DoroP°bevrij<tt GEMEENTERAAD VAN AXEL UITSLAG HERINDELINGSENQUETE Frankeriag bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 83e Jaargang no. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN sdag Vergadering van woen Afwezig met kennisgeving de heer P. Dekker De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed. De notulen van de vergadering van 23 de cember 1968, werden onveranderd vastge steld. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN De heer Bouman zegt dat in de mededelin gen wordt toegezegd dat bij wijze van proef op enkele punten een parkeerverbod zal wor den aangeduid met een gele markering. Dit is half werk, op de ene plaats met borden en op andere plaatsen met gele markering, dit kan verwarring stichten. We moeten alles doen of niets. De Voorzitter antwoordt dat bij de heer Bouman een misverstand is ontstaan. De gele markering zal niet extra zijn, maar op enkele punten in Axel zal een proef wor den genomen met de markering zonder bor den. Het zal niet zijn zoals meestal met gele trot toirbanden, maar met halve gele tegels, dit ontsiert minder dan met gele-banden. Mocht deze proef een goed resultaat ople veren dan zullen wij in fases naar een vol ledige markering overgaan. BESLOTEN wordt tot het toekennen van een verhoging van 6,25% met ingang van 1 januari 1969 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente ko men. AANGEBODEN worden de rekeningen van de takken van Dienst en de Gemeenterekening over het Dienstjaar 1966 Commissies van onderzoek. Tot leden van de commissies van onderzoek worden benoemd Rekeningen takken van dienst J. C. van Luijk, P. Dekker, E. A. Maas. Gemeenterekening J. Vink, A. de Waard, K. Hamelink. VERKOCHT wordt een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Gistellelaan, aan de heer 29 januari 1969 P. J. F. de Jonge te Axel, groot ongeveer 480 m2. Bij het voorstel tot verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Noordpol derstraat, aan het Reinigingsbedrijf Boon te Middelburg, groot ongeveer 1010 m2, vraagt de heer J. Dieleman of het college attent wil zijn bij mogelijke vergunningen van de Hin derwet, dat er geen stoffen worden geloosd in de riolering welke overlast of stank kun nen veroorzaken, zoals wij dit enige tijd terug hebben ondervonden van een ander reinigings bedrijf. Pas dan vergunningen geven wanneer vast staat dat er geen hinder kan ontstaan. Wethouder IJsebaert antwoordt dat dit goed zal worden bekeken en dat rekening moet worden gehouden met de voorwaarden welke gesteld zullen worden. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. Verder wordt besloten verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Roosevelt- laan, aan de heer H. P. Cijsouw te Axel, groot 943 m2; een perceel achtererf, gelegen aan de Kanaal kade, aan mevrouw S. M. Janssens-Martens te Axel, groot ongeveer 175 m2; een perceel bouwgrond, gelegen aan de Eisen- howerlaan, aan de heer W. van Eek te Axel, groot ongeveer 335 m2; een perceel bouwgrond, gelegen aan de Eisenhowerlaan, aan de heer L. F. Caessens te Axel, groot ongeveer 335 m2. HET VOORSTEL tot het vaststellen van de 2e wijziging van de begroting van het Ge meentelijk Grondbedrijf en van de 4e wij ziging van de Gemeentebegroting, betreffen de het Dienstjaar 1969, wordt z.h.s. aange nomen. De heer Oggel spreekt zijn spijt uit, dat niet kan worden overgegaan tot bebouwing van plan Noord I. De Voorzitter antwoordt dat door G.S. de goedkeuring hieraan is onthouden, en deelt mede dat met de stedebouwkundige contact Nadat tot maandagmiddag gelegenheid bestond tot inleveren van de enquêteformulieren kon maandagavond de einduitslag worden vastgesteld. In totaal werden 3720 formulieren uitgereikt, waarvan werden terugontvangen 2626 exemplaren, waarvan 348 blanco en 13 van onwaarde. Resteren 2265 geldige formulie ren, waarop 4508 JA-handtekeningen en 234 NEE. Specificatie Gemeente Aantal gezinnen Terug ontv. formulieren Blanco JA NËE voor Axel 2670 1841 45 3702 170 95,61 Koewacht 700 555 265 13 452 59 88,46 Overslag 75 55 10 92 2 97,87 Zuiddorpe 275 175 28 262 3 98,87 TOTAAL 3720 2626 348 13 4508 234 95,06 Alhoewel het comité wel de verwachting had dat er een meerderheid zou bestaan voor een zelfstandige zuidgemeente, had men toch ze ker niet deze 95% durven verwachten. Gezien ook het aantal terugontvangen for mulieren mag men zeker deze uitslag - al hoewel niet bindend toch dermate repre sentatief achten dat aan het oordeel van de bevolking over de ministeriele plannen nu wel geen twijfel