Döfflp^bevrijdï A8EHDA Uit onze omgeving Axel Kerkdiensten Weekend-diensten Voor Baby Sluiskil Afscheid dokter Ramselaar GEMEENTERAAD C.P.B.-VERGADERING De Christelijke Plattelandsvrouwenbond kwam deze week bijeen in „Pro Rege" te Terneu- zen. Dr. Hofman vrouwenarts te Terneuzen sprak over het onderwerp „De ouderwordende Vrouw". Er was gelegenheid tot schriftelijk vragen stellen, waarvan veel dames gebruik maakten. Er zal een cursus „Beter Bewegen" aange vraagd worden, te beginnen in februari. De familieavond zal 29 november in „de Halle" te Axel gehouden worden. De Kerstvergadering zal dit jaar in Hoek ge houden worden op woensdag 18 december. Ds. Gispen uit Terneuzen zal dan de Kerst meditatie verzorgen. JAARLIJKSE KRINGVERGADERING VAN DE VROUWENBEWEGING VAN HET N.K.V. De Vrouwenbeweging van het N.K.V., dio cesaan Breda heeft op 6 november haar jaar lijkse kringvergadering gehouden in Axel. Er waren een zestigtal dames aanwezig uit verschillende gemeenten uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De leiding was in handen van de diocesane leidsters Mej. Stokler en v. Puyenbroek uit Tilburg. Zij bespraken de taakverdeling van de diverse afdelingen en de manier waarop deze zo goed mogelijk kan functioneren. Hierna werd een nieuw lid gekozen daar de diocesane raad voor O.Z.V1. Hiervoor werd gekozen Mevr. I. P. Verschuren uit de afd. Kloosterzande. Na de pauze sprak dhr. v. d. Eeden uit Breda over de Sociale Wetten in het bijzonder over de W.A.O. Na afloop hiervan werd er door velen gebruik gemaakt tot het stellen van vragen die door dhr. v. d. Eeden werden beantwoord. Het was voor allen een leerzame dag. LEZING ECHT OF ONECHT ANTIEK Maandagavond is door de heer F. H. Jilleba uit Middelburg onder auspiciën van de Z.V.U. in „de Halle" een lezing gehouden met het onderwerp „Echt of onecht antiek". De belangstelling voor deze lezing was onge kend groot en ruim 100 bezoekers vulden de zaal van „de Halle". De heer Jilleba begon met een terugblik op de geschiedenis waaruit bleek dat elke eeuw zo zijn eigen stijl naar voren bracht, die in bouw- en meubeldtijl duidelijk herkenbaar was. Ook kon men de invloed terugvinden in de handnijverheidsprodukten. Een van de mooiste stijlen is zeker de Baroktijd. Ook China heeft in de kunstnijverheid een grote rol gespeeld. In de 19e eeuw toen de ambachtsgilden wer den opgeheven bleek dit een grote terugslag te zijn in de kunstnijverheid. Er werd weinig nieuws gecreëerd en men ging over tot co- piëren van vroegere stijlen, maar veelal was de vormgeving veel minder fraai dan de ori ginele produkten. Met een groot aantal stukken toonde spre ker aan het verschil tussen antiek en de later- tijdse copiën. Nu de interesse voor antiek een grote loop heeft genomen, blijkt vaak dat door te ge ringe kennis van antiek voor slecht copiewerk veel te hoge prijzen worden betaald. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd door een aantal van de aanwezigen een dankbaar gebruik gemaakt en tot volle tevre denheid van de vragenstellers wist de heer Jilleba deze te beantwoorden. KAARTLEESRIT VAN ZEVAC De autosportvereniging ZEVAC organiseerde zaterdag een kaartleesrit, waarvoor dertig equipes aan de start verschenen. Begin- en eindpunt was het landhuis Kijk uit, waar de voorzitter, de heer A. Wolfert, ook de prijzen uitreikte. Het 60 km lange parcours bleek tal van moeilijkheden op te leveren en het aantal straf pun ten liep dan ook sterk uiteen. De winnaar M. de Jonge uit Terneuzen liep 118 strafpunten op en de laatstgeplaatste rijder kreeg 351 punten op zijn straflijst. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de exploitant van 't landhuis werd gewonnen door de heer De Jonge voornoemd. De uitslag was 1. M. de Jonge, Terneuzen, 118 str. p.; 2. C. J. Verploeg, Aardenburg, 140 str. p.; 3. J. Meertens, Zaamslag, 143 str. p.; 4. H. J. Houg, Terneuzen, 147 str. p.; 5. A. Faas, Terneuzen, 169 str. p.; 6. D. J. Dees, Hoek 172 str. p.; 7. W. J. de Bruijn, Terneuzen, 179 str. p.; 8. S. Buijze, Zaamslag 179 str. p.; 9. D. C. Houg, Terneuzen, 187 str. p.; 10. C. Verasten, IJzendijke 193 str. p.; 11. A. de Bruijne, Terneuzen 199 str. p.; 12. J. Risseeuw, Zaamslag 201 str. p.; 13. M. J. Nijssen, Terneuzen 202 str. p.; 14. P. Buijze, Terneuzen 205 str. p.; 15. T. v. Tiggelen, Biervliet 216 str. p. OVERZICHT VAN WERKZAAMHEDEN VAN DE VERENIGING „AXEL-POLEN" IN DE JAREN 1963 - 1968 In het jaar volgend op de laatstgehouden le denvergadering vond een lustrum-herdenking in Axel plaats. Groots was de viering opgezet Reeds in het begin van 1964 werd door de gemeente een commissie in het leven geroepen om een meer 's daags feest op te zetten. Onder voor zitterschap van de heer Van der Lee is die daar volkomen in geslaagd. De banden met de Polen waren nauwer aangetrokken. Gene raal Maczek was met enkele anderen als dele gatie uit Engeland aanwezig. Door hem, werd de naar hem genoemde Generaal Maczek- straat geopend. Ook uit Frankrijk en België waren Polen aanwezig. Alle Axelaars gaven mild om goed een feest te kunnen organi seren en De Poolse Invalide Oudstrijders werden goed bedacht. Radio en televisiere porters waren aanwezig. Gevolg van die lustrumherdenking was cor respondentie met Polen, die van her en der schreven over allerlei zaken Zelfs brieven om studiemateriaal om Polen Nederlands te leren in Polen werden ontvangen. Allen wer den behandeld en waar nodig door gegeven aan de instanties, die er hun medewerking aan konden verlenen. Verder werd zelfs hulp ingeroepen om op financieel terrein hulp te bieden aan medische behandeling van Polen of een Pool, die daarvoor vanuit Polen naar Nederland wilde komen. Bekendheid was gegeven aan Axel en onze Poolse vereniging Verheugend was verder, ■jm' m neus, keel en borst van vastzittend: slijm «yffc.' -1 rpJy dat ook de in vrijheia gebleven Poolse Oud strijders meer bekendheid hadden verkregen uit hetgeen ook verder zal blijken. In 1965 was er weer een lustrum, dit jaar van onze vereniging, die namelijk 20 jaar bestond. Als bijzondere attractie werd er daarom tijdens de bevrijdingsherdenking een dia vertoning gehouden door de heer Oly- slager. De heer Olyslager ondervond veel waardering voor zijn werk, dat hij dan ook op een voortreffelijke manier heeft verricht. De bijzondere aktiviteiten bleken niet van de lucht te geraken In hetzelfde jaar werd een radioprogramma „van Harte" uitgezonden door de VARA ten gunste van de dochter van Generaal Maczek. De landelijke opbrengst was ruim 125000,- De plaatselijke opbrengst was meer dan VIJF EN EEN HALF DUIZEND GULDEN. Wat een resultaten dus Tevens dient uit het jaar 1965 te worden vermeld, dat in dat jaar de „stille tocht" naar het monument in de Zeestraat anders was georganiseerd dan toch tot dan gebruikelijk was. De Harmonie Concordia verleende daar aan haar medewerking. Omdat de uitvoering ervan dat jaar bij een ieder en ook bij de gemeente dus zo bijzonder in de smaak was gevallen wordt dat ook heden op dezelfde wijze nog gedaan, zij het dan de laatste jaren met medewerking van de muziekvereniging „Hosanna". Verheugend is het feit, dat het bestuur daartoe hulp en medewerking ver kreeg van de heren Klein, den Doelder en Roelandts, omdat de hele organisatie van een herdenkingsdag toch al zoveel tijd en werk vergt. In het jaar 1966 werd door uw bestuur een fruitmand of beter, werden door uw bestuur 2 fruitmanden aangeboden aan 2 in het Julianaziekenhuis te Terneuzen liggende Po len, die daar op een schip een ongeluk