AGENDA wm ,-ü, i ■'flfii-4*1 ril V Uit onze omgevin? Axel Kerkdiensten Weekend-diensten Faillissementen Op woensdag 15 januari a.s. Commissaris bezoekt Philippine en Breskens Nieuwjaarsreceptie Commissaris op 4 januari Binnenlands Jaaroverzicht 1968 Bekendmaking Indienen rekeningen over het jaar 1968 Gemeentebestuur van Axel recipieërt op 2 januari 1969 ELECTRICITEITSSTORING Vrijdagavond om vijf over acht viel in een gedeelte van Axel gelegen tussen Markt en Kanaalkade de stroomvoorziening door de PZEM geheel uit. Het duurde bijna een uur voordat het mankement verholpen kon wor den en enkele minuten na negen uur floepten de lampen weer aan en konden in gedupeerde bedrijven de machines weer draaien Bijzonder sneu was wel voor de bewoners van dit gedeelte dat men op vrij korte af stand zoals de Noordstraat, het Szydlowski- plein en de zuidzijde van de Kanaalkade kon zien dat daar alles normaal functioneerde ter wijl men zelf machteloos zonder energiebron atond. AUTO IN PUT Zaterdag reed de auto van de heer de B uit Hulst op het parkeerterrein aan het Hofplein in een door de sneeuw onzichtbare kuil naast een rioolput. De auto werd aan de onderzijde aan carter en motorbloc beschadigd. Aange zien dit onverwachte graafwerk niet was af gebakend zal de schade voor de wegbeheerder of de aannemer van het betreffende werk nog wel een staartje hebben. BOTSING Zaterdagmiddag omstreeks 4.00 uur kwam op de kruising Weststraat - Oranjestraat een achteruitrijdende Belgische autobus, bestuurd door R. J. uit Nederbrakel, in botsing met een achter hem aankomende personenauto van J. D. J. uit Zaamslag. De schade aan de personenauto was groot, die aan de autobus gering. STANKOVERLAST IN PLAN WEST De bewoners van plan West konden zaterdag genieten van een doordringende stank die opsteeg uit hun gootsteenafvoeren en derge lijke. Oorzaak bleek de chemische overigens ongevaarlijke stof cumeen. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren in het tankreini- gingsbedrijf van de n.v. Rogam aan de Nieuwendijk een aantal tankwagens die deze atof voor Dow-Chemical hadden vervoerd, gereinigd. Hierbij is deze vloeistof in het riool gespoeld en aangezien door de sneeuw val de ontluchtingen in het gemeentelijk rioleringssysteem verstopt waren zochten de gassen een uitweg via de afvoeren van keu kens enz. in de particuliere woningen. Gemeentewerken en brandweer zijn tot zater dagavond doende geweest om door doorspoe len van de riolen de geur te verdrijven. On derzocht zal worden hoe dergelijke ongemak ken in de toekomst kunnen worden vermeden. OVER DE KOP GESLAGEN Omstreeks middernacht van zaterdag op zon dag is de heer P. O. uit Zaamslag op de Zaamslagseweg te Axel komen te slippen en na over de kop te zijn geslagen in een langs de rijweg gelegen sloot terechtgekomen. Met een sleutelbeenfractuur moest O. naar zijn woning worden overgebracht. Dokter Elen- baas uit Zaamslag verleende medische hulp. O's auto werd zwaar beschadigd. BOTSING Maandagavond om streeks 24 uur reed A. D. uit Axel met een personenauto vanaf de Oosterstraat de Kerkdreef op, waarbij hij geen voorrang verleende aan een over de Kerkdreef rijdende personenauto bestuurd door J. M. uit Temeuzen. Bij de botsing die hierdoor ontstond werden beide auto's