GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 83e Jaargang no. 6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 29 oktober 1968 burgemeester M. K. van Dijke. gemeentesecretaris P. G. van den M. L. M. IJsebaert en A. H. Aanwezig Voorzitter Secretaris Bosse. Wethouders van der Lee. Leden de heren J. H. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, K. Hamelink, E. Maas, D. J. Oggel, J. Vink, J. G. van Luijk en A. de Waard. Opening de voorzitter opende de vergade ring met het ambtsgebed. Notulen de notulen van de vergadering van dinsdag 24 september 1968, worden onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen De heer Oggel vraagt naar aanleiding van een schrijven van de Kring Zeeland van de B.B. dat er op de lijst van personeel geen mensen uit Axel voorkomen. De Voorzitter antwoordt dat het personeel woonachtig is in de plaats waar de zetel is gevestigd. Wel is er personeel aangetrokken van buiten deze plaats. De heer Oggel zegt dat in het antwoord op zijn vraag om tot een parkeer verbod te ko men in de Tuinstraat niet dat deel is inbegre pen voor de MAVO-school dat langs het par keerterrein ligt. Verder blijf ik van mening dat parkeren aan beide zijden langs de Nieuwendijk het ver keer belemmerd. De Voorzitter antwoordt dat er verschil van opvatting kan zijn over de vrijheid van het verkeer in gevaar brengen. De auto's die wel eens voor de MAVO-school staan zijn er meestal van mensen die even in deze school moeten zijn, de rijkspolitie ziet dus hier niet de noodzaak van een parkeer verbod. De Nieuwendijk is een brede weg en ook hier is de noodzaak van een eenzijdig par keerverbod niet aanwezig. Tot bestuurslid van de Stichting Beschutten de Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaan- deren" wordt herbenoemd de heer A. de Waard. Tot vertegenwoordiger en plaatsvervangend vertegenwoordiger in de „Stichting tot op richting, instandhouding en exploitatie van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in midden Zeeuwsch-Vlaanderen, i.o.", wor den benoed tot gemeentelijk vertegenwoor diger de heer M. L. M. IJsebaert en tot plaatsvervangend vertegenwoordiger de heer A. H. van der Lee. Tot lid en plaatsvervangend lid van het al gemeen bestuur van de bestuursschool Zee land worden met ingang van 15 november 1968 voor de volgende vierjarige zittings periode benoemd tot lid de secretaris der gemeente Axel en tot plaatsvervangend lid diens vervanger. BESLOTEN wordt tot het voteren van een ning Sassing 6 van mevrouw K. van Doese laar-Mangold E. C. te Axel. BESLOTEN wordt ot het voteren van een krediet van 5000,- voor de meerkosten i.v.m. de te bouwen nieuwe brug in de water gang nabij Restaurant „Zomerlust" aan de Kinderdijk. BESLOTEN wordt tot het verlenen van een subsidie aan de Christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland, bere kend naar 7,50 per onderzoek van leerlin gen uit Axel. VASTGESTELD worden de 10 en 11e wij ziging der Gemeentebegroting voor 't dienst jaar 1968. BESLOTEN wordt tot het aangaan van een Kasgeldlening groot 500.000, - met het oog op de liquiditeitspositie van de gemeen- te.VOORSTEL tot deelname in de „Gemeen schappelijke regeling voor het verrichten of doen verrichten van metingen van Luchtver ontreiniging boven het grondgebied van de provincie Zeeland". Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op advies van de Provinciale Raad voor de Luchtverontreiniging besloten ,de metingen van de luchtverontreiniging, waarmede per 1 mei 1967 rond het havengebied Vlissingen- Oost werd begonnen, op uitgebreider schaal voort te zetten. Het programma omvat metingen in de grootste industriegebieden van Zeeland, na melijk rond het havengebied Vlissingen-Oost en rond de kanaalzone in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Hiermede zal een bedrag ge moeid zijn van naar schatting 170.000,-. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft toegezegd, dat hij in beginsel bereid is het meetproject financieël te steunen. Omdat de bestrijding van de luchtverontreini ging een aangelegenheid is die alle inwoners van Zeeland regardeert, is terzake een ge meenschappelijke regeling ontworpen, waar aan naast de Provincie Zeeland alle gemeen ten in deze provincie kunnen deelnemen. De Provinciale Raad voor de Luchtveront reiniging kan zich met de ontwerp-gemeen schappelijke regeling verenigen. De heer de Waard deze zegt dat het een goede zaak is, maar met de financiële kant niet gelukkig te zijn. Er zitten kwade kansen aan, het is een ge meenschappelijke regeling, ook een gezame- lijke rekening voor de deelnemende gemeen ten. Wanneer nu niet alle gemeenten zullen deel nemen zullen de kosten hoger worden dan de geraamde 40 cent per inwoner. Om deze reden zou ik van dit voorstel een principe-voorstel willen maken met de voor waarden dat ook de andere gemeenten mee doen. De Voorzitter antwoordt dat er terecht op gewezen is dat men vrij is om mee te doen, men kan het niet opdringen. Wij zijn blij dat ook de provincie deelneemt en het maximum van 50.000, - heeft laten vallen. Of Terneuzen en Sas van Gent deelnemen weet ik niet, maar ieder moet zijn eigen ver antwoordelijkheid kennen, daarom kan ik niet instemmen met het afhankelijk stellen van het al dan niet meedoen van andere gemeen ten. De raad moet zijn eigen verantwoordelijkheid kennen. De heer Oggel vraagt wat het voor Axel gaat kosten als niet alle gemeenten zullen deelnemen. De Voorzitter antwoordt dat de financiële gevolgen van niet deelnemen van alle gemeen ten niet zo groot zullen zijn en hij sprak de verwachting uit dat Terneuzen en Sas van Gent ook zullen deelnemen. De heer Maas zegt dat de industrie de kosten hiervoor moet dragen. De Voorzitter deelt mee dat de industrie veel doet om verontreiniging tegen te gaan, maar dit is een taak van de overheid die ik niet graag uit handen zou willen geven. Het col lege kan op dit voorstel geen ammendering nemen. Na een schorsing van de vergadering voor overleg komt het voorstel van de heer de Waard om het een principe besluit te doen zijn in stemming maar werd verworpen met alleen de stemmen van de prot. chr. fractie voor. Het voorstel van het college wordt aangeno men met de stemmen van de prot. chr. fractie tegen. VOORSTEL tot het instellen van een Fonds Stadsverfraaiïng der gemeente Axel en tot het opheffen van het Cultureel Fonds der ge meente Axel. Om verschillende reden achten B. en W. het wenselijk het bij uw besluit dd. 16 januari 1962 ingesteld Cultureel fonds der gemeente Axel op te heffen en te vervangen door een fonds stadsverfraaiïng der gemeente Axel. Met het oog daarop stellen zij - de Finan ciële Commissie en de Commissie voor On derwijs en Culturele Zaken gehoord voor a. te besluiten tot instelling van een fonds stadsverfraaiïng der gemeente Axel en een verordening op dit fonds vast te stel len b. te besluiten tot opheffing van het Cultu reel fonds der gemeente Axel en tot in trekking van de verordening op het Cul tureel fonds der gemeente Axel. De heer van Luijk vraagt wat er gebeurd wanneer de commissie tegen een voorstel tot aankoop is. Heeft de raad dan toch nog een inspraak hierop De Voorzitter zegt dat bij een afwijzing van de commissie B. en W. toch kunnen over gaan tot aankoop, maar zij zullen zich zeker wel bezinnen alvorens tot aankoop over te gaan. De raad heeft altijd nog inspraak hier op. Hierna