DE HERINDELING Franse Aluminiumfabriek Péchiney vestigt zich in het Sloe 0PENDARE VERGADERING Snuif en wrijf Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 25 JANUARI 1969 83e jaargang no. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De herindelingsmachine rondom het al dan niet voortbestaan van Axel draait nog steeds op volle toeren. De afgelopen dagen werd reeds het grootste deel van de enquêteformulieren, die door een comité uit de burgerij waren rondgezon den, opgehaald. Het resultaat is bijzonder goed en kan voor comité en gemeentebestuur alleen maar een stimulans zijn om op volle kracht te blijven werken. Het percentage aan binnengekomen formulieren ligt hoog, want het draait op dit moment al rond de 70%, hetgeen zeker op vrijwillige basis bijzonder goed mag worden genoemd. Verheugend voor al degenen die een zelf standige gemeente wenssen is zeker ook de verhouding tussen voor en tegen op dit moment is van het totaal aantal binnenge komen stemmen het aantal voorstemmers ruim 95 procent, terwijl het hoogste percen tage tegenstemmers - jdit betreft de ge meente Koewacht - niet meer dan 11% bedraagt, dus ook daar van de uitgebrachte stemmen tot nog toe 89% voor een zelf standige zuidgemeente. In cijfers bedroeg het aantal uitgebrachte stemmen, berekend op de tot en met vrijdag ochtend terug ontvangen formulieren AXEL KOEWACHT ZUIDDORPE OVERSLAG JA 3593 252 262 96 NEE 165 32 3 2 4203 202 Aangezien bij de dagelijks opgemaakte stand de tussentijdse verhouding in de stemmen geen grote afwijkingen te zien hebben gege ven mag zeker worden verwacht dat ook de eindresultaten die het comité begin volgende week hoopt klaar te hebben betrekkelijk wei nig afwijken van de cijfers zoals die hier boven zijn weergegeven. Men hoeft zeker geen profeet te zijn om nu al te concluderen dat het aantal voorstanders voor een nieuwe zelf standige gemeente bestaande uit Axel, Koe wacht, Zuiddorpe en Overslag zeker boven de 90% zal liggen. Mocht u nog formulieren in uw bezit heb ben die niet zijn opgehaald, en toch prijs stellen op het uitbrengen van uw mening, dan kunt u uw formulier nog tot maandag middag inleveren bij de voorzitter van het comité, de heer Vink, Markt 12. Ook de televisie toonde in het journaal van donderdagavond interesse voor de herinde ling. Speciaal het organiseren van deze en- quete waardoor ook de burgerij uitspraak kan doen over deze voor de streek wel zeer ingrijpende beslissing, sprak de heren aan. „Een nog niet eerder op deze schaal gehan teerde methode om ook de bevolking in de zaak te betrekken", aldus de tv-journalist. Ook het Axelse gemeentebestuur blijkt in deze zaak zeer actief. Naar wij vernemen zal het college van B. en W. a.s. dinsdag een reis naar Den Haag maken om daar wederom een gesprek te hebben met leden van alle frac ties van de Tweede Kamer, om ook de op positie-partijen en die fracties uit de rege ringspartijen waarmee om welke reden dan ook nog geen gesprek mogelijk was alsnog kennis te doen nemen en met tal van argu menten trachten te overtuigen van de in de Kanaalzone levende gedachten ten aanzien van deze herindeling. van de GEMEENTERAAD VAN AXEL op WOENSDAG, 29 JANUARI '69, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het toekennen van een ver hoging van 6.25% met ingang van 1 januari 1969 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeen te komen 5. Aanbieding van de rekeningen van de takken van dienst en de gemeentereke ning over het dienstjaar 1966 en be noeming van de commissies van onder zoek 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistel- lelaan, aan de heer P. F. J. de Jonge te Axel 7. Voorstel tot verkoop van een perceel Industrieterrein, gelegen aan de Noord polderstraat, aan het reinigingsbedrijf Boon te Middelburg 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Roosevelt- laan, aan de heer H. P. Cijsouw te Axel 9. Voorstel tot verkoop van een perceel achtererf, gelegen aan de Kanaalkade, aan mevrouw S. M. Janssens-Martens te Axel 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Eisenhower- laan, aan de heer W. van Eek te Axel 11. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Eisenhower- laan, aan de heer L. F. Caessens te Axel 12. Voorstel tot het vaststellen van de 2e wijziging van de begroting van het ge meentelijk grondbedrijf en van de 4e wijziging van de gemeentebegroting, be treffende het dienstjaar 1969 13. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 538.000, - met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage 14. Behandeling van het voorstel van de Prot.