7 T51 rïJT*s Snuif en wrijf anders dan andere SPORT VOETBAL A.Z.V.V. - GOOD LUCK 2-0 In een goed gespeelde wedstrijd behaalde A.Z.V.V. een verdiende 2-0 overwinning op het Raamsdonkveerse Good Luck. Voor rust waren de Axelaars, mede het voor deel van de vrij harde wind, veel sterker. Van uit de defensie bouwden zij vrij goed combi nerend vele mooie aanvallen op. Door het stugge verdedigingsspel van de Brabanders met hun voortreffelijke ex-Veerse Boys doel man Van Keulen aan het hoofd, kwam de thuisclub evenwel niet tot doelpunten. De dubbelblanke stand bij de rust gaf dan ook geen zuiver beeld van de krachtsverhouding. De tweede helft, die gespeeld werd onder ideaal voetbalweer, gaf vrijwel twee gelijk waardige ploegen te zien. Bij Good Luck bevatten de aanvalsacties ech ter weinig of geen gevaar. Hier kwam nog bij dat de A.Z.V.V.-defensie zeer betrouwbaar speelde. De aanvallen van de thuisclub daaren tegen waren snel en gevaarlijk. In de 18e mi nuut rondde aanvoerder Ruytenburg een voor zet van Jan Kempe met een prachtig doelpunt af. 1-0. Toen Wim Lensen in de 35e minuut in het Brabantse strafschopgebied naar de mening van de goed leidende scheidsrechter Kraak te hardhandig van de bal werd gezet, gingen de illusies van de Raamsdonkveerse ploeg tot een eventuele gelijkmaker verloren. Lensen belastte zich zelf met de strafschop en onhoudbaar schoot hij de bal achter doel man Van Keulen. 2 0. Tijdens de eerste helft van deze zeer sportief gespeelde wedstrijd, raakte linksachter P. Die- leman geblesseerd en werd vervangen door Haak. Voetbaluitslagen en standen TWEEDE KLASSE B RAC - Internos Vlijmense Boys - Alliance RWB - RKTVV Terneuzen - Axel Zeeland Sport - Longa VCW - Uno Animo RES. TWEEDE KLASSE C RBC 3 - NAC 4 Rood Wit 2 - Breskens 2 Baronie 3 Middelburg 2 Terneuzen 2 - Axel 2 Roosendaal 2 - MOC 2 ZATERDAGVOETBAL K.N.V.B. ZUID I DERDE KLASSE: AZVV - Good Luck Yerseke - Meeuwen Dinteloord - Rillandia Roda Boys - Tem. Boys Woudrichem - Sleeuwijk AFDELING ZEELAND ZONDAGCOMPETITIE DERDE KLASSE A Axel 4 - Vogelwaarde 3 AFDELING ZEELAND ZATERDAGCOMPETITIE 4-0 afg. 3-4 2-0 2-1 0-1 2-2 3-0 2-3 3-3 1-1 SLUISKIL De technisch direkteur van het hoofdkan toor te Brussel van de Nederlandse Stik- tof Mij n.v. te Sluiskil, ir. B. Pezzini, werd door de Italiaanse regering benoemd tot cavaliere dell' ordine „al merito della re- publica Italiana". Voor deze gelegenheid werd vorige week vrijdag in ihet kasino van het bedrijf een receptie gehouden. De voltallige Sluiökilse direktie, de leden van de ondernemingsraad, hoofden van tech nische en administratieve diensten, burge meester M. K, van Dijke van Axel en zijn echtgenote en een groot aantal ver tegenwoordigers van aannemers, kwamen de heer en mevrouw Pezzini met deze ho ge onderscheiding gelukwensen. Bijzondere Frankeerzegels Nederland (Kinderzegels 1968) Van 12 november 1968 t.e.m. 4 januari 1969 zullen de Nederlandse Kinderzegels met sprookjesfiguren als onderwerp op alle post- inrichtingen verkrijgbaar zijn. Evenals vorige jaren bevat de serie 5 frankeerzegels met toe slag ten bate van het kind, terwijl wederom een velletje met frankeerzegels van de lage waarden zal worden verkocht. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn als volgt 12 8 cent kabouter, groen, rose, zwart 15 10 cent reus blauw, rose, zwart. 20+10 cent heks blauw, groen, zwart. 25+10 cent draak rood, oranje, zwart. 45 20 cent tovenaar geel, oranje, zwart. Het velletje omvat drie frankeerzegels van 12 8, vier van 15 10 en drie van 20 10 cent. De ontwerper is de heer R. D. E. Oxenaar te 's-Gravenhage. De prijs van de serie is 1,75; de prijs van het velletje is 2,50. De zegels zijn voor frankering geldig t.e.m. 31 december 1969. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met mm WF a v 9-2 DERDE KLASSE G Oostburg 3 - Tem. Boys 3 5-5 Philippine 3 - Hoek 3 5-0 Sluis 2 - AZVV 2 1-11 Spui 2 Hoek 2 0-3 Tern. Boys 4 AZVV 3 3-2 Tem. Boys 5 - Zaamslag 2 6-1 TWEEDE KLASSE B RKTVV 5 5 0 0 16 -4 10 Terneuzen 5 3 1 1 8 -2 7 Rood Wit 4 2 2 0 10 -4 6 RAC 5 3 0 2 11 -8 6 Uno Animo 5 3 0 2 11 -8 6 Vlijmense Boys 4 2 1 1 8 -5 5 Longa 5 2 1 2 9 -7 5 Axel 5 2 0 3 8 -9 4 VCW 4 1 1 2 5 -6 3 Internos 4 1 1 2 2 -11 3 Zeeland Sport 4 1 0 3 3 -10 2 Alliance 3 0 1 2 3 -5 1 RWB 5 0 0 5 9 -19 0 DERDE KLASSE - ZUID De Meeuwen 5 4 1 0 9 20-9 Tern. Boys 4 3 1 0 7 13- 7 AZVV 4 2 1 1 5 6- 3 SVV'54 - 4 2 1 1 5 8- 5 Dinteloord 5 2 1 2 5 8- 9 Rillandia 5 1 3 1 5 8- 9 Good Luck 5 2 1 2 5 5- 6 Roda Boys 5 1 2 2 4 8- 9 Woudrichem 5 1 1 3 3 5- 9 Yerseke 4 0 2 2 2 5-11 Sleeuwijk 4 0 0 4 0 2-11 15.000 Doden en blijvend invaliden door drankmisbruik Taboe in Scandinavië: „Het glaasje voor onderweg" Het rijden onder invloed is in geheel Europa een bron van toenemende bezorgdheid jegens de verkeersveiligheid geworden. Bijna alle landen kennen wetten om dit kwaad zoveel mogelijk te beperken. Niettemin komen ruw weg 150.000 mensen per jaar door toedoen van dronken automobilisten om het leven of zijn hun leven lang invalide. Deze ongeluk ken worden doorgaans niet door notoire dronkaards veroorzaakt, aldus Het Beste van september, maar juist door bestuurders die net één glaasje teveel op hebben. Zij beheer sen hun voertuig behoorlijk totdat er iets on verwachts gebeurt. Hun reactievermogen is dan misschien eentiende sekonde te traag. Het is echter voldoende om een mens te doden. Wanneer is iemand te dronken om achter het stuur te zitten? Een bijzonder lastige vraag, waarover men in diverse landen nog geen eensgezinde mening heeft. In Oostenrijk en Groot-Brittannië gaat men er van uit, dat het gevaarlijke punt wordt bereikt, wanneer men 80 milligram alcohol in 100 milliliter bloed heeft. België stelt dit aanzienlijk hoger en wel op 150 milligram; Noorwegen op 50; West-Duitsland op 130, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije en Oost-Duitsland op 30 milli gram. Denemarken en Zweden hebben een unieke wet. Men kan een caféhouder arresteren en veroordelen, wanneer één van zijn klanten het café in dronkenschap verlaat en vervol gens een ernstig verkeersongeluk veroorzaakt. Hierdoor zijn Deense en Zweedse caféhou ders extra voorzichtig geworden, hetgeen de automobilisten behoorlijk in toom houdt. Bo vendien kan in Zweden niet alleen de dron ken bestuurder maar ook de nuchtere pas sagier, die met hem meerijdt, worden be recht. Van hem verwacht men, dat hij de automobilist van het rijden afhoudt of anders uitstapt om hem bij de politie aan te geven. Mensen, die de gezelligheid van het feeste lijke glas te hoog achten voor de strenge maatregelen van de Scandinavische landen mogen de vraag beantwoorden of het soms verstandig is elk jaar 150.000 mensen te blij ven doodrijden of hen voor hun leven te ver minken. Een Wapenplaag teistert Amerika 150.000 moorden sinds 1900 Vrijwel iedereen die oud genoeg is om een sportzaak binnen te stappen en boven de toonbank kan uitkijken, kan in de Verenigde Staten zonder meer een vuurwapen kopen. Iedereen die kan schrijven - een kind, iemand die in de gevangenis heeft gezeten, een verslaafde aan verdovende middelen of een krankzinnige kan een vuurwapen thuisgestuurd krijgen. Vrijwel alle landen hebben scherpe voor schriften ten opzichte van het wapenbezit. Groot-Brittannië is daar een goed voorbeeld