DE HERINDELING Zeeuws verkeer eiste in 1968 74 doden mm Slechts één pakje sigaretten meenemen uit België Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 11 JANUARI 1969 83e jaargang no. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Actie-comité gaat grote enquete houden onder de bevolking VOLKSWAGEN 1200, hoofdprijs in de Axelse verloting, door Burgemeester Van Dijke officieel uitgereikt Het actie-comité „Herindeling Axel, Zuid- dorpe, Koewacht en Overslag" heeft woens dag in „de Halle" voor de pers een uiteen zetting gegeven van zijn streven en van de activiteiten die het in de komende weken gaat ontwikkelen. Het comité meent dat er voor de bevolking van de gehele Kanaalzone ernstige bezwaren zijn verbonden aan het plan van de Minister van Binnenlandse Zaken om van de gehele Kanaalzone van Biervliet tot en met Koe wacht en Overslag - een gebied met 11 woonkernen een grote nieuwe gemeente Terneuzen te maken. Het comité wil niet ont kennen dat bij één monsteTgemeente voor dit hele gebied de bestuurskracht groot kan zijn, maar het is wel van mening dat het woon klimaat en de leefbaarheid in vele delen van deze reuzengemeente ernstig achteruit zullen gaan, wanneer dit plan werkelijkheid wordt. Het comité meent daarom alle krachten te moeten aanwenden tot het aangrijpen van de mogelijkheid die de Minister in zijn me morie van antwoord openlaat om een tweede zelfstandige nieuwe gemeente in dit gebied te vormen welke dan naar de mening van de Minister zou moeten bestaan uit Axel met daaraan toegevoegd Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. Zoals bekend hebben ook de raden van Axel, Zuiddorpe en Overslag zich voor deze ge dachte uitgesproken. EEN ENQUETE Anderzijds is het comité van mening dat een zo ingrijpende zaak waard is voorgelegd te worden aan alle inwoners die bij dit plan betrokken zijn. Daarom zal in de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag vol gende week huis-aan-huis een circulaire in de brievenbus worden gedeponeerd, waarin zeer in het kort de mogelijkheden die thans nog zijn gebleven voor de herindeling worden weergegeven, waarna aan het slot een ant woordformulier <is opgenomen waarop alle gezinsleden in de betreffende gemeenten woonachtig en ouder dan 18 jaar hun mening kunnen geven over de beide mogelijkheden die de Minister nog open laat 1. één grote gemeente Terneuzen, strekkende van de Schelde tot de grens; 2. een nieuwe gemeente bestaande uit Axel met Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. Over een dag of tien zulen de formulieren aan huis worden opgehaald, waarna het co mité de uitslag ter kennis zal brengen van de Minister, de leden van de Eerste en Twee de Kamer en eventuele andere autoriteiten waarvoor deze gegevens van belang kunnen zijn bij:hun meningsvorming. SYMPATHIEKE GEDACHTE Dat de ideeën die bij het comité zijn gerezen alom waardering ondervinden blijkt wel uit het feit dat bij diverse besprekingen reeds is gebleken dat diverse Kamerleden zeer geïnte resseerd zijn in de uitslag, terwijl ook het verzoek gericht aan vooraanstaande ingeze tenen en verenigingsbesturen om hun adhae- sie te betuigen aan dit initiatief, een over weldigende reactie tengevolge heeft gehad. Bij de brief die dezer dagen huis-aan-huis wordt bezorgd is dan ook een indrukwekken de lijst met namen van ingezetenen en ver enigingen die deze actie van harte aanbeve len. Ook Koewacht, Zuiddorpe en Overslag zijn naar evenredigheid zeer behoorlijk ver tegenwoordigd in dit comité van aanbeveling. GEEN POLITIEKE ZAAK Het comité wees er tijdens deze bijeenkomst nadrukkelijk op dat het geen politieke bin dingen heeft en volledig als buitenstaander de mening van de inwoners vraagt. Ongeacht de uitslag en ongeacht de mening van de ge meenteraden wil het de mening van de be volking in zijn geheel weten en deze ter be- voegder plaatse ter kennis brengen. Daarbij is men van mening dat aan Terneuzen een grote taak is weggelegd bij de bevordering van haven- en industriële accomodatie, ter wijl daarnaast de taak van het bevorderen van een zo goed mogelijk woon- en leefkli maat met alle daaraan