meer kan bestaan. Ook is de hele herindeling de laatste maanden zo in de actualiteit geweest in diverse provin ciale en streekbladen, dat men als zeker kan aannemen dat eenieder die interesse heeft voor dit onderwerp, zelfstandig een oordeel heeft kunnen vormen. Nu dit resultaat zo sterk spreekt voor een zelfstandige gemeente, mag men toch zeker hopen dat de Kamer deze uitspraak niet zo maar naast zich neer zal leggen. HET BEZOEK VAN B. W. Het college van B. en W. heeft dinsdag een bezoek gebracht aan een aantal leden van de diverse Tweede Kamerfracties. Naar ons werd medegedeeld is ook dit bezoek hoop gevend te noemen. Vanzelfsprekend konden in deze gesprekken geen definitieve toezeg gingen worden bereikt, maar de algemene in druk was wel dat men in vele gevallen niet zo bijster veel voelt voor de nieuwe monster gemeente Terneuzen zoals die in het wets voorstel van de minister wordt genoemd, ter wijl men voor het streven naar zelfstandigheid van Axel veel begrip had. Van de zijde van de P.v.d.A. en van D '66 verkreeg men de toezegging dat men zich nog ter plaatse in de Kanaalzone op de hoogte wil komen stellen van de ontwikke lingen. De hoop dat men tot twee of drie gemeenten in de Kanaalzone komen zal neemt toe, maar zeker zal er tot de laatste dag actie moeten blijven om dit doel te bereiken. Het zal naar men verwacht toch wel april worden voordat het voorstel door de Kamer zal worden be handeld. is gelegd om te komen tot een deelplan, om tot een ontsluiting te komen en een goede entree van de gemeente. VOORSTEL tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 538.000,-, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage biedt de gemeente Axel een vaste geldlening aan van 538.000,-, waarvan 238.000,- is bestemd voor de financiering van enkele kapitaalsobjecten, be nevens 300.000, - voor de consolidatie van vlottende schuld. De heer Oggel zegt, zeer tevreden te zijn met dit voorstel, aangezien het nu mogelijk zal zijn de sportterreinen uit te breiden en de uitvoering van het Hofplein kan begin nen. Wethouder Van der Lee verklaart dank en waardering te hebben voor de Provinciale Griffie die alles op een korte termijn moge lijk hebben gemaakt. Het voorstel wordt zonder verdere bespre king aangenomen. BEHANDELING van het voorstel van de Prot.-Chr. Raadsfractie inzake opneming Post „Fradtiehulp" in de Gemeentebegro ting. In de vergadering van de raad van 23 de cember 1968 heeft de Protestants-Christe lijke fractie voorgesteld te besluiten in de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1969 een post te ramen onder de titel „Fractie hulp", ter grootte van 325, - en daaruit aan de onderscheiden raadsfracties een uit kering te doen van 25, - voor ieder lid, dat tot de bepaalde fractie behoort en deze post ook te brengen op de gemeentebegroting voor 1968, bij de eerstvolgende begrotings wijziging. Naar aanleiding van dit voorstel willen B. en W. er op wijzen, dat onderscheid dient te worden gemaakt in a. normaal door een raadslid te maken kosten in verband met zijn raadslidmaat schap, zoals de kosten van externe infor matie, overleg met partij-organen e.d.; b. bijdragen in de kosten van in te stellen of ingestelde fractie-bureaus; c. bijzondere kosten, voortvloeiende uit bij zondere acties. De onder a bedoelde kosten moeten naar geacht worden in de eerste plaats ter infor matie van het raadslid zelf of de fractie te zijn geftnaakt en dienen dan ook door het raadslid of door b.v. de kiesvereniging te worden gedragen. B. en W. achten het evident dat de onder b bedoelde fractiebureaus met geschoolde krachten voor Axel niet in overweging kun nen worden genomen. In bijzondere gevallen (sub c), zoals thans bij de behandeling van het wetsontwerp tot her indeling van de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, kan er sprake zijn van extra kosten, welke door raadsfracties ten behoeve van de gemeente zijn of worden gemaakt; deze kosten kunnen naar de mening van B. en W. bij de gemeente in rekening wor den gebracht, zonder dat daarvoor normen worden gesteld als in het voorstel genoemd. B. en W. stellen voor in bovenstaande geest te besluiten. De heer Oggel verklaart zich met het advies van het college te kunnen verenigen, maar vindt het jammer dat Axel niet als eerste Zeeuwse Gemeente tot fractiehulp overgaat. Daarna wordt overeenkomstig het voorstel besloten. BIJ DE RONDVRAAG informeerde dhr. J. Dieleman naar de gang van zaken bij de Waterleidingmaatschappij. Het verwonderde hem dat hij als raadslid van een