bevrijd Lekkere-hapjes-tijd bezorgt Nederlandse huisvrouw weer keukenkoorts I - I Zelfs haar echtgenoot raakt er door behept Kerstmis en Oud- en Nieuw zijn voor de ne- gentienhonderdachtenzestigste maal in zicht. En vrijwel elke huisvrouw zoekt koortsachtig maar exquise recepten. Lekkere hapjes horen immers bij onze december-feesten. Tijdrovend hoeven de voorbereidende karweitjes niet meer te zijn dank zij de huidige elektrische „keukenmeisjes". Keukenromantiek Misschien overkomt het u ook wel eens. Als ik zo in mijn aan-de-tijd-aangepaste keuken bezig ben, kan ik plotseling denken aan het knusse keukentje van mijn grootmoeder. Niet dat ik nog zou willen ruilen. O nee. Maar toch... Herinnert u fmt zich nog Het gezellig stond te pruttelen. Potjes en pannetjes op de schouw. En aan de muur haar keuken hulpjes, waarmee grootje de lekkerste ge rechten kon toveren. Pollepels en garden in alle maten en soorten houten en metalen stampers, pureerknijpers. HaaT beste hulp echter was de vork, die kon roeren, mengen, kloppen, kneden en noem maar op. Aan de uren die oma in de keuken doorbracht, denk ik dan maar niet. Evenmin aan alle afwas... Keukencomfort Gelukkig dat er mannen zijn geweest die zich het lot van de huisvrouw hebben aange trokken. Zij slaagden erin om het keuken gereedschap van oma te vervangen door elek trische handlangers, de zogenaamde mixers. Zo maakte de keukenromantiek dan ook plaats voor keukencomfort. En wie van ons is daar eigenlijk niet blij mee Zoals alle normen, zijn ook de huishoudnor- men danig verschoven. Elke huisvrouw, ge trouwd of niet getrouwd, streeft steeds meer naar rationalisatie van haar huishouding. Ook de tijd die zij nu eenmaal onvermijdelijk in de keuken moet doorbrengen, beperkt zij graag tot een minimum. Met de elektrische keukenhulpjes kan dat tegenwoordig. Zij doen de tijdrovende keu kenkarweitjes in een wip en niet te verbeteren door de meest beoefende kokshand. Meer dan de helft van de Nederlandse huis vrouwen gebruikt een mixer voor de meng-, klop-, roer- of snijwerkjes. Zij vinden het niet eens meer een luxe, maar gewoon een apparaat dat in elke keuken thuis hoort. Zo wint ook de grill - voor het heerlijk kro kant bereiden van vis, vlees en gevogelte steeds meer (keuken)terrein. Als u het gemak van de mixer nog niet kent, zet hem dan maar bovenaan op uw verlang lijstje (en vlak daar onder de grill). Juist in deze tijd van het jaar zijn hun diensten onmisbaar. Mixers - voor elck wat wils De standaarduitvoering van de mixers is het meest eenvoudige model, dat is uitgerust met twee garden die mengen, roeren en kloppen als geen handen dat kunnen. Van luchtige slagroom tot stevige stamppot toe. De luxe uitvoering evenaart het standaardmodel. Het wordt geleverd met twee garden, twee kneed haken en praktische ophangbeugel. Daarmee geeft u hem een plaatsje aan de muur. Zo is hij altijd gebruiksklaar. Bovendien geeft hij uw keuken extra fleur. Wenst u een mixer die behalve roert, klopt en mengt ook aard appelen klontjesloos pureert en groenten in een ommezien snijdt, dan is er de mixer-set waarbij ook een handige snijbeker hoort. De mixer op standaard is een pronkstuk voor uw keuken. U schakelt hem in terwijl u in tussen bijvoorbeeld verschillende ingrediënten bij elkaar haalt. De mixer doet zijn werk feil loos. Hij is voorzien van twee garden, twee kneedhaken en een onbreekbare doorzichtige kom, die tijdens het mixen soepeitjes rond draait op een tableau met kogellagers. Om deeg te kneden gebruikt u hem echter als handmixer. De staafmixer kan men de witte raaf onder de DE HERINDELING Deze week is ook de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen weer in het nieuws gekomen. De bewoners van West- dorpe, Sas van Gent en Philippine werden deze week in hun brievenbus verrast met een fleurige brochure waarin