van. De politie is daar niet gewapend en ook cipiers of bewakers in dienst van firma's die transporten per pantserauto's vervoeren zijn doorgaans ongewapend. Alleen de lijfwachten van de koninklijke familie dragen een wapen bij zich, zo meldt Het Beste van september in een uitvoerig rapport. De laatste drie ja ren werden in Engeland en Wales 700.000 arrestaties verricht. In slechts een half pro cent van deze aanhoudingen maakte men van vuurwapens gebruik. Het aantal schietpar tijen is, in vergelijking met die in Amerika, te verwaarlozen. In Zweden moet men, indien men een wapenvergunning aanvraagt, kunnen aantonen dat men met het wapen kan om gaan. In Japan is het wapenbezit geheel ver boden voor particulieren. Mensen boven de achttien jaar kunnen een buks of een jacht geweer kopen, dat overigens elk jaar door de politie moet worden gecontroleerd. Het wapen wordt bovendien geregistreerd. Voor het verkrijgen van de jachtvergunning dient men tevens een schriftelijk examen af te leg gen. Slechts de Verenigde Staten genieten de twijfelachtige eer misschien wel het meest bandeloze land ter wereld te zijn. Sinds 1960 is het aantal misdaden met 48% gestegen. Vijfmaal zo snel als het bevolkingscijfer. In 1966 zijn er 10.920 moorden gepleegd, meer dan een per uur. De afgelopen 100 jaar is er op zeven van de twintig Amerikaanse pre sidenten geschoten en zijn er vier gedood. Sinds 1900 is het verbijsterende aantal van 750.000 Amerikanen door middel van vuur wapens om het leven gebracht. Dit is aan zienlijk meer dan de 627.000 Amerikanen die in alle door de Verenigde Staten gevoer de oorlogen sneuvelden. Kort na de moord op zijn broer, en nogmaals een jaar geleden verklaarde Senator Robert F. Kennedy „Het is meer dan tijd dat wij ons van deze smet van gewelddadigheid zui veren. LAAT SNOEPGOED ,GOED SNOEP" ZIJN Er is vrijwel geen Nederlander of hij kent de narigheid en pijn, die aangetaste tanden en kiezen veroorzaken. Het aantal mensen, dat een volkomen gaaf gebit heeft, neemt steeds af. Erger is het, dat 't met onze kinderen al even slecht gesteld is. Bij onderzoekingen van de laatste jaren is gebleken, dat er op elke 100 kleuters maar drie zijn met een gaaf melk- gebit. En dat 't er met het blijvend gebit zeker zo slecht voorstaat, blijkt wel uit het feit, dat van slechts vier van elke 1000 re- cruten alle tanden en kiezen nog onaange tast zijn. Misschien denkt u dat het met uw kinderen beslist niet zo'n vaart zal lopen. Daarop kunt u niet zomaar rekenen. U denkt misschien dat er nu eenmaal „sterke" en „zwakke" gebitten bestaan - gewoon een kwestie van aanleg. Dat is niet helemaal waar. Ieder mens heeft kans goede tanden en kiezen te krijgen en te houden als er maar voldoende zorg aan besteed wordt. Wat zegt de wetenschap over het ontstaan van tandbederf Tandbederf wordt veroorzaakt door zuren, die in de mondholte ontstaan uit achtergebleven voedselresten. Deze zuren lossen de kalkstof uit het glazuur en tandbeen op, waardoor er gaatjes in tanden en kiezen ontstaan. De boosdoeners die de zuurvorming teweeg bren gen zijn bacteriën samen met suiker. Bac teriën zijn altijd in de mondholte aanwezig men vindt ze overal op en tussen de tanden en kiezen. Ze zijn daar verzameld in een soort van aanslag, die tandplaque genoemd wordt; enkele van deze bacteriën maken uit voedselresten melkzuur. De voedselresten die gevaar voor het gebit opleveren zijn in hoofd zaak suikers. Zolang de suiker (vooral in de vorm van snoep) in de mond blijft, oefent ze haar gevaarlijke werking uit. Maar ook als de mond leeg is, blijven de bacteriën uit de in de tandplaque achtergebleven suiker nog 20 