beschadigd. KERSTVIERING N.K.V. De Vrouwenbeweging van het N.K.V. heeft op 17 december haar jaarlijkse Kerstavond gehouden. Er waren een zestigtal dames aanwezig. De opening werd door de nieuwe voorzitster Mevr. Mattelé verricht. Mevrouw Verstraten is wegens ziekte afge treden maar blijft wel als wijkleidster werk zaam. De avond werd gevuld met gezamenlijk zin gen van Kerstliederen. Het voorlezen van het Kerstevangelie was een taak die Kapelaan F. Hermans naar ieders genoegen plechtig vervulde. Een drietal dames droegen enkele mooie Kerstgedichten voor. Hierna werd onder het genot van koffie en kerstgebak, nog enige tijd gezellig gepraat. Ieder ging voldaan naar huis, en nam vast iets van de Kerstsfeer mee. KERSTAVOND N.C.V.B. De afdeling Axel van de N.C.V.B. vierde don derdagavond 19 december het Kerstfeest in het jeugdgebouw Kerkdreef. De presidente Mevr. Heemskerk-Ouwens opende de vergadering en las enkele bijbel gedeelten. Het koor zong kerstliederen o.l.v. Mevrouw de Feijter-la Gasse. De heer F. van Vliet hield een kerstmeditatie. N^'v gaUZe vo^e kerstliturgie van de KERSTVIERING IN „DE VURSSCHE" In het Bejaardentehuis „De Vurssche" is le Kerstdag de Kerstviering gehouden. Dit jaar was het Pastoor de Jong die deze avond verzorgde. Na een openingswoord door de direkteur van „De Vurssche" de heer J. van Nierop begon Pastoor de Jong aan het Kerstverhaal Pastoor de Jong die enkele jaren geleden een reis naar Jeruzalem heeft gemaakt en tijdens deze reis vele mooie kleurendia's hiervan heeft gemaakt toonde de vele plaatsen welke verwant zijn aan de Kerstviering. Een koortje van bejaardenverzorgsters ondei leiding van de heer P. Vergouwen luisterde deze avond op terwijl de aanwezigen spontaan de kerstliederen in samenzang brachten. De zeer geslaagde avond werd gesloten dooi de waarnemend voorzitter de heer M- den Doeldtt. MUZIEKAVOND HOSANNA Gisteravond werden voor een halfvolle zaal van „de Halle" de nieuwe instrumenten van „Hosanna" getoond. De voorzitter de heer Lefeber begroette in zijn openingswoord burgemeester Van Dijke raadsleden en afvaardigingen van diverse ver enigingen en merkte hierbij ook dp dat het bezoekersaantal door de slechte weersomstan digheden enigszins beperkt was. Hij noemde voorts enkele cijfers betreffende de aankoop van deze nieuwe instrumenten, waaronder 3000, - die de vereniging kreeg van het Anjerfonds en de opbrengst van de loten- verkoop en de intekenaktie 5000, - zodat er nog een tekort van 5000, - is daar de vernieuwing 12000.- kostte. Hierna gaf hij de beurt aan het korps zelf om hun programma te brengen. Het was een vlot programma sterk gevarieërd met g.a. enkele klassieke nummers maar ook jazz nummers afgewisseld door vlotte marsmuziek en enkele solo's. Uit dit programma bleek dat het korps een goede eenheid bleek en van alle markten thuis was. Dit alles onder zeer goede leiding van de dirigent de heer De Witte. Deze was overigens ook de dirigent van de accordeonvereniging Sluiskil, die be stond uit leerlingen van dhr. De Witte en die voor en na de pauze enkele nummers ten beste gaven, welke ook op een goed peil stonden. Voor de pauze sprak burgemeester Van Dijke het korps en de aanwezigen nog toe en hoopte dat de vereniging steeds zoals zij altijd deden voor de hele gemeente