uitvoerig wordt geargumenteerd voor drie gemeenten in de Kanaalzone. De nieuw te vormen „monstergemeente" Ter- neuzen vindt hier maar weinig waardering en met name voor de bewoners van de zui delijke helften van deze nieuwe reuzenge- meente vreest men dat zij verstoken zullen blijven van veel wat in de huidige ge meente Terneuzen is gevestigd en straks nog zal worden gevestigd. Voor de ontwikkeling van de Kanaalzone zijn de besturen van de gemeente Westdorpe, Sas van Gent en Philippine van mening dat deze even goed zou kunnen worden behar tigd door een kanaalschap waarin alle aan het kanaal grenzende gemeenten zijn verte genwoordigd. Wat de zuid-oostelijke gemeen te betreft deelt men de zienswijze die ook de minister reeds als alternatief naar voren is gebracht en die ook door de gemeente raden van Axel, Zuiddorpe en Overslag ter kennis van de leden van de Eerste en Tweede Kamer is gebracht een gemeente bestaan de uit Axel, Zuiddorpe en Overslag en Koe wacht. Breng Kerstmis in beeld De sfeervolste dagen van het jaar zijn ongetwijfeld de kerst dagen. De huiskamers geuren naar dennegroen kaarsen hebben voor een deel de taak van het elektrische licht over genomen; Nederlandse, Ame rikaanse en misschien zelfs Spaanse kerstliederen weer klinken in plaats van jazz, beat en klassieke muziek. De bal gehakt en het biefstuk je zijn van het menu verdwe nen een goudbruine kalkoen, een gevulde eend of een rolla de geflankeerd door flessen wijn prijken op tafel. Omdat de kerstdagen en ook de dagen ervoor zo'n heel aparte, fijne sfeer uitademen, wil praktisch iedereen, die in het bezit is van een camera - of het nu een eenvoudig boxje is of een camera met alles er op en eraan - deze sfeer vastleggen. De een (het kan gerust de man of de vrouw met de eenvoudige camera zijn) zal dit beter lukken dan de ander. Het gebeurt helaas nog maar al te vaak dat foto s, die met zo'n plezier zijn gemaakt, later een teleurstelling opleveren. Daarom voor hen, die wel van goede wille zijn maar nog niet al te stevig in hun fotografische schoenen staan, hier enige fototips. Onze kerst begint eigenlijk op het moment, dat we de boom gaan kopen. Hier kan dus ook onze foto-reportage beginnen. Laten we hopen, dat u zonneschijn treft, maar het kan voor hetzelfde geld ook regenen. Dan maar niet fotograferen Natuurlijk wel Alleen zorg, dat uw lens niet nat wordt. U kunt uw camera met plastic beschermen of met uw paraplu. Vraag bij uw fotohandelaar een snelle film, want die hebt u bij donker weer beslist nodig. En wat u fotograferen moet Uw vrouw, die met de koopman over de prijs onderhandelt; een koopman, die met regendruppels op ha ren en gezicht naast zijn bomen staat, uw kinderen, die de boom naar huis zeulen. En als u dan thuis bent, volgt u het versieren van de boom met de camera. Natuurlijk heeft u hiervoor flitslicht nodig. U weet het een mooi resultaat verkrijgt u door uw flitser op het (witte) plafond te richten. Of u nu op een afstand van één of van vier meter van uw onderwerp staat u zet uw snelheid op 1/25, uw diafragma op 8 en dan knippen maar Alleen let u goed op de achtergrond. Geef de kerstboom effen gordijnen of een muur mixers noemen. Hij is in iedere pan te ge bruiken en biedt verrassende mogelijkheden. Een vlijmscherp mesje versnippert elke groen te zodanig dat de kooktijd ervan merkbaar wordt verkort. Daardoor ook blijven de vi taminen behouden. De meng- en klopschijven zorgen voor uiterst gladde papjes en fijn ver deelde stukjes gekookt vlees. Een ophang beugel hoort erbij. Dus weer een aanwinst voor uw keuken en keukeninterieur. Veiligheid en comfort Evenals alle andere Philipsapparaten voldoen ook de keukenapparaten aan de eisen van veiligheid en comfort. De veiligheid schuilt in het feit dat de mixers dubbel zijn geïso leerd; d.w.z. het omhulsel het huis) van