AGENDA Uit onze omgeving Axel LEGIO SLIPPARTIJEN Het natte slijkerige wegdek heeft het voorbije weekend een aantal auto's doen slippen, waarbij slechts enkele inzittenden letsel op liepen, maar waarbij de schade groot was. Zaterdagavond was het G. van A. uit Brugge (B.), die op de weg Axel - Zuiddorpe met zijn personenauto kwam te slippen en tegen een boom belandde. Hij liep hierbij wonden op aan het hoofd en werd naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Zijn auto werd to taal vernield. Zondagavond is even voorbij Zuiddorpe op weg naar Roode Sluis een personenauto, be stuurd door A. van G. uit Lokeren (B.), ge slipt. Ook deze wagen kwam tegen een boom terecht. Enkele inzittenden liepen lichte ver wondingen op en ook hier was de auto totaal vernield. Twintig minuten later raakte daar A. J. L. S. uit Elveringe (B.) aan het slippen. Hij reed de dijk af, maar bekwam geen letsel. De auto werd zwaar beschadigd. In de nacht van zondag op maandag om on geveer half twee slipte op de Hulsterseweg nabij de 2de Verkorting een personenauto, bestuurd door E. R. M. uit Axel. De wagen kwam in de sloot terecht en werd ernstig be schadigd. CONTACT-OUDERAVONDEN AAN DE CHR. LAGERE TECHN. SCHOOL TE AXEL Op donderdag 28 november en maandag 2 december 1968, werden in de Chr. Lagere Technische School, Crijnssenstraat 3 te Axel, 's avonds van 7-9 uur contact-ouderavon den gehouden. De donderdagavond was bestemd voor de ouders van de leerlingen uit de brugklassen, tijdens deze contactavond werden de ouders van de leerlingen door de directeur der school voorgelicht over de vele mogelijkheden, die zowel praktisch als theoretisch het technisch onderwijs biedt. Tevens werden tijdens deze bijeenkomst dia's vertoond over de wijze waarop door de leer lingen op school wordt gewerkt. Door de aanwezige ouders werd deze voor lichting zeer op prijs gesteld gezien de be langstelling waarmede één en ander werd ge volgd. Op beide avonden kregen de ouders de gele genheid, om de door hun kinderen gemaakte werkstukken te bezichtigen en in een per soonlijk gesprek met de leraren over de vor deringen van hun kinderen te spreken. Dat deze contact-ouderavonden zeer op prijs werden gesteld, blijkt wel uit de grote op komst en uit het fiet dat op de beide avonden de laaste bezoekers pas veel later dan het geplande sluitingsuur vertrokken. Directeur en lerarenkorps van de Chr. La gere Technische School te Axel, kunnen dan ook terug zien op een paar goed geslaagde en zeer nuttige contact-avonden. BRAND TIJDIG BEDWONGEN Donderdagmorgen omstreeks 11.00 oor werd in de graan drogerij van de Graanhandel P. Dieleman in de Wilhelminastraat een begin van brand ontdekt. De brand die ontstaan is in een der lucht kokers is waarschijnlijk veroorzaakt door los gekomen roetaanslag. Een der personeelsleden wist door het lucht dicht afsluiten van de installatie uitbreiding van de brand te voorkomen. De gealarmeerde brandweer wist met een koolzuur sneeuw-apparaat het nasmeulende vuur te doven. Aan de drooginstallatie ontstond geen noe menswaardige schade. Toch heeft dit brandje nog aanzienlijke scha de veroorzaakt; een partij vlaszaad van 15.000 kg in de droogtrommel ging ver loren. ST. NICOLAAS BEZOCHT DE BEJAARDEN Dinsdagmiddag bracht Sint Nicolaas een be zoek aan het Gezellenhuis waar de leden van de R.K. Bejaardenbond bijeen waren. De Sint kwam royaal voor de dag met strooi- goed en een presentje. 's Avonds was „De Vurssche" het doel van de bisschop. Ook hier werd zijn aankomst met gezang begroet. Een koor van de bejaardenverzorgsters, on der leiding van de vroegere dirigent P. Ver gouwe, nu bewoner van „De Vurssche", zong enige liederen voor Sint Nicolaas en zijn be weeglijke knecht. Er waren surprises en er was koffie met banket. Aan deze beide bezoeken beleefden de be jaarden veel genoegen. STIN NICOLAAS BIJ N.K.V. Zondag was St. Nicolaas te gast bij de kin deren van het N.K.V. Een bijzonder attente St. Nicolaas vergat geen enkel kind. 