OPENBARE VERGADERING Vijf Gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD VAN AXEL Minister Beernink: Frankeriag bij abonnement, AXEL ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 83e Jaargang no. 4 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. op DINSDAG, 29 OKTOBER 1968, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA keer niet, maar geeft de weggebruiker wel de indruk, dat in de bebouwde kom wordt gereden. Dit drukt de snelheid van de wegge bruikers aanmerkelijk. Wij zijn met voornoemde Groepscomman dant van mening dat, zolang de vrijheid van het verkeer door geparkeerde voertuigen hier niet wordt belemmerd, het niet verantwoord is het parkeren op de Nieuwendijk te ver bieden. Vraag van de heer Hamelink inzake het vast stellen van nadere verkeersmaatregelen voor de Weststraat (raadsvergadering van 27 augustus 1968) Er wordt van uitgegaan dat de heer Hamelink heeft bedoeld het gedeelte van de Weststraat, van de Kerkdreef tot de Noordstraat. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot het herbenoemen van een bestuurslid van de Stichting Beschut tende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch- Vlaanderen". 5. Voorstel tot het benoemen van een ver tegenwoordiger en een plaatsvervangend vertegenwoordiger in de „Stichting tot oprichting, instandhouding en exploitatie van een dagverblijf voor geestelijk ge handicapten in Midden Zeeuws-Vlaan- deren i.o.". 6. Voorstel tot het benoemen van een lid en een plaatsvervangend lid van het al gemeen bestuur van de Bestuursschool Aan de noordzijde van dit weggedeelte geldt Zeeland. 7. Voorstel tot aankoop van de woning Sassing 6 van mevrouw K. van Doese- laar-Mangold e.c. te Axel. 8. Voorstel tot het voteren van een krediet voor de meerkosten i.v.m. het te bouwen kunstwerk in de watergang nabij restau rant „Zomerlust" aan de Kinderdijk. 9. Voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan de Christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland. 10. Voorstel tot het vaststellen van de 10e en 11e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1968. 11. Voorstel tot het aangaan van een kas geldlening groot 500.000, - 12. Voorstel tot deelname in de „Gemeen schappelijke regeling voor het verrichten of doen verrichten van metingen van luchtverontreiniging boven het grond gebied van de provincie Zeeland". 13. Voorstel tot het instellen van een Fonds Stadsverfraaiïng der gemeente Axel en tot het opheffen van het Cultureel Fonds der gemeente Axel. 14. Voorstel tot opheffing van de sport stichting Axel. 15. Voorstel tot verhoging van het subsidie aan de plaatselijke muziekverenigingen. 16. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van leges ter secretarie in de gemeente Axel. 17. Voorstel tot vaststelling van de tweede wijziging van de verordening op de hef fing van reinigingsrechten in de gemeen te Axel. 18. Voorstel tot wijziging van de tarieven van het gemeentelijk zwembad met in gang van het jaar 1969. 19. Voorstel tot het vaststellen van de be grotingen van de takken van dienst met le wijziging, de begroting voor het cul tureel centrum Axel, de gemeentebegro ting met le en 2e wijziging, alle betrek king hebbende op het dienstjaar 1969, en beslissing op de ingekomen verzoeken om subsidie. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. B. EN W. DELEN HET VOLGENDE MEDE Vraag van de heer Oggel om invoering van eenzijdige parkeerverboden voor de Tuinstraat en voor de Nieuwendijk met het oog op de doorgaande route Noord-Zuid (raadsver gadering van 27 augustus 1968). Na overleg met de Groepscommandant der Rijkspolitie te Axel is besloten een parkeer verbod vast te stellen voor beide zijden van het gedeelte van de Tuinstraat, van de Noord straat tot de Gentse vaartstraat. Gebleken is da op dit weggedeelte de vrijheid van het verkeer door geparkeerde voertuigen wordt belemmerd. Dit kan onzes inziens niet gézegd worden van de gehele Tuinstraat. Derhalve zijn de maatregelen beperkt gebleven tot eerderge noemd gedeelte van de Tuinstraat. Met betrekking tot de Nieuwendijk wordt me degedeeld dat het in de bebouwde kom ge legen gedeelte 8.60 m breed is, met het ge volg, dat het Axel binnenkomend verkeer veelal te snel rijdt. Het parkeren aan beide zijden van de rijbaan hindert echter het ver- thans een parkeerverbod. Dit houdt in dat, zonder in overtreding te zijn, niemand met een motorvoertuig kan tanken bij de benzine pomp van de heer Cortvriendt. Om deze situatie te beëindigen, hebben B. en W. be sloten, aan de zuidzijde van de Weststraat, van de Kerkdreef tot perceel Weststraat 13, een stopverbod vast te stellen dat niet geldt tijdens de kerkdiensten van de Gereformeerde Gemeente. Artikel 80 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens bepaalt namelijk dat het is toegestaan een voertuig aan de linkerzijde tot stilstand te brengen indien aan de rechter zijde een stopverbod geldt. Dat enerzijds de automobilisten die tijdens de genoemde kerkdiensten links stoppen om benzine te tanken hiermede in overtreding zijn kan onzes inziens niet worden voorko men, zonder anderzijds de belangen van de kerkbezoekers (i.e. vóór het kerkgebouw in- en uitstappen en ter plaatse parkeren) aan te tasten. B. en W. zijn er van overtuigd dat met deze verkeersmaatregel slechts gezocht is naar een oplossing die voor belanghebbenden de minste bezwaren zal opleveren en waarbij de door stroming van het verkeer ter plaatse onzes inziens het best gewaarborgd blijft. Deze week is de memorie van antwoord verschenen waarin minister Beernink zijn zienswijze geeft op de Zeeuwsch-Vlaamse herindelingsplannen. De minister houdt vast aan de laatste opzet met vijf gemeenten, namelijk Terneuzen als grootste gemeente met ongeveer 45.000 inwoners, daarnaast in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst met ca. 17.000 en Hontenisse met ca. 8500 inwoners. In West Zeeuwsch-Vlaanderen de gemeenten Oostburg met 19.000 inwoners en Aardenburg met 6500 inwoners. De minister blijkt niets te voelen voor een gemeente Terneuzen langs de Schelde die zich uitstrekt van Hoofdplaat tot Ossenisse, en anderzijds ook niet voor een verdeling van de Kanaalzone over meerdere gemeenten. Tot nog toe konden wij er niet in slagen de volledige tekst van de memorie van toelichting in handen te krijgen, aangezien deze eerst volgende week in druk ver schijnt. Aan de publikaties in de dagbladen ontlenen wij het volgende De industriële ontwikkeling in de kanaal-^B=trook en de vorming van één grote gemeente strook ziet de minister zich voltrekken van]||§voor het gehele gebied', noord naar zuid. De minister verwacht verderf TERNEUZEN - dat hoewel - ook elders langs het kanaal f zich mogelijkheden voordoen - de indus- W* goe gemeente, die deminister blijft voor- triële activiteiten zich bijzonder zullen con- rStaan 18 dus Terneuzen. De nieuwe gemeente centreren rond Sluiskil, waar de meeste daar toe geschikte ruimte beschikbaar is. Voor de toekomstige stedelijke ontwikkeling, met name woningbouw, in de kanaalzone oriënteert de minister zich op de schets van het provinciaal bestuur. Onder voorbehoud ten aanzien van de schets wijst de minister op de belangrijke stedelijke uitbreiding die Terneuzen te zien zal geven. Daarnaast zullen dan ter weerszijden van het kanaal vrij grote subkernen ontstaan. De mi nister denkt hierbij aan Hoek en Philippine aan de westkant en aan Axel en Westdorpe aan de oostkant van het kanaal. Ook