de mixer is van een niet geleidende kunst stof. De motor is in rubber opgehangen. Bovendien voldoen ze aan internationale vei ligheidseisen. Het comfort is snel ontdekt; de mixer dient immers het gemak van de huisvrouw in alle opzichten. Aan de vorm geving is uiteraard de hoogste aandacht be steed. Evenals trouwens aan de kleur. Het apparaat moet handzaam en doeltreffend zijn en steeds weer een aanwinst betekenen voor het keukeninterieur. Het laatste woord hier over moet bij de fabrikant altijd zijn de vrouw. zonder versiering als achtergrond. Het is niet mooi wanneer u op de foto een stuk schil derij of het halve wandmeubel met pulletjes en prulletjes achter de kerstboom ziet. Natuurlijk wilt u ook een kaarslichtfoto ma ken en daarvoor zult u een hooggevoelige film hebben aangeschaft. Hopelijk deed u dat niet in de veronderstelling, dat zo'n film met het geringste licht genoegen neemt. Dat is namelijk niet waar. Als u uw kind bij het kaarsje wilt nemen, zult u nog een andere lichtbron nodig hebben. U kunt hiervoor uw schemerlamp, van de kap ontdaan, inschake len. Loop met de lamp om het kind heen en kijk uit welke hoek de belichting het sfeer volst is. Voordat u de foto neemt, moet u wel even uw belichtingmeter raadplegen. Wanneer u liever niet met half gesloopte schemerlam pen werkt, dan kunt u flitslicht gebruiken. Haalt u dan de flitser door middel van een eenvoudig, goedkoop verlengsnoertje van uw camera. U zult een aardig effect krijgen wan neer u uw onderwerp van schuin-omhoog be licht. Dan tot slot dia's of kleurenfoto's zijn na tuurlijk je van hétGebruik hierbij blauwe flitslampjes en volg vooral zeer nauwkeurig de aanwijzingen. Met kleur kan niet gesmok keld worden. Wij wensen u fijne kerstdagen en verblijdende fotoresultaten. Mia Robé. Grill Genoeg over mixers nu. Mischien voelt u er voor om even te ruiken aan de grill. Hij is wel het laatste snufje op roostergebied. Dat zult u ook toegeven als u zelf eens ge grilleerd heeft. De lekkerste saté en het heer lijkste kippetje aan het spit komen uit de grill. Maar niet alleen kippetjes aan het spit, ook carbonaden, gehakt, biefstuk, vis, rollade en verscheidene hapjes voor een ieder die lek ker wil eten, maar niet dik wil worden. De grote hitte van het infra-rode element zorgt er voor dat het wild, vlees, de vis en het gevogelte snel dichtschroeit, zodat een minimum aan gewichtsverlies ontstaat en het volledige aroma behouden blijft. Gegrilleerd voedsel is licht verteerbaar. Behalve de automatische grill heeft Philips ook een gewoon grilleerapparaat. Beide uit voeringen hebben een roterend spit met twee gevogelte-pennen, een draadrooster, een re flector en een aluminium lekbak. Beide keu kenhulpen zijn gemakelijk schoon te houden doordat bovenzijde en reflector afneembaar zijn. Natuurlijk beantwoordt ook de grill aan de eisen van veiligheid en comfort. Een interessant tipje mogen wij u nog wel geven bij beide grilleerapparaten is een kleine cassette verkrijgbaar met losbladige re cepten. Dit is natuurlijk uitermate handig. Wat u - in korte tijd - met de grill kunt klaar toveren, zegt u o.a. het volgende re cept. Watertanden is toegestaan, maar laat het daar niet bij. Mixers en grillen zijn om zelf te hebben Varkenskoteletten 500 gr. varkenskoteletten, mosterd, 0,15 dl. slaolie of olijfolie, 0,1 dl. cognac, 0,1 dl. ci troensap, 1 teentje knoflook (uitgeperst), zout en peper. Bestrijk de randen van de koteletten met mosterd en de boven- en onderkant met sla olie of olijfolie. Vet ook het rooster in met olie en schuif het onder in de voorverwarmde grill. Maak een marinade van de cognac, het citroensap, de knoflook, peper en zout en be strijk tijdens het grilleren het vlees hiermee. Grilleer het vlees aan beide kanten. Strooi er na het grilleren zout en peper op. Grilleren 8 minuten aan beide