-Chr. Raadsfractie inzake opneming post „Fractiehulp" in de gemeentebe groting 15. Rondvraag 16. Sluiting. MEDEDELINGEN a. Vraag van de heer den Doelder in de raadsvergadering van 12 oktober 1968 om de parkeerverboden aan te duiden door gele trottoirbanden in plaats van door borden: Bij wijze van proef zullen op enkele pun ten parkeerverboden worden aangeduid door middel van gele markeringen ter zijde van de rijbaan. 1). Vraag van de heer Hamelink in de raads vergadering van 23 december 1968 om de desbetreffende bewoners en eigenaars van woningen aan de Nieuwendijk en de Emmastraat er van in kennis te stellen, de de realisering van plan Noord I is opgeschort Ten aanzien van deze vraag wordt mee gedeeld, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland over het plan Noord I nog niet hebben beslist. Enkele onderdelen zijn nog in studie. Zonder deze uitspraak of een nadere be slissing van de raad is het naar ons ge voelen niet wenselijk de suggestie van vragensteller op te volgen. c. Vraag van de heer Maas in de raadsver gadering van 23 december 1968 over de parkeerruimte in de Nassaustraat Wij hebben opdracht gegeven de aandui ding „N.P.", aanwezig vóór het inmid dels gesloopte pand Nassaustraat 3, te verwijderen. OVERIGE MEDEDELINGEN Met het oog op de liquiditeitspositie van de gemeente hebben wij besloten 1. per 15 december 1968 een kasgeldlening aan te gaan, groot 500.000, 2. de op 25 december 1968 vervallen kas geldlening, groot 300.000, - te ver lengen. De looptijd van beide leningen bedraagt een half jaar en de rente 6Vk% per jaar. Het Franse aluminiumconcern Péchiney is het vierde bedrijf, dat zich in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost vestigt. De andere drie bedrijven zijn N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde", Hoechst Vlissingen N.V. en Billiton M T Chemische Industrie N.V. Péchiney heeft in eerste instantie een terrein nodig van circa 44 ha. Het wordt gekocht tegen een prijs, die ligt op het niveau, dat ook heeft gegolden voor bedrijven, die zich reeds eerder vestigden. Dit terrein, dat in de loop van vorig jaar is opgespoten en dat alleen nog moet worden afgewerkt, is gelegen op het buitendijkse ge deelte langs de Sloeweg tegenover de terrei nen van Hoechst. Tegenover het gedeelte, dat Péchiney in eerste fase gaat bebouwen, aan de andere zijde van de Sloeweg in de Zuidersloepolder, hoopt het bedrijf de volgende fasen van zijn plannen te realiseren. Mr. J. van Aartsen GROTE VOLDOENING OVER KOMST PECHINEY „Wanneer ik zeg, dat het provinciaal bestuur van Zeeland met grote voldoening kennis heeft genomen van het besluit van Péchiney zich in Vlissingen-Oost te vestigen, dan geef ik daarmee onze gevoelens duidelijker weer", aldus reageerde de Commissaris der Konin gin ïn de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, op de bekendmaking van het Franse aluminiumconcern „De naam Péchiney is de laatste tijd in Zee land min of meer een begrip geworden, ik ben geneigd te zeggen een toetssteen voor een verdere economische ontplooiing. De eerste contacten van het bedrijf met het provinciaal bestuur en met het Havenschap Vlisingen i.o. dateren al van enkele jarén her. Wij zijn verheugd over het feit, dat, toen de weg van beschikbaarstelling van goed koop aardgas voor dit bedrijf niet begaan baar bleek te zijn, een andere oplossing kon worden gevonden. Voor de medewerking, die de rijksoverheid, met name de minister van economische zaken, heeft gegeven om dit uit eindelijk zo verheugende resultaat te bereiken, zijn wij zeer erkentelijk", zo zei de Commis saris. „Als ik het goed zie, dan is Zeeland dood de komst van Péchiney over een bepaalde drempel gekomen. Er zit namelijk aan de vestiging van dit bedrijf heel wat méér vast. Ik denk dan niet alleen aan de nieuwe ont wikkelingen op het punt van de energie voorziening, die door de vestiging van Pé chiney mogelijk worden gemaakt, maar ook aan de aglomererende werking, die van zo'n belangrijke vestiging voor allerlei sectoren uitgaat. Er is - ik mag dat zonder overdrijving zeggen - in Zeeland hard gevochten om dit bedrijf hierheen te halen, niet alleen door de provincie, maar ook door de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij. Teleur stellingen zijn ons niet bespaard gebleven. Maar nu de zaak in positieve zin beklonken is, wil ik alleen maar zeggen, dat het een blijde dag is voor onze provincie. Het is mijn overtuiging, dat Péchiney met zijn me