ziet de bewindsman niet onbelangrijke groeikansen voor de kernen Biervliet, Zaamslag, Overslag en Zuiddorpe. De minister is van oordeel dat het, gegeven de meest heersende wind richting belangrijk is de industrie van Sluiskil niet te ver in de richting van de kern Axel, en anderzijds de woonbebouwing van Axel niet te ver in de richting van Sluiskil uit te breiden. Het verdient daarom aanbeveling - aldus de memorie van antwoord tussen Sluis kil en Axel een zo groot mogelijke agrarische bufferstrook open te houden. In mindere mate doet zich hetzelfde voor bij Westdorpe, dat eveneens naar het westen zal moeten worden afgegrendeld. Het op gang komen van de woningbouw brengt de minister in verband met de in dustriële ontwikkeling. Mede in verband met woon- en werkverkeer, dat het kanaal moet kruisen, en de industriële ontwikkeling aan de beide kanaalzijden kan het nodig zijn, dat op een bepaald ogenblik de woningbouwcapaciteit overwegend op een ten westen of ten oosten van het kanaal ge legen kern wordt geconcentreerd, ten einde daar een hoogwaardig woonklimaat te schep pen. ,Een flexibel beleid, dat zich over de gehele kanaalzone uitstrekt, is daarvoor onontbeer lijk', meent minister Beernink. De bewinds man merkt verder op ,Om tot een zodanig beeld te komen acht de regering twee in grijpende maatregelen noodzakelijk de in stelling van een havenschap voor de kanaal- Terneuzen zal worden gevormd uit Axel, Biervliet, Hoek, Overslag, Philippine, Sas van [Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Het is niet verstandig, meent de minister om Sluiskil af te splitsen van Terneuzen, waartoe het altijd heeft behoort en toe te voegen aan een eventueel nieuw te vormen gemeente Sas van Gent. Het merendeel van de bevol king is woonachtig in het deel dat onder de huidige gemeente Terneuzen ressorteert. Belangrijker nog acht de minister de om standigheid dat zich in de toekomst van de Westerschelde tot Sluiskil een aaneengesloten industriegebied zal gaan uitstrekken, dat be zwaarlijk ten noorden van de kern Sluiskil door een gemeentegrens kan worden door sneden. SLUISKIL De vorming van een zuidelijke kanaalgemeen te waarin het dorp Philippine vindt de mi nister ook geen voor de hand liggende op lossing. Tussen het toekomstige uitgebreide industriële Sluiskil en de Belgische grens zal een relatief geringe ruimte overblijven. Het dorp Philippine zou dan wel een merkwaardig aanhangsel van de nieuwe gemeente Sas van Gent worden. Daarbij komt dan nog, dat Philippine, bestemd als woongebied voor hen, die westelijk van het kanaal in de industrie werkzaam zijn, buiten de nieuwe gemeente Terneuzen gehouden zou worden. De vorming van een zuidelijke kanaalgemeen te uit Sas van Gent en Westdorpe zou volgens minister Beernink een verzwakking betekenen van de industriële mogelijkheden, die zich ter weerszijden van het kanaal voordoen. Daarom acht de minister ook dit niet wense lijk. AXEL Ook zijn er zeer nadrukkelijk bezwaren te gen een derde kanaalgemeente rond de kern Axel, hetgeen weer zou inhouden dat Sluiskil van Terneuzen werd gescheiden. De minister geeft toe dat Axel in het geheel van het ka- naalgebied een wat moeilijk probleem vormt zij het niet alleen, omdat de gemeenteraad van Axel enige malen van standpunt is ge wijzigd'. De minister blijft het standpunt handhaven dat de ontwikkeling in de kanaal zone ernstig zou worden gefrustreerd indien de zeggenschap over het kanaalgebied over drie gemeenten zou moeten worden verdeeld. Met name Axel, waarvan de kern door een groenstrook van Sluiskil zal worden geschei den, zal niet als zelfstandige derde kanaal gemeente bij de industriële ontwikkeling langs het kanaal moeten worden betrokken. Het potentiële woongebied