't Speet hem wel dat mede door de Spaanse griep de poppenkast niet aanwezig was. Alles wes keu rig georganiseerd en de geschenken niet ge ring. Het plaatselijk bestuur en de kinderen kunnen op een bijzonder geslaagde middag terugzien. SINTERKLAAS BIJ DE KINDEREN VAN DE N.S.M. Sinterklaas heeft zaterdag 'n gehele dag bij de kinderen van 't N.S.M.-personeel te Sluis kil vertoefd. Reeds 's morgens vroeg waren er een paar honderd kinderen met hun ouders naar „de Halle" in Axel gekomen om uit handen van Sint en zijn zwarte Pieten versnaperingen en speelgoed in ontvangst te nemen. In de mid dag waren er weer zeer velen met hun ouders en toen bevonden zich onder de aanwezigen ook de directeur van de Nederlandse Stik stof Maatschappij, de heer ir. V. Gena, en een aantal genodigden onder wie burgemees ter en mevrouw Van Dijke. Namens het Sint Nicolaas-comité sprak de heer K. de Rooy een woord van welkom en dank aan de directie en zei zich er over te verheugen, dat het feest in deze prachtige omgeving kon plaats vinden. Het vorige jaar, toen het „Centrum" niet meer beschikbaar was, moesten de vaders van het bedrijf de geschenken voor hun kinderen meenemen. Met een aantal toepasselijke liedjes werd de hoge bezoeker verwelkomd, toen hij de zaal binnentrad en natuurlijk ging hij eerst de zaal rond om tientallen kinderen de hand te drukken, voordat hij op zijn troon temidden van stapels geschenken plaats nam. Tijdens de pauze werden alle aanwezigen getracteerd op koffie en limonade, waarna het uitdelen van de goede gaven plaats had. Gelukkig met al hetgeen zij hadden ontvangen keerden de kinderen en de ouders per speciale „Cito"- bussen huiswaarts. BEVORDERD TER GEMEENTESECRETARIE Per 1 januari 1969 bevorderd tot: Adjunct-commies A: de heren R. P. M. van Acker en M, A. Verstraeten (thans adjunct-commies) Hoofdschrijfster: mej. R. M. M. Verdur- men (thans schrijfster-A). Kerkdiensten ZONDAG 8 DECEMBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 u.: ds. Noor deloos (Aardenburg) 2e Advent; 3 uur ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uui Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 7 - 8 december Dokter Kok. TANDARTSEN 7 - 8 december J. v. d. Burgh, Oostkade 17, Sas van Gent. tel. 1317. Spreekuur: zaterdag 10—10.30 uur en 18.00 - 18.30 uur zondag 12-12.30 uur. Zwaar gewonde bij auto-ongeval In de nacht van zondag op maandag om kwart over twaalf is P. L. S. uit Terneuzen nabij de „Kraagbrug" met zijn auto uit de bocht gevlogen en in een sloot terechtgeko men. Dokter Verboom uit Zaamslag, die de eerste hulp verleende, liet de heer S. die er ernstig aan toe was, naar het Julianazieken- huis te Terneuzen overbrengen. De auto werd volkomen vernield. N.S.M.-jubilarissen gehuldigd Dinsdagmidag heeft de directeur van de Ne derlandse Stikstof Mij te Sluiskil, ir. J. P. M. van Waes, de heren A. Faas te Terneuzen, L. de Gijsel te Sluiskil en Jac. de Visser te Axel officieel gehuldigd wegens het feit dat zij in de loop van 1968 gedurende 35 jaar in dienst van de onderneming waren. Bij deze plechtigheid, die in het Casino plaats had, was een groot aantal genodigden de leden van de hoofddirectie uit Brussel, van de directie te Sluiskil met hun dames, de ondernemingsraad, hoofden van de tech nische en administratieve diensten en be stuursleden van de vereniging van jubilaris sen. Op hartelijke wijze dankte ir. Van Waes de jubilarissen en hun echtgenoten voor deze 35 jaren van trouw en toewijding en stelde hen ten voorbeeld aan de jongeren en over handigde hun het diploma, de gebruikelijke enveloppe met inhoud en een gouden pols horloge. Van deze gelegenheid maakte de