waren overkomen. Grote waardering werd daarvoor ondervonden. Nu een paar bijzondere gebeurtenissen uit een drietal jaren zijn genoemd verdient vermeld te worden dat de bevrijdingsherdenkingen 1966 en 1967 geen bijzonder cachet droegen, zij het dan zoals reeds gemeld, dat zij op-een zeer stijlvolle wijze werden gehouden. Wel dient nog vermeld te worden, dat de gemeen te Axel, nee het gemeentebestuur in 1966 de vereniging berichtte, dat na dat jaar niet meer jaarlijks de gebruikelijke koffietafel aan onze Poolse Gasten zou worden aangeboden, het geen het bestuur pijnlijk heeft getroffen. Na enig heen en weer geschrijf werd tenslotte bereikt, dat de gemeente Axel bereid was om een bijdrage te geven om de vereniging in staat te stellen zelf een koffietafel aan te bieden. Daarin is zij ten volle geslaagd, vooral door de spontane hulp, die zij daarbij mocht ondervinden van de plaatselijke landbouw- huishoudschool en de koster van de gerefor meerde kerk in de Kerkdreef, die tijd be schikbaar stelden om de hongerige magen van Onze Poolse Gasten te vullen. Voor het eerst vond dat dus plaats in 1967. In 1968 komen zeer droevige berichten naar voren, waarvan ik melding dien te maken. Zo bereikte ons reeds in het begin van dit jaar het droevig bericht, dat ons zo zeer ge waardeerd bestuurslid de heer C. van Bende- gem was overleden. Uw bestuur heeft van medeleven getuigd door het zenden van een condoleantiebrief aan de familie Van Bende- gem en is bij de indrukwekkende uitvaart aanwezig geweest. Aan de steun die wijlen Wethouder van Bendegem voor onze vereni ging was zullen wij zeer veel missen Een ander zeer droevig bericht werd bekend, namelijk de inval van Warschaupactlanden in Tsjechoslowakije. Voor onze Poolse Vrienden in de vrije wereld was het een slag, die hen zeer diep heeft getroffen. Als verheugend be richt kunnen wij dan hiernaast alleen maar vermelden, dat Burgemeester van Dijke bij de ontvangst van de Polen op het stadhuis in september laatst leden De Polen een riem onder 't hart stak door zijn blijk van mede gevoelen met hen en hen hartelijk te ontvan gen, waarvoor de Polen grote waardering heb ben getoond. Ook als minder verheugend feit uit dit jaar moeten wij vermelden, dat als bestuurslid der vereniging bedankte de heer J. Overdulve. Een bedankbrief voor het vele verrichte werk werd door uw voorzitter aan hem gezonden. Wel verheugt het ons, dat wij van zijn diens ten voor zover nodig en mogelijk gebruik mo gen blijven maken. Rest mij verder nog mee te delen, dat uw be stuur in de afgelopen vijf jaar 17 keer heeft vergaderd en ieder jaar 1 maal in Vlissingen is geweest om met het bestuur van de SPK, aldaar de te houden bevrijdingsherdenkingen te bespreken. Vooral uit die besprekingen, die meer een in tiem karakter droegen kunnen wij consta teren, dat het werk van de vereniging zeer wordt gewaardeerd en dat het nodig is de lang bewandelde weg te blijven volgen tot steun van Onze bevrijders in de vrije wereld en om uiting te geven van de dankbaarheid der Axelaren aan hun bevrijders. Het jaar 1969, waarin het vijfde lustrum kan worden gevierd zal daartoe bijdragen, althans kunnen bijdragen GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen van Civiel Inge nieur de heer C. A. Smies te Groede. ZONDAG 10 NOVEMBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper Gerf. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. ARTSEN 9-10 november Dokter Kok. TANDARTSEN 9 - 10 november A. H. van der Lee, Wal- straat 2, Axel. tel. 1686. Spreekuur: zaterdag 10-10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12-12.30 uur. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Zaterdag 16 november zal de heer C. G. Ramselaar afscheid nemen als geneesheer directeur van het ziekenhuis te Sluiskil. In verband hiermee wordt op de 15e november om 16.30 uur in het Restaurant van het zie kenhuis een receptie gehouden. Dokter Ramselaar heeft bijna negentien jaar lang de leiding van het Sluiskilse ziekenhuis gehad, nadat hij zowel te Terneuzen als te Sluiskil vele jaren als chirurg werkzaam was geweest. Dokter Ramselaar die officier is in de orde van Oranje-Nassau, was ook tal van jaren lid van de Terneuzense gemeenteraad. Hij woont thans reeds geruime tijd te Axel. Meer dan 35 jaar geleden vestigde hij zich als chirurg in Terneuzen, waar hij spoedig een drukke praktijk kreeg. We zouden hem kunnen be schouwen als de opvolger van de dokter E. van Bockstaele, de "Belgische chirurg, die zich vlak na de eerste wereldoorlog in Terneuzen vestigde en die daarmee een eind maakte aan het isolement, dat Zeeuws-Vlaanderen vóór die tijd op het gebied van de specialistische hulp had gekend. GEMEENTERAADSVERGADERING De gemeenteraad zal op dinsdag 12 novem ber 1968, des avonds om 7.00 uur ten stad- huize bijeen komen met als agenda 1. Opening. 2. Bespreking van de memorie van ant woord, behorende bij het wetsontwerp inzake de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. 3. Rondvraag. 4. Sluiting. AXEL Zaterdag 9 november 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm Vrijdag 15 november 19.30 uur „De Halle" Concert door het kunstmaandorkest. Solist Mischa Dichter, piano Zaterdag 16 november 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel. ANTWERPEN 2 tot 12 november Feestzaal, Meir Boekenbeurs. Koninklijke Vlaamse Opera Zaterdag 9 november 20.00 uur In 't Witte Paard Zondag 10 november 14.30 uur De Barbier van Sevilla 20.00 uur In 't Witte Paard Woensdag 13 november 20.00 uur (gala) De Barbier van Sevilla 15 - 16 november 20.00 uur Tosca Nederlandse Kameropera Dinsdag 12 november 20.30 uur Opera-Aktueel Jeugdtheater, Canotstraat 90 9-10-13 november 15.00 uur Het kleine stoute Torlletje Zaterdag 16 november 15.00 uur Pinokkio Koninklijke Nederlandse Schouwburg 9-11 november 20.00 uur Romance in Leningrad Zondag 10 november 15.00 en 20.00 uur Romance in Leningrad Zaterdag 16 november 20.00 uur Want als zwijnen zult gij leven. Koningin Elisabethzaal Zaterdag 9 november 20.30 uur Mendelssohn - Smetana - P. Dukas. tot 17 november Wiener Eisrevue „Confetti" GENT Koninklijke Nederlandse Schouwburg 2-11 november 20.00 uur De wijze kater 10 november 15.00 en 20.00 uur De wijze kater. 12-16 november 20.00 uur De nacht van de moordenaars Koninklijke Opera 10 november 14.30 uur Dorp zonder Klok 20.00 uur Het Hollands Wijfje 11 November 20.00 uur Karsenty Comme au theatre 15 November 20.00 uur Dorp zonder Klok 16 November 20.00 uur Galas d'élite Oeuf a la cocque 8 tot 11 november Internationale Pluimvee tentoonstelling „Het Neerhof". vervolg van pagina 1 Het oog van de regering is te veel op het Noorden gericht en hier worden te weinig mogelijkheden geschapen om van de goed kope brandstoffen gebruik te maken door de industrie. Gelukkig is dat het Prov. bestuur een open oog heeft voor dit alles en alles zal doen wat mogelijk is om hierin verbetering te krij gen. Het college is van mening dat aan de stag natie onvoldoende aandacht wordt besteed door de regering. Ook Zeeland moet kunnen profiteren van goedkoop aardgas. Plan Noord. Volgens de stedebouwkundige kan het plan Noord niet in fases worden uit gevoerd en daarom zullen wij moeten komen met een voorstel om eerst te gaan werken op het opspuitgebied, dit zal minder financiële moeilijkheden opleveren. Saneringsplan. Het college heeft opdracht gegeven voor de ze gronden een stratenplan op te stellen en een begroting op te stellen.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2