nabij de kern Axel ge legen dient volgens de minister tot de nieuwe gemeente Terneuzen te behoren. De minister zou het geen frustratie' willen noemen van de ontwikkeling van een vergroot Terneuzen indien volgens een gedane sug gestie een nieuwe gemeente zou worden ge vormd uit Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag, mits de grens zo dicht ten westen van de kern Axel zou worden gelegd, dat niet een derde kanaalgemeente zou ontstaan. Wel is de minister van oordeel dat deze op lossing een verzwakking van de in het wets ontwerp voorgestelde indeling zou zijn. Het gaat hier om een van de belangrijkste ontwikkelingsgebieden van ons land, merkt de bewindsman op. Halfslachtige oplossingen zijn hier uit den boze. De algemene belangen zijn zo groot dat de zelfstandigheid van de daarbij betrokken gemeenten daaraan onder geschikt moet worden gemaakt. Nieuw-Terneuzen zou aanzienlijk zwakker worden door de instelling van nieuwe ge meenten Sas van Gent en Axel. De minister acht het van belang dat ook in dit deel van het Westerschelde-bekken een sterk stedelijk centrum tot stand komt, dat de functie kan gaan vervullen, die op Walcheren door Vlis- singen (en Middelburg) en op Zuid-Beveland door (Groot)-Goes kan worden vervuld. De minister meent dat de voornaamste recreatie gebieden in de voorgestelde gemeente Ter- neuzen-Braakman en Otheense Kreek zowel in een horizontale als verticale uitbreiding van het industriegebied verder tot ontwikkeling kunnen worden gebracht. De industriële acti viteiten ten noorden van de Braakman zullen de recreatie niet schaden, zegt de minister. WEST Z.-VLAANDEREN De bewindsman houdt vast aan de instelling van de twee nieuwe gemeenten in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuwe gemeente Oostburg met 19.000 inwoners, in grote trek ken bestaand uit Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retran- chement, Schoondijke, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande. De nieuwe gemeen te Aardenburg en Sluis met samen 6400 in woners. De minister gaat er hierbij van uit dat geheel westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een in land schappelijk opzicht vrijwel ongerept agrarisch gebied is. Dit zal zo blijven meent de mi nister, ook al zal de recreatieve betekenis van het kustgebied aan betekenis winnen en de weerslag van het binnenland' zich doen ge voelen. De minister is niet geporteerd voor een nieuwe derde gemeente IJzendijke in dit gebied. Hij acht dit niet in het belang van de agrarische gemeenschap en een verzwak king van he't nieuwe Oostburg, daft voor nieuwe taken zal staan In verband met de ontwikkeling van het kustgebied en de moge lijke ontplooiing van Breskens, ofschoon de minister toegeeft dat een groot-IJzendijke met ongeveer 6500 inwoners gelet op eenzijdig agrarische belangen wel toereikend zou zijn. ADRES De minister zegt voorts zich in grote trek ken wel te kunnen verenigen met het adres dat vertegenwoordigers van de besturen van een vijftal politieke groeperingen hebben ge richt aan de kamer, en waarin gepleit wordt voor één grote gemeente in westelijk Z. Vlaanderen. Wel meent minister Beernink dat door adressanten wel wat al te eenzijdig de voordelen van één gemeente zijn opge somd. Zo mag naar zijn mening niet worden voor bijgezien dat de recreatie aan de kust ander soortig is dan die in Aardenburg en Sluis, die nauwelijks als een vorm van recreatie, maar als toerisme moet worden aangemerkt. Voorts dient in Aardenburg en Sluis geen wijziging van betekenis in het stadsbeeld te worden verwacht. Deze stadjes meent de bewindsman zijn niet gebaat bij opneming in de nieuwe gemeente Oostburg. Ook moet vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1