AGENDA Uit onze omgeving Axel DELTAWERK MARGARETHAPOLDER DEZE WINTER AANBESTEED Na de dijkverzwaring aan de Hellegatpolder is het waterschap „Axeler Ambacht" begon nen met de voorbereidende werkzaamheden van de deltawerken aan de zeedijk van de Margarethapolder (ten oosten van Terneuzen) De minister heeft zich met de plannen van het waterschap akkoord verklaard. Deze plannen worden thans bestekklaar gemaakt. Verwacht wordt, dat het werk nog tijdens de komende winter zal worden aanbesteed. Het gaat om een dijkvak van twee kilometer lengte. De oevers van de „Eendrachtpolder" staan eveneens bij het waterschap op het verlang lijstje. Binnen afzienbare tijd kunnen ook hier belangrijke verbeteringswerken worden uitgevoerd. LEZING EN DEMONSTRATIE IN 'T TREFPUNT Donderdagmiddag is door mevrouw Van Driel-Vermeulen uit Terneuzen in ,,'t Tref punt" een inleiding en demonstratie gehou den van pottenbakken en beeldhouwen, waar voor flinke belangstelling bestond. Met het vervaardigen van enkele eenvoudige voorwerpen (vazen en schaaltjes) liet zij zien hoe men van klei deze kan vervaardigen naar eigen idee. Van een der aanwezige bejaarden werd door mevrouw Van Driel-Vermeulen een kopje vervaardigd. Zij wist met haar werk en dui delijke uiteenzetting de aanwezigen te boeien. Bij voldoende belangstelling zal er een cursus in pottenbakken worden georganiseerd. LEZING ALLIANCE FRAN5AISE Meer dan 300 leden van de Alliance Fran- gaise waren vorige week vrijdagavond in ,,de Halle" te Axel aanwezig om te luisteren naar de heer Pierre Ivanoff, die in woord en beeld vertelde over de ontdekkingen waaraan hijzelf heeft deelgenomen - van restanten der oude Maya-cultuur in de oerwouden van Guatemala. Op onderhoudende wijze vertelde de heer Ivanoff vóór de pauze over zijn ervaringen. Na de pauze lichtte hij zijn verhaal toe met een fraaie kleurenfilm over het gebied waar in overblijfselen werden gevonden uit de der de eeuw van onze jaartelling. In zijn openingswoord had de voorzitter, de heer Y. Simenel, een verrassing voor de le den. Hij zei voor 12 leden goede plaatsen beschikbaar te hebben voor acht voorstellin gen in de opera te Gent. Daarnaast had hij ook een aantal plaatsen voor de jeugdleden, die deze voorstellingen kunnen bezoeken on der geleide van een ouder lid, in dit geval een leraar van één van de lycea. HONGAARS «ORGANIST SPEELT TE ZAAMSLAG, AXEL EN KRUININGEN De organist Endre Kovacs komt weer in Ne derland om enige concerten te geven en om een radio-opname te maken. Kovacs is een Hongaar, die vanaf zijn prille jeugd (zeven jaar) musiceert. Zijn aanvankelijke voorliefde voor piano ging geleidelijk over naar het orgel. A. Zalanfy was de man die hem in leidde in de muziek van Bach; F. Gergely dito in de romantische en moderne orgel muziek. Na voltooing Van zijn conservatorium en verdere opleiding begon Kovacs naam te ma ken door een reeks van concerten in Hon garije en andere Oost-Europese landen. Ge leidelijk brachten zijn tournees hem in België, Zwitserland en Nederland. In het voorjaar '68 was het hoogtepunt van een zestal con certen in grote Russische steden zijn succes in de beroemde Tsjaikowski-Zaal in Moskou. In het algemeen is in de belangrijkste Oost- Europese landen de belangstelling voor kul- turele evenementen groot, wat ook geldt voor orgelconcerten. Met name de „gewone man" is er genezen van het idee dat het niet voor hem zou zijn. Duidelijk is dat ieder concert voorbereiding vereist; en liefst een goede. Des te ingewik kelder is dat, wanneer het een kunstenaar betreft uit Oost-Europa. Dat is ook de reden dat niet eerder van de overkomst van Kovacs melding kon worden gemaakt. In Zeeland werden concerten vastgesteld op 22 oktober in Zaamslag; op 24 oktober in Axel; op 