anders dan andere SPORT VOETBAL A.Z.V.V. - RILLANDIA 1 - 1 De wedstrijd tussen de Zeeuwse derde klas- sers A.Z.V.V. en Rillandia, die gespeeld werd onder bijzonder slechte weersomstandig heden, is geëindigd in een 1-1 gelijkspel. Met deze uitslag kregen beide ploegen, ge zien het toch nog verdienstelijke voetbal dat zij op dit zwaar bespeelbare terrein vertoon den, loon naar werken. Voor rust was het A.Z.V.V., dat met de wind in de rug speelde, vrijwel steeds in de aanval., Dit overwicht kon slechts worden uitgedrukt met één doelpunt in de 28e minuut van Wim Lensen, die een voorzet van Ruytenburg in eens inschoot 1-0. Met de minder talrijke doch overigens zeer gevaarlijke aanvalsacties van de Rillandia- ploeg, had de A.Z.V.V.-defensie het in deze eerste helft niet altijd even gemakkelijk. De tweede helft gaf een gelijkopgaande strijd te zien. Alleen in de aanvallen van Rillandia schuilde wat meer gevaar dan bij de Axelaars. In de 32e minuut viel tenslotte de verdiende gelijkmaker, toen Jongejan met een keihard afstandsschot doelman Flipse min of meer verrassend kansloos maakte 1 1. In de resterende speeltijd verzuimde Kouse maker Rillandia op 1-2 te brengen, door voor open doel over te schieten. ZATERDAGVOETBAL K.N.V.B. ZUID I - 3de KLASSE ST. ALBERT VERSLAAT VOORWAARTS II De zeer jonge Axelse volleyploeg, die uitkomt in de 2e klas Nevoba afd. Zeeuwsch-Vlaan- deren, heeft lange tijd de illusie gehad de eerste overwinning binnen te slepen. De ploeg van St. Albert uit Sas van Gent is nog maar pas opgericht, doch bezit verschillende ge routineerde spelers. De kansen lagen dus praktisch gelijk. Voorwaarts begon goed, serveerde hard, ving tegenaanvallen goed op en sleepte de eerste set in de wacht. Hierdoor werd de ploeg te zelfbewust en met jeugdige overmoed werd de 2e set begonnen. Maar de teleurstelling kwam al vlug, want St. Albert was inge speeld, weigerde voor junioren te capituleren en nam de tweede set voor zijn rekening. In de derde set golfde de strijd op en neer, maar weer bleek het grote nadeel van de Voorwaarts-spelers, die door hun geringe lengte geen blok kunnen vormen .daardoor veel punten moeten weggeven. De derde set was ook weer voor Voorwaarts maar in de vierde nam St. Albert definitief het heft in handen, drukte Voorwaarts terug, en gaf hen in de vierde en de vijfde set geen schijn van kans. De punten bleven dus in Sas van Gent, maar het is voor de Voor- waarts-jongens al een mooie prestatie dat ze twee sets gewonnen hebben. Zaterdag a.s. wordt de strijd aangebonden met Terhole V, dat tot nu toe ook nog geen punten gehaald heeft en waarin dus de laatste plaats op het spel staat. Een zware, maar toch geen hopeloze opgave voor de Axelse junioren. SVV '54 - Meeuwen 1-3 AZVV - Rillandia 1 - 1 Yerseke - Tem. Boys afg. DERDE KLASSE - ZUID I Meeuwen 7 6 1 0 13 26-11 Rillandia 7 2 4 1 8 11-11 Tem. Boys 4 3 1 0 7 13-7 AZVV 6 2 2 2 6 8- 7 SVV 54 5 2 1 2 5 9- 8 Dinteloord 5 2 1 2 5 8- 9 Good Luck 5 2 1 2 5 5- 6 Roda Boys 6 1 3 2 5 10-11 Woudrichem 5 1 1 3 3 5- 9 Yerseke 5 0 2 3 2 6-13 Sleeuwijk 5 0 1 4 1 4-13 VOLLEYBAL VOORWAARTS BEDWINGT AARTSRIVAAL V.V.H. Zaterdag 12 oktober aanvaardde de Axelse ploeg de reis naar Steen, waar de de strijd moest worden aangebonden met V.V.H.de ploeg waar vorig jaar in de competitie van de 2e klas tweemaal een verbitterde strijd mee is geleverd. V.V.H. werd toen kampioen, maar Voorwaarts had het geluk ook te mogen pro moveren. Gehandicapt door het niet meespelen van J. Vos begon Voorwaarts nerveus, hoewel er notabene een 10-0 voorsprong werd geno men door zwak verdedigen van V.V.H., ver dween het ritme uit de ploeg na de tweede time-out van de thuisploeg die hierna een wanhopig offensief begonnen en er zowaar in slaagde met 15-12 de le set op hun naam te schrijven. Een bijzonder slechte beurt van Voorwaarts dat in gewonnen positie toch nog het set-punt weggaf en hierdoor met 1-0 achter kwam te staan. De 2e set ging voor Voorwaarts nog slechter. Een paar keer werd er in het geheel niet geblokt, er vielen gaten in het achterveld, de