KttDampo AGENDA Uit onze omgeving Axel Kerkdiensten Weekend-diensten 16 - 18 - 21 - 23 november 20.00 uur GEMEENTERAAD PERSONENAUTO GESLIPT In de nacht van maandag op dinsdag om streeks drie uur is in een bocht in de rijks weg Axel - Kijkuit tussen de le en 2e Ver korting een personenauto bestuurd door A. L. A. d'H. uit Hulst geslipt, waardoor de auto in de rijksafvalwaterleiding terecht kwam. De bestuurder liep geen letsel op, maar de auto was totaal vernield. BOTSING Zaterdagmiddag deed zich op 't rijwielpad Axel Sluiskil ter hoogte van ,,de duiker" een botsing voor tussen een bromfiets en een personenauto. Beide reden in de richting Axel. De botsing ontstond toen de automobiliste Th. P. uit Oostakker (B.) rechtsaf wilde slaan zonder aan de bromfietser P. F. uit Axel, Voorrang te verlenen. De bromfiets werd zwaar beschadigd, de auto licht. Per soonlijk letsel deed zich niet voor. BEVORDERD Aan de Chr. Kweekschool te Middelburg slaagde voor het examen kleuterleidster mej. J. de Feijter. Wachtmeester L. J. Neelis is bevorderd tot Opperwachtmeester der Rijkspolitie. Tevens is hij benoemd tot postcommandant der Rijkspolitie te Ovezande. AXELSE JUDOKA DE MOOR HAALDE DERDE DAN De Axelse judoka en sportleraar Staf de Moor heeft zaterdag tijdens examens in Utrecht zijn 3e dan gehaald. Als examinator trad Anton Geesink op. JUBILEUMCONCERT Zaterdag 16 november zal door het Ned. Herv. Kerkkoor in de Herv. Kerk om 8 uur een Jubileumconcert worden gegeven. Dit concert wordt gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het koor. Er zullen een aantal liederen ten gehore worden gebracht uit het repertoir van 25 jaar zang. De toegang is gratis. 75-JARIG BESTAAN CHR. LAGERE SCHOOL AXEL - SPUI In een der leslokalen van de Chr. Lagere School te Axel - Spui recipieerde zaterdag middag het schoolbestuur ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van deze school. Op deze receptie waren behalve het voltallig schoolbestuur en leerkrachten aanwezig, bur gemeester M. K. van Dijke met wethouder A. H. van der Lee en wnd. secretaris M. Oggel uit Axel, burgemeester J. de Pree uit Zaamslag, ds. J. van der Wielen, predikant te Spui, vertegenwoordigers van de plaatse lijke kerkgenootschappen en verenigingen, oud-leerlingen en leerkrachten en tal van leer krachten uit de omliggende gemeenten. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Jacob Dieleman opende deze 75-jarige her denkingsjubileum met een woord van welkom. De heer C. Weltevrede, hoofd der school, die als eerste van een reeks van sprekers op deze receptie het spits afbeet, uitte in z'n toespraak ietwat minder optimistische klanken met be- rekking tot de zich in achterwaartse lijn be gevende bloei der school. Niettemin bracht hij zijn dankbaarheid naar voren en bood de bestuursleden een schilderijtje aan. Burgemeester M. K. van Dijke, die vervol gens het woord voerde, zei dat het gemeente bestuur ondanks het teruglopen van het aan tal leerlingen de school Spui bij het gemeen tebestuur van Axel toch een warm plekje in het hart gevonden heeft en dat zij bijzonder veel genegenheid koestert t.b.v. de school Spui. In de eerste plaats wordt dit toege schreven aan de spontane medewerking die men ondervindt bij de school Spui, zoals bij de school-artsen en tandartsendienst, maar ook niet minder aan de welwillendheid bij het organiseren van aktiviteiten door de ge meenschapskring rondom de school. Duide lijk wordt hierbij een geest van vooruitstre vendheid getoond. Wat het voortbestaan der school betreft noemde burgemeester van Dijke als belangrijkste factor de leefbaarheid voor Spui. Het nieuwe uitbreidingsplan Spui dat inmid dels door G.S. is goedgekeurd biedt voor de school, ondanks de huidige stagnatie, in de toekomst