Bronchi letten AGENDA Raad van Bestuur Afvalwaterleiding Kanaalzone vergaderde Uit onze omgeving Axel Kerkdiensten Weekend-diensten Koewacht Dodelijk ongeval Ho«itdrank In toblatvorm. 9fl<* St. Jansteen Bromfietser gedood Slachtoffer ongeval kroop kilometer met gebroken been Faillissementen Vijf Gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen Zo is de minister ook bereid om eventueel van geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen een gemeente te maken, dan wel te beslissen om over te gaan tot drie nieuwe gemeentes, waar bij dan ook IJzendijke in gewijzigde vorm voort zou blijven bestaan. In de vergadering die de raad van bestuur van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen woensdagmorgen te Terneuzen heeft gehouden, stelde de heer D. J. Oggel uit Axel vragen naar aanleiding van enige kleine mankementen die in het rapport van de technische dienst werden geconstateerd. Zo was er op het beton in de kelder van de gemalen te Sas van Gent en Sluiskil kalk- afzetting waargenomen, die overigens op zichzelf weer een beschermende laag vormt voor dat beton. De buizen die van het ge maal Westerschelde door de dijk van de Oostelijke pier lopen, vertoonden barstjes. Deze zijn vermoedelijk veroorzaakt door de slopingswerkzaamheden van de oostelijke beer, waarbij nogal wat trillingen te pas zijn gekomen. Het dagelijks bestuur heeft over deze kwestie contact opgenomen met rijkswaterstaat. Een rapport, opgesteld door de leverancier van de buizen, de firma Bonna te Vianen, concludeerde dat de buizen in hun huidige staat en indien er niets bijzonders mee plaats vindt, dezelfde levensduur hebben als andere buizen. MINDER SCHADE De heer Oggel plaatste naar aanleiding van de rapporten over de naschade van de oogst 1968 de opmerking, dat hier wel wat slordig mee was omgesprongen. Reeds in de vergadering van juli 1967 wer den over eventuele naschade vragen gesteld en nu blijkt dat er wel gevallen zijn en dat die moeten worden vergoed. De voorzitter, burgemeester Van Waes van Westdorpe, antwoordde, dat het dagelijks be stuur het gevaar van naschade onvoldoende had onderkend. Toch is men door ervaring, opgedaan bij het leggen van de hoofdleiding, veel wijzer geworden en thans wordt een meer punktuele procedure bij schadevaststelling ge volgd. Hierdoor moet bij het leggen van de secundaire leidingen veel minder schade wor den uitbetaald. DIENSTAUTO'S Er zullen twee dienstauto's worden aange schaft, waarvan een DAF-bestelauto en een DAF-pick up (met open laadbak). De heer J. van der Peijl sprak de hoop uit, dat het bedienend personeel het nieuwe ma terieel met de nodige consideratie zal behan delen in het belang van een normale levens duur. Ook vroeg deze vertegenwoordiger van de gemeente Hoek naar de bouw van het pomp- gemaal op het Boeregat. De leidingen zijn door de gemeente Hoek gelegd. Het wachten is nu op de afvalwaterleiding voor aanslui ting. BUITENKARWEI Hij kreeg van de voorzitter ten antwoord dat het project is gegund aan de aannemers firma Leenhouts uit Sluis voor de somma van 259.000, - die er bij wijze van spreken morgen aan kan beginnen. Wanneer het pro ject klaar is, kon hij op een vraag van de heer P. J. Huijbregt niet zeggen; het is een buitenkarwei dat onderhevig is aan de weers gesteldheid. De heer Huijbregt zou graag zien dat het dagelijks bestuur aan de aannemer een exacte datum stelde, want hoe langer het duurt, des te meer gaat het kosten. De heer Van Waes zei dat de besteksdatum wordt gehouden. Overigens zijn nog alle se cundaire leidingen binnen de besteksdatum klaargekomen, aldus de