heer van Waes gebruik om een overzicht te geven van de aktiviteiten van het (bijna) voorbije jaar en van de toekomstplannen, die spoedig zul(ert worden gerealiseerd, o.m. de uitbreiding ter verdubbeling van de ammo niak- en ureumproduktie. Gelukwensen werden ook uitgesproken door de bedrijfsdirecteur, ir. V. Gena, in zijn kwa liteit van voorzitter van de vereniging van jubilarissen. Tenslotte voerde de heer M. Hemelsoet na mens zijn mede-ondernemingsraadsleden het woord, waarin hij eveneens de jubilarissen zijn gelukwensen aanbood. Walvisvangst te Zaamslag-Veer in 1757 In de vroege morgen van het jaar 1757 was Zaamslag in rep en roer. Het gerucht deed de ronde, dat met het opkomen van de vloed één of ander zeemonster het Hellegat was binnengekomen en nu ergens tussen Zaam- slag-Veer en Luntershoek moest rondzwem men. Vanzelfsprekend trokken veel nieuwgierigen naar het Veer, om zich van de waarheid van dit gerucht te overtuigen. Daar aangekomen bleek inderdaad, dat een soort walvis, een Noordkaper, zich te ver in het Hellegat had gewaagd en dat het dier zich in vrij ondiepe water alles behalve op zijn gemak voelde. Met alle kracht trachtte het naar de Schelde terug te zwemmen. Hiertegen kwam echter het vissersinstinct van een aantal Zaamslagse avonturiers in opstand en onder leiding van de Kapitein der Burgerwacht ging men tot de aanval over. Na veel jagen en zwoegen zag men kans de vis op een zandbank te drijven en met het vallen van het water was dan ook zijn lot bezegeld en kwam hij op het droge te liggen. Omzichtig trachtte men het te naderen en te doden, maar dit ging nog zo maar nietDe geweldige staart beukte zonder ophouden het zand en het was levensgevaarlijk om dicht in de buurt te komen. Op de duur echter na men zijn krachten af en zag men kans het beest te doden. Met een laatste krachtsin spanning spoot het nog een stroom water en bloed de lucht in, maar toen was het pleit beslecht. De gelukkige vissers, tuk op een voordeeltje, begonnen er toen lustig op in te hakken en laadden hun bootjes telkens weer vol met stukken van de geweldige dikke vetlaag, die in een aan het Veer geïmproviseerde traan- kokerij werden uitgesmolten. Alles samen bracht deze ongewone visvangst de voor die. dagen niet onbelangrijke som van 212 gulden op, zodat de deelnemers niet te klagen hadden. Behalve aan geldelijk voordeel dachten onze vissers echter ook aan de belangen van hun dorp Kop, ribben, enz., werden met veel moeite eveneens naar de vaste .wal gesleept, in triomf naar Zaamslag gevoerd en daar bij het kerkgebouw opgesteld, als blijvend aan denken aan deze ongewone gebeurtenis. Bo vendien hoopte men met deze attractie be langstellenden uit de omliggende dorpen naar Zaamslag te zullen trekken. Erg veel zorg schijnt men echter niet aan deze attractie te hebben besteed, want in het midden der vorige eeuw, dus nadat het ge raamte reeds meer dan honderd jaar in weer en wind had gestaan, klaagde een Zaamslags ingezetene erover, dat de beenderen geheel met mos waren begroeid en een „onbehaag lijk" uiterlijk hadden gekregen. Hij stelde voor, de Kerk of de Gemeente te verzoeken, voor reiniging en verven te willen zorgdra gen, opdat deze plaatselijke merkwaardigheid weer wat ooglijker zou worden. Of dit gebeurd is weten wij niet, maar wel is de latere geschiedenis bekend. Toen in het begin van deze eeuw een nieuw raadhuis werd gebouwd, kwam het geraamte in de weg te staan. Het werd van zijn standplaats afgehaald en opgeborgen in de consistorie kamer van de Hervormde Kerk. Twee mensen bedwelmd De rijkspolitie van Axel heeft donderdag avond om half acht de bejaarde heer M. Dieleman en de bij hem inwonende me juffrouw Ramondt in bedwelmde toestand in hun woning aangetroffen. Omwonenden van de familie Dieleman hadden al enige tijd geen leven meer ge