Sanapirirr Bronchiletten AGENDA Uit onze omgeving Axel Antwoord van B. en W. op vragen betreffende hinderlijke stank uit de riolen in plan West SLIPPARTIJEN EN AANRIJDINGEN DOOR GLADDE WEGEN Tracé voor de dam door de Oosterschelde tussen Schouwen en Noord-Beveland Kerkdiensten Weekend-diensten y Door de heren J. Dieleman en K. Hamelink, leden der P.v.d.A.-fractie van de gemeente raad, werden aan burgemeester en wethouders dd. 31 december 1968, de navolgende schrif telijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat op zaterdag 28 december 1968 en een aantal daarop volgende da gen een gedeelte van de Axelse bevolking geplaagd werd door een doordringende stank, die vanuit de gemeentelijke rio lering de woningen binnendrong 2. Is het juist, dat een niet te verwaarlozen aantal mensen, vooral in de woonwijken Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat en de Nieuwendijk, als gevolg van het in ademen van de stankverwekkende vluch tige stof, hoofdpijn kregen en onwel wer den 3. Is het juist, dat deze vluchtige stoffen veroorzaakt zijn door het reinigen van tankauto's op het terrein van het gemo toriseerd expeditiebedrijf van „Rogam", gelegen aan de Vaartstraat te Axel, waar bij de resten van door tankauto's vervoer de chemische stoffen zijn afgevoerd in de gemeentelijke riolering 4. Is het juist, dat het schoonmaken van de tanks wordt verricht door de N.V. van Ruiten's Transporten te Bergschenhoek 5. Is het juist, dat de zich in de riolering bevindende vluchtige stof is geïdentifi ceerd als cumeen 6. Kan het inademen van cumeen-houdende vluchtige stoffen schade of ernstige scha de aan de gezondheid toebrengen 7. Zijn de schoonmaakbedrijven, die zich be zig houden met het reinigen van met che mische stoffen geladen geweest zijnde tankauto's, bij het reinigen gebonden aan wettelijke voorschriften en zo ja, zijn deze voorschriften volledig in acht genomen 8 Is het juist, dat de gemeente geldkosten- de voorzieningen heeft moeten treffen om de zich in de riolering bevindende vluch tige stoffen te neutraliseren en/of af te voeren Als alle of een gedeelte van deze vragen door uw college bevestigend moeten wor den beantwoord, welke maatregelen denkt uw college dan te zullen gaan nemen om herhaling ervan te voorkomen Burgemeester en Wethouders beantwoorden deze vragen als volgt 1 Deze vraag wordt in zoverre bevestigend beantwoord, dat op zondagmorgen, 29 de cember 1968, om 7 uur de stank uit de riolen verdwenen was. 2. Enkele klachten over hoofdpijn zijn be kend geworden. 3. en 4. Worden bevestigend beantwoord. 5. Zowel de geur als de gecontroleerde werkopdrachten hebben uitgewezen, dat het hier cumeen betrof. 6. Hoewel cumeen een narcotische werking heeft, werd zowel door de Arbeidsinspec tie als door de veiligheidsdienst van de Dow Chemical (cumeen wordt voor deze onderneming vervoerd) verzekerd, dat de concentratie van de in de riolering te recht gekomen cumeen niet schadelijk was voor de gezondheid. De inspectie van de Volksgezondheid te Middelburg verzekerde dat cumeen een stof met narcotische werking is; zij ad viseerde om maatregelen te treffen ten einde herhaling te voorkomen. 7. Aan de N.V. van Ruiten's Transporten te Bergschenhoek is een voorwaardelijke vergunning ingevolge de Hinderwet ver leend tot oprichting van een herstelinrich ting voor motorvoertuigen. De desbetreffende voorwaarden zijn daar op afgestemd. 8 Deze vraag wordt bevestigend beant woord. Voorts wordt nog het volgende medege deeld. Om herhaling te voorkomen is de onder neemster gelast, de lozing op het gemeen teriool van de stoffen, komende uit de schoon te maken tankwagens, onmiddel lijk te staken. Overigens is deze zaak bij ons college een onderwerp van nauwgezette studie, waarbij wij in overweging zullen nemen de binnenkort te verwachten gevraagde adviezen van enige terzake deskundige instanties. Wij stellen ons voor te gelegener tijd de Raad in kennis te stellen omtrent het re sultaat van deze studie en onze daarop gegronde definitieve beslissing. VRACHTAUTO'S BOTSTEN Woensdagmorgen te 6.25 uur remde A. R. uit Axel met de door hem bestuurde vracht auto af bij het oprijden van de Stationsstraat vanuit de Singelweg, voor de vrachtauto rij dende door de Stationsstraat, bestuurd door A. N. eveneens uit Axel. R. trapte door de voetrem heen en botste tegen de auto van