Axel haar muziek zal doen klinken. Na de pauze werd het zoals reeds vermeld gevarieërde programma verder afgewerkt, en werd de avond besloten met het Wilhelmus. Het was voor de muziekliefhebers een mooie avond dit bleek ook wel in de kollekte die na afloop werd gehouden en waarmee alle onkosten waaronder de zaalhuur konden wor den betaald. GESLAAGD Voor de te Rotterdam gehouden examens voor het Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfs administratie S.P.D. II slaagde J. Dieleman alhier. GROOTSE INTERNATIONALE VOGELSHOW Door de vereniging „De Zeeuws Vlaamse Vogelvrienden" te Axel is tijdens de Kerst dagen in de voormalige Openbare School aan de Kerkdreef een grote Internationale Vogel show gehouden. Het aantal ingezonden vogels (kleurkanaries, bastaard -n tropen) was groot en van goede kwaliteit. De aktieve vereniging had dit jaar nieuwe en doeltreffende standaards vervaardigd, waa-rdoor de vogels bijzonder overzichtelijk waren opgesteld en grote looppaden voor de bezoekers beschikbaar waren. De belangstelling was groot en vele vogels werden er verhandeld. De uitslagen waren als volgt Klasse 1 4 Vogels eigen kweek 1968 le pr. M. Wieland; 2e pr. B. de Waal; 3e pr. R. Nimmegeers; 4e pr. J. Lokerse; 5e pr. Cappendijk. Klasse 2 2 Vogels eigen kweek 1968 le pr. P. A. Morel; 2e pr. P. A. Morel; 3e pr. A. Butler; 4e pr. C. Cortebeek; 5e pr. J. W. Lensen; 6e pr. Mevr. Zuile- kom. Klasse 3 1 Vogel eigen kweek 1968 le pr. Cappendijk; 2e pr. R. Nimmegeers; 3e pr. P. A. Morel; 4e pr. H. v. d. Voorde; 5e pr. A. Pieters; 6e pr. J. Bovekoo; 7e pr. R. Nimmegeers. Klasse 4 1 Vogel open klasse le pr. P. Morel; 2e pr. A. Verschuren; 3e pr. A. Pleunis; 4e pr. Morel; 5e pr. A. Pleunis; 6e pr. Chr. Vinke. Klasse 5 1 Vogel wildzang x kanarie le pr. L. Pijcke; 2e pr. A. de Witte; 3 pr. G. Cortebeek. Klasse 6 Tropen eigen kweek 1968 le pr. B. Stevendaal; 2e pr. L. Lauret; 3e pr. Corn. Vinke; 4e pr. de Smet. Klasse 7 Tropen open klasse le pr. M. Cclie; 2e pr J. v. d. Walle; 3e pr. M. Celie; 4e pr. M. Celie. Klasse 8 Parkieten le pr. R. Cortvriendt; 2e pr. D. de Smet; 3e pr. J. v. d. Walle. Klassement van verdienste 1. P. Morel 448 pnt.; 2 en 3. Nimmegeers en Wieland. beide 447 pnt.; 4. B. de Waal. 446 pnt.; 5. Cappendijk, 444 pnt.; 6. Lo kerse, 443 pnt.; 7. Verschuren, 442 pnt.; 8. Vliembergen, 442 pnt.; 9. Bavekoo, 44! pnt.; 10. Kortebeek, 441 pnt.; 11. Pleunis 441 pnt.; 12. Chr. Vinke, 441 pnt.; 13. Op peneer, 438 pnt.; 14. Butler, 438 pnt.; 15. Mevr. v. Zuilekom, 436 pnt.; 16. Lensen, 436 pnt.; 17. Kegels, 436 pnt.; 18. Celie. 135 pnt.; 19. H. v. d. Voorde, 435 pnt.; 20 C. v. Zuilekom, 433 pnt.; 21. A. de Koeijer 433 pnt.; 22. Cortvriend, 432 pnt.; 23. J v. d. Walle, 431 pnt.; 24. de Witte, 431 pnt. 25. Lauret, 430 pnt.; 26. Stevendaal, 431 pnt.; 27. Tiersen, 430 pnt.; 28. de Blok 430 pnt.; 29. Schieman. 