AGENDA Uit onze omgeving Axel BROMFIETSER GEWOND Dinsdagavond om ongeveer kwart voor elf heeft zich op de Vaartwijk op het rijwielpad naast de provinciale weg Terneuzen Axel een botsing voorgedaan tussen twee elkaar tegemoetkomende bromfietsers. Een van hen, J. C. V. uit Terneuzen, werd hierbij zo erns tig gewond, dat hij naar het Juliana-zieken- huis te Terneuzen .moest worden vervoerd. De andere bromfietser, J. A. R. uit Axel, liep geen verwondingen op. Beide brommers werden zwaar beschadigd. De oorzaak van de botsing is vermoedelijk te zoeken in de dichte mist die er ter plaatse hing. VERKEERSSLACHTOFFER NA TWEE MAANDEN OVERLEDEN In het Julianaziekenhuis te Terneuzen is zon dag overleden de 73-jarige mevrouw N. G. van O. uit Axel, die op 18 september bij een verkeersongeval was betrokken. Zij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis ge bracht en overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. ZANGAVOND IN „DE VURSSCHE" TE AXEL Vrijdagavond kregen de bewoners van het bejaardentehuis „de Vurssche" te Axel be zoek van ds. W. H. Gispen, Geref. Pred. Synodaal te Terneuzen met een groot aantal medewerkers. Een groep tieners van het Chr. Lyceum te Terneuzen opende deze avond met het zin gen van diverse liederen met pianobegelei ding van de heer C. Corduwener en bijge staan door een combo. Vervolgens bracht een jong zangkoortje van de Geref. Kerk op zeer spontane wijze tal van liederen ten gehore. Na de pauze traden in een afwisselend ca baretprogramma ds. Gispen en de heer De Ruyter voor het voetlicht. Aller optreden werd door de bejaarden met een dankbaar applaus gehonoreerd. Ds. Gispen sloot de avond af met de zegebede uit psalm 134 vers 3. 50 JAAR DE C.B.T.B. JUBILEERT Op vrijdag 29 november a.s. zal de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Oost Zeeuws- Vlaanderen het 50-jarig jubileum vieren. Voor deze feestelijke bijeenkomst om 19 uur in „de Halle" is een veelbelovend program ma opgesteld, hetwelk vóór de pauze achter eenvolgens vermeldt het openingswoord van voorzitter P. van Hoeve; een memorandum van de oud-secretaris de heer L. Huijssen te Terneuzen; het optreden van het Zeeuwse knapenkoor; een toespraak van burgemeester Van Dijke en van de heer J. v. d. Bos, voor zitter van de Zeeuwse C.B.T.B. en lid van G.S. Na de pauze volgt een felicitatiewoord van de heer drs R. Zijlstra, voorzitter van de landelijke C.B.T.B.; declamatie van mevr. Verkerke-Timmermans uit Dubbeldam en een slotwoord van de heer C. de Putter te Axel, erevoorzitter van de C.B.T.B.-afdeling. Behalve het knapenkoor onder leiding van de heer E. Heijblok te Goes, werken aan het welslagen van de avond mee een reidansen- groep van de jeugdorganisatie en het sym- phonieorkest van de Terneuzense muziek school onder leiding van de heer J. Wisse te Axel. Als solisten zullen optreden Clement van den Bulck uit Terneuzen in het klarinettencon- cert No 3 van Karl Stamitz en de dames Lia de Putter, Ina Hamelink en Nelleke Rie- mens in het concerto grosso No 8 van Arcan- gelo Corelli. INTOCHT SINTERKLAAS St. Nicolaas zal op zaterdag 23 november a.s. met zijn knechten zijn intocht in Axel houden. Om ongeveer 2.15 uur zal hij aan de spoor wegovergang bij de Nieuwendijk arriveren en via Stationsstraat, Kerkdreef, Weststraat naar de Markt rijden om officieel door de burge meester te worden verwelkomd. Na deze ontvangst vervolgt hij zijn rondrit en neemt de volgende route Walstraat., De Ruyterstraat, J. de Moorstraat, Mozartstr., Beethovenstraat, Calandstraat, Oliviersstraat, Elzasstraat, Bosplein, Kanaalkade, Oranje straat, Weststraat, Rooseveltlaan, Bylocque- straat, Pironstraat, Marijkestraat, Wilhelmina- straat, Stationsstraat en Kerkdreef, waarna te voet over de kramenmarkt in de Noordstraat naar het stadhuis. De stoet wordt begeleid door drumbands. Voorts zal de ponyclub „De Kleppertjes" van de partij zijn. De zwarte pieten zorgen voor een lawine aan snoep en peperbollen. De Sint Nicolaas-aktie onder het motto „Koop in Axel, win een Volkswagen"- belooft een ge