hoofdaanvallers van Axel durfden geen risico te nemen en met 15-7 moest ook in de tweede set de eer aan Steen worden gelaten. Het zag er nu voor Voorwaarts bijzonder somber uit, daar V.V.H. aan de één set overwinning genoeg had om de punten in eigen huis te kunnen houden. Maar Voor waarts had nu niets meer te verliezen, er werd voor het eerst voluit gespeeld, de set-ups werden weer zuiver, de smashes kregen weer de nodige kracht, en in het achterveld werden alle aanvallen van V.V.H. gestopt. Voorwaarts won de derde set, rook de over winning en ging door. Ook de vierde set werd in winst omgezet en nu was dus alles weer mogelijk. De strijd was weer volledig open, met voor de Axelse ploeg als groot' voordeel dat ze V.V.H. volledig teruggedrukt hadden. En dit bleek een belangrijke steun in de rug, want in de beslissende fase van de wedstrijd toonde Voorwaarts het meeste zelfvertrouwen, durfde risico's nemen en nam met 15 - 10 en 3 - 2 set-voorsprong en dus de, wellicht kostbare, punten mee naar huis. Zaterdag 26 oktober volgt de grote strijd met Terhole, de onbetwiste top-ploeg van Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorwaarts heeft op papier weinig kans, maar in de sport is alles mogelijk, en per slot heeft Voorwaarts al 2 achtereenvolgende malen gewonnen, dus zijn verrassingen geenszins uitgesloten. KANTONGERECHT te Terneuzen Zitting van 15 oktober 1968) Honderd vijftig gulden boete en drie maan den ontzetting uit de rijbevoegdheid eiste de officier van justitie mr. H. Spreij dinsdag morgen voor het Terneuzense kantongerecht tegen de Hulsterse marktkoopman Th. H., die op 20 december 1967 met een auto slin gerend over de Gentse Vaart zou hebben ge reden, waarna een aanrijding met een autobus was gevolgd. Op de vraag naar de oorzaak antwoordde de verdachte dajt hij die dag schijnbaar te veel „pillekes" had geslikt. Mr. Spreij was van mening dat er ook nog een andere reden aanwezig was, n.l. dat H. die dag nogal een en ander had gedronken. Hij motiveerde zijn eis tot ontzegging dat deze in alle gevallen moest worden opgelegd aan mensen, die na alcoholgebruik aan het snelverkeer deelnemen. Mr. P. Adriaanse die H. verdedigde, was verbaasd dat deze zaak niet eerder was be handeld. Zijn cliënt had op 1 januari zijn rijbewijs al teruggekregen. Dit nu weer in trekken noemde mr. Adriaanse onlogisch. Zijn cliënt was onder behandeling van een arts, omdat hij bij 'n ongeval ribben had ge kneusd. Door de pijnstillende middelen moet hij een ogenblik van de kaart zijn geweest. De schade aan de bus die 7000 Belgische francs bedroeg, had H. zelf betaald. Mr. Spreij bleef bij zijn eis en zei dat men het gebruik van geneesmiddelen niet moet combineren met alcohol. De verdachte ant woordde de kantonrechter op diens vraag of de ribkneuzingen hem erg hinderen „Ik kreeg steken en nam dan pillen". Kantonrechter mr. Van Hees bepaalde de uitspraak op 100, - boete. De ontzetting liet hij vervallen. BROMFIETSENCONFLICT Voor het hekje stonden zo op het oog drie gespierde jongelui, die op een zaterdagavond viering baldadig en zelfs handtastelijk zouden zijn geweest. De „hippe" klanken van het beatorkest in een Terneuzens etablissement werden voor K. B. en zijn vriend D. N. die op 16 augustus aan de bar zaten, overstemd door lawaai buiten en een bons tegen het raam. Zij verlieten hun kruk en consumptie en zagen buiten gekomen hun brommers om vergegooid. Als veldheren die het slagveld overzien, stonden daar J. D. en F. O. uit Axel en J. D. uit Zaamslag. „Heb jij dat gedaan?" wilde de bromfietseigenaar B. van de Axe laar D. weten. „Ja", antwoordde deze, „dat heb ik gedaan". Het ritueel rond de brom fietsen was volgens B. daarmee niet geëindigd. De grootste van de drie belagers, O., wilde vriend N. een klap geven, maar richtte fout, waardoor hij miste. Zaamslaggenaar D. sloeg echter raak. Alle drie ontkenden het ten laste gelegde. Geen bromfietsen omgegooid, niet geslagen, het drietal had zich gewoon naar de auto van O. begeven. De officier en de kantonrechter achtten de baldadigheid van D. wel