek en bouwkun de, zal een technicus met een andere oplei ding nodig zijn. Dit wordt de procestechnicus. Hij zal kennis moeten hebben van physica en chemie, maar vooral ook zal hij de man moeten zijn die inzicht heeft in het automatisch verlopende proces, dat steeds maar doorloopt, 24 uur per dag. Er zullen voortdurend verbeteringen komen die het voorgaande zijn bestaansrecht ontne men. Het werk zal nooit eentonig zijn. Op het eerste gezicht lijkt dat zo wanneer men een foto van zo'n bedrijf ziet, maar niets is min der waar. De proces-industrie staat in ons land op de derde plaats met 'n omzet van 3.500.000.000 gulden per jaar; zij geeft werk aan 100.000 employé's; zij staat als tiende op de wereldranglijst, en heeft de vijfde plaats in Europa; zij geeft een goed bestaan, omdat zij behoefte heeft aan specialisten. De M.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen zoekt voor deze nieuwe opleiding jongelui die wat „over" hebben in de vakken wiskunde, natuur- en scheikunde en ook ,zin' hebben om deze vakken te beoefenen. Na het behalen van hun diploma M.T.S. zul len zij niet lang behoeven te zoeken. Er is werk genoeg, dat bovendien goed wordt be taald. Er moeten in West- Noord-Brabant en Zee land enkele honderden zijn die aan de mini mum eisen van toelating kunnen voldoen, zowel jongens als meisjes. Ja ook meisjes, want die passen zonder meer in de technisch administratieve functies, zoals de bedrijfs planning, werkvoorbereiding maar ook in de research. In tegenstelling met bijv. Duitsland is er in ons land nog maar een aarzelend begin ge maakt met de entree van de vrouw in de kaderfuncties van het bedrijf. Behalve onder de gediplomeerden van de Technische Scholen zoekt men onder de leer lingen van de LJLO en van de nieuwe MAVO- scholen. Jongelui met als opleiding 3-jarige HBS of die komen van de nieuwe HAVO Scholen (4 jr.) hebben voldoende basis om de oplei ding procestechniek te volgen, wanneer ze maar als keuzevakken wiskunde en natuur kunde gevolgd hebben. Op drie plaatsen in Nederland zijn nog maar M.T.S.-en met een opleiding procestechniek en wel in Amsterdam, Hilversum en Roer mond. Terneuzen zal dit jaar de vierde plaats worden waar deze opleiding gevolgd kan worden. Zeeland en West-Brabant zullen nu en in de nabije toekomst steeds meer plaats vrij maken voor de vestiging van een nieuwe chemische- en andere bedrijven waar de pro cestechnicus zich zal thuis voelen. Aan deze ontwikkeling zijn wij nog niet ge wend. Vandaar dat wat de beroepskeuze betreft de reactie pas volgt wanneer de behoefte aan opgeleide arbeidskrachten een hijpend ge brek is geworden. Het duurt overigens dan wel vijf jaar vanaf het begin van de opleiding tot en met de militaire dienst voordat deze leemten enigs zins kunnen worden opgevuld. Vijf jaar is deze ontwikkeling lang, zelfs veel te lang. Wij zullen als bewoners van deze „ontwik- kelings"gebieden nog aan deze nieuwe si tuatie moeten wennen. De vereniging Nederlandse chemische in dustrie (VNCI) wil daaraan medewerken en organiseert op 24 februari in Vlissingen een contactdag voor Zeeland waarop velen uit overheidsinstellingen, bedrijven en onderwijs kennis kunnen nemen van de nieuwe situatie waarin wij komen te verkeren. Het Bestuur van de Stichting Middelbare Technische School te Terneuzen wil deze ont wikkeling trachten te volgen en wil dus dit jaar nog met de opleiding beginnen. Nieuwe Tunnel te Antwerpen in juni open Wanneer de werkzaamheden aan de nieuwe Kennedytunnel onder de Schelde en aan de Kleine Ring rond Antwerpen in hetzelfde tempo blijven vorderen als op dit ogenblik kan deze vitale nieuwe verbinding voor de stad begin juni officiéél worden geopend. Hoestdrank in tabletvorm, f 1.

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2