N., waardoor beide auto's flink werden bescha digd. VERGADERING N.C.V.B. De N.C.V.B. vergaderde 16 januari in het jeugdgebouw in de Kerkdreef. De presidente opende de vergadering met het lezen van Lucas 21 10-12 en 25-28, waarover haar meditatie ook handelde. Na het gebed en de notulen een welkom in het nieuwe jaar. Na de pauze kwam de heer de Vries van Hedenesse aan het woord over het werk aan het vormingscentrum. Boeiend om te horen hoe Hedenesse is ont staan en hoe het nu werkt. Veel jongeren komen er, waar dan een heel programma voor klaar staat, sport en spel, maar ook lezingen, gesprekken, discussies. Ook andere groepen kunnen er terecht. Hedenesse groeit nog steeds, wij kunnen trots zijn op zo'n vormingscentrum in Zeeuwsch- Vlaanderen. VERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Woensdagmiddag hield de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen haar eerste bijeenkomst in 1969 in „de Halle". Dokter Boor hield deze middag een lezing over het werk van het Rode Kruis, in het bijzonder over de activiteiten ten dienste van langdurige zieken met het Rode-Kruis-schip de „Henri Dunant". Jaarlijks maakt dit schip ook een tocht met Zeeuwse passagiers en dokter Boor heeft al eerder een dergelijke reis begeleid. Hij illustreerde zijn lezing dan ook met een aantal fraaie dia's. Er bestond voor deze middag een goede be langstelling. JAARPROGRAMMA KATHOLIEK VROUWENGILDE Het Vrouwengilde heeft voor het jaar 1969 zijn programma vastgesteld. De volgende middagen en avonden hoopt men te organi seren 24 januari 14.00 uur „de Halle". Lezing en demonstratie Schoonheidsverzorging. Toegang gratis. 30 januari 19.30 uur Bejaardenlokaal. Kaartavond ten bate van „Wanita-Katholik". Jaarvergadering. 11 februari 19.30 uur Bejaardenlokaal. „Alles over Parels". Le zing door Mevrouw v. d. Hemel uit Vlis- singen. Diverse snoeren en sieraden zullen ons worden getoond. 3 maart 20.00 uur „de Halle". Lezing Henriëtte Holthausen „Culinaire reizen door de wereld". 12 maart 19.30 uur Bejaardenlokaal. Lezing verzorgd door N.V. Organon. 21 maart v. 17.45 u. 1 a. 23.45 uur Operette „De Lustige Boer" te Gent. Kosten 10, - p.p. Introductie toege staan. 2 april 19.00-21.30 uur LandbouwhuishoudschoolBloemschik cursus 6 lessen 5,40 April (Paasvakantie) 's middags Poppenkast. Toegankelijk voor kinderen en kleinkinderden van de leden, mei 19.30 uur Bejaardenlokaal. Quiz, verzorgd door Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten Plattelande. juni Landbouwhuishoudschool. Demonstratie van enige bijzondere recepten, september 19.30 uur Bejaardenlokaal. Lezing over Bont, o.a. wat betreft soorten, gebruik onderhoud enz. september Landbouwhuishoudschool. Dinsdagavond cursus Variaties met brood broodscho tels, broodsoorten, beleggingen, lunchpak ket. Kosten 4 lessen 3,60 oktober Philippine. Mosselen eten. november Bejaardenlokaal. Kook- en bakdemonstra- tie St. Nicolaasrecepten. Tevens voorlichting over Koelen en Diep vriezen, december Kerst- of St. Nicolaasavond. Maandagochtend werden veel automobilisten in onze omgeving verrast door plaatselijk gladde weggedeelten die slipgevaarlijk waren. Tal van aanrijdingen, gelukkig zonder al te ernstige gevolgen. Op de Herbert Dow-weg te Hoek ontstond om 7 uur een kettingbotsing waar 7 auto's' bij werden betrokken. Twee personen, J. Koster uit Terneuzen en B. Lamee te Axel werden met beenkwetsuren naar het zieken huis te Terneuzen vervoerd. De botsing ontstond, doordat P. H. uit Axel op een voor hem stilstaande auto botste. Er was veel materiële schade. Om ongeveer 8 uur raakte de autobestuurder G. G. uit Terneuzen bij 't uitvoeren van een inhaalmanoeuvre op de provinciale weg Hoek- Terneuzen in een slip en kwam op het links van de weg gelegen fietspad terecht. De 14- jarige J. Lauret uit Philippine die op dat moment over het fietspad reed werd door de auto geraakt en moest met een beenbreuk in het ziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. De auto maakte hierop een zwaai naar rechts en kwam in een sloot terecht. Om half acht is een bestelauto van de fa. De V. uit Zaamslag en bestuurd door De V. uit Terneuzen in de Axelsestraat komen te slippen. De auto geraakte van de weg en sloeg enkele malen over de kop. De beide inzittenden van de bestelauto kwamen er met de schrik van af. De bestelauto was total-loss. Omstreeks acht uur slipte in de Terneuzen- sestraat Mevr. De N.