GEMEENTE AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 83e Jaargang no. 19 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN JAAROVERZICHT OVER 1968 (VERVOLG) JEUGDHERBERG Een aantal van 7584 overnachtingen in de jeugdherberg „Bleije Haghe" is bevredigend te noemen. Het aantal overnachtingen van Engelsen is weer wat toegenomen. Het totaalbeeld over 1968 is als volgt, waar bij de tussen haakjes geplaatse aantallen be- TOERISTISCHE INFORMATIE trekking hebben op het jaar 1967 Nederlanders 2261 (2186) Engelsen 8436 (4465) Belgen 341 588) Duitsers 72 130) Fransen 20 (111) en voorts 39 Schotten, 2 Zweden, 2 Noren, Australiërs, Oostenrijkers en 1 Japanner. Informatiecentrum V.V.V. Het in het stadhuis gevestigde informatiecentrum heeft in het afgelopen jaar bij de voortduur bewezen in een reële behoefte te voorzien. De belangstelling voor Axel blijkt bovendien uit het uitgereikte en verzonden aantal foldermateriaal, zoals dit hieronder is vermeld, met tussen haakjes weer de aantallen over 1966. Overzicht van uitgereikte of verzonden folders Verzonden of uitgereikt aan Drukwerk V.V.V.'s V.V.V.'s Particulieren binnenland buitenland Wervende folder over Axel 1) 209 523) Nederlands 2510 (2295) 14 20) Frans, Duits en Engels 1691 (1500) 67 50) 51 (2773) 3) Informatieve folders 387 845) 10 1) 153 646) 2) Hotellijsten 320 562) - 7 34) Streekfolder Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 126 401) Nederlands 1450 (6654) 204 825) Frans, Duits en Engels 871 (8886) 109 (2400) 113 655) 3) Voorts werden 175(167) kaarten van deel nemers en deelneemsters aan de toeristische rondritten door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen afgestempeld. Tot de deelnemers behoorden 35 inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen 14 inwoners van overig Zeeland 24 inwoners uit overig Nederland 101 Engelsen 1 Oostenrijker Uit het bovenstaande blijkt, dat de bevorde ring van het streek-toerisme behoorlijk is aangeslagen. Door de uitwisseling van folders met V.V.V van andere gemeenten, alsmede door het abonnement op het A.N.V.V.-vademecum kan met recht worden gezegd, dat het infor matiecentrum inlichtingen kan verstrekken over alle vakantiecentra in Nederland, terwijl ook folders van Belgische, Luxemburgse en Duitse toeristische centra aanwezig zijn. Het informatie-centrum beschikt tevens over de evenementenlijsten van Zeeland, West-Bra bant, Antwerpen en Gent. kolom 1) Dit jaar werden in tegenstelling tot het voorgaande jaar aan de Provinciale Zeeuw se V.V.V. geen folders verzonden voor ver zending naar de buitenlandse kantoren. Wel werden folders beschikbaar gesteld voor de in Amsterdam gehouden Zeeland- Week en de voorjaarsbeurs „Lentiade" in Rotterdam; bij beide evenementen was de Provinciale Zeeuwse V.V.V. met een stand vertegenwoordigd kolom 2) Aangezien de informatieve V.V.V.-folder over Axel uitgeput was en een herdruk niet tijdig gereed kon zijn, kon slechts een gering aantal worden verspreid. Thans is een nieuwe druk verschenen. kolom 3) In de aantallen over 1967 waren begrepen de aan de jeugdherberghouders beschikbaar gestelde folders over Axel (1000) en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (400) in verband met hun bezoek aan een groot aantal on derwijsinstellingen in Engeland. MARKTWEZEN De zaterdagse kramenmarkt mag zich nog steeds in een geweldige belangstelling ver heugen, zowel van de zijde van het publiek als van de kooplieden. Ook de plaatselijke middenstand draagt er in belangrijke mate toe bij, dat Axel zelfs uit verre omtrek, het kopend publiek aantrekt. Het gemiddeld aantal kramen bedroeg ruim 100. In 1968 is de markt met enkele stand plaatsen uitgebreid. Tengevolge van de verhoging van de markt - tarieven per 1 januari 1968 is aan markt - gelden ontvangen 26.698,20, tegen 12.623,20 in 1967. Via de marktcommissie bestaat er een nauw contact tussen het gemeentebestuur enerzijds en de marktkooplieden en plaatselijke mid denstand anderzijds. VERKEERSMAATREGELEN Evenals in 1967 werden ook in de loop van 1968 de verkeersmaatregelen voor de be bouwde kom op een aantal punten gewijzigd, omdat in de praktijk was gebleken dat daar aan behoefte bestond. Deze wijzigingen omvatten de intrekking van