429 pnt.; 30. R. d< Smet, 429 pnt.; 31. K. Broekhoven, 428 pnt.; 32. Corn Vinke, 427, pnt.; 33. C. Ha melink, 426 pnt. DUIVEN MIJ „VERWACHTING" AXEL Uitslag Tentoonstelling (2e Kerstdag) Oude Doffers le C. Koster; 2e Fl. v. Acker; 3e en 7e H. de Feijter; 4e J. Bakker; 5e P. Zand- stra; 6e J. Vasseur. Jaarling Doffers le C. Verstraeten; 2e en 3e J. Bakker; 4e C. Koster; 5e H. de Feijter; 6e en 7e Fl. v. Acker; 8e E. Missegehers. Jonge Doffers le Fl. v. Acker; 2e, 5e en 8e J. Sijs; 3e P. Sol; 4e, 9e en 10e J. de Maesschalk; 6e A. Peersman; 7e C. Verstraeten; 11e G. Meijer. Oude Duivinnen le J. Weesepoel; 2e en 3e C. Koster; 4e J. Bakker; 5e J. Sijs; 6e J. Verstraeten. Jaarling Duivinnen le J. Bakker; 2e G. Meijer; 3e J. Ver straeten; 4e J. Giele; 5e J. de Maesschalk; 6e R. Herman. Jonge Duivinnen le C. Koster; 2e J. de Maesschalk; 3e C. Wieland; 4e Fl. v. Acker; 5e J. v. d. Berg; 6e J. Vink; 7e Ge Meijer; 8e F. Michiels; 9e J. Brugge. Algemeen Kampioen Doffers C. Koster; Duivinnen J. Weesepoel Aantal ingezonden duiven 185 stuks. DINSDAG 31 DECEMBER 1968 Geref. Kerk Pironstraat 19.00 uur ds. Heemskerk. WOENSDAG 1 JANUARI 1969 *- Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Veefkind. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uui Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. ARTSEN 1 januari dokter Schiltman TANDARTSEN 31-12-'68 l-l-'69 A. W. C. M. v. Ravels, Stationsweg 14, Hulst. tel. 2205. Spreekuur: zaterdag 10-10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12-12.30 uur. Uitgesproken 18 december 1968 W. P. v. d. Laar. slager, 't Zand 17, Koe wacht. Cur. Mr. G. Tichelman, Oostelijk Bolwerk 8, Terneuzen. AXEL Zaterdag 4 januari 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel VLISSINGEN Brittannia Zaterdag 4 januari 20.00 uur Muzikale documentaire revue „Het leven van Bertholt" GENT ANTWERPEN Koninklijke Vlaamae Opera Vrijdag 3 januari 20.00 uur De Macht van het Noodlot Zaterdag 4 januari 20.00 uur Cavaleria Rusticana Antwerpse Kameropera Jeugdtheater 29 december - 1 januari 15.00 uur Langneus de dwerg Zaterdag 4 januari 15.00 uur Het ganzen hoedstertje De Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, zal op woensdag 15 januari a.». officiële bezoeken brengen aan de gemeenten Philippine en Breskens. Het bezoek aan Phillipine begint om 9.45 uur, dat aan Breskens om 14.30 uur. Direkt na aankomst zal de Commissaris audiëntie verlenen aan ingezetenen der gemeenten, die zich daartoe bij de burgemeester hebben aan gemeld. Daarna zullen besprekingen worden gehouden met de colleges van burgemeester en wethouders of met de gemeentearden. De Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland en mevrouw C. van Aartsen-Stap hopen hun nieuwjaarsreceptie te houden op zaterdag 4 ianuari a.s. des middags van 4 tot 6 uur. De ontvangst zal plaatsvinden in de Statenzaal te Middelburg, ingang Abdijplein. (vervolg van pagina 1) Een van de meest sensationele concentraties had plaats in de scheepsbouw. Op 28 juni maakte scheepsbouwer Cornelis Verolme be kend. dat hij een bod zou doen op de aan delen van de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij en de Nederlandse Dok Maat schappij, die samen in Amsterdam de NDSM vormen. Verolme zou honderd procent in contanten bieden voor de aandelen van de beide firmanten in totaal een bedrag van meer dan twintig miljoen gulden. Beide maatschappijen (Verolme en NDSM) zijn ge- specialiseerd in de bouw van mammoettan- kers. Bij de nieuwe combinatie werken rond negenduizend man (vijfduizend bij Verolme en vierduizend bij de Amsterdamse werven). Een week na dit bericht kondigden Wilton- Feijenoord-Bronswerk en de Rijn-Schelde groep een