minuten lang zuren vormen. Dit proces noemt men een zuurstoot. Denkt u zich eens in wat een schade aangericht kan worden door zoet klevend snoep als toffees. Gebruikt men zoals gewoon is in Nederland, drie maaltijden per dag, dan krijgt het gebit drie maal een zuurstoot. Dit verdraagt elk normaal gebit, daar het zich tussen de maal tijden in kan herstellen. Maar worden er vaak zoete „tussen-doortjes" gebruikt, dan is het gebit voortdurend aan zuuraanvallen onder hevig. Hier kunnen ook de sterkste tanden en kiezen niet tegen. Een uur zuigen op een lollie of zuurbal of kauwen op toffees doet een ernstige aanval op het gebit. Maatregelen ter voorkoming van tandbederf gebruik van een stevige voeding weinig of niet snoepen goede mondhygiëne halfjaarlijks bezoek aan de tandarts Juist voor de schoolgaande jeugd is een goede voeding van groot belang, immers van 6 tot ±18 jaar maakt niet alleen het lichaam een belangrijk groeiproces door, maar ook het gebit. Het nieuwe gebit moet sterk zijn en liefst een levenlang mee gaan. Twee stevige broodmaaltijden per dag met o.a. bruinbrood zijn zeker aan te bevelen. Als beleg verdienen kaas en vleeswaren de voorkeur boven zoet beleg; ook gesneden vruchten of groenten als tomaat en komkommer zijn lekker en gezond bij het brood. Bij de warme maaltijd is fruit een goed toetje, waarop gekauwd moet wor den, en door stevig kauwen worden tanden en kiezen schoon gehouden. Eten uw kinderen goed aan tafel, dan zullen ze minder snoeplustig zijn op weg naar school. Geef ze een appel mee voor de pauze of een boterham met hartig beleg. Dit zijn „tussen doortjes" die niet schadelijk zijn voor het ge bit. Is er op de school die uw kinderen be zoeken schoolmelkvoorziening, laat ze er dan van profiteren. Geef zelf het goede voorbeeld door weinig te snoepen, dan werkt u niet alleen aan de instandhouding van uw eigen gebit èn van uw lijn, maar u bewijst tevens het gebit van uw kinderen een uitstekende dienst Wat stellen wij nu in de plaats van zoet snoep Laten wij bijvoorbeeld proberen de traditionele verjaarstractatie op school te doorbreken en iets anders te geven. Veel kinderen vinden hartigheidjes lekker Laat uw kind eens blokjes kaas, plakjes worst of noten uitdelen (dit laatste niet voor kleuters). Ook fruit als appelen, kersen en mandarijntjes is bijzonder geschikt en niet kliederig. Het bezwaar van deze versnaperingen is, dat ze wat duurder zijn dan snoep. Minder dure lekkernijen die de voorkeur verdienen boven kleefzoet snoep zijn zoutjes, chips, ongezoet popcorn, augurk, rozijntjes en een enkele maal ijs of pure cho colade. Op een verjaardagspartijtje zoudt u open sandwiches kunnen geven met smeerkaas of smeerleverworst en deze leuk versieren met radijsjes, augurkjes en kleine rondjes gekook te of rauwe wortel. Het geheel zal er zeker zo feestelijk uitzien als een schaal gebakjes. Wordt er een enkele keer toch zoet gesnoept, laat er dan iets bij drinken, dan worden de restjes enigszins weggespoeld. Een regelmatige controle door de tandarts 2 maal per jaar blijft noodzakelijk om even tuele aangestoken tanden en kiezen zodanig te behandelen, dat ze behouden kunnen blij ven. Dit is echter geen genezen. Bij een te zoete en te weke voeding blijft men last van tandbederf houden. Het tandenpoetsen na het ontbijt en voor het naar bed gaan werkt in belangrijke mate mee aan een goede mondhygiëne. Misschien kunt u ook alle ooms en tantes, opa's en oma's voor wat betreft hun lievelingen de spreuk voorhouden Snoep weinig maar „goed" dus snoep matig zoet 2-0 2-5 0-2 2-3 2-0 ITALIAANSE ONDERSCHEIDING caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 3