zien in de woning Koegorsstraat 10 en stelden daarvan de politie in kennis. Toen deze ging kijken trof ze beide men sen buiten bewustzijn aan. De politie ge looft met een geval van koolmonoxyde- vergiftïging te doen te hebben. Met zuur stofapparaten zijn de beide slachtoffers weer bij bewustzijn gebracht en daarna overgebracht naar het Sint Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil. Maak de wegen schoon De slechte weersomstandigheden in de afge lopen weken hebben er vermoedelijk toe ge leid dat aan het schoonhouden van de wegen door de landbouwers minder aandacht is be steed dan door de wegbeheerders noodzakelijk wordt geacht. Hoewel er bij de wegbeheerders begrip bestaat voor de abnormale situatie, is de medewer king van de georganiseerde landbouw ge vraagd, om de landbouwers er op attent te maken dat verwaarlózing van de terzake gel dende voorschriften, uit een oogpunt van ver keersveiligheid, uiteraard niet kan worden toegestaan. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap meent derhalve in deze een beroep te mogen doen op de medewerking van de praktijk, opdat moeilijkheden kunnen worden voorko men. huidje altijd gaaf Kleine fuik te Perkpolder in revisie Maandag 9 december a.s. begint de rijks waterstaat met een revisie van de kleine fuik - ponton en brug - van de aanlegin- richting der provinciale bootdiensten te Perkpolder. De duur van de werkzaamheden wordt geschat op ongeveer twee weken. Dit be tekent, dat gedurende deze tijd de veer boten van het type „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard" niet zullen kunnen varen. De dienst Kruiningen-Perkpolder zal worden onderhouden door de dubbeldek ker de „Prinses Christina" die na een onderhoudsbeurt weer in de vaart is en door het ms. „Oosterschelde". Dit laatste schip (met zijlading) zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor het vervoer van personen, rijwielen en brom fietsen en - indien de tijd dit toelaat voor personenauto's en lichte bestelwa gens. De „Oosterschelde" zal de vaarten uitvoeren met de bootnummers zoals die in de officiële dienstregeling met de hoofdletter E zij.n gemerkt. AXEL Zaterdag 7 december: 15.00-16.00 uur: Beiaardconcert door de heer P. C. Brakman te Axel. Dinsdag 10 december: De Halle: toneeluitvoering P.J.G. voor bejaarden. Vrijdag 13 december: De Halle: toneeluitvoering P.J.G. Zaterdag 14 december: 15.00-16.00 uur: Beiaardconcert te geven door mevr. M, J. Moerdijk-Vanderswalm ATTENTIE voor de plaatselijke vereni gingen Uit voorgaande agenda's zal gebleken zijn, dat het grootste gedeelte daarvan werd ontleend aan de maandagenda's van Antwerpen en Gent. Deze agenda kan ook voor uw organi satie van grote betekeins zijn indien u tijdig opgave doet van de door u te or ganiseren eevenementen, tentoonstellingen e.d. en van te beleggen openbare verga deringen. Deze opgave dient te worden ingezonden aan 't Informatiecentrum Ge meente Axel - VW p.a. stadhuis Axel. De plaatsing in dit blad is gratis. Berich ten van meer dan plaatselijke betekenis kunnen, mits tijdig te worden opgegeven, ook worden geplaatst in regionale bladen. HULSTER KOOR VOOR RADIO EN TELEVISIE De TROS maakt vandaag radio-opnamen van het Hulster gemengd koor onder lei ding van Jo Ivens, in de Nederlands Her vormde kerk te Kruiningen. 't Program ma omvat liederen die onlangs op de plaat zijn uitgebracht en wordt waarschijnlijk op de eerste Kerstmiddag uitgezonden. Op 14 december nemen een tv-ploeg van de AVRO en één van de BRT een zang programma op, dat het Hulster gemengd koor in de O.L. Vrouwekerk te Antwer pen zingt. De BRT-tv gebruikt de opna men voor een kerstprogramma. De AVRO televisie zendt het programma, dat uit populair^klassieke liederen bestaat, op 20 januari uit. POEDER-CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2