voorzitter. DIA-AVOND IN HET TREFPNT Dinsdagavond was er door de aktiviteiten- commissie in het Trefpunt een dia-avond ge organiseerd. Ditmaal was het de in Badhoevedorp woon achtige oud-Axelaar J. Bareman die een bij zonder fraaie serie kleuren-dia's vertoonde van zijn reis naar Joego-Slavië. Op een duidelijke en interessante wijze gaf hij toelichting bij de dia's en vertelde zijn reiservaringen. Men kreeg een uitstekende in druk van de natuur, in dit, zeker bij vele ouderen onbekende Europese land. Duidelijk bleek dat op het platteland hier nog een grote achterstand op de Westelijke landen bestaat. Mevr. de Kraker-van Es dankte aan het slot van deze goed bezochte avond de heer Bare man voor de vertoonde dia's en zijn smaak volle lezing en bood hem namens het Trefpunt een herinnering aan. ZEER GOED ORGELCONCERT DOOR DE HONGAARSE ORGANIST ANDRE KOVACS Donderdagavond is door de Hongaarse orga nist Andre Kovacs in de Ned. Herv. Kerk een orgelconcert gegeven. Het helaas kleine aantal aanwezigen zal zeker geen spijt hebben gehad dat zij deze avond voor dit concert heb ben vrijgehouden. Het gebrachte orgelspel was van zeer goed gehalte en men kon reeds vanaf de aanvang constateren dat hier een begaafd musicus aan het orgel zat. Ter afwisseling zong het Ned. Herv. Kerk koor onder leiding van de dirigent J. Smies een aantal nummers uit haar repertoire. De aanwezigen hebben volop kunnen genie ten van dit concert. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR DE BEJAARDEN IN HET GEZELLENHUIS Zaterdag 26 oktober 's middags te half twee zal door de R.K. Bejaardenbond in het Ge zellen huis aan de Walstraat een ontspan ningsmiddag worden georganiseerd voor alle Axelse bejaarden. In dit programma zal de groep Jo Jansen optreden. Naast de zang van Jo Jansen zal men kunnen genieten van een muziekensemble waarin een van de Gebroeders Weemaes zijn kunnen zal tonen op het hammondorgel. Ook zal evenals vorig jaar toen deze groep een groot sukses behaalde bij de bejaarden, de Dorus komiek zijn medewerking verlenen. PRIJSKAARTING Zaterdagavond om 7 uur organiseert de v.v.- Axel een prijskaarting in de kantine. Ge- peeld wordt bieden zonder roem. Deelname voor leden, donateurs en houders van sei zoenkaarten. EXAMENS ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL AFD. AXEL EN OMGEVING Bij de aan deze inrichting verplichte examens slaagden deze week de volgende kandidaten Harmonium A Ineke Geelhoedt en Bert Quist te Axel; Bram Dees, Carla Herrebout en Hans Hamelink te Zaamslag. Piano A Marlies Boeding, Johan Oppeneer en Jaap de Ruyter te Axel; Arjan de Visser te Zaamslag. Piano B (vrijwillig) Ans Kolijn te Axel. De examens werden afgenomen door de heren Bergman te Middelburg, voorzitter; Wassen- burg te Hulst en Brakman te Axel, docenten. ZONDAG 27 OKTOBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. 7.00 uur Student C. Blok van Zeist. Woensdag 30 oktober half acht Ds. West- strate van Meliskerke. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. ARTSEN 26 - 27 oktober Dokter Kok. TANDARTSEN 26 - 27 oktober L. W. Nooteboom, privé Bellamystraat 65, praktijk Axelsestraat 186 Terneuzen. tel. 3780. Spreekuur: zaterdag 10-10.30 uur en 18.00—18.30 uur zondag 12—12.30 uur. AXEL Zaterdag 26 oktober 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel Zaterdag 2 november 15.00- 16.00 uur Beiaardconcert te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse Opera Zaterdag 26 oktober 20.00 uur De Barbier van Sevilla Zondag 27 oktober 14.30 uur De Vervloeking van Faust 2(1.00 uur In 't Witte Paard 30-31 Oktober 20.00 uur Balletten 1 en 2 november 20.00 uur Mater Dolorosa Koninklijke Nederlandse Schouwburg 26-28-31 oktober 20.00 uur Romance in Leningrad 27 oktober 15.00 uur en 20.00 uur Romance in Leningrad 1 - 2 november 20.00 uur Romance in Leningrad Koningin Elisabethzaal Dinsdag 29 oktober 20.30 uur pianorecital; Beethoven, Chopin. Woensdag 30 oktober 20.30 uur R. Baervoets, I. Stravinsky, R. van der Velden, A. Borodin. Het Ballet van de Kon. Vlaamse Opera. Donderdag 31 oktober 20.30 uur Osterriethuis, Meir Haydn, Beethoven, Rachmaninoff, Martinu. 