verbonden activiteiten en voorzieningen beter aan een afzonderlijke gemeente kan worden overgelaten, die dan daaraan al haar krachten kan wijden. Vrijdagochtend werd in „de Halle" de hoofd prijs van de verloting die dit najaar was ge organiseerd door het comité „Bijdragen de Halle", en waaraan de stichting Streekcen- trum Axel haar volle medewerking gaf, door zich bereid te verklaren vele honderdduizen den loten af te nemen voor haar St. Nico- laas-aetie, .in een gezellige maar toch ietwat officiële bijeenkomst uitgereikt aan de geluk kige winnaar. De heer .J. C. Vink verwelkomde namens de commissie „Bijdragen de Halle" burgemeester van Dijke en de verdere genodigden en dank te de stichting Streekcentrum voor de spon tane en volledige medewerking tot het wel slagen van deze actie. „De Halle" is een cultureel centrum dat voor de volle honderd procent aan de verwachtingen voldoet, maar toch blijkt tijdens het gebruik nog steeds weer de behoefte aan diverse details om de accomodatie nog verder te vervolmaken. Door deze verloting komt men nu weer een stap verder. Namens de stichting Streekcentrum overhan digde de heer W. Dieleman-Dey een chèque ten bedrage van 15.000, - zijnde de bruto opbrengst van de loten verkoop. Hij hoopte dat het Streekcentrum nog meerdere malen m de gelegenheid zal zijn dergelijke acties te organiseren en dat dit ook in de toekomst mogelijk zal zijn onder de zelfde omstandig heden met een Axels gemeentebestuur dat zijn medewerking verleent en een Axelse bur gemeester die de hoofdprijs uitreikt. Hierna verzocht de heer Vink burgemeester van Dijke tot de officiële prijsuitreiking te willen overgaan. Burgemeester Van Dijke verklaarde zich hier toe gaarne bereid, maar niet dan na dank te hebben gebracht voor de burgerzin die ook nu weer in Axel is gebleken nu men dit bedrag voor het cultureel centrum ter tafel brengt nadat al eerder bij de opening dank zij dezelfde burgerzin een fraaie concertvleu gel namens de burgerij werd aangeboden. De mededeling dat thans een geluidsinstallatie zal worden aangeschaft verheugde hem bij zonder, aangezien in de afgelopen maanden is gebleken dat juist hieraan grote behoefte bestaat bij diverse uitvoeringen en vergade ringen. Alvorens op het terras de fraaie hoofdprijs te gaan bezichtigen dankte de gelukkige win naar de heer H. van Luyk uit de Bernhard- straat te Axel het streekcentrum voor deze actie en de prachtige nu door hem gewonnen hoofdprijs. Het Streekcentrum heeft zich steeds vooruitstrevend en actief getoond al dus de heer van Luyk, die ook bijzonder blij was met de bestemming van de opbrengst van de gelden van deze verloting. „De Halle" heeft juist voor zang- en muziekuitvoeringen en zeker ook voor toneel en vergaderingen behoefte aan een geluidsinstallatie en deze verbetering zal „de Halle" nog meer aan de top brengen wat betreft de accomodatie voor velerlei manifestaties. De heer Van Luyk hoopte dat het Streek centrum ook in de toekomst actief en voor uitstrevend zal blijven en ook dan steeds zal klaar staan ten dienste van de Axelse ge meenschap, ondanks de dreigende wolken van de herindeling hopelijk ook dan nog altijd in een zelfstandig Axel onder een eigen gemeentelijk bestuur. Hierna begaf het gezelschap zich naar het terras waar burgemeester Van Dijke de por tieren van de VW 1200 opende en daarna de sleutels overhandigde aan de gelukkige winnaar. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bij een onder een feestelijke dronk, terwijl de direktie van VW-Autocentrum Garage Voet de verdere documenten bij de hoofdprijs be horend aan de nieuwe eigenaar overhandigde en daarbij tevens alle service aanbood waarop haar cliënten mogen vertrouwen. Dodencijfer Rijksweg van 17 naar 7 Er zijn vorig jaar in Zeeland 74 mensen in het verkeer gedood. Dat aantal ligt ruim tien procent beneden het aantal verkeersslacht offers - 85 - van 1967. In 1966 veronge lukten in Zeeland 59 mensen dodelijk. Op merkelijk is de daling van het aantal dode lijke ongelukken, dat de verkeersgroep van de rijkspolitie in Middelburg voor rijksweg 58 noteerde dat liep van 17 terug tot 7 en is