weldig succes te worden. Er zijn zeer veel zaken die deelnemen, terwijl de vraag van het publiek naar de loten die kans geven op deze fantastische hoofdprijs ongekend groot is. UITVOERING „ILONA" Dinsdagavond 26 november a.s. zal de kin- der balletgroep „Ilona" in „de Halle" een uitvoering geven. Voor de pauze worden een aantal losse dans jes ten tonele "gebracht. Na de pauze komt het balletsprookje „De Schone Slaapster". Evenals bij de vorige uitvoering zijn de ont werpen van de dansen weer van de leidsters Jopie Lion en Ank Esselbrugge-. Ook de kostuums zijn naar eigen ontwerp vervaardigd. Verwacht mag worden dat deze uitvoering zo mogelijk een nog groter succes zal worden dan de vorige. „JAONTJE" IN „DE HALLE" In een gecombineerde bijeenkomst van de afdelingen van de Bond van Plattelands vrouwen uit de Kanaalzone werd donderdag avond in „de Halle" de Cadzandse film „Jaontje" vertoond. Deze film, die van een toelichtende inleiding werd voorzien door de heer Cor Schijve, auteur van het verhaal, werd enkele jaren geleden vervaardigd, nadat het gelijknamige toneelstuk bijzonder veel succes in de streek oogstte. De film geeft een beeld van het le ven in Het Land van Cadzand omstreeks de eeuwwisseling. Ook als documentaire betref fende folklore en klederdracht heeft de film zeker waarde. Vele leden met hun echtgenoten bevolkten de zaal bij deze voorstelling en zongen en thousiast aan 't slot van de film 't Zeeuwsch- Vlaamse volkslied mee. Een geslaagde hij- eenkomst CONCERT KUNSTMAANDORKEST Aangezien Terneuzen momenteel niet over een behoorlijke accomodatie voor dergelijke eve nementen beschikt, waren de vorige week de Axelse muziekliefhebbers in de gelegenheid het bekende Kunstmaandorkest onder leiding van zijn dirigent Anton Kersjes met als solist de jonge Amerikaanse pianist Mischa Dichter in eigen plaats te beluisteren. Dat dit door velen gewaardeerd werd bleek uit het bezoek, had men vorige jaren in Ter neuzen nog nooit een uitverkochte zaal kun nen boeken, nu was de grote zaal van „de Halle" reeds ver te voren geheel uitverkocht en werd slag geleverd om de fel begeerde laatste plaatsen. Het programma van deze avond was zeer gevarieërd en na de ouverture Cyrano de Bergerac die het openingsstuk vormde voor deze muziekavond volgde voor de pauze het concert no. 5 van Beethoven met als solist Mischa Dichter. Een welhaast ovationeel ap plaus beloonde solist, orkest en dirigent voor de voortreffelijke uitvoering. Na de pauze volgden nog „Le festin de l'Araignée" van Roussel en „Danzas Fan- tasticas" van de Spaanse componist Turina. Een gevarieërd programma waarin ook mo derne componisten aan bod kwamen, dat zeker de veelzijdigheid van orkest en dirigent de monstreerde. Overigens geloven wij dat het merendeel van de enthousiaste bezoekers het klassieke deel van het programma wel het beste wist te waarderen, maar door deze pro grammakeuze kwamen ook de liefhebbers van modernere composities aan hun trek. Hopelijk zal de traditie waarbij het Kunst maandorkest jaarlijks een bezoek aan Z.-Vl. brengt ook in de toekomst worden voortgezet. Ook na dit bezoek zullen velen weer verlan gend uitzien naar hun terugkomst. Kerkdiensten ZONDAG 24 NOVEMBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper Gerf. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. 7.00 uur Ds. van Vliet van Aagte- kerke. Donderdag Dankdag 10.00 en 3.00 uur Ds. H. Rijksen van Gouda. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 23 - 24 november Dokter Boor. TANDARTSEN 23 - 24 november A. H. van der Lee, Wal straat 2, Axel. tel. 1686. Spreekuur: zaterdag 10-10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur. JOYRIDING OF DIEFSTAL Zaterdagavond is op de Kaaiwal de brom fiets van J. J. uit Axel ontvreemd. Later op de avond werd de bromfiets teruggevonden aan de brug bij de Lageweg. Rechtszaken KANTONGERECHT TERNEUZEN Schandalig', noemde de officier van justitie, mr H. Spreij, het en was van mening dat .keiharde straffen' hier op zijn plaats waren. En zo kon de stroper J. de B. uit