Huidverzorging Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 83e Jaargang no. 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE WATEROVERLAST IN AXEL 1. Naar aanleiding van de binnen korte tijd tweemaal voorgekomen wateroverlast in be paalde delen van Axel zijn door de Prot- Christelijke raadsfractie en door de fractie van de P.v.d.A. vragen gesteld aan het col lege van B. en W. Door de Prot. Christelijke raadsfractie wer den de volgende vragen aan het college ge steld is uw college genegen een onderzoek te doen instellen, resp. een plan te doen ma ken waardoor deze overlast voor de toe komst wordt opgeheven is uw college bereid om de schade die de bewoners op 26 augustus hebben geleden te doen opnemen en deze schade geheel of gedeeltelijk te vergoeden is uw college niet van oordeel dat, zo lang de waterafvoer niet voldoende ge regeld is, diegenen die daardoor regel matig schade en ongemak hebben, niet de volle rioolbelasting moeten betalen, doch recht hebben op een vermindering, daar zij slechts ten dele van het riool stelsel profiteren D.d. 8 oktober hebben B. en W. deze vragen schriftelijk als volgt beantwoord Met betrekking tot de in uw bovengenoemd schrijven gestelde vragen betreffende geleden schade als gevolg van wateroverlast op 28 augustus 1968 berichten wij u het volgen de Wij hebben naar aanleiding van deze wa teroverlast in de Buitenweg en de Oude- weg een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheden tot het definitief beëindigen van dit ongerief. Het rioleringsplan Nieuwendijk via de Emmastraat naar de westelijke rondweg zou een goede oplossing kunnen bieden, doch dit is om financiële redenen niet te realiseren. Een riolering vanaf de Buitenweg via de duiker, gelegen onder de spoorlijn, naar de polderafvalwaterleiding, is als gevolg van verschillen in hoogte en grondwater standen, uit technisch oogpunt bezien, evenmin te verwezenlijken. Voorts werd de mogelijkheid nagegaan tot het aanbrengen van een wateroverstort ten noorden van de spoorlijn en bij het voetbalveld gelegen aan de Buitenweg. Hierbij is gebleken, dat deze overstorten geen afdoende oplossing zullen bieden. De meest praktische oplossing blijkt te liggen in het saneren van de betreffende percelen. Ons beleid zal er op gericht zijn deze sa nering zo veel mogelijk te bespoedigen. De op 28 augustus j.l. aangerichte scha de in de betreffende percelen is door ons opgenomen en zal, behoudens hogere goedkeuring, integraal worden vergoed. Wij zijn van mening, dat de betaling van rioolbelasting in geen enkel verband staat tot de wateroverlast. Onder normale om standigheden is afvoer van afvalwater e.d. op de gemeentelijke riolering voor alle aangeslotenen mogelijk, zodat een vermin dering van de rioolbelasting in dezen niet relevant zou zijn. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Door de fractie van de P.v.d.A. werden even eens vragen gesteld aan B. en W. 1. Is uw college bereid een onderzoek te doen instellen naar het aantal van de ge troffen woningen en de grootte van de geleden schade en, zo ja, de uitkomst van dit onderzoek aan de Raad mede te delen? 2. Is uw college bereid de getroffen bewo ners financieel schadeloos te stellen als mocht blijken dat uit andere hoofde daar in niet is tegemoet gekomen? 3. Is uw college bereid ten spoedigste een onderzoek te doen instellen of deze water schade het gevolg is van onvoldoende functioneren van het afvoerriool ter plaat se en, zo ja, de uitkomst van dit onder zoek aan de Raad mede te delen? 4. Als na onderzoek mocht blijken, dat het afvoerriool ter plaatse niet of niet vol doende aan zijn functie beantwoordt, is uw college dan bereid op zeer korte ter mijn een onderzoek er plaatse te doen in stellen naar de mogelijkheid afdoende verbetering aan te brengen 5. Mocht onder punt 4 genoemd onderzoek positief blijken te zijn, is dan uw college bereid de aan te brengen verbeteringen te realiseren B. en W. antwoordden hierop d.d. 9 okt. '68 Met betrekking tot de in uw bovengenoemd schrijven gestelde vragen betreffende geleden schade als gevolg van wateroverlast op 28 augustus 1968, berichten wij u het volgen de 1. Wij hebben naar aanleiding van deze wa teroverlast in de Buitenweg en de Oude- weg een onderzoek ingesteld naar de woningen die schade hebben opgelopen, alsmede naar de grootte van deze schade. Hierbij is komen vast te staan, dat 11 per celen schade hebben opgelopen tot een to taal bedrag van 7.527, - 2. Met betrekking tot de in het eerste lid bedoelde schade, hebben wij besloten, be houdens hogere goedkeuring, de schade integraal te vergoeden. 3. Uit ingestelde onderzoeken is gebleken, dat de riolering onder normale omstan digheden goed functioneert. Bij stort buien en calamiteiten, zoals op 28 augus tus en 27 september, kan deze riolering als gevolg van niveauverschillen het wa ter niet tijdig verwerken. 