26 oktober in Kruiningen. Uiter aard in kerkgebouwen, zodat er ruimte is voor een talrijk gehoor. Kovacs' keuze van componisten houdt ver band met het karakter van het te bespelen orgel. Lang niet ieder orgel b.v. leent zich voor het vertolken van stukken van Liszt. Op zijn programma staan voor deze tournee Buxtehude preludium fuga a dur; Bach preludium fuga g dur, koraalvoorspel, pre ludium fuga h mol; Franck koraalfantasie a mol; Brahms koraalvoorspel; Liszt „Gij zijt Petrus"; Hidas Toccata; Kodaly cre do. AANGEREDEN Op de provincale weg is de 82-jarige P. M. door een Belgische auto aangereden, toen hij met zijn fiets de weg overstak. In zorgwek kende toestand is hij in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND De jaarvergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond zal dit jaar te Axel worden gehouden en wel op zaterdag 16 november a.s. om 10 uur in „de Halle". Na afloop is er een gemeenschappelijke maal tijd in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, waar na een rondrit volgt door het waterschap „Axeler Ambacht". Tot besluit van de dag zal het bestuur van het waterschap de Zeeuwse gasten van de polder- en waterschapsbond in „de Halle" ontvangen. VOOR BABY'S HUIDJE ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL Afdeling Axel en Omstreken 1958- 1968 Amsterdam, Axel, Assen. Zegt het u iets of niets Wel, het Nationaal Jeugdorkest uit Denemarken, standplaats Kopenhagen gaf deze week in ons land drie concerten. Maan dag in het Concertgebouw te Amsterdam, dinsdag in „de Halle" te Axel en donderdag in de Concertzaal te Assen. Dit laatste als slot van deze bliksemtournee. Door een bijzonder gelukkige samenloop van omstandigheden kon de viering van het twee de lustrum van bovengenoemde in stelling gecombineerd worden met het optreden van het Nationaal Deens Jeugdorkest dat bestaat uit ruim 70 jongelui tussen 16 en 25 jaar, waarvan er 20 in vakopleiding zijn. Het is echt geen orkest dat samengesteld is uit voor de hand liggende populaire instrumen ten, doch een echt symphonieorkest met een rijke bezetting van de hele strijkersfamilie, plus alle hout-, koperblazers en slagwerk. Dank zij de onvermoeide ijver van muziek- schooldirekteur Bergman, welke tevens hechte relaties bezit met de Stichting Jeugd en Muziek, dank zij mede de steun van sub sidiërende Overheidsinstellingen, waarbij ze ker niet onvermeld mag blijven de milde hou ding van Axels 'Gemeentebestuur, gaf dit concert aan genoemd lustrum een bijzonder muzikaal en feestelijk cachet. Voor de pauze kwamen de diverse aspecten van het muziek-schoolwerk naar voren. A.M.V.-klassen met zang en Orff-instrumen- ten onder leiding van Theo v. d. Berg. Ko perblazers in diverse formaties uit de klas van Mannaert. Blokfluit-groepen en soli met en zonder begeleiding. Pianosolo en duo uit de leerlingen van Brakman. Dit alles vormde een aantrekkelijk beluisteren (en bekijken) dat beloond werd met menig hartelijk en wel verdiend applaus. Zonder in bijzonderheden te vervallen mag gezegd worden dat veel van dit kinderwerk alles behalve kinderachtig genoemd kon worden. Met spanning zag men dat na de pauze het toch niet kleine Halle-podium stampvol zat met de jeugdige orkestleden. Reeds bij de mysterieuze inzet van Rossini's Ouverture l'Italiana in Algeri kon men con stateren dat we te doen kregen met een uiter mate gedisciplineerd orkest, beschikkend over een gevariëerd klankpalet en een beschaafd timbre in alle groepen genuanceerd van het zachtste pianissimo tot een formidabel for tissimo. Een langdurig applaus was onweer staanbaar. Het klarinetconcert van Mozart, gespeeld door Niels Thomson met een gedecimeerd orkest als begeleidingsapparaat toonde ons de volleerde en zeer muzikale