Clinge dinsdagmorgen het kantongerecht te Ter neuzen verlaten met op zijn schouders de last van twee weken hechtenis en een boete van 600, Op 28 december van het vorig jaar was hij op heterdaad betrapt bij het ja gen op wild, terwijl hij niet in het bezit was van een jachtacte en tevens gebruik maakte van - verboden - kunstlicht. Bovendien bleek hij vuurwapens en munitie in zijn bezit te hebben. De B. was in gezelschap van R. v. d. B., die het nog bonter had gemaakt en zich met zijn schoten bij de arrestatie niet had beperkt tot het weerloze wild. Deze laatste kwestie was evenwel te omvangrijk voor het kantonge recht en werd behandeld voor de rechtbank te Middelburg. De B. weersprak het hem ten laste gelegde niet. Een overtuigend bewijs leverde ook nog C. B. uit Axel als getuige. Hij had het feit geconstateerd, waarna de rijkspolitie werd gewaarschuwd. Er volgde een soort drijfjacht op de beide mannen en toen ze gesommeerd werden om te stoppen, had v. d. B. op de man uit Axel geschoten, hoewel niet raak. De B. was evenwel verstandiger geweest en gaf zich gewonnen. De buit van de stropers bleek niet gering te zijn geweest. ,Als u niet gesnapt was geweest, was u nu een poelier in bonus geweest', meende de kantonrechter, mr C. J. M. van Hees. Hij vonniste conform de eis van de officier, waar bij inbegrepen verbeurdverklaring van de bij de man aangetroffen vuurwapenen, te weten jachtgeweer, een karabijn en munitie. Dat laatste zei hij overigens in huis te hebben voor de verkoop aan woonwagenbewoners. Op 26 juni had er zich op het kruispunt St.-Anna bij Terneuzen een spectaculair onge val voorgedaan. De aanhangwagen van een textielhandel, die op de markt te Terneuzen had gestaan, werd aangereden door 'n vracht auto met veevoer. De aanhangwagen was opengeborsten en de wagen met veevoer was gekanteld, kortom een ravage. De bestuurder R. M. H. uit Sluiskil van de personenauto, die de aanhangwagen trok, stond nu terecht, omdat hij het kruispunt niet tijdig genoeg had vrijgemaakt. De man zou op verzoek van de eigenares de auto met de aanhangwagen naar Axel rijden. Hij deed dat om haar be hulpzaam te zijn en volkomen belangeloos. Toen hij snel het kruispunt wilde passeren, ging er schijnbaar iets mis, want de auto be gon te schokken en kwam maar schuchter vooruit. De aanhangwagen bevond zich nog op het kruispunt toen de aanrijding plaats vond. H. voelde zich niet schuldig en meende dat hier sprake was van overmacht. Voorts meen de hij dat de chauffeur van de vrachtauto had zitten slapen, want hij had zelf gezegd dat hij de hele aanhangwagen niet had gezien. Mr Van Hees vond evenwel, dat de man als garagehouder toch moet hebben gemerkt dat de wagen niet al te best reed en daar had hij dan rekening mee moeten houden. ,Moet ik dan uitstappen en met een verrekijker gaan kijken of er iets aankomt informeerde H. lichtelijk geïrriteerd. Dat hoefde niet van mr Spreij, maar desalniettemin noemde hij LI. een slecht chauffeur, die al veel overtredingen had gemaakt. Hij eiste een boete van 150,- en drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Ook de kantonrechter bladerde de reeks overtredingen van de man nog eens door, welke blik in het verleden de verdachte blijkbaar weinig deugd deed, want hij merkte op ,U moet geen hele ouwe koeien uit de sloot gaan 'halen, meneer de voorzitter.' Ten slotte verkondigde hij nog even de stelling dat er niets zou zijn gebeurd wanneer hij in die vrachtauto had gezeten. Mr Van Hees meende dat er nog wel enige verzachtende omstandigheden waren en vonniste een boete van 100, - en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proef tijd van twee jaar. ,Een mankement aan de stuurinrichting was niet te constateren', meende verdachte J. H. F,. ,Het was een puinhoop', was de reactie van mr Van Hees. Op 26 juni was de man met de tractor op de Graaf Jansdijk te West- dorpe tegen een lichtmast en een gevel ge botst. Hij weet dit aan een mankement aan de stuurinrichting, dat, volgens zijn eigen woorden, evenwel niet 'te constateren was geweest. Evenmin