degelijk bewezen en hij werd overeen komstig de eis tot 30, boete veroordeeld. Het slaan werd niet bewezen geacht en O. en D. werden hiervan vrijgesproken. FUIKENVISSER De kleine bejaarde heer lachte de .heren van het kantongerecht vriendelijk toe en salueerde met zijn rechterwijsvinger, toen hij voor het hekje kwam. Hij was de 70 reeds gepasseerd en had als vrijetijdsbesteding het vissen gekozen. Hij had gevist met fuiken op de Westerschelde en had hiervoor wel een consent maar geen vergunning. „Ik ben erin getuind", zei hij, „tussen Baalhoek en Perkpolder, want ik wist niets van een vergunning." Het gebeurde op 27 juli 1968 en de vergunning van het be stuur visserij Zeeuwse stromen die hij de kantonrechter toonde,, was gedateerd op 2 augustus d.a.v. „Bijna koud nadat u bent gesnapt", merkte mr. Van Hees op. Mr. Spreij vond aanleiding het bedrag van het schik kingsvoorstel te beperken en eiste 20, boete, waarbij de kantonrechter zich aansloot. VRIJSPRAAK Met een uitvoerig verweer dat culmineerde in een standvastige ontkenning betoogde E. A. V. uit Stekene (B.) dat hij op 31 augustus nabij het douanekantoor te Clinge niet met ewi met vlas beladen vrachtauto achteruit te gen 'n Volkswagenbusje zou zijn gereden. Onze zuiderburen zijn niet zuinig met woor den, zij gebruiken er een overvloed van en denken blijkbaar waarom zou ik het kort maken als het lang kan Een getuige had van achter het raam in zijn kamer gezien dat V. op het busje reed. De officier eiste 40, - Mr. Van Hees achtte het bewijs niet geleverd en sprak de Belg vrij. ONBEKEND, MAAR NIET ONBEMIND Spreken we over kaas, dan wordt gewoonlijk de loftrompet gestoken van onze Edammer en Goudse. En dat is ook niet te verwonderen, want er zijn maar weinig huisvrouwen, die het aandurven de minder bekende, vaak pi kante kaassoorten in het dagelijks menu te verwerken. Waag u eens aan de volgende kaasrecepten, waarin blue-fort, een blauwgeaderde of schim melkaas met een pikante smaak en mon chou, een roomkaasje met een zachtzure smaak in verwerkt zijn. Ze zijn het proberen zeker waard. Recepten voor 4 personen. Pikante peren. 4 stoofperen, handperen uit blik, 200 g mon chou, 25 g blue-fort, 2 eetlepels koffiemelk of melk, 1 Yi eetlepel fijngesnipperde ui of wat uienpoeder, gehakte noten. De peren schillen, halveren en van het klok huis ontdoen. De stoofperen in water met suiker rood en gaar koken of de handperen in een suikerstroopje (50 g suiker per 1 dl) pocheren tot ze zacht zijn. De blue-fort, de koffieroom en 125 g mon chou met de fijn gesnipperde ui of uienpoeder zacht en romig roeren. De perenhelften met het mengsel vul len en op elkaar plaatsen. Een mooi resultaat wordt verkregen, wanneer het kaasmengsel tussen de perenhelften gespoten wordt. De gevulde peren goed koud laten worden. De overgebleven mon chou met 3 eetlepels pere- sap of koffiemelk of melk uitroeren en over de peren verdelen. De peren opdoen op sla en garneren met de gehakte noten. Een goede combinatie vormt het kaasmengsel met grape-fruit of sinaas appel. Hiervoor de vruchten uithollen, het in stukjes gesneden vruchtvlees even laten uit lekken, vermengen met het kaasmengsel en de uitgeholde vruchten ermee vullen. Kaasslaatje 100 g gekookte hele aardappelen, 50 g ham, 150 g blue-fort, 100 g appel, IV2 eetlepel azijn of citroensap, 4 eetlepels olie, (of sla saus naar smaak), peper, suiker, zout. Een slasausje maken van azijn of citroensap, olie, peper en suiker. De aardappelen, ham, blue-fort en appel in gelijke stukjes verdelen. De appel eventueel met wat citroensap be sprenkelen, om bruin worden te voorkomen. De ingrediënten luchtig met elkaar vermengen en zonodig op smaak afmaken met wat zout. Het kaasslaatje opdoen op sla. Gegratineerde uiensoep. 