klarinet-solist. Volledige samenzang tussen solist en orkest, waarin de vaste sublieme klank van de strijkers buitengewoon boeide. Het derde orkestnummer was de Suite Opus 1 van de Scandinavische componist Carl Niel sen. Een laat-romantische compositie welke herinneringen oproept aan de Fin Sibelius. Het stuk kreeg een boeiende en zo te zeggen volmaakte uitvoering. Een staande ovatie was de milde beloning van de bijna geheel gevul de zaal. Aan 't slot dankte de heer Bergman de ko- ninglijk-strenge dirigent lb Eriksson, waarbij hij hem een Zeeuws broodmes overhandigde met gebeeldhouwde heft. Iets groter als dat wat vroeger de boerenjongens in hun schiet- zak droegen. Als toegift kwam toen nog de achtste Sla vische dans van Anton Dvorak waarin het orkest zich nogmaals in alle kleur- en sterkte variaties volmaakt kon uitspelen. Hoogst voldaan konden de bezoekers, waar onder ook het dagelijks bestuur onzer ge meente om kwart over tien huiswaarts keren in de overtuiging dat we een goede muziek school, een prima concertzaal en een prach tige avond hadden. BURGEMEESTER VAN DIJKE OPENDE NIEUWE JEUGDSOCIETEIT Zaterdagavond heeft burgemeester Van Dijke de nieuwe jeugdsociëteit „Pop-eye" in de kel der van „de Halle" geopend. De heer Van Dijke zei dat, wanneer hij aan de sociëteit dacht, hij eerder een stel bezadig de oude heren bij elkaar zag zitten zwammen. Dit is hier bepaald niet het geval. Het gezel schap is hier heel anders, maar komt rond de gezelligheid bijeen. De bestaande vereni gingen hebben elkaar in deze kelder gevon den. De gemeente koestert goede verwachtin gen en B. en W. hopen dat hier geen sprake zal zijn van een eindpunt maar van een begin punt. Wij hopen dat ook andere bevolkingsgroepen elkaar zullen vinden, aldus spr., die tenslotte de jeugdsociëteit alle goeds toewenste. De heer Vekkers, bestuurslid van de sociëteit, dankte de burgemeester en sprak de hoop uit dat „Pop-eye" volop medewerking van de gemeente zal mogen ontvangen. De band „Bloody-Picnic" verzorgde de mu ziek voor deze eerste avond in de gezellig aangeklede ruimte. VERDWIJNENDE OUDE GEBOUWEN Het oudste gebouwtje van Axel is door slo pershanden verdwenen. Het was niet meer in zijn oorspronkelijke vorm, want telkens was het omkleed met een nieuw steenen kleed of later met cement, om de oude, met klei gemetselde vorm. Bedoeld is het schippersuus in het Verloren Hoekje. Vroeger in de Middeleeuwen stond het aan de Gentsevaart en was een verzamel punt van schippers, die op die vaart hun zeilscheepjes bevoeren. We weten wel De Gentsevaart, die van Neuzen liep langs de Vaartdiek en langs het Achterommetje langs het tegenwoordige stadhuus, waar denkelijk ook een haventje lag en verder stroomde langs de winkel van Antheunis die met één van zijn muren nog op de oude kademuur ervan is gebouwd terwijl het zijn loop ver volgde naar het Waterhuis en naar de Rooie Sluze om dan langs de Zoute Kreke, Over slag en Wachtebeke én Gent uit te komen. Het schippersuusje was oud en bouwvallig geworden en dan zijn ze aan sloping toe. Al eerder was het sieraad een stenen kopje in de zijgevel eruit gehaald en in de achter muur van het Gezellenhuis gemetseld. Veel moois was er niet meer aan, maar het was het oudste huisje en er zijn in Axel niet veel huizen, die zo oud zijn. Nu is het verdwenen evenals de oude bakkerswinkel op de hoek van Weststraat en Hoogstraat (Noordstraat). Het leek ons goed, dit even te memoriseren. Zwaar gewonde bij aanrijding nabij Sluiskilse brug Donderdagmorgen om 10 uur had nabij de nieuwe brug te Sluiskil een aanrijding plaats, waarbij mevrouw De B. uit Terneuzen zware verwondingen opliep. Op de rijksweg westelijke afrit, reed een tank auto, bestuurd door J. J. van de B. uit Ter neuzen, in de