het éénrichtingsverkeer voor een gedeelte van de Buitenweg, opheffing van het parkeer verbod aan de westzijde van de Bylocque- straat, het vaststellen van een parkeerverbod voor een gedeelte van de Tuinstraat en een stopverbod voor een gedeelte van de West straat. Voorts werden een aantal verkeers maatregelen vastgesteld voor de Kinderdijk en de Nieuwendijk, noodzakelijk in verband met de overdracht van deze wegen in beheer en onderhoud door de Provincie Zeeland aan de gemeente Axel. Uit een door de verkeersgroep der Rijks politie te Terneuzen overgelegde statistiek blijkt dat, ondanks de intensivering van het verkeer, het aantal ongevallen in de gemeente Axel in 1968 sterk is gedaald ten opzichte van 1965, namelijk met 25%. Enerzijds is de op 1 januari 1967 ingevoerde zgn. „blik schaderegeling" hierop van invloed geweest, als gevolg waarvan thans niet alle kleine on gevallen meer ter kennis van de politie ko men, anderzijds hebben ongetwijfeld de voor de bebouwde kom van Axel ingevoerde ver keersmaatregelen hun gunstige invloed doen gelden. POLITIE 1Algemene toestand De sterkte van de in de gemeente Axel gestationeerde rijkspolitie-ambtenaren be droeg op 1 januari 1968 acht man, waar van zeven geplaatst te Axel en één te Sluiskil. Ook gedurende het jaar 1968 was te Axel geplaatst een wachtmeester jongere cate gorie voor praktische vorming en oplei ding. De sedert 17 juli 1967 wegens ziekte onafgebroken buiten dienst geweest zijnde adjudant-groepscommandant D. Schatborn is per 1 augustus 1968 met functioneel leeftijdsontslag gegaan. Per 1 augustus 1968 werd een nieuwe groeps commandant benoemd, nl. de adjudant J. de Jong. Het rayon Sluiskil is vacant. De dienst aldaar - politiezorg N.S.M., Sassing en omliggende polders - wordt nu waar genomen door personeel van het rayon Axel. In de vacatures, ontstaan door het ver trek van de opperwachtmeester A. C. L. van Hove en de wachtmeester le klasse L. J. Nelis werd nog niet voorzien. Op 31 december 1968 bedroeg de sterk te van de in de gemeente Axel gesta tioneerde politie-ambtenaren zeven man inclusief de groepscommandant. Het politietoezicht had in het afgelopen jaar veelal te lijden onder assistentie- verlening elders, zoals regelmatig te Amsterdam. Zesmaal werd in 1968 gedurende een pe riode van vier weken één man afgestaan. Bovendien werd één man van 26 juli tot 9 augustus 1968 te Cadzand gedetacheerd 1.v.m. het badseizoen aldaar. Verder twee man te 's-Gravenhage van 17 t'm 20 april 1968 en één man twee dagen in de bol lenstreek wegens het bloemencorso. Tenslotte werd meerdere malen assisten tie verleend aan omliggende groepen van het korps rijkspolitie en aan de gemeente politie Terneuzen i.v.m. wielerwedstrijden en dergelijke en bij het Koninklijk bezoek. 2. Aktiviteit personeel Gedurende het afgelopen jaar werden door het te Axel gestationeerde personeel in totaal 630 processen-verbaal opge maakt, gespecificeerd als volgt 58 processen-verbaal wegens misdrijf; 483 processen-verbaal wegens overtredin gen, waaronder 373 wegens het overschrijden van de maximum-snel heid; 89 processen-verbaal van verhoor op verzoek van politie-instanties elders en werden er 525 transakties uitgereikt (betaalde waar schuwingen wegens geringe over tredingen, zoals onjuist parkeren en dergelijke). Er vonden in 1968 in de gemeente Axel 73 verkeersongevallen plaats, waarbij twee doden waren te betreuren. Tevens vond 1 ander ongeval met dodelijke af loop plaats. Twee leden van het te Axel geplaatste rijkspolitiepersoneel zijn nog steeds in gedeeld bij het peloton Mobiele Eenheden van het district Middelburg. Dank zij de aktiviteit en de inzet van het personeel werden de belangrijkste mis drijven - waaraan vaak veel tijd werd besteed - opgelost en de betrokken da ders gevat. Door de tot de groep/rayon Axel behoren de reserve-rijkspolitie werd op 21 sep tember 1968 assistentie verleend bij de dodenherdenking bij het Pools monument. Regelmatig wordt aan dit personeel in structie gegeven aangaande de wetgeving, alsmede over wapengebruik en dergelijke. Enige malen werd er te Terneuzen schiet- onderricht gegeven op de daar aanwezige schietbaan. Het aantal reservisten van de groep Axel bedraagt 18 man. Eén hun ner werd per 1 januari 1969 bevorderd van wachtmeester tot reserve-wacht meester le klasse. 