hadden de chassisbalken, volgens de officier van justitie, invloed ge had op het ongeluk, wat naar zijn mening louter te wijten was aan het niet op tijd rem men. Hij eiste een boete van 50, De verdachte bracht nog te berde, dat hij was geschrokken van een autoclaxon. ,Bent u zo schrikachtig?' informeerde de kantonrechter en vonniste conform. Hij mocht dan 79 zijn, maar dat wilde hele maal niet zeggen, dat hij niet meer in staat zou zijn om een auto te besturen, zo viel dui delijk te beluisteren in de woorden van A. C. de P. uit Terneuzen die terecht stond we gens een aanrijdinkje in de Van Steenber genlaan in zijn woonplaats. Hij zou zo zijn weggereden dat hij daarbij een ander had gehinderd. Bovendien bleek dat hij niet WA verzekerd was. De officier meende dat het hier toch een kwestie was van iets te laat reageren en het leek hem dat de man er beter aan deed om jongeren voor hem te laten rij den. Hij eiste een boete van 50, - en van 100, - Omdat de man inmiddels al een verzekering had afgesloten, wilde mr Van Hees die laatste boete wel halveren en zo werden het twee boetes van 50, - A. A. P. uit Tegelen had op 6 september in Zaamslag de vastgestelde maximumsnelheid overschreden. In een vorige zitting had de man dat bestreden. De twee betrokken poli tiemannen, M. Stegeman uit Zaamslag en M. v. d. Broeke uit Kloosterzande, maakten aan alle twijfel een einde. Conform de eis van de officier luidde het vonnis 60, - boete. MIDDELBURG De nasleep van een fatale inhaalmanoeuvre, die zich op 16 augustus jl. voordeed op de rijksweg tussen Breskens en Schoondijke ter hoogte van Groede, speelde zich vrijdagmor gen af voor de Middelburgse rechtbank, ge presideerd door mr P. van Empel. Terecht stond de Axelaar W. den E., die met zijn vrachtauto-combinatie een tractor met aan- hangwagentje zodanig passeerde, dat de trac tor met aanhanger geraakt werd en kantelde en de tractorbestuurder, de Groedenaar A. B., later aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleed. De vrachtauto was de tractor achteropgere den. Uit een getuigenverhaal maakte mr Van Empel op, dat de vrachtrijder tot 50 km snel heid geminderd had, maar daarop plotseling, terwijl er tegenliggers waren, als een pijl naar links en direct weer naar rechts geschoten was. Voor de getuige was die manoeuvre onbegrijpelijk. De Axelaar zelf vertelde, dat, toen hij wilde gaan passeren, er plotseling een witte per sonenauto naast hem verschenen was. Op dat moment was hij direct weer naar rechts terug gekomen, waarbij hij de tractor raakte. Vol gens de getuige was er echter geen sprake geweest van een witte wagen. Volgens de officier van justitie, mr T. Lebret, had Den E. het verhaal met deze witte wagen verzonnen. Tegen de achtergrond van allerlei zaken, die verdachte volgens de officier wat te lichtvaardig opgenomen had, kwam mr Lebret tot een eis van 2 weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr J. F. C. van Deinse, de raadsman, wees er op, dat zijn cliënt bepaald geen „door douwer" is, niet iemand, die zegt, dat de weg voor hem is. De raadsman merkte op, dat Den E. geen tegenliggers gezien heeft, wel de witte auto. Pleiter vroeg dan ook cle mentie. De rechtbank bepaalde de uitspraak op vrijdag 29 november aanstaande. (P.Z.C.) VOOR BABY'S HUIDJE AXEL Zaterdag 23 november 14.00 uur in 't Trefpunt verkoopactie met verschillende attracties. voormalige Technische School Pluimvee en Konijnententoonstelling. 14.30 uur Aankomst Sint Nicolaas - Stahuis, rond gang door Axel. Daarna ontvangst Sint Nicolaas 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel. Woensdag 27 november 20.00 uur De Halle „Met Man en Muis" Supervisie en tekst Annie M. G. Schmidt Zaterdag 30 november 15.00 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm GENT Koninklijke Opera Zondag 24 november 14.30 uur Czardasvorstin 20.00 uur Cavalleria Rusticana I Pagliacci Maandag 25 november 20.00 uur Karsenty Fanny (Pagnol) Vrijdag 29 november 20.00 uur Czardasvorstin

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2