kanten. De brochure die uitgebreid en gedegen de voor- en nadelen van de herindelingsplannen van de minister naar voren brengt is verder ook toegezonden aan alle Kamerleden. In plaats van een evenwichtige ontwikkeling der streek - zoals men het zo gaarne voor stelt - zal, indien dit wetsontwerp wordt aangenomen het geen het Parlement moge verhoeden - een onevenwichtige ontwikke ling van de zo belangrijke kanaalstreek er het gevolg van zijn. De te annexeren gemeenten afgezien van Biervliet, Hoek en Zaamslag - moeten in haar ontwikkeling worden lamgelegd ten bate van het stedebouwkundig geheel langs de Westerschelde. Dit is een schreeuwende onrechtvaardigheid ten opzichte van de andere helft der kanaal zone en van de bevolking aldaar. De stad Terneuzen moet zich uit eigen krachten in een langdurig proces kunnen ontwikkelen zonder dat dit gaat ten koste van anderen, ten koste ook van een onevenwichtige ont- wikeling der streek. Vervolgens, omdat al die gemeenten tot de achtergebleven gebieden, tot de randgebieden van de stad Terneuzen gaan behoren - er is terecht gesproken van Sas van Gent als het voeteinde van Terneuzen - zal Terneu zen, dat als gevolg van grootscheepse annexa tie kapitale sommen meer uit het Gemeente fonds krijgt, deze sommen voor een zeer aan merkelijk deel ten behoeve van de stad waarvoor zij chronisch geld te kort blijft ko men - kunnen aanwenden en blijven plaat selijke gemeenschappen verstoken van voor zieningen - al zijn die gemeenschappen dan klein - die voor haar even belangrijk zijn. Men zou dus kunnen zeggen dat Terneuzen er toch wél belang bij heeft een districts gemeente te worden. Maar wanneer dat be lang verkregen moet worden ten koste van anderen waar is dan het algemeen belang dat met annexatie moet worden gediend Dat een snelle ontwikkeling van Terneuzen (naar 100.000 inwoners) ten koste van an deren zal gaan is duidelijk. Om deze 100.000 snel te bereiken zullen de huizen worden ge bouwd in Terneuzen. Als gevolg daarvan komen (of moeten) de mensen naar Terneuzen. Voor deze mensen worden scholen (ook voor voortgezet en be roepsonderwijs), winkels, verzorgende bedrij ven gebouwd en worden voorzieningen ge troffen op sport- en cultureel gebied. Dacht u dan dat Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en Sluiskil gelijk op gaan neus, keel en borst van vastzittend slt)m Officiële Bekendmaking Enige en algemene kennisgeving betreffende Nieuwjaarsreceptie Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders van Axel ma ken bekend, dat zij voornemens zijn in ver band met de jaarwisseling te recipiëren op DONDERDAG 2 JANUARI 1969 des avonds om 7.00 uur in het stadhuis, ten einde relaties, besturen van verenigingen, in stellingen, corporaties en bedrijven, alsook particulieren in de gelegenheid te stellen hun gelukwensen aan te bieden. Axel, 17 december 1968 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, M. Oggel, wnd. M. K. van Dijke. Gemeente Axel Burgemeester en Wethouders van Axel ma ken bekend, dat de gemeentesecretarie op 27 december 1968 GESLOTEN IS. Voor aangifte burgerlijke stand kan men zich zo nodig van 9.00- 12.00 uur vervoegen bij de heer G. E. Mattheeuws, Koestraat 27, Axel. Axel, 17 december 1968 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, M. Oggel, wnd. M. K. van Dijke. Gemeente Axel Burgemeester en Wethouders van Axel bren gen overeenkomstig artikel 203 der Gemeen tewet ter openbare kennis dat voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie ter lezing is nedergelegd de door de Raad der gemeente Axel op 25 juni 1968 vastgestelde wijziging van de „Verordening regelende het dansen". Deze wijziging betreft de oppervlakte-eisen waaraan de lokaliteit in verband met het dan sen moet voldoen. Axel, 13 december 1968 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 3