3. Openbare orde en veiligheid Gezien de geringe sterkte van het per soneel en het toenemen van het aange brachte werk, zoals aanrijdingen, aangif ten van misdrijven en dergelijke, komt de surveillance nog al eens in gedrang. Zo veel mogelijk wordt er naar gestreefd om vooral tijdens de zaterdagmarkt en op de cafésluiting voldoende toezicht te laten uitoefenen. BRANDWEER De sterkte van het (korps is gehandhaafd kunnen blijven op 24 leden. Voortdurend wordt er naar gestreefd door werving de or ganieke sterkte van 28 leden te bereiken. Er werd in 1968 9 keer uitgerukt voor branden van geringe omvang. Voor hulpverlening bij wateroverlast werd 3 keer de medewerking van de brandweer ingeroepen. Voorts werd assistentie verleend bij de viering van Ko ninginnedag en bij de jaarlijkse kerstboom verbranding. Aan de paraatheid en bekwaamheid van het korps wordt veel aandacht besteed. De opleiding tot persluchtmaskerdrager werd in 1968 afgerond met als resultaat dat aan een zestal leden het diploma kon worden uit gereikt. In oktober 1968 is gestart met opleidingen tot brandwacht le en 2e klas. In 1969 zullen de 15 deelnemers worden geëxamineerd. De kaderopleiding te Breda, uitgaande van de Stichting Opleiding Brandweerpersoneel, werd door 2 man leidinggevend personeel ge volgd. Ook de bereikte resultaten in de kring- en provinciale wedstrijden met een eerste en een zesde prijs, gehouden respectievelijk te Zuid- dorpe en Breskens, getuigen van een inten sieve training. Om het korps ook in de weekends geduren de de zomermaanden een zo groot mogelijke graad van paraatheid te geven is in 1968 voor het eerst een brandalarmgroep ingesteld, bestaande uit 5 brandwachten en 1 bevel voerder. Omdat deze brandalarmgroep nog niet be hoefde op te treden, kan hiervan enkel wor den medegedeeld dat de paraatheid volgens het rouleersysteem goed werkt. Tenslotte mag de goede korpsgeest niet on vermeld blijven. ALGEMENE BIJSTANDSWET, GROEPSREGELINGEN EN SOCIALE VOORZIENINGSREGELEN In het jaar 1968 zijn 113 aanvragen op grond van de Algemene Bijstandswet en de Groeps regelingen ingediend. Op 1 januari 1968 waren nog in behandeling 5 aanvragen. Voor afdoening kwamen dus in aanmerking 118 aanvragen. Hierop werd als volgt beschikt Gunstig beschikt 70 aanvragen Afwijzend beschikt 32 aanvragen Ingetrokken 7 aanvragen Nog in behandeling per 31 december 1968 9 aanvragen Totaal 118 aanvragen Ingediend zijn 3 bezwaarschriften. In 1 geval is op een bezwaarschrift gunstig beschikt en 1 bezwaarschrift is ongegrond verklaard. Eén bezwaarschrift is nog in be handeling. Bij Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn geen beroepsgeschillen aanhangig gemaakt. Het naar verhouding vrij grote aantal aan vragen waarop afwijzend is beschikt, betreft in hoofdzaak aanvragen om bijstand in de kosten van inkomstenbelasting, door per sonen die in een bejaardentehuis zijn opge nomen. In verband met een bij de Kroon in behan deling zijnde beroepszaak, is in deze gevallen een afwachtende houding aangenomen. Bijstand in de kosten van het bestaan is ver- lend in 147 gevallen, t.w. voor levensonderhoud 43 gevallen verpleging bejaarden 69 gevallen verpleging minder validen 20 gevallen verpleging psychiatrische gev. 11 gevallen verpleging in ziekenhuizen 4 gevallen Totaal 147 gevallen Ingevolge de Rijksgroepsregelingen is uitke ring verstrekt aan Oorlogsslachtoffers 4 gevallen Gerepatrieerden 4 gevallen Zelfstandigen 2 gevallen Minder-validen 19 gevallen Werkloze werknemers 6 gevallen Woonwagenbewoners 2 gevallen Totaal 37 gevallen De Wet Werkloosheidsvoorziening heeft toe passing gevonden in 17 gevallen. 14 Personen zijn in G.S.W.-verband werk zaam geweest. Op 31 december 1968 bedroeg het aantal geplaatsten 13. Het aantal geplaatsten op de beschuttende werkplaats te Terneuzen bedroeg 11. In totaal heeft de Dienst Sociale Zaken dus in het jaar 1968 aan 226 gezinnen en alleen staanden materiële bijstand verleend. (zie vervolg op pagina 3) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,Andere plaatsen f 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. I

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1