zeer goede mogelijkheden. De bur gemeester zei dan ook tot het schoolbestuur niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar doorzettingsvermogen en vastberadenheid te tonen, hetgeen in de verdere toekomst zonder enige twijfel de nodige vruchten zal afwerpen. Oud-schoolbestuurslid, de heer J. Pijpelink, die namens de Geref. Kerk Vrijgemaakt sprak, zei dat de kerk en de school te Spui nauw verbonden met elkander meeleven. Voorts sloot de heer Pijpelink zich aan bij de woorden van Axels burgemeester. Zo ook de heer P. van Fraaijenhoven, die z'n gelukwensen overbracht namens de Geref. Kerk Synodaal en de Varkenshoudersvereni ging E.M.M. te Spui. Ook hij bood het schoolbestuur een enveloppe met inhoud aan. Nadat de heer Jan Dieleman nog z'n geluk wensen had uitgesproken namens de ouders der leerlingen en oud-leerlingen, bedankte de voorzitter van het schoolbestuur de heer Jacob Dieleman alle sprekers en sprak even eens de hoop uit dat de school Spui zich in de nabije toekomst in een opwaartse lijn zou mogen begeven. Door 't schoolbestuur werd tenslotte 's avonds in de Geref. Kerk aan de gemeenschap van Spui een feestavond aangeboden. Deze bijzonder geslaagde feestavond trok ca. 180 bezoekers. KAMPIOENEN DUIVEN MIJ „VERWACHTING" - AXEL Oude Duiven 1. Ch. Tieleman, 2. J. Giele, 3. A. Peersman. Jonge Duiven 1. P. de Bakker, 2. J. Giele, 3. J. v. Bergen. Jaarling Duiven 1. J. de Maesschalk. Vitesse 1. D. Dieleman, 2. P. de Bakker en A. Peers man. ZONDAG 17 NOVEMBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur": Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Veefkind. Gerf. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. C. Kersten, Den Haag-Escamp. Geref. Gemeente 10.00 uur (H.A.) en 3 u. Ds. Snoep van Vlissingen. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. ARTSEN 16 - 17 november Dokter Schiltman. TANDARTSEN 16 - 17 november P. Fijn van Draat, Leeuwenlaan 58, Terneuzen. tel. 2320. Spreekuur: zaterdag 10 10.30 uur en 18.00—18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur. AXEL Zaterdag 16 november 15.00 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm Vrijdag 22 november 20.00 uur „De Halle" Uitvoering Harmonie Concordia Zaterdag 23 november 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel. ANTWERPEN Donderdag 21 november 20.30 uur Koningin Elisabethzaal Schönberg - Mendelssohn - Berlioz Koninklijke Vlaamse Opera Zaterdag 16 november 20.00 uur Tosca Zondag 17 november 14.30 uur In 't Witte Paard 20.00 uur Balletten I Dinsdag 19 november 20.00 uur Op de Purperen Hei Vrijdag 22 november 20.00 uur De Barbier van Sevilla Zaterdag 23 november 20.00 uur De Macht van het Noodlot Koninklijke Nederlandse Schouwburg 16 - 18 - 21 - 22 - 23 november 20.00 uur Want als Zwijnen zult gij Leven Zondag 17 november 15.00 en 20.00 uur Want als Zwijnen zult gij Leven Antwerpse Kameropera Maandag 18 november 20.00 uur Het Nachtklokje Jeugdtheater, Canotstraat 90 16 - 17 - 20 - 23 november 15.00 uur Pinokkio Nederlandse Kameropera Dinsdag 19 november 20.30 uur Opera-Aktueel GENT Koninklijke Opera Zaterdag 16 november 20.15 uur Galas de l'élite L'Oeuf a la Cocque Zondag 17 november 14.30 uur Cavalleria Rusticana I Pagliacci 20.00 uur Dorp zonder Klok Maandag 18 november 20.00 uur Thèatre National Cette dame est a jeter Woensdag 20 november 20.00 uur Irma la Douce met Frank Fernandel Vrijdag 22 november 20.00 uur Cavalleria Rusticana I Pagliacci Koninklijke Nederlandse Schouwburg De Nacht van de Moordenaars Zondag 17 november 15.00 en 20.00 uur De Nacht van de Moordenaars. Vrijdag 22 november 20.00 uur La Ruche De Doux Dingues X POEDER CR.EMF. - OLIE ZEEP KOOP IN AXEL, WIN EEN AUTO Onder dit motto organiseert de Stichting Streekcentrum