bepalend voor de teruggang van het totale aantal dodelijke ongelukken in Zeeland. Het totale aantal aanrijdingen op rijksweg 58 daalde weliswaar nauwelijks - van 281 tot 278 - maar ook het aantal lichtgewonden (94 tegen 105) en zwaargewonden (18 tegen 19) nam wat af. Opperwachtmeester S. P. van de Velde van de Middelburgse verkeers groep meende, dat de cijfers over de Zeeuwse „dodenweg" in 1968 „aanmerkelijk gunsti ger" lagen dan het jaar ervooT en constateer de „De klappen zijn niet zo hard aange komen. We zullen de snelheidscontrole in het lopende jaar zeker niet verminderen. Als het kan zullen we de controles nog verhogen". Evenals vorig jaar boekte Middelburg een opvallend hoog dodencijfer in het verkeer. Er verongelukten vijf mensen, tegen zes in 1967. Van de drie ernstige ongelukken in Zeeland gebeurde er één bij Zierikzee, op het weggedeelte tussen De Val en rijksweg 18, op zaterdag 2 maart, als gevolg waarvan zes mensen overleden. Een tweede botsing met vier doden deed zich op de avond van 19 augustus voor op de Zeelandbrug, toen een personenauto en een vrachtwagen met aan hanger frontaal op elkaar botsten. Een derde zeer ernstige botsing met drie doden kwam voor op de westelijke oprit van het viaduct te 's-Heer-Arendskerke. Bij een beschouwing van de oorzaken van de aanrijdingen met dodelijke afloop bleek, dat een belangrijk aantal van de slachtoffers werd aangereden bij het oversteken. Spreiding Het aantal ongelukken met dodelijke afloop was in 1968 als volgt over Zeeland ge spreid Sehouwen-Duiveland Zierikzee inclusief Zeelandbrug) 12, Se- rooskerke 2. Tholen Sint-Maartensdijk 2, Sint Annaland 1, Scherpenisse 1, Oud-Vossemeer 1. Noord-Beveland Kortgene 1, Kamperland 1. Zuid-Beveland 's-HeeT Arendskerke 4, Nieuwdorp 1, Ka- pelle 1, 's-Heerenhoek 1, Schore 1, Yerse- ke 2, Kruiningen 2, Krabbendijke 1, Ril land-Bath 3. Walcheren Middelburg 5, Domburg 2, Veere 1, West- kapélle 1. West Zeeuwsch-VIaanderen Aardenburg 1, Sluis 1, Cadzand 1, Bres- kens 1, Schoondijke 2, IJzendijke 3, Groe- de 1, Waterlandkerkje 2. Oost Zeeuwsch-VIaanderen Axel 1, Hontenisse 2, Vogelwaarde 1, Hulst 2, Sint Jansteen 1, Zuidzande 1, Sas van Gent 2, Hoek 1, Philippine 2, Westdorpe 1. Het totale aantal aanrijdingen en het aantal gewonden in Zeeland van 1968 is nog niet bekend. De cijfeTS van de vier steden met gemeentepolitie in Zeeland Goes, Ter neuzen, Middelburg en Vlissingen - wijzen uit, dat daar 1906 aanrijdingen voorkwamen, waarbij 377 gewonden vielen. Cijfers 1967 139 aaniijdingen met 424 licht of zwaar ge wonden. (P.Z.C.) Burgemeester Van Dijke reikt de sleutels van de hoofdprijs over aan de heer Van Lugk Met ingang van deze week mogen alle per sonen die in het gebied wonen dat maximaal 25 km van de Nederlands-Belgische grens is gelegen, bij binnenkomst uit België slechts één pakje sigaretten met vrijstelling van be lasting invoeren. Dit heeft het ministerie van financiën mede gedeeld. Deze maatregel is er op gericht een buitensporige invoer van sigaretten uit België als gevolg van de verhoging van de tabaks accijns, waardoor in het bijzonder de klein handel in sigaretten in het grensgebied na deel ondervindt, zoveel mogelijk tegen te gaan. De ervaring heeft geleerd dat een der gelijke invoer voornamelijk geschiedt door personen die in de nabijheid van de grens wonen (de zgn. grensbewoners). Door de massamotorisering is 't aantal per sonen dat geacht moet worden in de nabijheid van die grens te wonen, in de loop der jaren steeds groter geworden. Om praktische re denen is het gebied van 25 km voorhands be perkt tot bepaalde gemeenten. De douane zal op de invoer van sigaretten een scherpe controle uitoefenen. Er zijn even wel maatregelen genomen om te voorkomen, dat die controle tot ongewenst oponthoud leid voor het bonafide verkeer aan de Neder lands-Belgische grens, aldus het ministerie. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binrnen de kom 4,Andere plaatsen f 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VtNK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. OTP**!"1" >4 iM1 Af,r

Axelsche Courant | 1969 | | pagina 1