150 g IV2) fijngesneden ui, 30 g boter of margarine, 1 eetlepel bloem, 1 liter water, 4 dunne boterhammen zonder korst, eventueel gebakken, 15 g boter of margarine, 200 g geraspte kaas (belegen), 1 klein laurierblad, peper, zout, 1 bouquet garni (peterselie, basi licum, marjolein). De boter smelten in een pan met dikke bo dem. De fijngesnipperde ui en het laurierblad toevoegen en laten smoren tot de ui glazig en blond is. De bloem erover strooien en onder goed roeren het geheel laten binden. Onder goed roeren de bouillon of het water toevoe gen, evenals het bouquet garni en de peper korrels en alles ±10 minuten zachtjes laten koken. De boterhammen bruin en knappend bakken in de 15 g boter of margarine. In een vuurvaste schaal, soepterrine of 4 kleine schaaltjes wat geraspte kaas strooien en de gebakken boterhammen erop leggen. De bouillon op smaak afmaken (niet te veel zout gebruiken, want de kaas bevat ook zout) en door e enzeef in de schaal, soepterrine of schaaltjes schenken. De boterhammen, die na enkele seconden boven komen drijven dik met de overgebleven geraspte kaas bestrooien en er boven in een hete oven een bruin korstje op laten komen. De uiensoep heet opdoen. Ovenschotel van aardappelen, kaas en room. 750 g aardappelen, wat boter of margarine ,100 g bacon of mager spek in dobbelsteen tjes, y& liter slagroom of koffieroom, 200 g geraspte kaas (belegen), peper. Een ovenvaste schotel met boter of margarine invetten. De aardappelen schillen en in dunne plakjes snijden. Op de bodem van de schotel plakjes aardappel leggen en er een dun laagje kaas, dobbelsteentjes bacon en wat peper over strooien. Dit herhalen tot de schaal bijna vol is. Over de laatste laag aardappelen de room verdelen en het geheel afdekken met een dikkere laag kaas. Het gerecht onder in een hete oven in 30 a 40 minuten gaar laten worden. De ovenschotel opdoen met een sa lade en eventueel wat karweizaadjes. Havermout-kaaskoekjes (totaal 8 koekjes). 50 g vlug kokende havermout, 100 g ge raspte kaas, 1 fijngesnipperd uitje, 100 g champignons, 1 ei, basilicum, selderij, peper, zout, mosterd, 20 g boter of margarine, pa neermeel. De champignons schoonmaken, wassen en in dunne plakjes snijden. De havermout, de champignons, het fijngesnipperd uitje en de geraspte kaas met het losgeklopte ei vermen gen tot een samenhangend geheel is verkre gen. Het mengsel op smaak afmaken met basilicum, selderij, peper, zout, mosterd en er 8 platte koekjes van vormen. Deze paneren en in de boter of margarine in 10 minuten gaar- en bruinbakken. De havermout-kaaskoekjes warm opdoen. Ruim één miljoen Medische Stiefkinderen in Nederland De Nederlandse vrouw blijft lichamelijk steeds langer in staat kinderen ter wereld te bren gen. Vijftig jaar geleden duurde de geslachts rijpe periode van de vrouw gemiddeld 30 jaar, tegenwoordig is dit al 37Vi jaar en voor de jongere generatie zal dit dicht bij de 40 ge slachtsrijpe jaren komen te liggen. Dit is één van de belangwekkende feiten, ver kregen uit het eerste grootscheepse onder zoek dat in Nederland werd ingesteld naar de overgangsjaren van de vrouw. De resul taten van dit onderzoek werd door het week blad Libelle in nummer 42 (van 19 oktober 1968) gepubliceerd. Het onderzoek werd te Ede verricht door de Nederlandse vrouwenartsen Dr. L. Jaszmann en Dr. N. D. van Lith. In februari 1967 stuurden zij een uitvoerig enquêteformulier aan alle inwoonsters van Ede die tussen de veertig en zestig jaar oud waren. Andere belangwekkende resultaten twee derde van de vrouwen in de overgangsjaren heeft over het algemeen weinig last van erns tige overgangsmoeilijkheden. Meer dan de helft echter klaagt in die periode over ver moeidheid en opstijgingen. Hoewel bijna een kwart van de vrouwen werd of wordt behandeld in verband met de over gangsjaren, menen de onderzoekers toch te moeten vaststellen, dat deze groep in aan tal groter dan de Nederlandse tienerbevol king, namelijk 1.300.000 vrouwen de „stiefkinderen van de medische wetenschap" vormen, omdat aan de problematiek van de overgangsjaren over het algemeen te weinig aandacht is besteed. Dit eerste Nederlandse onderzoek is een poging daarin verandering te brengen. Van alle aangeschreven inwoonsters van Ede stuurden 4600 vrouwen de vragenlijst inge vuld terug aan beide onderzoekers. Tcaballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 3