dewerkers in Zeeland goed zullen kunnen aarden. Bedrijven, die zich hier al eerder vestigden, zullen dit ongetwijfeld beamen", aldus het commentaar van mr. Van Aartsen. Nog geen Raffinaderij in Sloegebied Naar aanleiding van de bijzonder optimis tische geluiden die o.a. van de zijde van de provincie komen nu Péchiney heeft besloten een aluminiumfabriek in het Sloe te vestigen menen wij dat het zeker ook goed is kennis te nemen van de zienswijze die dr. ir. Nijman hoofd van de afdeling planning van de Hoechst fabrieken in Vlissingen in de P.Z.C. geeft over de verdere industriële vooruitzich ten Berichten als zouden er plannen bestaan om in het Sloegebied een raffinaderij te vestigen zijn uit de lucht gegrepen, zo heeft dr ir Nijman verklaard. ,De industrieën komen heus niet meteen op een holletje naar het Sloe nu Péchiney er komt', zo meende hij. Het Sloegebied is volgens de heer Nijman eerst omstreeks 1980 rijp voor vestiging van grondstoffenvoorziening dichtbij in de vorm van een raffinaderij. Dr ir Nijman die sprak op een bijeenkomst van het natuurkundig gezelschap berekende, dat in de komende zeven tot tien jaar alleen al voor Hoechst en Péchiney achttienhonderd man personeel nodig zal zijn. Rekening hou dend met de toenemende vraag naar personeel ook voor toeleveringsbedrijven, achtte ir Nijman het belangrijk dat nu reeds een ver schrikkelijke serieuze gedachte wordt ge vormd over de groei van de bevolking van Middelburg en Vlissingen. Hij verwacht dan ook een zeer grote groei van de bevolking van beide steden. De heer Nijman wilde zich nog niet concreet uitlaten over de verdere plannen van Hoechst op Walcheren, maar hij liet wel doorschemeren dat de nv met 320 hectare in het Sloe zeker niet van plan is ,om op het been van de fos- forproduktie te blijven hinken'. Naar aanleiding van de jongste berichten over de nieuwe vestiging, vroeg de heer Nij man zich af of het nu niet voor een over slagbedrijf interessant wordt om zich in dit havengebied te gaan vestigen. Hoechst laat thans nog materiaal in Rotterdam lossen, met binnenschepen naar Zeeland brengen. Econo misch lossen met een bulkcarrier is hier thans nog niet mogelijk. Door de vestiging van Péchiney zouden er nu wel gunstige perspec tieven ontstaan voor de overslag van grond stoffen in het havengebied Vlisingen-Oost. Niet alleen voor de vestigingen in de omge ving, maar eventueel ook voor bedrijven in het Gentse en Antwerpse industriegebied. Met de vestiging van Péchiney zal het elek triciteitsverbruik van beide vestigingen vier toe vijf keer zo veel zijn dan dat voor de rest van Zeeland, zo zei dr ir Nijman verder. Met de uitnodiging van deze inleider kwam het natuurkundig gezelschap in ,De Schakel' in de gelegenheid nader kennis te maken met Hoechst. In een inleiding die later op de avond met een film werd geïllustreerd be lichtte de heer Nijman de verschillende stadia van de chemische groei. Tot 1940 is steeds gezocht naar vervangingsmiddelen voor na- tuurprodukten. Na de tweede wereldoorlog volgde de grote ommekeer, waarbij men af stapte van het principe van de twee grond- stoffenpijlers steenkool en delfstoffen en werd aardolie de nieuwe bron voor de nieuwe stof fen die in de chemische industrie worden ge bruikt. De heer Nijman wees op de belang rijke taak van de chemie, onder meer in de farmaceutische en kleurstoffenwereld en hij schetste aan de hand van cijfermateriaal de grote vlucht van de petrochemische industrie. Hoechst Farbwerke had, zo bleek verder uit het cijfermateriaal, in 1967 niet minder dan 260.000 aandeelhouders. Uw verkoudheid van neus, keel of borat weg met Vrachtauto ramt 10 meter vangrail Zeelandbrug Een klapband was er woensdagmorgen om streeks half twaalf de oorzaak van, dat een onbeladen vrachtwagen over een afstand van 35 meter tegen de vangrail langs de afrit van de Zeelandbrug ramde. Bestuurder E., die van Goes op weg was naar Rotterdam, kon door dit onverwachte euvel de vracht auto niet in bedwang houden, zodat de wa gen een paar keer van links naar rechts over de brug kaatste. Bij stilstand was de vrachtwagen in totaal tegengestelde richting gedraaid. Het spoor van vernielingen mat één stuk van tien me ter, waarvan de vangrail en de afrastering dusdanig waren kromgereden, dat de Zierik- zeese politie genoodzaakt was dit deel los te zagen, zodat het langzame verkeer geen hin der van dit verwrongen staal ondervond. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. t

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1