nauwe samenwerking aan. Deze concerns hebben samen twintigduizend werk nemers in dienst en vormen nu de grootste concentratie op scheepsbouwgebied in Ne derland. Zij zullen een grote reparatiewerf bouwen op de Maasvlakte voor Hoek van Holland. Dit dok zal geschikt zijn voor de nieuwste mammoets van liefst 300 duizend ton. Verolme/NDSM bouwen eveneens een reusachtig dok in het Botlekgebied. Hiervoor hebben zij van de regering een garantie ge kregen van 75 miljoen gulden. Op 15 juli werd nog een nieuwe fusie be kend gemaakt tussen de Verenigde Machine Fabrieken NV en Wilton-Feijenoord-Brons- werk. Het gaat hier om een totaal aan per soneel van rond 31 duizend man, waarvan het merendeel werkzaam is bij de bedrijven van VMF/Stork en Werkspoor. De machtsconcentraties in het bedrijfsleven kwamen tegen het eind van het jaar fors in discussie. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond kwam met scherpe kri tiek op de machtsconcentratie in het econo mische leven, een vorm van machtsuitoefe ning, waarop de meerderheid van de samen leving, de werknemers, volgens hem geen of heel weinig invloed kan uitoefenen. Hij ver telde, dat de gehele economie in Nederland in handen is van zo'n tweehonderd personen, „van een groep mensen, die elkaar goed ken nen en elkaar vaak ontmoeten in verschillen de colleges. Het is een deskundige, finan cieel sterke en beangstigende groep"' meen de de heer Mertens. Hij noemde deze groep de „high sociëty van het bedrijfsleven", die de hoge funkties bekleedt in de grote con cerns, tegelijkertijd commissaris is van tal van vennootschappen en veelal deel uitmaakt van bestuurscolleges van de universiteiten en ho gescholen. „Grote ondernemingen zijn door het lijnenspel in ons land in staat een niet gering deel van het nationale beleid te be palen en invloed uit te oefenen op de loon- en werkgelegenheidspolitiek in ons land. Zij hebben op allerlei plaatsen hun schaakstuk ken staan, steeds onder een ander etiket, dat men door gebrek aan inzicht in de onder linge verhoudingen niet kan thuisbrengen", aldus de NKV-voorzitter. De Politieke Partij Radikalen vroeg de regering om een parle mentaire enquête naar de economische machtsverhoudingen in Nederland. Krijgsmacht. Leger-, land- en luchtmacht hebben in 1968 een fcrs aantal belangrijke besluiten geno men. In januari kwam er een aardige mee valler voor een aantal dienstplichtigen, door dat minister Den Toom (Defensie) besloot ruim twaalfduizend jongemannen niet op te roepen. Er waren meer dienstplichtigen dan de strijdkrachten nodig hadden. De oorzaken hiervan waren de naoorlogse geboortegoh, een toeneming van het aantal goedgekeurden en de bezuinigingen bij de strijdkrachten. De belangrijkste gebeurtenissen speelden zich rond de Navo af. In juni kwam de regering nog met een nota, waarin werd gepleit voor een voortzetting van het Navobeleid, maar waarin ook werd gezegd, dat Nederland niet meer geld zou kunnen besteden aan de de fensie. Integendeel, in de komende jaren zou het aandeel van defensie in het totaal van de kosten zelfs moeten teruglopen. Het defensie beleid zal de komende jaren sterk worden Burgemeester en Wethouders van Axel ver zoeken diegenen, die over het jaar 1968 nog gelden van de gemeente te vorderen hebben, hun rekeningen (voor zover zij dit nog niet hebben gedaan) MET DE DAAROP BETREKKING HEBBENDE BESTELBONNEN VOOR 15 JANUARI AANSTAANDE in te dienen ter gemeentesecretarie, afdeling Financiën. Indien de achterzijde van de bestelbon als rekening 'wordt gebruikt of wanneer voor iedere bestelbon afzonderlijke nota wordt uit geschreven, zal dit de betaalbaarstelling be spoedigen. Rekeningen, waaraan de bestelbonnen ont breken, zullen moeten worden teruggezonden. Axel, 30 december 1968. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Het ligt in de bedoeling van burgemeester en wethouders van Axel om ter gelegenheid van de jaarwisseling te recipiëren op DONDERDAG 2 JANUARI 1969, des avonds om 7.00 uur in het stadhuis. Voor deze receptie zullen geen uitnodigingen worden verzonden. Relaties, besturen van verenigingen, instel lingen. corporaties en bedrijven, alsook par ticulieren die hun gelukwensen willen aan bieden, zijn van harte welkom.. beïnvloed door beperkingen bij alle krijgs machtonderdelen, liet de regering weten. In november moest de regering naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de Navo-reacties daarop, het parlement toch om meer geld (225 miljoen gulden) voor de defensine vragen. Dit geld was o.a. nodig voor versnelde aankoop van (Duitse) Leopard- tanks, anti-tankwapens, spoorwegmaterieel voor het vervoer van tanks en een betere be scherming van marineschepen tegen geleide projectielen. De luchtmacht deelde in mei mee, dat per 1 jaunari 1969 de vliegbasis Woensdrecht en Ypenburg zullen worden ontruimd. Uiterlijk in 1980 zal ook Eindhoven voor de lucht macht worden gesloten. Op Ypenburg (bij Den Haag) zou wel incidenteel worden ge vlogen voor regeringsvluchten en aankomst en vertrek van officiële gasten. Waarmee de Nederlandse regering de enige ter wereld wordt met een eigen vliegveld. De Koninklijke Marine nam in 1968 afscheid van de Karei Doorman, het Britse vliegdek- schip, dat in 1948 in Nederlandse dienst kwam. Het schip zou aanvankelijk in 1970 uit de vaart worden genomen, maar werd in april getroffen door brand in twee machine kamers. Het is later in het jaar verkocht aan Argentinië. De taak van de Karei Doorman zal worden overgenomen door negen lange- afstandsvliegtuigen voor de onderzeeboot- bestrijding, die Nederland in juli heeft be« steld. Deze toestellen kosten samen 185 mil joen gulden. De Karei Doorman kostte de marine in de loop der jaren in totaal 105 miljoen gulden. Pers. In het wereldje van pers, radio en t.v. heeft 1968 heel wat beroering teweeg gebracht. Tal van fusies kwamen tot stand, zowel bij de landelijke als de regionale bladen. Verschil van, mening was er over de verdeling van de opbrengsten van radio- en televisie-reklame, terwijl er flink is getwist over de al dan niet objectieve berichtgeving van de nieuwsmedia. Bij de televisie gaf het ontslag van KRO's medewerker Frits van der Poel de nodige deining. Plannen wérden gemaakt om het kijk- en luistergeld te verhogen. NRU en NTS gaven te kennen dat over 1968 op flin ke tekorten moet worden gerekend. Op de tijdschriftenmarkt kwam een volledige revo lutie tot stand. De VNU werd Nederlands grootste drukkerij en uitgeverij door de over name van de Rotogravure in Leiden en Smeets in Weert. Beroemde bladen, zoals