2 tot 12 november Feestzaal, Meir Boekenbeurs GENT Zaterdag 26 oktober 10.15 uur Karsenty L'Amour en passant van G. de Maupassant Zondag 27 oktober 14.30 uur Aida 20.00 uur Don Pasquale Maandag 28 oktober 20.00 uur Karsenty L'Amour en passant van G. de Maupassant Koninklijke Nederlandse Schouwburg 26 - 28 - 31 oktober 20.00 uur De Wijze Kater 27 oktober 15.00 en 20.00 uur De Wijze Kater 2 November 20.00 uur De Wijze Kater De 63-jarige R. van Damme uit Koewacht is woensdagmorgen om het leven gekomen bij een ongeval op het terrein van de N.V. Linex- Nederland, een vlasvezelplaatfabriek, waar hij werkzaam was. Het ongeval gebeurde in een silo, waar de heer Van Damme met behulp van een stok, ,vlasscheven' (houtig afval van de vlasstengel) ordende. Normaal gebeurt dit langs de bui tenkant, via een luik. Op een gegeven mo ment is de stapel scheven naar beneden ge komen, waardoor het slachtoffer werd bedol ven. Later op de morgen vond men zijn stof felijk overschot. Volgens mededelingen van de kant van Linex N.V., heeft de heer Van Damme min of meer tegen de voorschriften in gehandeld en is hij zich onvoldoende be wust geweest van het gevaar dat hij daardoor liep. De Belgische bromfietser P. B. Waelpoel (67 jaar) uit Stekene is woensdagmorgen vrijwel op slag gedood toen hij op de secundaire weg Axel - Hulst onder Sint-Jansteen werd ge schept door de personenwagen van P. F. de D. uit Axel. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Absdaalsestraat. Het slachtoffer stak plotse ling de weg over, waar op dat moment De D. - rijdend in de richting van Hulst - pas seerde. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks vier uur is T. van R. uit Biervliet op de weg van de Pyramide naar de driesprong in de Koninginnenpolder onder Biervliet met zijn auto in de sloot langs de weg gereden. Hij brak hierbij zijn dijbeen. Dokter J. H. Locke- feer uit IJzendijke, die eerste hulp verleende liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Van R., werd pas omstreeks vier uur gevon den door een passerende Belg. Het slacht offer was toen reeds een kilometer van de plaats van het ongeval gekropen op zoek naar een huis. P.Z.C. UITGESPROKEN 16 OKTOBER 1968 A. J. Swagemakers, landbouwer, Nieuwe Vogelschorpolder 15, Westdorpe. Cur. Mr. H. B. L. de Rechter, Steenstraat 35, Hulst. vervolg van pagina 1 worden betwijfeld of voor Groot-Oostburg aan die opname voordelen zouden zijn ver bonden. De nieuwe gemeente Oostburg heeft een zware opgave indien zij de agrarische belangen moet dienen, zich moet inzetten voor de kustrecreïjtie, de 'ontplooiing van Breskens en de kern Oostburg. ,Het is dubieus zegt de bewindsman of het haar daadkracht ten goede zou komen, indien zij bovendien nog haar zorgen tot de anders gerichte oude stadjes Aardenburg en Sluis zou moeten uitstrekken'. De minister acht de keuze van gedeputeerde staten om Aardenburg en Sluis te combineren - gezien hun min of meer afwijkend karak ter ten opzichte van overig westelijk Z.-Vl. - alleszins verantwoord. OOST Z.