wordt het voorstel aangenomen. VOORSTEL tot opheffing van de Sportstich ting Axel. Bij notariële akte van 20 juli 1962 werd, in gevolge besluit van de raad dd. 26 april 1962, de Sportstichting Axel in het leven geroepen. Ongetwijfeld heeft deze stichting voor de sportbeoefening in onze gemeente verdiens telijk werk verricht. Door de ontwikkeling in de laatste jaren, o.m. als gevolg van de instelling van het gemeentelijk sportbedrijf, is haar functie echter geleidelijk aan vermin derd. Momenteel kan zij slechts als een ad viescollege van het gemeentebestuur worden beschouwd. B. en W. zijn van mening, dat het geen zin heeft de Sportstichting Axel hier voor in stand te houden. B. en W. STELLEN - in overeenstemming met het gevoelen van haar Algemeen Be stuur - VOOR de Sportstichting Axel met ingang van 1 januari 1969 op te heffen. Al dus wordt besloten. VOORSTEL tot verhoging van het subsidie aan de plaatselijke Muziekverenigingen. In de vergadering van 4 april 1967 heeft de raad besloten het subsidie aan de plaatselijke muziekverenigingen „Concordia", „Hosan na" en de drumband „Thalia" te brengen op 750,-. Als gevolg van de sindsdien algemeen geste gen lonen en prijzen achten B. en W. het bil lijk het subsidie met ingang van 1969 te verhogen. Bovendien achten zij het gewenst bij de sub sidiëring aan te sluiten bij de normen, die door een commissie, gevormd uit de vier samenwerkende landelijke federaties van mu ziekgezelschappen, zijn neergelegd in een eenvoudige regeling, echter met dien ver stande, dat het minimum-subsidie vastgesteld wordt op 1.000, - per jaar geen subsidie wordt verleend voor de verplichte concerten. De heer Dieleman zegt dat het standpunt van gelijke monniken gelijke kappen hier is doorbroken en men gaat subsidiëren naar prestatie. Hosanna krijgt nu 1500,-, Concordia en Thalia elk 1000, - 'n totaal van 3500, Aan dit totaalbedrag zou hij iets willen ver anderen, maar dit op een gelijke wijze voor iedere vereniging 1175,- willen verdelen. Het moet niet naar prestatie gaan, maar naar wat de huishoudelijke noodzaak is. De Voorzitter antwoordt dat het niet een prestatiebeloning is, maar hier is men uitge gaan van opgestelde normen door de lande lijke federaties van muziekgezelschappen. Het is zeker zo hoe groter de prestaties, hoe groter de huishoudelijke behoeften zijn. Wan neer men in een hogere klasse uitkomt, wor den er hogere eisen gesteld aan het instru mentarium. Zoals voor de voetbal de velden een onder deel zijn van de huishouding, zo is het in strumentarium dit voor de muziek. Het gaat er bij ons niet om wie het is maar om de behoefte bij de prestatie. Het gelijk verdelen over de drie verenigingen zoals door u voorgesteld kunnen wij niet overnemen. De heer Dieleman: zegt dat wanneer men over voetbal gaat spreken en de velden ver gelijkt met het instrumentarium van een mu ziekvereniging en waardering naar prestatie, dan zou de accomodatie beter moeten zijn. Wanneer de voetbalverenigingen om subsidie kwamen vragen weet ik niet of dan de nu uitgestippelde lijn gevolgd zou worden. Ik kan mij er nog niet aan onttrekken dat Hosanna hier een extra docentje krijgt. Als wij aansluiten bij de normen van de federatie dan zou dit anders zijn dan nu is voorgesteld. De heer Oggel zegt dat het woord Chr. muziek Hosanna de heer Dieleman toch wel hoog zit. Wij zijn hier voor het algemeen belang te dienen, het is hier geen prestatiebeloning maar een aanpassing aan de normen. De getrokken vergelijking tussen voetbal en muziek gaat hier niet op en staat daar geheel los van. a. b. De heer Dieleman zegt dat hij niet weet waaruit het verwijt dat het Chr. Hosanna hem hoog zit, is te proeven. „Ik heb