Katho lieke Illustratie en Revue werden door de VNU opgeheven. Vooraanstaande figuren kwamen - niet al tijd met redelijke - kritiek op de persmedia. Vooral de televisie moest het daarbij ontgel den. Mr. Van Riel, voorzitter van de se naatsfractie van de VVD, zorgde voor be roering door in januari op een bijeenkomst ter herdenking van het 20-jarig bestaan van de VVD scherp stelling te nemen. Hij meende op de televisie „straatventerij in hoon en het opzettelijk door de modder slepen van an dermans fatsoensnormen" te hebben waar genomen. Jongeren binnen de VVD protest teerden tegen deze rede en beschuldigden mr. Van Riel van conservatisme. Aan het eind van het jaar kwam zowaar ook minister Luns, die dit jaar toenemende kri tiek in ontvangst moest nemen, met de stel ling, dat wie in Nederland radio en televisie volgt, de indruk krijgt, dat Nederland een „links" land is. Aardgas. De speurtocht naar aardgas en olie onder de veelbelovende Noordzee kwam in 1968 eindelijk op gang. Na jaren van discussies over de manier, waarop alles zou moeten worden geregeld, kwamen in maart achttien vergunningen los. De speurtocht kon begin nen. Eind oktober kwamen de eerste resul taten toen een gasbel van zo'n tien miljard kubieke meter werd gevonden. Het aardgas heeft in Nederland de andere energiemiddelen al verdrongen. De ombouw van gastoestellen werd eind 1968 voltooid. De Nederlandse Gasunie zag de afzet van aardgas voor het derde achtereenvolgende jaar verdubbelen. De totale omzet zou dit jaar veertien miljard kubieke meter zijn, in geld gerekend zo'n 800 miljoen gulden. Afscheid. Een overzicht van een jaar is niet volledig zonder de trieste lijst van mensen, die in dat jaar overleden. Nederland nam in 1968 af scheid van bijvoorbeeld prof. Oud, die jaren lang als vooraanstaand liberaal een hoofdrol speelde in de Nederlandse politiek. In een herdenkingstoespraak noemde ministre Wit- teveen hem „het staatsrechtelijk geweten van de Tweede Kamer". Prof. Oud was een van de grootste deskundigen op het gebied van het staatsrecht. Ook op cultureel gebied ver loor Nederland een aantal belangrijke figu ren, zoals de dichters Gerard den Brabander en Halbo Kool en de in Frankrijk wonende schilder Kees van Dongen. Dit was 1968. Een jaar, laten we het nog eens herhalen, met voor Nederland geen echt grote en schokkende bebeurtenissen, maar wel met een uiterst belangrijke en zich ge lukkig voortzettende discussie tegen oud en jong, regeerders en geregeerden, linksen en rechtsen. Laten we hopen, dat het in 1969 niet feller en minder vreedzaam zal gaan dan in 1968. Natuurlijk was er toch weer één schok. De Nederlandse mannen zijn in 1968 definitief ten onder gegaan. De wettelijke meerderheid, die de man binnen het gezin innam, is ver dwenen. Wat dit voor gevolgen zal hebben moeten wij nog maar afwachten, al is het aantal reklame-uitingen voor afwasmiddelen, dat zich tot de man in plaats van tot de vrouw richt .opvallend toegenomen. Het lijkt de vrouw nog niet genoeg. Eind 1968 is een actiegroep man-vrouw-maatschappij opgericht, die als enig doel heeft de gelijkstelling van mannen en vrouwen nog verder te bevorde ren. Mannen gaan met 1969 een hard jaar tegemoet (Nadruk verboden] 1

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2