4. Als gevolg van de wateroverlast is tevens een onderzoek ingesteld naar mogelijk heden tot het definitief beëindigen van dit euvel. Een goede oplossing zou kun nen worden verkregen door uitvoering van het rioleringsplan Nieuwendijk via de Emmastraat naar de westelijke rondweg. Dit is echter om financiële redenen niet te realiseren. Een riolering vanaf de Buitenweg via de duiker, gelegen onder de spoorlijn naar de polderafvalwaterleiding, is als gevolg van verschillen in hoogte en grondwater standen, uit technisch oogpunt bezien, evenmin te verwezenlijken. Voorts werd de mogelijkheid nagegaan tot het aan brengen van een wateroverstort ten noor- zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder den van de spoorlijn en het voetbalveld gelegen aan de Buitenweg. Hierbij is dui delijk geworden, dat deze overstorten geen afdoende oplossing zullen bieden. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de meest praktische oplossing van het pro bleem blijkt te liggen in het saneren van de betreffende percelen. Ons beleid zal er op gericht zijn deze sanering zo veel mogelijk te bespoedigen. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. DE HERINDELING VAN ZUID-BEVELAND Vier nieuwe gemeenten (thans 24) Nu de gemeentelijke herindeling op Zuid- Beveland waarschijnlijk kort vóór de in 1970 te houden algemene raadsverkiezingen een feit zal zijn, dient de zittingsduur van de krachtens de herindelingswet te kiezen raden van de nieuw te vormen gemeenten tot de eerste dinsdag in september 1974 te worden verlengd. Dit heeft de minister van binnen landse zaken, mr. Beernink, meegedeeld in antwoord op opmerkingen van tweede kamer leden over een wetsontwerp, dat beoogt alle 24 gemeenten in Zuid-Beveland op te heffen en vier nieuwe gemeenten te vormen. De nieuwe gemeente Goes zal bestaan uit Goes, Kloetinge, Wolphaartsdijk, het weste lijk deel van Kattendijke, het noordelijk deel van 's Heer Arendskerke en '-Heer Abtskerke en een klein deel van Heinkenszand. De ge meente zal ongeveer 25.000 inwoners tellen. In de nieuwe gemeente Borssele zullen de gemeenten in de zak van Zuid-Beveland wor den samengevoegd, n.l. Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heerenhoek, Hoedekenskerke, Nisse, Ou- delande, Ovezande en het overig deel van Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Abtskerke. Borssele zal plus minus 15.000 inwoners tellen. De nieuwe gemeente Kapelle (plus minus 7.200 inwoners) zal worden gevormd uit Ka pelle en Wemeldinge. Aan de nieuwe ge meente worden tevens het oostelijk gedeelte van Kattendijke en een klein deel van Kloe tinge toegevoegd. Vergadering Waterschap „Axeler Ambacht" Begroting niet sluitend verhoging van geschot In de donderdagmiddag in „de Halle" te Axel gehouden algemene vergadering van het waterschap „Axeler Ambacht" werd de be groting voor 1969 aangeboden. Deze begro ting vertoont op de gewone dienst een tekort van 107.762,-, terwijl het tekort op de kapitaaldienst 1.281.147,- bedraagt. Het bestuur deelde mee dat er geen mogelijk heden zijn om de uitgaven te verlagen. De inkomsten moeten dus omhoog en daarom werd voorgesteld het geschot voor 1969 te verhogen met vijf gulden per hectare voor de ongebouwde eigendommen, hetgeen neerkomt op 1,67 procent van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen. In de begroting die zal worden behandeld in een algemene vergadering te Axel op 19 de cember a.s., zijn geen nieuwe kapitaalwerken opgenomen. Verschillende oorzaken Het bestuur vermeldt in de geleidebrief bij de begroting enige oorzaken van het tekort op de gewone dienst 1. het lager geraamde bedrag van de uit kering op grond van de wet uitkering wegen hogere uitgaven voor in de afgelopen ja ren uitgevoerde werken hogere uitgaven als gevolg van intensiever onderhoud van wegen en waterleidingen hogere personeelslasten hogere bijdragen aan de waterkering Ser- lippens als gevolg van herschatting. W aterbeheersing De dijkgraaf, de heer P. van Hoeve, deelde mee dat de technische dienst van het water schap momenteel werkt aan een waterbeheer- singsplan. In dit verband zijn o.m. ontworpen een hoogtekaart een bodemkaart en een pei- lingkaart. Het desbetreffende rapport zal te zijner tijd worden overgelegd. Aan de hand hiervan hoopt het bestuur volgend jaar voorstellen ie doen ter voorbereiding van de waterbeheer sing in het waterschap. De dijkgraaf deed deze mededelingen naar aanleiding van enige klachten betreffende de hoge waterstand in de Zaamslagpolder, wel ke ter tafel waren gebracht door de heer J. de Regt, hoofdingeland te Zaamslag. Nieuwe hoofdingelanden Tijdens de vergadering werden de geloofs brieven onderzocht van vijf nieuw benoemde hoofdingelanden, n.l. voor district I de heer W. Simoen te Terneuzen (gebouwde eigen dommen); voor district II de heren J. de Pree en J. J. Haak te Zaamslag (gebouwde eigendommen); voor district III de heer W. J. de Putter te Axel (ongebouwd) en voor district V de heer A. H. Puylaert te Zuid- dorpe (ongebouwd). De