gemeente- aandeelhouder uit de krant had moeten ver nemen over de - inmiddels een feit gewor den - fusie tussen de Zeeuwse Waterlei dingbedrijven. Was het niet mogelijk geweest dat de raad hierover tevoren werd geinfor- meerd alvorens deze zaak in de pers kwam aldus de heer Dieleman. Burgemeester Van Dijke antwoordde hierop dat de gemeente alleen indirect bij deze zaak is betrokken, en dat zij als aandeelhouder een vertegenwoordiger - de heer Oggel - in de maatschappij heeft. De heer Dieleman gaat hier nog even verder op in en verklaart dat het bepaald niet de bedoeling is dat de raad steeds over de ge hele gang van zaken wordt ingelicht maar meende dat bij dergelijke belangrijke en in grijpende beslissingen de raad - zuiver infor matief - toch tevoren op de hoogte kan worden gesteld. De Voorzitter antwoordt dat de raad middels de heer Oggel is vertegenwoordigd en dat deze met een vrij mandaat ter vergadering gaat. Wanneer de raad meer weten wil bestaat altijd de mogelijkheid hiernaar te informeren. Het college heeft in dit geval geen behoefte gehad de raad hierover te raadplegen. De heer Hamelink verklaart met de heer Dieleman van oordeel te zijn, dat het juist is dat de raad te voren wordt ingelicht. De heer Oggel verklaart als vertegenwoor diger steeds het college op de hoogte te stel len van de belangrijkste zaken in de verga deringen, terwijl hij ook verschillende malen de stukken van de waterleiding mee heeft genomen naar de raadsvergadering in de ver wachting dat vragen zouden worden gesteld. Maar dit is nooit gebeurd. Wanneer er vra gen worden gesteld is hij steeds bereid deze in besloten vergadering te beantwoorden. De heer Hamelink vraagt of bij de aanleg van de nieuwe riolering in de Zuidsingel de bewoners hierop kunnen aansluiten. De heer Oggel informeert nog naar de toe passing van plasticzakken bij de vuilnis ophaaldienst, zoals dit ook in andere gemeen ten gebeurt. Wethouder IJsebaert antwoordt op deze laatste vraag dat de proeven o.a. in Terneu zen nog niet voor 100% voldoening hebben gegeven, bovendien is de toepassing duur, en blijft men op de vuilnisbelt ten eeuwigen dage met het niet verterende plastic zitten. Bij vuilverbranding zou het systeem zeker eerder in overweging kunnen worden geno men en beter voldoen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. neus, keel en borst van vastzittend aUjm Directeur De Mul van Schiphol bij autoongeluk om het leven gekomen Om kwart voor tien dinsdagmorgen is direk- teur S. de Mul van de luchthaven Schiphol met zijn auto dodelijk verongelukt op de pro vinciale weg in Uithoorn. De heer De Mul was 62 jaar. Hij maakte zijn dagelijkse rit van zijn woonplaats Hil versum naar Schiphol. Midden in Uithoorn ontmoette hij op de twee- baansweg een vrachtauto met aanhangwa gen van een expeditiebedrijf uit Hoofddorp. De vrachtwagen moest plotseling afremmen en het gevolg was, dat de aanhangwagen slip pend een scharende beweging maakte en daar bij over de linkerrijbaan schoof. Met zijn per sonenauto botste de heer De Mul frontaal op deze aanhangwagen. Direkteur De Mul vormde met mr. J. C. H. A. van Stapele de direktie van de luchtha ven. De overleden direkteur behartigde voor Schiphol technische en operationele zaken. De heer De Mul werd geboren te Zaamslag. Hij werd tussen 1928 en 1931 in Soester- berg opgeleid tot officier-vlieger en behaal de het internationale en groot militair vlieg brevet. Later voegde hij daar de brevetten voor waarnemer, kunstvlieger en verkeers- vliger aan toe. Na zijn opleiding werd hij in 1931 instruk- teur van de nationale luchtvaartschool, waar hij mede was belast met de opleiding van verkeersvliegers. In 1939 trok hij naar nl- dië, waar hij achtereenvolgens instrukteur bij en commandant van de opleiding voor bommenwerpers werd. Via Australië belandde hij in 1942, toen Indië door de Japanners werd bezet, in de Verenigde Staten. In Jackson (Miss.) was hij tijdens de rest van de oorlog commandant van diverse Neder landse squadrons. Na de oorlog keerde hij terug naar Java en werkte tot 1950 op het hoofdkwartier mili taire luchtvaart in Djakarta. Op 1 juli 1951 begon Jhij zijn werk op Schiphol als hoofdambtenaar in algemene dienst. Zeven jaar later werd hij onder de toenmalige hoofddirekteur U. F. M. Dellaert benoemd tot adjunkt-direkteur. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,—. Andere plaatsen 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden ƒ1, elk woord meer 15 cent

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1