Axel dit jaar een geweldige Sint Nicolaas-Aktie waarbij, zoals uit de slagzin al duidelijk is als hoofdprijs voor het kopende publiek een gloednieuwe Volks wagen valt te winnen. Bij de vele deelnemende winkeliers ontvangt u bij uw aankopen gratis loten voor deze ver loting, waarnaast deze hoofdprijs ook nog waardebonnen van 250, - 100, en 10,- zijn te winnen. De netto-opbrengst van deze ministerieel goedgekeurde verloting zal worden bestemd voor de verdere technische inrichting van het cultureel centrum „de Halle". Het is wel te verwachten dat de aantrekke lijke prijzen bij deze verloting velen zullen bewegen hun inkopen in Axel, dat toch al steeds als het best gesorteerde koopcentrum te boek staat, te doen... Ook Sint Nicolaas zelf zal Axel dit jaar weer met een bezoek vereren, de goede Sint heeft het gemeentebestuur van zijn komst op de hoogte gesteld. Volgende week zaterdag zal hij zijn traditionele bezoek brengen. Zoals vanouds zal de Sint voor zijn officiële intocht even verpozen bij de familie Dekker aan de Nieuwendijk, waarna hij vergezeld van zijn zwarte knechten en begeleid door de Axelse muziekverenigingen zijn triomfantelijke tocht zal maken, eerst naar de Markt, waar de Sint officiéél door het gemeentebestuur zal wor den ontvangen, waarna hij dan een rondrit door de stad zal maken met tot slot een voettocht door de Axelse Markt. vervolg van pagina 1 Toen de provincie Zeeland in augustus 1958 tot probleemgebied werd verklaard, volgde hierop de aanwijzing van de ontwikkelings kernen. De uitbreiding van de gemeente Hulst met delen van de omliggende gemeenten, alsook de M.v.A. op de rijksbegroting voor 1962 (waarin werd gesteld dat de bestuurlijke in deling in de Kanaalzone moest worden aan gepast aan de verwachte ontwikkelingen in dat gebied) en tenslotte ook de grenswijziging tussen Breskens en Groede in 1960, gaven de stoot tot de idee om te komen tot de vor ming van grotere gemeentelijke eenheden, met als gevolg de plannen tot herindeling van geheel Zeeuws-Vlaanderen. Nadat eerst Ged. Staten een plan hadden ge lanceerd tot indeling in elf gemeenten, volgde spoedig een opzet tot indeling in tien gemeen ten. Dat laatste plan behelsde voor Axel een toevoeging van een deel van Zaamslag, met prijsgave van haar gebied aan het kanaal. Na advies van de heren prof. Klaassen en drs. Kroft van het Ned. Econ. Instituut sprak de raad als haar mening uit dat, indien er meer dan één kanaalgemeente zou worden gevormd, Axel zeker aan het kanaal moest blijven en tevens een zeer goede woonfunktie kon vervullen door toevoeging van de zuid gemeenten en een deel van Zaamslag (juli 1963). In die tijd gingen de prognoses uit van de gedachte dat het kanaal Gent-Terneuzen bin nen afzienbare tijd een tweede Nieuwe Wa terweg zou worden. In november 1964 werd mijnerzijds de idee gelanceerd tot vorming van een agglomeratie, waarbij enkel de zeer kleine gemeenten wer den opgeheven en de overige in agglomeratie- verband zouden samenwerken. Deze idee vond echter weinig weerklank. In december 1964 werd door G.S. een negen- gemeentenplan voorgesteld. Op ons verzoek werd door prof. Prins een rapport opgesteld, waarin de ernstige wil van Axel wordt uitge drukt tot samenwerking met de andere ka naalgemeenten en tevens wordt gesteld dat Axel, voor haar blijvende bewoonbaarheid zeggenschap moet blijven behouden bij de in dustrievestiging aan het kanaal. Vooral dit laatste punt woog zwaar en hier voor moest een oplossing worden gezocht. In die tijd was er immers nog geen sprake van een wet op de luchtverontreiniging Wat zou het lot van Axel zijn als er ten westen van haar kern bijv. een petrochemische in dustrie zou worden gesticht Na veel overweging en besprekingen werd besloten aan te dringen