-L. uit Terneuzen met haar personenauto toen zij in de richting Terneuzen reed. Na een bermpaaltje omver gereden te hebben belandde zij met de auto in een sloot, waardoor zij een hoofdwond op liep. Dokter Verboom, die de eerste hulp verleen de, liet mevr. De N. met een ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen vervoeren. De auto werd aan de rechterzijde zwaar be schadigd. AFSLUITING MOET ROND 1978 KLAAR ZIJN Bij koninklijk besluit is het tracé vastgesteld van de dam door de Oosterschelde tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. De afsluiting van de Oosterschelde zal het sluit stuk zijn van de deltawerken en de moeilijkste en meest riskante van alle afsluitingen. De lengte van de aan te leggen dam zal ne gen kilometer bedragen, terwijl de grootste te overwinnen diepte aan de zuidkant circa 34 meter bedraagt en aan de noordkant circa 21 meter. In het tijdschema wordt ervan uit gegaan, dat de afsluiting rond 1978 plaats zal vinden. De kosten worden geraamd op 570 miljoen gulden. In het voorjaar van 1967 is men met de bouw van de werkhaven Schelphoek op Schouwen begonnen, terwijl in het najaar van 1968 een aanvang is gemaakt met de bouw van de werkhaven Sophia op Noord- Beveland en de inrichting van de haven Burghsluis op Schouwen ten behoeve van het personenvervoer van en naar de te maken werken. Het waterloopkundig onderzoek heeft ge leerd, dat de afsluiting het best is aan te vangen met de aanleg van drie afzonderlijke steunpunten of werkeilanden op de rand van de platen. Het voorlopig schema is als volgt gedacht 1969 de aanleg van een noordelijk werk- eiland 1970 de aanleg van een werkeiland ten zuiden van de schaar van Roggenplaat met 'n damvakgedeelte in zuidelijke richting 1971 de aanleg van een zuidelijk werk eiland bij de Roompot met een damvak gedeelte in noordelijke richting 1972 aanbrengen bodembescherming in de sluitgaten, begin van de damaanzetten 1975 aanvang bouw van de spuisluis, dam- vak tussen de twee zuidelijke werkeilanden (dichting van de geul)' 1977 bij Noord-Beveland en Schouwen 1978 dichting van de sluitgaten 1979 afwerken van het damlichaam. De te volgen sluitmethoden voor de sluit gaten vormen nog een punt van studie. Er zal gebruik worden gemaakt van de ervaring die men nog op zal doen van de drie andere grote werken in het deltagebied. Het Volke rak zal worden gesloten door middel van caissons, terwijl in het noordelijk deel van het Haringvliet betonblokken zullen worden gebruikt voor de geleidelijke sluiting door middel van een kabelbaan. Het dwarsprofiel van de Oosterscheldedam zal gelijk zijn aan dat van de dam door het Brouwershavense Gat. Alleen aan de binnenkant van de dam zal de berm een 0,5 m hoger zijn. ZONDAG 26 JANUARI 1969 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Veefkind Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstr. 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis ARTSEN 25 - 26 januari dokter Kok TANDARTSEN 25 - 26 januari P. A. van Mieghem, Schel- dekade 58, Terneuzen. tel. 2685. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur Hoestdrank in tabletvorm, f 1.- AXEL Zaterdag 25 januari 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm Zaterdag 25 januari 20.00 uur Kooravond in de Geref. Kerk, Kerkdreef. Zaterdag 1 februari 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel GENT Koninklijke Opera Zaterdag 25 januari 20.25 uur Karsenty „Black Comedy" Zondag 26 januari 14.30 uur Faust 20.00 uur Lucrezia Borgia Vrijdag 31 januari 20.00 uur Faust Koninklijke Nederlandse Schouwburg 25 - 27 - 30 januari 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot 26 januari 15.00 en 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot 1 Februari 20.00 uur Een dag uit de dood van Piet Snot HOLLIDAY ON ICE presenteert de nieuwe Show 1969 (13 - 23 februari 1969) voor het eerst in Gent SJOUKJE DIJKSTRA en JOAN HAANAPPEL ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse Opera Zaterdag 25 januari 19.00 uur Tristan en Isolde Zondag 26 januari 14.30 uur Don Carlos 20.00 uur Monika Vrijdag 31 januari 19.00 uur Tristan en Isolde Koninklijke Nederlandse Schouwburg 25 - 27 30 januari 20.00 uur Koning Lear 26 januari 15.00 en 20.00 uur Koning Lear

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 2