richting Sluiskil. De bromfiet ser J. de B., eveneens uit Terneuzen afkoms tig, reed in dezelfde richting en stak zonder op het overige verkeer te letten de weg over. Daardoor kwam hij in botsing met de tank auto. Hij liep lichte verwondingen op. Zijn echtgenote, die als duopassagiere meereed, werd zwaar gewond naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. „WIENER-EISREVUE" voor 22e maal in Antwerpen Sinds dinsdagavond draait de Wiener Eisrevue weer in het Antwerpse Sportpaleis. Het is reeds het 22e jaar dat de Wiener Eisrevue optreed in Antwerpen. Het is dit- maaul een jubileum-revue, want de Wiener Eisrevue viert haar 30-jarig bestaan. Er is een keur van top-schaatsartiesten samen gebracht in deze revue, o.a. Emmerich Dan- zer, 3 maal wereldkampioen, 4 maal europees kampioen en wereldkampioen 1968 bij de profrijders. Ingrid Wendl meerdere malen Europees kam pioene en vorig jaar de grote ster in de Ame rikaanse ijsshow. Verder treffen wij de namen aan van Emmi Puzenger en Inge Paul en nog vele andere. Ook de bekende ijsclowns Herbert Bobek en Richard Ledwig laten zich weer van hun beste zijde zien evenals de chimpansee's Jack- en Joe die weer ongelofelijke stunts op de schaats uithalen. Ook het ballet is weer groot en sterk bezet en weet in schitterende kleuren weer volop charme aan de show te geven. De schaatsacrobatiek die in „Confetti" de titel van deze revue te zien is, is van de aller beste kwaliteit. Was de revue aanvankelijk geheel op de Weense romantiek gebaseerd nu is ook volop aandacht besteed aan de moderne tijd, ook al is de Weense sfeer niet verloren gegaan. Zoals bekend organiseren de Z.V.T.M. en het Reisbureau REBURO tal van busritten naar deze show, die tot en met 17 november in Antwerpen wordt vertoond. Kerkdiensten ZONDAG 20 OKTOBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Veefkind. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 19 - 20 oktober Dokter Boor. TANDARTSEN 19-20 oktober P. A. van Mieghem, Scheldekade 58, Terneuzen. tel. 2685. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12-12.30 uur. AXEL Zaterdag 19 oktober 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel Vrijdag 25 oktober 20.00 uur Cultureel Centrum „de Halle" Driemaal andermaal cabaretier Fons Jansen, (uitverkocht) Zaterdag 26 oktober 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert te geven door de heer P. C. Brakman te Axel TERNEUZEN Maandag 21 oktober 20.00 uur M.T.S. ingang Haarmanweg Ontwakend Afrika (Lezing) door Bianca Dony, journaliste en niet-westerse socio loge. MIDDELBURG Zaterdag 19 oktober 19.30 uur Schouwburg Vingertjes in de Pap Cabaretier Rients Gratama ANTWERPEN Zaterdag 19 oktober 20.00 uur Koninklijke Vlaamse Opera De Vervloeking van Faust Zondag 20 oktober 14.30 uur De Vrijschutter In 't Witte Paard Dinsdag 22 oktober 20.00 uur Op de Purperen Hei Woensdag 23 oktober 20.00 uur Op de Purperen Hei Vrijdag 25 oktober 20.00 uur De Vervloeking van Faust Zaterdag 26 oktober 20.00 uur De Barbier van Sevilla Zondag 27 oktober 14.30 uur De Vervloeking van Faust 20.00 uur In 't Witte Paard 19 oktober t.m. 23 oktober Oud België „Wanneer trouwt u mijn vrouw". Nog tot 27 oktober Nachtegalenpark „Hortiflora" permanente planten- en bloe- menshow. GENT Zondag 20 oktober 14.30 uur Don Pasquale 20.00 uur Christ'l Woensdag 23 oktober 20.00 uur Les Compagnons de la Chanson Donderdag 24 oktober 20.00 uur Winterconcert Vrijdag 25 oktober 20.00 uur Don Pasquale Zaterdag 26 oktober 20.15 uur Karsenty L' Amour en passant van G. de Maupassant Zondag 27 oktober 14.30 uur Aida 20.00 uur Don Pasquale Zaterdag 19 oktober 20.00 uur Koninklijke Nederlandse Schouwburg De Bruiloft van Figaro N

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2