alleen de verenigingen genoemd bij de naam, en wanneer de heer Oggel verondersteld dat ik iets tegen Christelijk heb dan is hij fout". Het vergelijk tussen voetbal en muziek is niet door mij aangesneden maar door de voor zitter. De Voorzitter zegt dat bewust niet over de gehele linie de normen zijn gevolgd en vindt dit juist. Thalia is meer dan alleen maar een drumband en daarom ies hoger gesteld. Het voorstel wordt hierna aangenomen met de stemmen van de heren Dieleman en Ha melink tegen. VOORSTEL tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van leges ter secre tarie in de gemeente Axel. De werkingsduur van de „Verordening op de heffing van leges ter secretarie in de ge meente Axel", vastgesteld bij raadsbesluit van 28 november 1967 en goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 26 januari 1968, no. 10, eindigt op 31 december 1968. Als gevolg hiervan moet een nieuwe ver ordening worden vastgesteld waarbij enkele bepalingen dienen te worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden, zonder dat de ta rieven worden verhoogd. Dit voorstel wordt zonder verdere bespreking aangenomen. VOORSTEL tot vaststelling van de tweede wijziging van de verordening op de heffing van Reinigingsrechten in de gemeene Axel. De „Verordening op de heffing van reini gingsrechten in de gemeente Axel", vastge steld bij raadsbesluit van 20 december 1966, gewijzigd bij raadsbesluit van 28 november 1967, kent momenteel een heffingsbedrag van 24,- voor de eerste emmer en 15, voor iedere volgende emmer. De beerruimingsrechten bedragen 25, voor de eerste m3, welk bedrag met ƒ8,- per meerdere m3 stijgt. Het ophalen van de huisvuilemmers in Axel zal voor het belastingjaar 1969 een uitgaaf vergen van ruim 128.000, -Gelet op deze kosten achten B. en W. een verhoging van de reinigingsrechten van 24, - tot 26, - voor de eerste emmer en van 15, tot 16,- voor iedere volgende emmer, alles zins gerechtvaardigd. Een verhoging van de beerruimingsrechten met 1, - per m3 voor zover het 1 m3 te boven gaat, mag in het licht van de totale kosten bezien evenzeer verantwoord geacht worden. Bij invoering van genoemde tarieven zullen de ontvangsten 85.360, - bedragen. BESLOTEN wordt tot vaststelling van de ta rieven overeenkomstig dit voorstel. VOORSTEL tot wijziging van de tarieven van het Gemeentelijk Zwembad met ingang van het jaar 1969. Bij besluit van 28 november 1967 zijn de abonnements- en toegangsprijzen van het ge meentelijk zwembad voor het laatst herzien. De steeds verdergaande kostenstijgingen, zo wel voor de loon- als de materiaalkosten, maken het noodzakelijk de entree-prijzen van het zwembad wederom aan te passen. Overeenkomstig het gevoelen van de „Sport stichting Axel" STELLEN B. en W. VOOR de tarieven van het gemeentelijk zwembad op nieuw vast te stellen, aldus wordt besloten. Hierna komt de behandeling van de Begro ting 1967 aan de orde. De algemene beschouwingen gehouden door de voorzitters van de diverse fracties publi ceerden wij reeds volledig in ons vorig num mer. De Voorzitter beantwoordt de sprekers in eerste instantie als volgt Door de heer Oggel is gezegd dat deze be groting sluitend is gemaakt door belasting verhogingen, dit wil ik niet ontkennen. Ook door het niet uitvoeren van een aantal kapitaalswerken moest dit gebeuren. Ook is er gewezen op de stagnatie in de ont wikkeling in Zuid-West Nederland, ook bij ons zijn hierover zorgen. Het is onbegrijpelijk dat nu er zoveel mil joenen zijn geinvesteerd in infrastructuur er zo weinig uit komt. (zie vervolg op pagina 2) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom 4,—. Andere plaatsen 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1