geloofsbrieven van de nieuwe hoofdinge landen werden in orde bevonden. De beëdi ging zal geschieden in de vergadering van 19 december 1968. CONTACT-COMMISSIE VVV OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERGADERDE Maandagavond vergaderde onder voorzitter schap van de heer J. C. Vink de contact commissie VVV Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met de uit vertegenwoordigers van de sub sidiërende gemeenten samengestelde raad van Advies. De nieuwe gemeente Reimerswaal (17.000) zal Waarde, Rilland-Bath, Krabbendijke, Kruiningen en Yerseke omvatten, een gedeel te van Kapelle en Wemeldinge. De heer Vink memoreerde in zijn openings woord de nog steeds groeiende betekenis van het toerisme, dat voor de provincie Zeeland een van de belangrijkste inkomstenbronnen betekent. Aan de hand van het zojuist ver schenen rapport van het E.T.I. over de be tekenis en de ontwikkeling van het toerisme documenteerde de voorzitter zijn betoog met indrukwekkende cijfers. Het aantal overnach tingen in Zeeland steeg bijv. in de periode 1959 1967 van 1,6 miljoen tot 5,8 miljoen per jaar. Bijna 1 miljoen overnachtingen wer den in 1967 in Zeeuwsch-Vlaanderen ge boekt, terwijl men een toename van dit aantal tot ca 2.275.000 in 1975 verwacht, alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanzelfsprekend speelt hierbij de West Zeeuwsch-Vlaamse kust een hoofdrol, maar verwacht mag toch worden dat het achterland een belangrijke taak zal kunnen vervullen voor aanvullende recreatie, verblijf tijdens dagen met slecht weer, enz. Zeker in het Nederlandse klimaat heeft de kust bijzonder veel behoefte aan „slecht-weervoorzieningen" en daarin zal het achterland in belangrijke mate kunnen bij dragen, zowel door zijn winkelcentra, zijn be zienswaardigheden als ook door bijv. het stichten van een recreatiepark met speeltuin e.d. Wat betreft de activiteiten in 1968 bleek dat er nog steeds een flinke belangstelling bestaat voor de door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ge organiseerde „tegelroute". De voorraad te gels behoefde weer aanvulling om aan de vraag te kunnen voldoen. Ook is er bijzonder veel vraag vanuit het omringende buitenland naar foldermateriaal over onze streek. Aan gezien de bestaande kleurenfolder te duur is voor deze massale verspreiding en ook de oplage hiervoor lang niet toereikend is heeft de commissie besloten over te gaan tot uit gifte van een nieuwe wervende folder van eenvoudige opzet, waarvan de minimale op lage 100.000 exemplaren zal moeten gaan bedragen. Verder is men druk doende om in overleg met landelijke instellingen meerdere toeris tische routes door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren te organiseren. Zo is er een folder uit gekomen in samenwerking met de stichting „Fiets" die een fietsroute van ca 30 km om schrijft in het centrale deel van Oost Z - Vlaanderen. De stichting voor de amateur totografie verleende haar medewerking voor een voor het seizoen 1969 uit te zetten „foto route terwijl tenslotte door de ANWB me dewerking werd toegezegd voor de samenstel ling van een „Grenslandroute" door Neder lands en Belgisch Vlaanderen, een route in de geest van de welbekende Wester-Schelde- route maar dan over de grens heengaand. Bij de commissie was binnengekomen een conceptplan van de Rijksplanologische Dienst betreffende een toeristische inventarisatie in Zeeland. Besloten werd aan deze dienst me dewerking te verlenen en een commissie te benoemen bestaande uit de heren de Pree Reuser en Roelands ter bestudering van dit rapport, waarna dan de op- en aanmerkingen uit oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ter kennis van de betreffende dienst zullen worden ge bracht. De heer v. d. Bosse informeerde nog in hoe verre men al verder is gevorderd met de sa menwerking met West Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot een gezamenlijke werkgroep en propaganda voor geheel Zeeuwsch-Vlaan deren, maar uit het antwoord van de heer Vink bleek dat met name in West Zeeuwsch- Vlaanderen het enthousiasme hiervoor nog niet bijster groot is. Ook het ontbreken van de gemeente Terneuzen in de samenwerking tussen de Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten wordt nog steeds als een ernstig gemis gevoeld. Men heeft echter goede hoop dat hier het getij aan het keren is. Bij de rondvraag werd nog geattendeerd op het verminderde dienstbetoon en een nieuwe versterking van het isolement van Zeeuwsch- Vlaanderen door invoering van vroegere ver trektijden voor het vertrek van de laatste pon ten uit Perkpolder en Kruiningen. Met name voor Zeeuwsch-Vlamingen die 's avonds nog bijeenkomsten op provinciaal niveau elders in de provincie wensen bij te wonen, betekent deze wijziging een ernstige handicap. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaarabonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. 2. 3. 2. 3.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1