-VLAANDEREN De minister houdt - gezien een mededeling van zijn ambtgenoot van verkeer en water staat - bij de herindeling van oostelijk Z. Vlaanderen rekening met de mogelijkheid van de aanleg van een kanaal Antwerpen-Baal- hoek, ,ook al staat van het tijdstip van uit voering nog niets vast'. De minister noemt zelfs al de mogelijkheid van combinatie van de nu nieuw voorgestelde gemeenten Hulst en Hontenisse, indien in een verdere toekomst industrialisatie langs de kanaaloevers dat zou vergen'. Maar hij voegt er onmiddelijk aan toe Voorhands is er evenwel geen enkele aan duiding voor de veronderstelling dat daar aan behoefte zal bestaan'. De minister van verkeer en waterstaat deelt deze zienswijze, gezien de industriële mogelijkheden die er elders in Zeeland bestaan. Indeling van Graauw en Langendam in de nieuwe gemeente Hontenisse zou enige ver sterking geven, meent de minister, maar daar aan mag gelet op het inwonertal van Graauw (1280) niet te grote betekenis worden ge hecht. De bewindsman acht de gemeente Hon tenisse sterk genoeg voor haar taak en hand haaft zijn oorspronkelijke indeling van ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen in de nieuwe ge meenten Hulst en Hontenisse. Hulst (met 17.000 inwoners) zal in hoofd zaak omvatten Clinge, Graauw en Langen dam, Hulst, Koewacht en St. Jansteen, Nieuw-Hontenisse (8.350 inwoners) zal om vatten Hontenisse en Vogelwaarde. SAEFTINGE Na de realisering van de gemeentelijke her indelingen van Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Tholen zullen gedeputeerde sta ten een plan indienen tot herziening van de gemeentegrenzen in Zeeland, aldus de mi nister, die aankondigt dat dan ook aan de gemeentelijke indeling van het verdronken land van Saeftinge aandacht zal worden be steed. Uit deze toelichting blijkt dat de minister dus nog wel wat water in de wijn wil doen. Axel zal eventueel kunnen blijven bestaan, wanneer de Kamer daartoe mocht besluiten, zij het dan dat het niet aan het Kanaal zal mogen blijven grenzen, terwijl verder Zuid- dorpe en Koewacht aan Axel zouden kunnen worden toegevoegd. Met name de opmerking over Axel is natuur lijk voor ons bijzonder belangrijk. Het blijft te betreuren dat Axel niet mee zal mogen spelen volgens de minister in de industrieële ontwikkeling langs het kanaal. Anderzijds nu deze ontwikkeling zo veel trager verloopt dan men ons een vijftal jaren geleden wilde doen geloven, en ook de bevolkingstoename lang niet zo groot is dan werd voorzien, zal het stellig voor Axel verreweg het beste zijn dat Axel blijft bestaan. Te meer nog waar er ver schillende aanwijzingen zijn dat men tot een iusie van gemeenten in de Kanaalzone zou kunnen komen ook van de baan is en het domweg een toevoegen van de overige ge meenten aan de huidige gemeente Terneuzen wordt. Axel heeft naar onze mening in de na oorlogse jaren overtuigend bewezen dat het over meer dan voldoende eigen daadkracht beschikt en een voldoend brede zienswijze heeft om ook op eigen benen verder voort te kunnen bestaan. Het gemeentebestuur en het gemeentelijk beleid hebben dit overduide lijk bewezen, terwijl ook de diverse streek- voorzieningen in onze gemeente, de streek- functie die Axel al van oudsher vervult, en de manier waarop ook plaatselijke midden stand, bedrijven, verenigingen en organisaties zich in dit verband van hun taak kwijten hier in niets te wensen overlaten. Hopelijk zal men er in mogen slagen om de leden van de Tweede Kamer hiervan eveneens te overtuigen, waardoor dan het voortbestaan van Axel in de toekomst als zelfstandige ge meente gewaarborgd zou zijn.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2