op vorming van één grote kanaalgemeente, zodat Axel inspraak zou houden bij de industrievestiging. Daarbij werd uitdrukkelijk gesteld dat als voorwaar den daartoe golden 1. een verdeling van Zeeuws-Vlaanderen in drie gemeenten, die gelijkwaardige part ners konden zijn 2. het moest uitdrukkelijk een fusie worden en geen toevoeging aan één der gemeenten (met name Terneuzen), hetgeen moest uitkomen in een billijke spreiding van de onderscheiden taken over het gehele ge bied, dus in meerdere kernen in die ene gemeente 3. er moest een neutrale naam voor de nieu we gemeente komen, waartoe onze raad een suggestie deed. Deze voorwaarden werden zeer uitdrukkelijk gesteld. In het herziene voorstel van G.S., dd. 5 dec. 1965, kwam dit college tot de vorming van vijf gemeenten in geheel Zeeuws-Vlaanderen, waardoor niet werd voldaan aan onze eerste voorwaarde, terwijl de tegemoetkoming aan onze andere voorwaarden in het midden werd gelaten. Van toen af kon men Axel niet meer binden aan haar idee van vorming van drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. Toen op 24 juni 1966 het wetsontwerp werd gepubliceerd, bleek dat hierin en nog sterker in de Memorie van Toelichting dat formeel een fusie werd voorgesteld, doch werd daarbij zozeer de nadruk gelegd op de funktie van Terneuzen dat het in feite bleek de bedoeling te zijn om de andere kanaalzónegemeenten aan Terneuzen toe te voegen. Daar ook de naam Terneuzen voor de nieuwe gemeente werd voorgesteld, was aan geen de|r drie voorwaarden die wij aan onze idee hadden verbonden voldaan, zodat instemming hier mee een totale uitverkoop van Axel zou be tekenen, hetgeen vanzelf onaanvaardbaar was. Van onze bezwaren tegen het vijf-gemeenten plan van G.S. werd door ons reeds in januari 1966 aan dit college kennis gegeven in een memorandum. Door het ETI-Zeeland werd in sept. 1966 een prognose opgesteld, waar in de levenskracht van Axel voor de toekomst duidelijk naar voren komt. Daarop werd in de vergadering van 6 sept. 1966 door de raad een commissie ingesteld die tot taak kreeg, samen met hun college van B. en W., te bestuderen welke weg nu moest worden ingeslagen, nu de raad zich in grote meerderheid tegen het wetsontwerp verklaarde. Deze commissie stelde een lijvig documen- tatierapport samen, met het uiteindelijk ad vies (dat door de grootst mogelijke meerder heid van de commissie werd genomen) om te streven naar de vorming van drie gemeen ten in de kanaalzone. Als redenen werden ge noemd dat de fusiegedachte bij geen der gemeenten weerklank vond en zelfs in de raad van Terneuzen slechts een kleine meerderheid daarvoor was, dat de prognose inzake de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen niet werden bewaarheid, een tè sterke tendens in het wetsontwerp naar toevoeging bij een der bestaande gemeenten, de noodzakelijke decen tralisatie bij vorming van een zeer grote ge meente en nog andere argumenten. Bij de hearing van de Vaste Commissie voor Binnenlandse Zaken op 30 juni 1967 werden deze bezwaren naar voren gebracht en toege licht, waarbij werd aangedrongen op de vor ming van drie gemeenten in de Kanaalóne. Verder richtte de raad op 11 september 1967 een schrijven aan deze commissie, waarbij dit standpunt werd herhaald en de wens werd te kennen gegeven dat de nieuwe gemeente Axel zal bestaan uit het gebied van de tegenwoor dige gemeenten Axel, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag en het zuidelijk deel van Zaamslag. Het voorlopig verslag van de commissie Bin nenlandse Zaken wees uit dat bij veel der Kamerfraktie's de idee tot vorming van drie gemeenten in de kanaalzone aansloeg, hoewel toevoeging van de kern van Zaamslag be zwaren opriep.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2